Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

gresie/parchet dublu & triplu stratificat/spc/ pentru incalzire in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostYthrixium, on 26 mai 2021 - 07:04, said:

Nu am date mai tehnice, ce iti pot spune e ca vecinii mei au pus parchet laminat de 10-12mm, folie cu 6 lei mp si nu moare niciunu de frig iarna, si au parchet dormitoare-living, depinde de prea multi factori, cat de dese sunt tevile, cum e clima, izolatia casei etc etc.
Per total asta e cea mai laudata folie, dar oricare pe la 0.4-0.5 trebuie sa fie buna cu conditia sa pui un parchet mai subtirel.

Nu totul se rezuma la faptul ca nu moare nimeni de frig, conteaza foarte mult si eficienta energetica, mai exact o folie mai calitativa poate scadea consumul de gaz si amortiza rapid inca din primul sezon.
  La asta ma gandeam :)

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAhasverus, on 26 mai 2021 - 05:07, said:

1.In zona de bucatarie, baie si hol intrare se pune gresie.
1.In zona de bucatarie, baie si hol intrare se pune gresie exact ce vrei tu sa pui.

Edited by adisz, 26 May 2021 - 08:49.


#21
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postluckydreamer, on 26 mai 2021 - 08:09, said:

Nu totul se rezuma la faptul ca nu moare nimeni de frig, conteaza foarte mult si eficienta energetica, mai exact o folie mai calitativa poate scadea consumul de gaz si amortiza rapid inca din primul sezon.
  La asta ma gandeam Posted Image

Asta imi aminteste de perioada cand am trecut de la o centrala clasica la una in condensatie la un apartament, investitie de 5000 lei pentru economie de 50 lei pe iarna.

Nu sunt expert, dar ma indoiesc ca o sa fie o diferenta asa mare datorita unei foi de izolare cu date tehnice mai impresionante.
Poate sunt eu mai sceptic, dar numai printr-o minune o sa iti scoti investitia intr-o iarna, dintre o folie cu 6 lei mp si una cu 25 lei/mp.

Am mai fost in alte magazine, si in special toti cei care vand parchet iti recomanda o folie "de-a  casei", am vazut folii si cu 70 lei/mp, parerea mea povesti, oricum nu o sa ma vezi pe mine cu parchet de 35 lei si folie de 70, pentru mine izolatiile astea sunt asa, boala romanului cu izolatie de 40cm pe toate partile, sa ramana fara curte, care nu vrea sa deschida geamu sa aeriseasca ca iese caldura, nu-i de mine, mie imi place aeru proaspat, si o folie si-asa scumpa ar trebui sa fie mai mult decat suficienta.

#22
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View PostYthrixium, on 26 mai 2021 - 11:28, said:

Asta imi aminteste de perioada cand am trecut de la o centrala clasica la una in condensatie la un apartament, investitie de 5000 lei pentru economie de 50 lei pe iarna.

Nu sunt expert, dar ma indoiesc ca o sa fie o diferenta asa mare datorita unei foi de izolare cu date tehnice mai impresionante.
Poate sunt eu mai sceptic, dar numai printr-o minune o sa iti scoti investitia intr-o iarna, dintre o folie cu 6 lei mp si una cu 25 lei/mp.

Am mai fost in alte magazine, si in special toti cei care vand parchet iti recomanda o folie "de-a  casei", am vazut folii si cu 70 lei/mp, parerea mea povesti, oricum nu o sa ma vezi pe mine cu parchet de 35 lei si folie de 70, pentru mine izolatiile astea sunt asa, boala romanului cu izolatie de 40cm pe toate partile, sa ramana fara curte, care nu vrea sa deschida geamu sa aeriseasca ca iese caldura, nu-i de mine, mie imi place aeru proaspat, si o folie si-asa scumpa ar trebui sa fie mai mult decat suficienta.

Salutare, eu sunt la fel de sceptic ca tine in general cu privire la mai multe chestii, printre care si promovarea agresiva a multor chestii minune si scumpe fara de diferente/beneficii reale. Asadar, nu voi lua de bun transferul termic dat de producatorul acela de la multiprotec--0.006 dar si daca ar izola la jumatate fata de cat spune el( 0.012) tot ar fi de 4 ori mai buna fata de 0.040-0.050 cat dau toate celelalate, nu :)?
  Eu nu vreau sa targetez parchet de 35 lei la care sa platesc folia 25 de lei, ci parchet de 55-65 lei cu folie de 20-25 lei, asadar ceva raport pret/calitate ok.

La partea cu centrala clasica vs condensatie, chiar e diferenta sesizabila de consum si confort intre ele, DAR pentru ca acea diferenta sa apara cu adevarat trebuie sa existe un termostat cu modulare buna si mai ales izolatie a casei/diferitor suprafete de bun simt. Altfel spus, daca pui centrala termica intr-un bloc vechi cu multe punti termice/izolatie facuta la misto si fara un termostat bun, e normal sa nu fie diferente majore si sa nu se poata amortiza investitia.
  Cat despre treaba cu nu deschid geamul pentru ca se pierde caldura, e alegerea fiecaruia, eu aleg sa-l deschid :).

In alta ordine de idei, are cineva parchet laminat egger la incalzirea in pardoseala pentru a ne da un feedback, pls?

#23
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 luckydreamer, on 26 mai 2021 - 12:38, said:


In alta ordine de idei, are cineva parchet laminat egger la incalzirea in pardoseala pentru a ne da un feedback, pls?

Eu am  egger epl 103 + arbiton multiprotec peste ipat. Din punct de vedere al incalzirii nu am ce sa ii reprosez. Cand treci de pe el pe gresie se percepe diferenta de temperatura, dar cum eu am termostate individuale in fiecare zona si camerele sunt si de dimensiuni diferite nu pot sa compar eficienta termica. Iarna clar senzatia e mai placuta pe gresie, dar acum cand Ipat nu merge, e mai placut laminatul. Si oricum in zona cu gresie daca se incalzeste mai repede, termostatul opreste circuitul respectiv. Dar nu am stat niciodata sa verific cum fluctueza temperatura in functie de tipul pardoselii. Pentru ipat e si destul de greu sa faci asta deoarece inertia termica e mai mare decat pentru varianta cu calorifere. Probabil camerele cu gresia s-au incalzit putin mai repede, dar la mine nu a fost sesizabila diferenta pt ca la ipat mult mai usor sa mentii o temperatura constanta ( si din punctul meu de vedere si mai placut) decat sa ai salturi de cateva grade. Asa ca am avut toate termostatele pe aceeasi temperatura si nu s-a simtit nici o diferenta intre camerele cu gresie si cele cu parchet.

in shimb fiind un laminat de 8 mm are tendinta sa flambeze daca sapa nu e oglinda. Eu am avut sapa elicopterizata si dupa masuratori parea suficient de dreapta, dar acum dupa 6 luni am descoperit 2 locuri unde placile flambeaza si probabil in timp o sa scartie. Probabil ar fi trebuit sa aplic si un strat de sapa autonivelanta, dar nu stiu daca se putea aplica local si costul unei sape pe 120mp nu cred ca era justificat de cele 2 locuri. Sper doar sa nu descopar mai multe pe masura ce trece timpul.

#24
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 Scurthea211, on 27 mai 2021 - 09:14, said:


Eu am  egger epl 103 + arbiton multiprotec peste ipat. Din punct de vedere al incalzirii nu am ce sa ii reprosez. Cand treci de pe el pe gresie se percepe diferenta de temperatura, dar cum eu am termostate individuale in fiecare zona si camerele sunt si de dimensiuni diferite nu pot sa compar eficienta termica. Iarna clar senzatia e mai placuta pe gresie, dar acum cand Ipat nu merge, e mai placut laminatul. Si oricum in zona cu gresie daca se incalzeste mai repede, termostatul opreste circuitul respectiv. Dar nu am stat niciodata sa verific cum fluctueza temperatura in functie de tipul pardoselii. Pentru ipat e si destul de greu sa faci asta deoarece inertia termica e mai mare decat pentru varianta cu calorifere. Probabil camerele cu gresia s-au incalzit putin mai repede, dar la mine nu a fost sesizabila diferenta pt ca la ipat mult mai usor sa mentii o temperatura constanta ( si din punctul meu de vedere si mai placut) decat sa ai salturi de cateva grade. Asa ca am avut toate termostatele pe aceeasi temperatura si nu s-a simtit nici o diferenta intre camerele cu gresie si cele cu parchet.

in shimb fiind un laminat de 8 mm are tendinta sa flambeze daca sapa nu e oglinda. Eu am avut sapa elicopterizata si dupa masuratori parea suficient de dreapta, dar acum dupa 6 luni am descoperit 2 locuri unde placile flambeaza si probabil in timp o sa scartie. Probabil ar fi trebuit sa aplic si un strat de sapa autonivelanta, dar nu stiu daca se putea aplica local si costul unei sape pe 120mp nu cred ca era justificat de cele 2 locuri. Sper doar sa nu descopar mai multe pe masura ce trece timpul.

In ce sens se percepe diferenta de temperatura cand calci de pe gresie pe parchet? adica e mai putin cald parchetul laminat, nu? Cum ti se pare gresia vara fata de parchet? mult mai rece? Eu am pus un termometru de camera pe gresie si parchet si diferenta parea sa fie doar de 0.5 grade. Mai mult de atat, pe toti cei care i-am intrebat mi-au zis ca gresia e cea mai buna la ipat si ca vara doar da senzatia ca gresia ar fi mai rece ca parchetul.

  Chiar daca exista diferenta de temperatura intre laminat si gresie, daca usile se mentin deschise total sau partial, temperatura se va uniformiza, cred. Ai observat ceva probleme specifice la parchet din cauza IPat?


Multumesc,

#25
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Iarna parchetul era sigur cald, dar cumva cred ca era destul de aproape de temperatura ambientului asa ca nu simteai mai nimic cand calcai pe el sau stateai pe jos. In schimb la gresie se simtea ca e calduta. Pt picioare era placut, chiar foarte placut cand ieseai de la dus, dar cand ne jucam ceva cu copiii si stateam pe jos mie imi placea mai mult pe parchet.
Diferenta de temperatura intre ele e minora si acum cand ipat nu Mai functioneaza. E OK si pe parchet si pe gresie. Daca esti foarte atent sesizezi o mica diferenta, dar nu e nimic deranjant.

Dar asta e situatia din casa mea. Cumnatul meu a scos 60mp de laminat si I-a inlocuit cu gresie pentru ca lui i se pare o diferenta majora intre temperatura resimtita. Nu stiu daca a fost doar o chestie de perceptie personala, sau faptul ca avea cea mai ieftina folie si nu avea termostate individuale pt fiecare zona facea foarte dificila echilibrarea termica intre zone.

Dupa o iarna cu ipat, gresie si laminat eu nu as merge pe gresie in toata casa. Asta e o alegere foarte subiectiva. Nu am vazut o diferenta majora de temperatura resimtita intre camere in functie de tuoul parsoselii. Cand am ales laminat in dormitoare, living si hol am facut asta pt ca:
- mi s-a parut mai sigur  pt un copil care alearga si cade
- mi-a fost frica ca Primavera si toamna gresia o sa fie prea rece (Asta nu s-a confirmat)
- gresia ar fi fost mult mai scumpa si mult mai greu de inlocuit (material, adeziv, chit, manopera toate ar fi fost mai scumpe)
- mi-a fost frica ca un spatiu de 40mp sa nu aiba un mic efect de ecou (cred ca asta nu are nici un fundament, dar am avut si frica Asta)
-

Laminatul nu are nici o problema de la ipat. E la fel ca in prima zi. Au trecut doar 6 luni peste el deci nici nu ma asteptam sa aiba vreo problema. La ce te gandesti cand intrebi daca are ceva de la ipat?  Deformari?

#26
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 Scurthea211, on 27 mai 2021 - 17:30, said:

Iarna parchetul era sigur cald, dar cumva cred ca era destul de aproape de temperatura ambientului asa ca nu simteai mai nimic cand calcai pe el sau stateai pe jos. In schimb la gresie se simtea ca e calduta. Pt picioare era placut, chiar foarte placut cand ieseai de la dus, dar cand ne jucam ceva cu copiii si stateam pe jos mie imi placea mai mult pe parchet.
Diferenta de temperatura intre ele e minora si acum cand ipat nu Mai functioneaza. E OK si pe parchet si pe gresie. Daca esti foarte atent sesizezi o mica diferenta, dar nu e nimic deranjant.

Dar asta e situatia din casa mea. Cumnatul meu a scos 60mp de laminat si I-a inlocuit cu gresie pentru ca lui i se pare o diferenta majora intre temperatura resimtita. Nu stiu daca a fost doar o chestie de perceptie personala, sau faptul ca avea cea mai ieftina folie si nu avea termostate individuale pt fiecare zona facea foarte dificila echilibrarea termica intre zone.

Dupa o iarna cu ipat, gresie si laminat eu nu as merge pe gresie in toata casa. Asta e o alegere foarte subiectiva. Nu am vazut o diferenta majora de temperatura resimtita intre camere in functie de tuoul parsoselii. Cand am ales laminat in dormitoare, living si hol am facut asta pt ca:
- mi s-a parut mai sigur  pt un copil care alearga si cade
- mi-a fost frica ca Primavera si toamna gresia o sa fie prea rece (Asta nu s-a confirmat)
- gresia ar fi fost mult mai scumpa si mult mai greu de inlocuit (material, adeziv, chit, manopera toate ar fi fost mai scumpe)
- mi-a fost frica ca un spatiu de 40mp sa nu aiba un mic efect de ecou (cred ca asta nu are nici un fundament, dar am avut si frica Asta)
-

Laminatul nu are nici o problema de la ipat. E la fel ca in prima zi. Au trecut doar 6 luni peste el deci nici nu ma asteptam sa aiba vreo problema. La ce te gandesti cand intrebi daca are ceva de la ipat?  Deformari?


da, deformari de la caldura degajata. Credeam ca il ai de mai mult timp :)

#27
upgrade

upgrade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 29.12.2001
Salutare. Pardoseala SPC are cineva? Din ce am citit, este o combinație foarte buna între parchet și gresie, ideala ptr încălzire în pardoseala.
La dedeman au un preț ok, dar sunt unele reviewuri proaste, referitoare la zgârieturi, ceea ce e ciudat tocmai la un SPC.

#28
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Si pe mine m-ar interesa daca a pus cineva SPC peste incalzire in pardoseala, ma bate gandul sa pun asa ceva si ar fi binevenite niste pareri pro/contra

#29
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Eu mi-am luat parchet SPC (de la dedeman, caci atat m-a tinut buzunarul; cam 90 lei/mp).
Rezistenta termica este foarte mica iar in plus are o grosime mica de 5mm.
Inca nu m-am mutat DAR am testat incalzirea prin pardoseala. Este mult mai cald decat gresia!

SPC-ul este un compozit din praf de piatra si plastic.
Pe langa rezistenta termica foarte mica are avantajul ca nu se umfla daca versi apa pe el.

Sa torni neaparat o sapa autonivelata. Parchetul trebuie sa stea perfect orizontal. In caz contrar te umpli de nervi!

Spor!

#30
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Referitor la incalzirea prin pardoseala, nu ne putem decide ce sa alegem intre gresie si parchet. Sotul ar vrea gresie peste tot dar ma gandesc ca in lunile in care incalzirea nu e ON, primavara si toamna mai ales, o sa fie mereu rece la picioare si disconfort. Am inteles ca au cam acelasi transfer termic, diferenta nu ar fi chiar asa mare.

    Deci, pentru cei care au optat pentru gresie, cum va impacati cu ea in lunile in care nu e ON sistemul de incalzire? (Sau poate din experienta puteti enumera alte avantaje sau dezavantaje pentru optiunea de gresie/parchet).

#31
alexdumbravean

alexdumbravean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.08.2021
Ce părere aveți despre pardoseala SPC. Montaj, rezistenta la zgarieturi de scaun..etc ?

#32
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
Si eu sunt curios de ceva impresii, as pune LVT/SPC aproape in tot apartamentul, cu exceptia baii, sau poate chiar si in baie, si gresie doar in cabina de dus.

#33
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am pus LVT in toată casa mai puțin in baie unde am gresie. Recomand LVT-ul pentru încălzirea in pardoseala. Al meu are grosime 5.5mm, de la scaune nu se zgârâie dar am reușit sa-l zgariu când am montat un pat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate