Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Intel gen. 12 Alder Lake (late 2021 desktop version, LGA 1700)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
Dupa cum bine stiti deja, sau nu, spre sfarsitul anului avem sansa de a avea o noua lansare de procesoare Intel.

Generatia 12 se va numi Alder Lake, iar din zvonurile de pana acum, ar reusi sa fie chiar pe 10nm. Specificatiile finale evident ca nu se cunosc si momentan sunt doar speculatii, insa ceea ce devine tot mai evident, este schimbarea de socket. Aici nu ma refer trecerea doar la 1700 fata de 1200, ci schimbare integrala de design.

Noul socket V0 ar deveni mai dreptunghiular si mai mic in inaltime (factorul Z) fata de actualul H5. In aceste conditii, orice cooler oricat de smecher a fost pana acum, va trebui pensionat odata cu sosirea gen 12 de la Intel. Versiunea stock va pastra sistemul de push-pin ca si actuala versiune, insa va fi adaptat noului socket. Evident ca trebuie avut in vedere faptul ca fiind un socket mai lat si procesoarele vor avea IHS mai lat, astfel ca aici este problema vizavi de racirea cu vechile versiuni de cooler.

Vom vedea daca vor mai fi coolere ce vor putea fi folosite si pe AMD odata cu noul design, desi teoretic nu ar trebui sa fie probleme, folosinduse ca si acum adaptoare. Ca idee, desi AMD va trece de la PGA la LGA odata cu lansarea AM5, nu vor schimba designul de socket si astfel ca vor ramane la clasicul 40x40 de la actualul AM4.

[ https://images.hothardware.com/contentimages/newsitem/55185/content/small_alder_lake_socket_lga_1700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Noua generatie va avea nuclee asemanatoare celor ARM, adica "normale" dar si low power pt a eficientiza consumul. Acest lucru va fi mult mai vizibil la versiunile de laptop, insa conteaza ideea.

De asemeni, vor avea suport pt DDR5 si chiar PCIe 5.0, iar pe partea video este posibil sa avem direct noua grafica Intel Xe ce acum se regaseste pe anumite procesoare gen11 in versiunea mobila.

#2
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 24.12.2010
deci in alte cuvinte, sa mai asteptam pentru intel gen 12 si sa nu ne luam porcaria de intel gen 11 care s-a dovedit a fi un super fail ?
orice om intreg la cap ar face asta, plus ca nu stiu de ce intel s-a grabit cu gen 11 si a omis atatea detalii tehnice care le avea in cap la inceput (motiv pentru care am mers pe AMD anul asta pentru prima oara in ultimii 20 de ani)
oricum eu personal sunt super curios ce performante va aduce gen 12, daca e tot un fail, atunci intel e pa si pusi (si asta vine de la un intel fanboy)

Edited by mikaell, 26 May 2021 - 10:30.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Intel nu face fata sa produca pe cat vinde, nici pomeneala sa fie "pa si pusi".

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
Un pret estimat, luand in considerare criza de materie prima?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Intel nu face fata sa produca
In momentul de fata niciun producator de chipuri si procesoare de pe piata nu face fata cererii.
Sunt intarzieri in livrari de pana la 20-50 de saptamani - adica aproape un an.
Am avzut o notificare trimisa de Realtek la clientii sai in care ziceau ca estimeaza intarziere cam 42 de saptamani termen de livrare ptr cipuri.

Quote

plus ca nu stiu de ce intel s-a grabit cu gen 11
In caz ca nu stiai, de cativa ani Intel a schimbat ciclurile de productie - nu Mai e Tic-Toc ci Tic-Tac-Toc. Adica o platforma tine 3 cicluri. Gen 1 a adus grafica Xe pe unele procesoare si mici imbunatatiri de arhitectura. In rest tot cea veche este.

Practic asta nou ar fi Toc-ul - veche arhitectura cu mici imbunatatiri dar pe proces mai mic.
Probabil va aduce un consum de energie mai mic si frecvente ceva mai mari de functionare.

Edited by eiffel, 26 May 2021 - 11:19.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu reuşesc cu Alder Lake atunci va fi Tic-Tac-Toe, adică slash out pt. Intel. AMD şi procesoarele ARM pt. desktop vin tare din urmă. Intel produce puţin de aceea e în urmă cu livrările, chiar dacă sunt singurii care deţin fab-uri, problema e yield-ul mic şi fiabilitatea redusă.

Edited by mihaicozac, 26 May 2021 - 11:33.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
N-am auzit ca la Intel să fie probleme de fiabilitate cu CPU-urile în condiții normale de operare.

#8
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 13.08.2020
Presimt că o să crească din nou prețurile datorită Intel...

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
Bine că mi-am luat un CPU decent, să mă țină vreo 4 ani, până revin prețurile la normal.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,929
  • Înscris: 04.10.2007
Sper sa implementeze si mai bine Thunderbolt-ul cu noile procesoare....
Pe gen 11 am vazut ca sunt limitati la maxim 2 porturi TB4, sper ca se vor putea pune mai multe pe noile procesoare/chipset-uri...

Eu ii vad un viitor stralucit Intel-ului si Thunderbolt-ului sincer. Ajungi printr-un conector exterior (TB3 sau 4) sa atingi viteze aproape de cele de ep PCIe.
Eu cred ca o sa se dezvolte foarte foarte multe chestii in jurul acestui Thunderbolt, si daca AMD nu vine cu o alternativa va avea foarte mult de pierdut.

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Abilitățile Thunderbolt sunt implementate nativ pe USB4. Oricum, după cum arată jmenul, pare că o schimbare de platformă de data asta implică schimbarea cu totul a pc-ului, sursele vin cu un nou conector, socketul este diferit pt coolere, etc.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dacă nu reuşesc cu Alder Lake atunci va fi Tic-Tac-Toe, adică slash out pt. Intel. AMD şi procesoarele ARM pt. desktop vin tare din urmă.
Eu nu mi-as bate capul prea mult. Intel nu va pierde.
AMD a mai venit de 2 ori tare din urma iar Intel a revenit.
Sper ca stii ca de noua arhitectura a intel se ocupa exact persoana care a facut AMD sa vina tare din urma.

#13
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 01.11.2004
Daca te referi la Jim Keller, a dat bir cu fugitii anul trecut , exact cand Intel decidea backport-ul de la 10 la 14nm ;>

#14
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
fac si astia ca Apple, mai schimba un colt la o mufa ca sa iei si cooler nou

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005

 xeleron, on 26 mai 2021 - 11:59, said:

N-am auzit ca la Intel să fie probleme de fiabilitate cu CPU-urile în condiții normale de operare.
La Sandy Bridge au fost 2 serii de probleme, una cu chipsetul la care pica în masă controlerul SATA şi te trezeai fără  HDD sau ODD dacă erau pe SATAII, ce au schimbat producătorii la MB-uri în prostie, apoi la i7-2600K se strica controllerul de memorie în condiţii de overclocking şi tensiune mărită pe I/O.
Iar de la Haswell încoace majoritatea procesoarelor mobile cu chipset încorporat pică prin laptopuri după câţiva ani. Carcasele sunt slabe mecanic, plăcile subţiri ca hârtia şi de la flexare plus ciclurile cald-rece cedează structura internă a procesorului, care e tot mai fină pe măsură ce procesul de fabricaţie se micşorează. Au făcut şi prostia să încorporeze VRM-ul pe pastilă aşa că disipaţia a crescut în defavoarea procesorului care intră în throttle mai devreme.
Nici AMD nu sunt uşă de biserică, procesoarele low-end de laptop pică şi ele ca muştele. Am vreo jumate de kg de AMD, de la Atlhon II în sus, adunate în 10 ani. Era un video pe YT unde unul scotea radiatorul de pe procesor întimp ce calculatorul rula ceva test, procesorul Intel funcţiona mai departe dar sacadat că intra în throtlle iar AMD-ul după câteva secunde lua foc.

#16
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

 mikaell, on 26 mai 2021 - 10:29, said:

deci in alte cuvinte, sa mai asteptam pentru intel gen 12 si sa nu ne luam porcaria de intel gen 11 care s-a dovedit a fi un super fail ?
orice om intreg la cap ar face asta, plus ca nu stiu de ce intel s-a grabit cu gen 11 si a omis atatea detalii tehnice care le avea in cap la inceput (motiv pentru care am mers pe AMD anul asta pentru prima oara in ultimii 20 de ani)
oricum eu personal sunt super curios ce performante va aduce gen 12, daca e tot un fail, atunci intel e pa si pusi (si asta vine de la un intel fanboy)
Lasam deoparte placa cu fanboy suparat pe idol, este prea uzata, dar ce te face pe tine sa crezi ca este super fail? Este un real progres fata de 10th si pretul il face chiar mai atractiv, fara sa mai amintesc ca de la 11400F (800 lei) pana la 11600K (1250-1300 lei) AMD raspunde doar cu vechiul Zen 2.
Daca te-a speriat consumul, afla ca poti obtine cu 11700K(F) aceleasi rezultate din review-uri (ori comparand cu rezultatele altora) cu consum pana in 140W si fara alterarea performantelor. Un 5800X tot pe acolo ajunge cu consumul maxim, performantele sunt similare, doar ca e mai scump cu vreo 250 lei fata de un KF.
Attached File  blender.jpg   1.29MB   9 downloads
Attached File  cinebench.jpg   1018.29K   10 downloads
Attached File  v-ray.jpg   687.33K   7 downloads

La Alder, deocamdata este sigur dual controllerul DDR4-DDR5 si 10nm. Au fost spotate rezultate in Geekbench cu o varianta 8 nuclee big (cu hyperthreading) + 8 nuclee piticot, 24 fire in total. Ce va fi, vom vedea, dar poate ca stiu cei care deja fac bascalie pe youtube de nVidia cu FSR, desi nimeni nu stie daca va fi FSR sau FîîîîSR.

#17
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 01.11.2004
Alder Lake va fi ca vechiul meu 1090T cu DDR2 si DDR3. Daca e prea bun mai lipeste Lisa niste nuclee peste nuclee si decimeaza competitia ;>

DLSS-ul nu merge nici pe integrata Intel nici pe integrata AMD, iar Intel e deja interesat de FSR : https://twitter.com/...964541291622407, la fel cum a fost de Freesync, de a inventat Nvidia G-Sync Compatible

Edited by Arthos, 05 June 2021 - 21:29.


#18
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Si Zen 4 va pastra compatibilitatea cu DDR4, sunt sigur. Cat priveste decimarea concurentei, lasa-i sa o decimeze daca te incanta ryzen 5 la pret de ryzen 7 si ryzen 9 la 1000$.

Inca trei teste noi, cu un i5 care depaseste rezultatul cu i7 din decembrie. E la nivelul unui i5 din generatia a 10-a, cu un mic plus pe multi core.

Normal ca DLSS nu poate rula pe ceva fara "tensoare", asa cum un procesor X din Sony nu poate inlocui un procesor Quantum din Samsung.
Samsung, Sony, Panasonic, LG si nVidia, daca nu ti-e cu suparare, folosesc hardware dedicat pentru upscaling, care are la baza cuvintele cheie "AI Deep Learning". AMD nu are, de aceea sunt curios daca e ceva de FSR-ul acesta, ce resurse va folosi la procesare si daca nu cumva e doar un Teletech pe sistemele mainstream sau mai slabe.

Original (stanga) versus vegetatie trecuta prin mixerul din bucatarie (dreapta)
Attached File  mixer.jpg   362.24K   27 downloads

AI Deep Learning
Attached File  ai upscaling.jpg   1.47MB   29 downloads

Edited by __roman__, 06 June 2021 - 05:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate