Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacia Logan 1.6 16v

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Logan ca Logan dar culoarea aia e frumoasa rau de tot, e culoare din fabrica sau revopsita?

#20
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
De obicei masinile cu  16 v sunt greu de intretinut....

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"masinile cu  16 v sunt greu de intretinut"
In cazul de fata putin mai scump fata de versiunea 8v  : ulei mai mult, kit distributie putin mai scump .
Greu nu e , e motor aerisit , la masinile cu motor mai mare decat compartimentul motor e greu ca nu ai acces facil si trebuie demontat 120% din anexe ca sa completezi uleiul de servo de exemplu sau sa schimbi un bec la far Posted Image

Edited by ldpe, 25 May 2021 - 08:09.


#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
frumoasa masina si pretul bun. Multi km fara probleme!

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 Octavian___, on 25 mai 2021 - 07:08, said:


Colegu nu lua din context, sigur ca n-au treaba ca si comparatie cele doua, dar spuneam de foiala pe drumurile noastre de caca, de mers pe la tara, Focusu scutura si se rupe, asa-l simti.
Loganu e mult mai iertator


Am ambele autoturisme si pot face o comparatie.

Ai dreptate cu Focusul ca te scutura la orice denivelare de iti pica plombele.
Eu am in cauciucuri pe Focus cat recomanda ei la 4 persoane + bagaje (2.4 fata si 2.8 spate), orice denivelare o simti in tot corpul.
Bun, acum vine si partea a 2-a... Focusul sta lipit pe sosea in viraje comparativ cu Loganul. Viraje care cu Loganul le poti lua in siguranta cu 80km/h cu Focusul le iei in siguranta cu 110km/h.
Da suspensia e foarte foarte rigida la Focus dar si stabilitatea e muuuuuult mai buna la Focus.


Comparatia e intre un Ford Focus MK3 si un Logan PH2.

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Focusu (cel putin de la mk3 incoace) e un minicruizer, asa-l vad io.
Te cara fain la drum lung, sta fain pe curbe (chiar si colega de camera a observat ce fain te duce extraurban si cum sta pe curbe) o placere sa tot mergi/conduci, din pacate asta vine cu dezavantaje la drumuri mai putin bune, chiar e un "inadaptat" pt drumuri mai rele, oras denivelari, linii tramvai etc.

Eu merg cu 2.2 in roti si tot se rupe

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Fordul este renumit pentru stabilitate plus e mai jos ca loganul, mai greu, mai lat, mai masina de asfalt si drum lung.
Logan in schimb este imbatabil in Romania : schimbat sens peste borduri, drumuri rele, gropi in asfalt .
Avand in vedere ca la noi mai mult de 20 minute nu poti circula cu viteza de peste 140km/h Logan e super - ori iese un tractor, o oaie, un biciclist , pe autostrada se trezeste unul sa croseteze , dispare iar dupa 15 minute il vezi implantat in parapetul de beton etc Posted Image

#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 spooky51, on 25 mai 2021 - 07:39, said:

Logan ca Logan dar culoarea aia e frumoasa rau de tot, e culoare din fabrica sau revopsita?
Nu e revopsita, n-are nici macar o ceara data, se vede asa de aproape si efectu de panza de paianjen.

Doar presupun ca a fost tinuta mai ferita de soare ca rosu asta e tare sensibilos, pe logan cel putin in timp daca nu-i mai dai o ceara ceva se face nasol.

Si farurile/stopurile arata bine, nu sunt matuite/galbejite.

Abia astept sa-i trag un polish fin si o ceara , apoi sa merg la tara la Marin :)))))

Ce cred ca trebuie remediat la ea asa la prima strigare ar fi frana de mana, tine cam sus si sabotii raman un pic blocati asa pe primii metri de rulaj

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Octavian___, on 25 mai 2021 - 09:32, said:

Ce cred ca trebuie remediat la ea asa la prima strigare ar fi frana de mana, tine cam sus si sabotii raman un pic blocati asa pe primii metri de rulaj
Vezi ca poate a intrat mizerie in camasa cablului, pe sub masina, va trebui inlocuita.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
" rosu asta e tare sensibilos, pe Logan cel putin in timp daca nu-i mai dai o ceara ceva se face nasol"
Stai linistit ca din 2008 au schimbat pigmentul , asta dupa 270 mii de reclamatii Posted Image
intradevar rosu pana in 2007 a fost dezastru, batea in roz mat dupa 4 ani
Nu vei avea probleme dar da cu ceara la spalatorie din cand in cand , arata mai frumos si se curata usor dupa . Cu mana e munca multa si 1 saptamana nu-ti mai misti mainile .

Probleme au fost si cu verde cameleon care l-au si scos din oferta , se decoja pana si la spalat .

Edited by ldpe, 25 May 2021 - 09:38.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 bluesnake, on 25 mai 2021 - 08:19, said:

frumoasa masina si pretul bun. Multi km fara probleme!
Multumesc de aemenea.

Stiti cum e sentimentu cand te duci sa vezi un utilaj si la fata locului te dezumfli, am mai vazut cateva masini si la fiecare asta a fost sentimentu, in poze aratau bine si la fata locului le vezi cat sunt de lustruite si spalate la interior pana da albeata in material.

La asta a fost invers, vazuta clar ca n-a polishat-o , n-a frecat-o in draci la interior.

Am uitat sa fac poza la interior porcbagaj, mocheta nejulita, fara urme de bagaje, f ok, cric a la Dacia orighinal ca nou :))))

 spooky51, on 25 mai 2021 - 09:36, said:


Vezi ca poate a intrat mizerie in camasa cablului, pe sub masina, va trebui inlocuita.
Sper sa-mi fac timp de mesterit, deocamdata e grava treaba cu timpu.
Poate o duc aici in reprez sa faca o inspectie generala si le dau si o lista peste ce sa se uite mai atenti

#30
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021
Am si eu un Logan din 2008 cu motorul 1.6 mpi 8 valve, motorul asta nu are moarte, merge ca in prima zi cand era noua. Nu mananca pic de ulei la cei 140.000 km.
In aceasi perioada un prieten si-a luat un Ford focus 1.6 TDCI. Acum o vinde pentru ca s-a saturat de cati bani a bagat in ea si cat de des s-a stricat. Focusul lui arata mult mai rablagit ca loganul meu...
De asemenea foarte ieftin de intretinut, intra doar 3 litri de ulei si nici nu trebuie sa completezi intre schimburi.
Foarte bune motoarele 1.4 si 1.6 de la Renault ce s-au pus pe logan.
Plus ca in trafic e destul de potent comparabil cu alde 0.9-1 litru in 3 pistoane de la masinile actuale.

Edited by Scorpion83, 25 May 2021 - 10:15.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Bine colegu" am priceput, este un vis împlinit.
Mulți km. fără reparații vă doresc!
La amîndoi  :D

#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Cand am luat masina am vrut sa cumpar un astra h, avea probleme la cutie si am anulat, il sun pe un var din mioveni care si lucreaza la Dacia , tare pe motoare, si-mi zice "la 100k km cat facui tu cu ea in 15 ani ia Logan nou" , am crezut ca-si bate joc dar iaca, am 14 ani si 58k km la bord - a nimerit-o Posted Image

#33
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Arata foarte bine, sa ai noroc de ea!

#34
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 Octavian___, on 25 mai 2021 - 07:08, said:


Ii euro4 daca nu ma insel, an 2010



daca are acceleratie pe cablu este e4 daca e electronica este e5. nu am mers cu e5 dar lumea spunea ca e mai lenesa clar.

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Ii pe cablu acceleratia, o sa ma uit si la ala ca l-am.simtit ca are un pic de cursa moarta
Detalii :))

#36
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Octavian___, on 24 mai 2021 - 22:05, said:

Si motoru frate, 1.6 in 4 cilindri Posted Image)))) ce fain raspunde la acceleratie, clasic asa cum nu se mai face

Acum vreo 10 ani cind incepea "moda" ascutitoarelor, va ziceam ca viitorul Passat o sa aiba motor de 1l. Uimitor in ce scurt timp am ajuns sa ne bucuram de lucruri absolut normale, gen un motor in 4 pistoane.

Sa ai satisfactii cu ea si multi km fara probleme!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate