Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

*****er pentru Safari [care sa si mearga]

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Se da un MBP 2013, cu ultimul MAcOS si Safari 14. De cateva luni *****Plus-ul de il aveam instalat nu-si mai afce treaba pe Youtube, nu blocheaza nimic.
Am ajuns ca pt Youtube sa deschid Chrom-ul (tot ABP am ca extensie) si minune, am scapat de toate reclamele.

Ce pot face pe Safari? E vreo setare pe undeva, ca nu inteleg...
Multumesc

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ai ABP-ul in Appstore, l-ai incercat?

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Da, din extensiile Safari l-am instakat. Si pe ala si pe ala "fara Plus". Pe site-uri normale gen Hotnews merg, insa la Youtube nu. Pe cand pe Chrome totul e ok si nu intekeg de ce

M-am enervat si am luat la rand toate extensiile. *****One vad ca merge :)

Edited by SwatKat, 26 May 2021 - 21:01.


#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
despre ce e vorba??

#5
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
a d b  l o c k e r

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Reclamele din YT nu mai pot fi blocate pt ca sunt servite de pe acelasi domeniu cu video-ul.

Am tot incercat cu Pi-Hole, dar pe scurt - nu mai poti bloca reclamele!

#7
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
tocmai am instalat A d b l o c k  O n e   si am scapat de reclame pe Safari. Pe Chrome nu am avr problme, nu vad nicio reclama cu ABP

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAhasverus, on 26 mai 2021 - 21:07, said:

Reclamele din YT nu mai pot fi blocate pt ca sunt servite de pe acelasi domeniu cu video-ul.

Am tot incercat cu Pi-Hole, dar pe scurt - nu mai poti bloca reclamele!
Depinde cum le blochezi ;)

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La mine s-a bulit Opera, din senin.
Acum sunt nevoit să folosesc Edge.
(Win10Pro)

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
http://1blocker.com pe asta il am, imi blocheaza si reclamele youtube.

Edited by laffin, 27 May 2021 - 05:17.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Depinde cum le blochezi Posted Image
Mai exact - le poti bloca dar blochezi si din clipuri - vezi ecran negru. Asta ptr reclamele care vin de pe aceleasi IP-uri cu clipurile.

Quote

Am tot incercat cu Pi-Hole, dar pe scurt - nu mai poti bloca reclamele!
Mai blocheaza si Pi-Hole cateva - inca mai sunt unele care vin de pe adrese de reclama si care pot fi blocate. dar poate 1 din 10.

Pe TV nu prea poti face mare lucru, dar in browsere cu un ad remover poti sa mai scapi de ele - se folosesc alte sisteme de blocare - Youtube functioneaza diferit in browser - in afara de reclamele tip clip apar si alea din partea de jos a ecranului. Ideala e o combinatie Pi Hole cu plugin in browser.

Eu mai folosesc uBlock in Firefox.

Initiator - nu mai stiu pe Mac daca exista programe de curatare temporare si cache - pe Windows merge cu CCleaner - se bifeaza DNS cache-ul di temporarele din browsere si s-ar putea sa mearga si in Safari cu ceva program similar.

Oricum "vina" e de la Google - ei au bagat tare in reclame de prin vara trecuta si incearca sa gaseasca noi metode de a trece de blocaje.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ma refeream daca le filtrezi in browser, in sistem sau la nivel de retea.
Opera de exemplu inca isi face binisor treaba pe Android. Nici vorba de black screen. Alt browser pe care il folosesc in paralel cu Opera nu mai merge bine.

Chiar si omul a spus ca "a ajuns" sa foloseasca Chrome pt a scapa de reclame. Dar probabil nu si-a permis un iPhone cu stocare prea mare si are nevoie de spatiul ocupat de Chrome.

#13
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
@eiffel: suspectez ca versiunile de ABP pentru mac si respectiv pt Win sunt diferite. Repet, pe acelasi Mac, pe Safari e jale de cateva luni, daca deschideam Chrome, totul ok. Am gasit aseara AD One si pare ca merge ok pe Safari.

Multumesc de raspunsuri

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pe iOS folosesc Adguard, in varianta free nu poti face tu filtre personalizate dar 90% dintre utilizatori nu prea au nevoie de functionalitatea respectiva.

LE: Posibil sa fie gratuita varianta ce nu este pentru iOS.

Edited by LensFlare, 27 May 2021 - 16:06.


#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
A d gu ard  - nu merge pentru Safari?

Este EXCELENTA aplicatia, o folosesc pe 3 browsere in Windows, cu absolut toate filtrele activate, toate setarile posibile puse pe agresiv. Pic de reclama nu mai e, nici pe youtube, nici pe facebook, nimic-nimic, nicaieri. Nici mesaje de cookies, popup-uri de social media si alte cretinisme si fanboysme din astea, absolut nimic. O experienta ultra curata.

O folosesc si pe telefon (Android), instalat ca .apk separat de pe site-ul lor. A blocat reclamele in TOATE aplicatiile de pe telefon.
Pe Android merge si ca extensie adaugata la browserul Kiwi - la fel, blocheaza tot.

Ma gandesc sa cumpar varianta PRO, mi se par cel mai bine investiti bani.

Edited by cattavencu, 02 June 2021 - 11:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate