Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Panasonic Lumix GH5 Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Anunt oficial:
https://www.dpreview...lumix-dc-gh5-ii

Review:
https://www.dpreview...x-gh5-ii-review

Acelasi senzor, calitatea filmului usor imbunatatita, focalizare imbunatatita in special in care se filmeaza 60p, poate sa faca streaming...etc

Mai merita cumparat GH5 MK II ?  Cred ca lumea astepta un senzor nou, 4k 120p.  Nu inteleg ce mai vrea sa faca Panasonic cu camera asta, macar daca o lansau acum 2 ani tot era o treaba.
Era de bun simt ca unele imbunatatiri sa le ofere prin firmware si pe celelalte camere (de ex. focalizarea), mai ales ca s-a plans lumea.

Eu as astepta GH6. Panasonic il va lansa la sfarsitul lui 2021:
https://www.dpreview...cement-tells-us

Panasonic a mai anuntat si un nou obiectiv 20-50mm F/1.7

Edited by katran, 25 May 2021 - 17:12.


#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

 katran, on 25 mai 2021 - 16:58, said:

Era de bun simt ca unele imbunatatiri sa le ofere prin firmware si pe celelalte camere (de ex. focalizarea), mai ales ca s-a plans lumea.
de ce s-ar mai cumpăra versiunea nouă dacă mi-ar da aceleași features la versiunea pe care o am deja?

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 katran, on 25 mai 2021 - 16:58, said:

Mai merita cumparat GH5 MK II ?  Cred ca lumea astepta un senzor nou, 4k 120p.  Nu inteleg ce mai vrea sa faca Panasonic cu camera asta, macar daca o lansau acum 2 ani tot era o treaba.

Cand a aparut GH5-ul, Panasonic a tinut inca multa vreme pe rafturi GH4-ul ca alternativa "mai ieftina".

Insa am impresia ca hardware-ul GH5-ului era facut pe o platforma mai veche si ca, incepand cu seria de camere full-frame S au abordat o platforma mai noua, care sa le permita mai multa flexibilitate la update-urile de software.

Asa ca au scos GH5 II-ul cu platforma hardware noua care sa permita update-uri de software mai consistente si pe viitor va fi varianta "mai ieftina" a lui GH6, posibil chiar si inlocuitor pentru G9...

O piata pentru GH5 II exista clar (cate camere cu filmare 4k nelimitata la pretul ei exista pe piata? plus toate functiile la care balesc videografii...).


 katran, on 25 mai 2021 - 16:58, said:

Era de bun simt ca unele imbunatatiri sa le ofere prin firmware si pe celelalte camere (de ex. focalizarea), mai ales ca s-a plans lumea.

Daca hardware-ul nu suporta... mai greu.

Si imbunatatirile alea vin de AF vin pentru GH5s si pentru G9 prin firmware update pe 8 iunie...

Edited by StefanSC, 25 May 2021 - 17:50.


#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
La fel au facut si cu FZ1000 II vs FZ1000, acelasi senzor dupa 5 ani de la aparitia originalului. Aici e la 4 ani de la aparitia originalului. Macar au anuntat ca apare si GH6, dar e penibil sa vii cu acelasi senzor dupa 4-5 ani. Sigur, are procesor nou, baterie mai buna cu incarcare mai rapida, diverse extra-features, dar e un "facelift" practic.

Eu v-am zis de acum 7-8 ani ca producatorii de telefoane inoveaza mult mai mult pe partea foto/video ... acum deja viteza de evolutie pe mobile e fabuloasa fata de camere. Sunt curios daca Panasonic va reusi sa ma mai convinga in viitor sa cumpar o camera de-a lor in locul FZ1000, eu chiar mi-as dori sa o poata face, dar momentan nu dau impresia asta.

Ca idee, Huawei-ul meu P40 Pro reuseste sa se bata la focala de 120 mm de la egal la egal cu FZ1000-ul meu si asta deja mi se pare o performanta excelenta ... iar la 28 mm il bate fara probleme (mai ales la ISO mare), desi are senzor ceva mai mic. Si urmeaza un P50 Pro cu un senzor de 1" in curand se pare. Sigur, la filmare stabilizarea Panasonicului e incomparabil mai buna decat e P40 Pro la 120 mm, acolo inca are un avantaj consistent.

Edited by utopium, 25 May 2021 - 17:57.


#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 katran, on 25 mai 2021 - 16:58, said:

Era de bun simt ca unele imbunatatiri sa le ofere prin firmware si pe celelalte camere (de ex. focalizarea), mai ales ca s-a plans lumea.

Si le-au dat prin firmware:
https://www.43rumors...5s-g9-and-g100/

Si atunci nu mai este nimic de carcotit.
Jos palaria pentru Panasonic !

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Pe GH5S, nu pe GH5.

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
GH5 este mai vechi decat G9 si GH5S.
Poate ca nu are procesoare suficient de rapide sau...poate ca Panasonic l-a scos deja din productie, nu mai ofera suport si nici actualizari de firmware. Intra in joc GH5 MK II.


GH5s si G9 au primit imbunatatiri substantiale.

Edited by katran, 26 May 2021 - 11:46.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 katran, on 26 mai 2021 - 11:38, said:

Poate ca nu are procesoare suficient de rapide sau...poate ca Panasonic l-a scos deja din productie, nu mai ofera suport si nici actualizari de firmware. Intra in joc GH5 MK II.

 katran, on 26 mai 2021 - 07:39, said:

Si atunci nu mai este nimic de carcotit.
Jos palaria pentru Panasonic !
Pe altundeva ziceai:

 katran, on 25 mai 2021 - 16:46, said:

N-am stiut de Panasonic. I-as critica daca este cazul, n-am probleme.
Stai sa lanseze GH5 II !  :)
Nici o surpriza, cand e Panasonic te chinui sa-i scuzi si sa-i lauzi.

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai nu e cazul de criticat ... Nu au facut teasere jumatate de an, nu au promis 8k si au dat cu bata in balta, nu au sarit cu pretul in mod nejustificat...

Au adus la zi o unealta destul de populara in randul unei categorii de utilizatori (care nu se regasesc pe aria asta) si au fost foarte clari cu privire la viitorul apropiat al sistemului lor... Ceea ce nu prea se intampla in randul celorlalti producatori :D.

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 TS030, on 26 mai 2021 - 11:56, said:

Nici o surpriza, cand e Panasonic te chinui sa-i scuzi si sa-i lauzi.


Pai chiar in comentariul cu care am deschis topicul asta i-am criticat. Asta nu s-a vazut ?


Dar in cazul asta am gresit :
-GH5 Mark II vine cu upgrade-uri substantiale : focalizare mult imbunatatita, stabilizarea imbunatatita cu 1.5 stopuri, 10 bit pentru 40k 60p fara limita de filmare, streaming online si altele...la un pret ok
-unele imbunatatiri au ajuns prin firmware si pe celelalte modele : G9, GH5s.   Iar GH5 este o camera veche, era normal sa nu primeasca la nesfarsit firmware si suport.

Si atunci nu prea mai am ce carcoti, din contra.

Edited by katran, 26 May 2021 - 12:58.


#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Dar despre alte aparate, care au și ele focalizare mult îmbunătățită, stabilizare îmbunătățită, filmare 4k samd. găsești de cârcotit.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Sa ne intelegem, eu raman fan Panasonic ... doar mi se pare ca se misca prea lent cu versiunile noi si mi se pare aiurea sa vina cu acelasi senzor dupa 4-5 ani. Nu contest ca sunt alte update-uri importante. Eu chiar sper ca Panasonic sa ramana cu o oferta solida pe piata asta ...

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Although the sensor remains unchanged, Panasonic claims that the GH5 II gains 1/3 stop of additional dynamic range through improved processing that does a better job of rendering bright areas while suppressing clipping."
Fain, ce v-am zis eu, procesarea ajuta!

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Normal ca ajuta procesorul mai bun sa iasa pozele/filmele la calitate mai buna ... dar totusi senzorii au evoluat in 4 ani destul de mult incat sa mai obtina si de acolo un avantaj semnificativ.

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
E acelasi senzor.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Pai stim cu totii ca e acelasi senzor, dar daca ai procesor mai rapid evident ca poti obtine calitate mai buna din procesare.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu prea s-a evoluat pe partea de senzori foto, ce mai fac e sa lucreaza la viteza pe partea de film, cateodata chiar in dauna calitatii foto.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 crokodilu, on 27 mai 2021 - 15:43, said:

Nu prea s-a evoluat pe partea de senzori foto
Pe camere nu, pe mobile da :D De ce? Pentru ca mobilele au la dispozitie procesoare mult mai tari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate