Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Care a fost primul 'Windows' din viața voastră?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Nu stiu sigur, posibil sa fi fost 3.0, stiu ca la un moment dat era 3,11 for Workgroups. Initial nu-i am dat atentie foarte mare, cele mai multe softuri rulau in dos, inclusiv jocurile. Primul DOS pentru mine a fost DR-DOS, nu MS. Avea unele comenzi - ca de ex. undelete cu interfata "grafica" gen norton, era mai misto de folosit.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
CP/M se pune ?

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cea mai frumoasa perioada a Internetului a fost era dial-up, cand putina lumea avea acces la net iar acei oameni se simteau ca intr-o comunitate. As zice ca prin 2005 deja Internetul intrase in toate casele iar aparitia social media, facebook si celelalte, au transformat Internetul intr-o chestie consumer si plina de informatie inutila si din ce in ce mai dificil de sortat.

View Posteiffel, on 25 mai 2021 - 12:28, said:

CP/M se pune ?
Am avut in liceu pe Cub-Z :D

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View PostBamyhun, on 25 mai 2021 - 12:25, said:

Primul DOS pentru mine a fost DR-DOS, nu MS. Avea unele comenzi - ca de ex. undelete cu interfata "grafica" gen norton, era mai misto de folosit.
DR-DOS avea si suport nativ(!?!?) de retea. Stiu ca am integrat cateva PC-uri 286 in reteaua Novell de la serviciu, cu Novell DOS 7.0, versiunea de DR-DOS vanduta de Novell
Detalii mai multe despre DR-DOS AICI

#23
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

View Postspooky51, on 25 mai 2021 - 12:31, said:

Am avut in liceu pe Cub-Z Posted Image

Câte Cub-z mi-au trecut prin mână ...
Ce vremuri, ICE Felix Posted Image

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcristiany, on 25 mai 2021 - 12:50, said:

Câte Cub-z mi-au trecut prin mână ...
Ce vremuri, ICE Felix Posted Image
He he, au fost vremuri deosebite, nu? ICE Felix, IIRUC, mi-ar fi placut sa le fi prins si eu, insa in '89 eram de-abia in clasa a opta :D .

#25
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Parca un windows 3.1 am avut si eu si jocurile erau pe floppy disk. Butonam la greu un joc de genul  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CyzOINa-g0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
windows 3.1

#27
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pe ASTEA le-ati vazut/butonat?

Daca vreti putina istorie a calculatoarelor personale romanesti, cititi AICI

#28
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Aveam 16 ani cand a cumparat tata un pc cu win95.
Tin minte ca am plans cand am inchis fereastra lui simpla cu Explorerul pe C: .. credeam ca l-am stricat.. pentru ca nu aveam voie la PC.
Mai tarziu, dupa ce am luat cateva palme, am invatat ca defapt nu am facut nimic rau.
De atunci urasc windows, dar ma antrenez zilnic pentru ca e jobul meu sa il fac sa mearga.

#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcristiany, on 25 mai 2021 - 12:50, said:

Câte Cub-z mi-au trecut prin mână ...
Ce vremuri, ICE Felix Posted Image
Si eu tot cu CP/M am buchisit prin calculatoare

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe ASTEA le-ati vazut/butonat?
Ala e modern... ma prins si variantele anterioare.
Am butonat la ele tragand dupa "ciori" de nu se poate... ( era un joc tip arcade pe care il foloseam sa le testam cand erau asamblate )- am lucrat in FEPER ( sau IEPER cum mai zic unii ).

#31
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postviceroy56, on 25 mai 2021 - 13:14, said:

Pe ASTEA le-ati vazut/butonat?
Da!!! :)

Cand am intrat in clasa 9a la liceu de info aveam in laborator unul din asta cu ecran cga(putea arata doar 4 culori odata) - ii ziceam "masina de spalat" ca era foarte zgomotos. :lol:

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Windows 3.0 în 1991. Nu prea înțelegeam la ce folosește programul, mă jucam în Paintbrush și foloseam Wordpad să scriu diverse versuri la cîntece, liste de trupe și alte informații pe care găseam că e mai comod să le arhivez electronic.
Pe atunci Windows nu era sistem de operare, ca acum. Windows 95 a fost revoluționar, adică ăla a fost primul sistem de operare, iar io l-am adoptat abia prin 98, ca să joc Vikings 2, pe care îl făcusem rost numai versiune Windows. Pînă atunci am rezistat eroic numai cu DOS.

#33
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
hc 85 ice felix cu un casetofon rusesc electronica 302

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Posteiffel, on 25 mai 2021 - 14:04, said:

Ala e modern... ma prins si variantele anterioare.
Am butonat la ele tragand dupa "ciori" de nu se poate... ( era un joc tip arcade pe care il foloseam sa le testam cand erau asamblate )- am lucrat in FEPER ( sau IEPER cum mai zic unii ).
Space Invaders era jocul?

Edited by viceroy56, 25 May 2021 - 15:06.


#35
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postcatalucan, on 25 mai 2021 - 14:56, said:

hc 85 ice felix cu un casetofon rusesc electronica 302

Right, putini sunt cei care au lucrat cu asa ceva si cum bagam bitii prin reglajul capului de redare cu surubelnita.
Pe vremea aceea era meserie, nu acum.

Gates se juca cu ....a la nisip pe cand faceam noi asta. Acum a ajuns mare jmecher.

Edited by Ravy, 25 May 2021 - 16:03.


#36
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Prima data cand am vazut Windows, am fost prin vreo '91 sa '92. Avea o cunostiinta de-a noastra laptop de serviciu (atunci primise laptopul pe langa un salariu de vreo 2000 de dolari). Si m-a lasat sa ma dau cu Paintul pana nu mai aveam aer :).

Primul Windows pe care l-am avut a fost Windows 98, pe un Celeron la 266 Mhz, 16 MB Ram, HDD de 1,38 GB. Si, pentru ca nu mi-au mai incaput jocuri si MP3-uri,  in prima saptamana am inceput sa fac curatenia pe hard: bineinteles, am sters toate folderele dubioase. Ce, am nevoie de foldere gen System32 si altele care nu-mi zic nimic? Bineinteles ca dupa restart nu a mai functionat nimic. Eh, de atunci stiam ca Windowsul e de rahat, ca nu merge cum trebuie :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate