Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Iphone 11 Pro Max pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
interesant cum tot iti editezi mesajele, apoi te dai cocos la prostiile spuse
un telefon scapat in apa pt cateva zile este ”kaput”
eu tot telefon ieftin am,dar imi si imaginez ce misto ar arata un telefon de cateva mii de lei atasat stikere,chestii lipicioase si altele,dar nah, fiecare pe ”culoarea” lui
daca nu recuperezi un telefon pierdut,furat in cateva ore de la sesizare sunt slabe sanse sa o mai faci,deja sti ce rapan de om ti-a gasit sau furat telefonul

#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 waterman, on 25 mai 2021 - 10:35, said:

De acord cu tine.
Teoretic ai dreptate.
Dar uite ce zice colega
A zis ca i-a disparut locatia (cum ar veni poza cu locatia telefonului), nu a disparut telefonul din contul iCloud. Ala nu dispare niciodata "proactiv", ci doar daca il scoate proprietarul de acolo.

#21
Andreea9924

Andreea9924

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2021
Eu nu am sters dispozitivul din Find My Iphone. Cand am primit acel mesaj pe celalalt telefon si am accesat linkul, m-am conectat la contul de Icloud si probabil asa au reusit sa imi afle datele contului Icloud si sa imi stearga dispozitivul. Mentionez ca acel link nu mai poate fi accesat acum.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@Andreea9924,
https://geolite.mobi...AiAAEgLjcvD_BwE
https://www.lifewire...-stolen-2000299

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Geolite ăla e cu bani.

Problema e că nu mai poate detecta telefonul după număr că simul sigur nu mai e în el.

Să ne confirme colega dacă mai apare device-ul în Icloud.
Eu am înțeles că nu mai e acolo, caz în care e dus pentru totdeauna.

Numai poate poliția să se ostenească să-l caute după IMEI.

#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 Andreea9924, on 25 mai 2021 - 11:24, said:

Eu nu am sters dispozitivul din Find My Iphone. Cand am primit acel mesaj pe celalalt telefon si am accesat linkul, m-am conectat la contul de Icloud si probabil asa au reusit sa imi afle datele contului Icloud si sa imi stearga dispozitivul. Mentionez ca acel link nu mai poate fi accesat acum.


Meseriasi hotii. Interesant e cum au stiut la ce numar de telefon sa iti trimita linkul de phishing. Era numarul de la emergency contact din iphone?

Edited by abac, 25 May 2021 - 13:01.


#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 waterman, on 25 mai 2021 - 10:35, said:

De acord cu tine.
Teoretic ai dreptate.
Dar uite ce zice colega
Eu cred ca colega nici nu stie sa foloseasca find my iphone si ce inseamna cand telefonul e online/offline.
Daca e oprit, apare offline, NU MAI APARE pe harta si asa o fi crezut ea ca e scos din find my iphone.

Eu folosesc iphone de cand aparuse 4...stiu bine cu ce se mananca iOS-ul de cand era iOS6.
Ala nu dispare de acolo decat:
1. dai resetare generala. Atunci trebuie sa bagi si codul telefonului si sa confirmi cu parola de iTunes ca esti de acord sa-l stergi.
2. Il scoti tu din find my iphone necesitand parola contului tau de iTunes (este necesar cand il bagi intr-un service Apple autorizat de exemplu).

Edited by tehnics, 25 May 2021 - 13:46.


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 tehnics, on 25 mai 2021 - 13:46, said:

Eu cred ca colega nici nu stie sa foloseasca find my iphone si ce inseamna cand telefonul e online/offline.
Daca e oprit, apare offline, NU MAI APARE pe harta si asa o fi crezut ea ca e scos din find my iphone.
E corect ce zici tu, că nu mai apare pe hartă, dar în listă trebuie să apară.
Dacă nu apare în listă e vesel însă..

Uite

Attached File  find.png   38.72K   52 downloads

Deci, să ne confirme colega... apare în listă sau nu ?

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Prieteni, voi nu cititi ce a scris femeia in postul 1 si 2?

Le-a dat contul icloud pe tava la hoti.

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect

Și eu cred că prin acel link i-au furat contul de Icloud, după care au șters fain frumos telefonul din cont.

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Andreea9924, on 25 mai 2021 - 11:24, said:

Eu nu am sters dispozitivul din Find My Iphone. Cand am primit acel mesaj pe celalalt telefon si am accesat linkul, m-am conectat la contul de Icloud si probabil asa au reusit sa imi afle datele contului Icloud si sa imi stearga dispozitivul. Mentionez ca acel link nu mai poate fi accesat acum.
E, doamna draga, asta e altceva. Daca ne ziceai asa de prima data, nu mai scriam atat pe aici.

Parerea mea e sa iti schimbi parola la contul Apple, sa nu cumva sa ai surprize si cu niste plati Apple Pay...
Cine stie ce naiba ti-au facut aia pe acolo.
In cazul asta cred ca mai degraba telefonul ti-a fost furat, nu pierdut. Iar baietii aia te-au stiut tinta sigura de le-ai dat totul pe tava.

Legat de telefon, uita de el. Slabe sanse sa-l gasesti. Posibil e si vandut deja.

 abac, on 25 mai 2021 - 13:00, said:

Meseriasi hotii. Interesant e cum au stiut la ce numar de telefon sa iti trimita linkul de phishing. Era numarul de la emergency contact din iphone?
A fost tinta sigura.
SAU ea le-a trimis mesaj sa o sune pe numarul XYZ al ei pentru ca sa discute cu hotii ca sa isi recupereze telefonul. Atunci baietii i-au aruncat linkul si instructiunile.

Edited by tehnics, 25 May 2021 - 14:54.


#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 tehnics, on 25 mai 2021 - 14:56, said:

E, doamna draga, asta e altceva. Daca ne ziceai asa de prima data, nu mai scriam atat pe aici.

Mai la inceput decat in primul post? Sau cat de mai la inceput?

#31
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006

 maria_laura_alexa, on 25 mai 2021 - 08:24, said:

Parerea mea este ca mai bine il deblokezi ca sa se bucure omul de telefon.
Daca il ti blocat nu rezolvi nimic ca oricum nimeni nu o sa iti aduca tel inapoi mai bine il arunca la gunoi.
Ar fi pacat de tel si de milioanele de chinezi care au lucrat la el ca sa ajunga la gunoi doar datorita unui ego.
Si gandestete ca acel om poate are nevoie mai mare de el si ii faci un bine poate cu acel tel ajunge copil premiant si schimba lumea

Vremurile cand parjoleai campul ca sa nu aibe dusmanul parte de ele au apus.Acum trebuie sa gandesti proactiv nu retroactiv.
Urata specie reprezinti cu modul asta de gandire,tatal meu a gasit si el un iphone pe o bancuta,telefonul a fost returnat proprietarului de drept chiar in ziua in care a fost gasit.
Alt caz asemanator,pe la mijlocul anilor 2000 o vecina si-a pierdut portofelul ce continea pe langa acte si suma de 1100 lei,portofelul i-a fost adus la domiciliu de catre 2 baieti binevoitori,acesti baieti nu au acceptat nici macar o mica recompensa pentru fapta lor buna.

#32
Andreea9924

Andreea9924

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2021

 tehnics, on 25 mai 2021 - 13:46, said:

Eu cred ca colega nici nu stie sa foloseasca find my iphone si ce inseamna cand telefonul e online/offline.
Daca e oprit, apare offline, NU MAI APARE pe harta si asa o fi crezut ea ca e scos din find my iphone.

Eu folosesc iphone de cand aparuse 4...stiu bine cu ce se mananca iOS-ul de cand era iOS6.
Ala nu dispare de acolo decat:
1. dai resetare generala. Atunci trebuie sa bagi si codul telefonului si sa confirmi cu parola de iTunes ca esti de acord sa-l stergi.
2. Il scoti tu din find my iphone necesitand parola contului tau de iTunes (este necesar cand il bagi intr-un service Apple autorizat de exemplu).

Se pare ca nu stii atat de bine cu ce se mananca daca nu te-ai mai lovit de situatia asta. Nu am dat nici resetare generala si nici nu l-am scos eu. Pur si simplu cand am intrat in aplicatie telefonul a disparut din lista.

Nu am fost tinta sigura pentru ca telefonul mi-a cazut in microbuz. Am sunat astazi la Apple Support iar ei mi-au confirmat ce am zis si eu in postari, adica prin faptul ca eu am accesat acel link, au reusit sa imi intre in Icloud si sa imi stearga dispozitivul din cont. Linkul nu era in niciun caz de la Apple Support asa cum s-au semnat in mesaj (numarul de telefon l-am lasat eu in mesajul de pe Lost Mode sperand sa fiu contactata). Cei de la Apple Support mi-au zis ca nu mai au ce face din moment ce nu imi mai apare in Find My Iphone iar singura solutie ramane sa rezolv cu politia pentru ca ei pot urmari telefonul dupa IMEI.

#33
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Imi pare rau pentru ce ai patit insa vor beneficia si altii din experienta ta.

Concluzia: niciodata nu bagi datele personale sau de logare in vreun cont intr-un link venit pe sms sau email.

Si daca totusi ajungi pe o astfel de pagina, te uiti cu atentie la adresa din address bar, sa fie site-ul legitim si nu cine stie ce denumiri ciudate. Si te mai uiti cu atentie si dupa lacatelul care indica certificatul de securitate al site-ului cu pricina.

Attached File  lacat.png   17.79K   28 downloads

Edited by abac, 25 May 2021 - 16:55.


#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Andreea9924, on 25 mai 2021 - 16:27, said:

Se pare ca nu stii atat de bine cu ce se mananca daca nu te-ai mai lovit de situatia asta.
Ba dimpotriva, pentru ca m-am lovit de situatii de genul stiu cu ce se mananca. Sa zicem ca pana acum am avut pe mana mea destule device-uri Apple...de la ipod-uri, iphone-uri, mac-book-uri si ipad-uri.
Se pare ca tu esti cea care nu stii cum functioneaza sistemul Apple.

Cine a avut pe mana telefonul tau a stiut ce sa faca...simplu. Si tu ai fost naiva. Ceea ce ti-au confirmat si cei de la Apple support.

Doar ca tu nu ne-ai spus toata povestea la inceput ca sa imi dau seama ce ai facut tu acolo.

Ce credeai ca daca dai click pe link sau te loghezi in icloud ? Credeai ca ti-l aduce la usa ?

Si aia nu e nici o aplicatie, e doar un link catre un site de phishing. Le confunzi.

Macar sper ca ti-ai schimbat parola la iCloud si ai invatat ceva din experienta asta.

Stiu, poate am o atitudine mai acida dar scuza-ma ca te apuca groaza cand vezi zilnic persoane care nici macar nu gandesc 3 secunde inainte de a accesa un link sau a da click pe ceva.
Esti noua pe forumul asta, dar crede-ma ca sunt o gramada care cad in plasa teparilor doar pentru ca dau click pe orice link sau mesaj care-l primesc pe telefon.
Uite un exemplu..

Edited by tehnics, 25 May 2021 - 19:16.


#35
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Deci ca sa inteleg: tu ai primit un link (de la hot) pe mesaj si l-ai mai si accesat, plus ai bagat datele tale de icloud??? :-) Oricum intra rapid in contul real icloud si schimba parola (daca ai nevoie de backup-ul telefonului).

Ramane doar sa insisti la Politie: partea "faina" este ca ei pot vinde telefonul tau pe OLX de exemplu (chiar urmareste anunturile, poate il vezi exact pe al tau) si Politia sa il identifice pe noul proprietar dupa X luni. Va ramane ala fara telefon si poate asa ajunge inapoi la tine.

Oricum: cu ocazia asta mai aflam si noi "cei nevinovati" de ce anumite telefoane in stare buna apar pe site-uri ca cel de mai sus la preturi aparent ireale (iar telefonul nu este blocat iCloud). Asa te poti trezi si cu bani dati si cu telefonul confiscat ulterior de Politie.

#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 Xman_ghio, on 25 mai 2021 - 19:24, said:

Deci ca sa inteleg: tu ai primit un link (de la hot) pe mesaj si l-ai mai si accesat, plus ai bagat datele tale de icloud??? :-)

Da, exact acelasi lucru ar fi facut trei sferturi de forum, tu inclusiv.

Dupa razboi multi viteji se arata.

Edited by abac, 25 May 2021 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate