Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Minuni in ortodoxie

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Iata una dintre ele, destul de graitoare:

https://ortodox.md/m...i-ionut-butoiu/

Daca mai stiti si altele, rog sa le postati.

Edited by Dorel666, 24 May 2021 - 21:04.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Inmultirea argintilor PFfff Daniel :greedy:

#3
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Stai ca vin acum toti "savantii" si ne explica ei mai bine. Inclusiv cu alea 10 secunde in care se lumineaza creierul ca un pom de iarna.

LE: Wow, cata precizie. Nici nu am postat bine si deja a aparut primul.

Edited by kyrre, 24 May 2021 - 21:11.


#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu accept interviuri date la Antena 3. Doar la Romania Tv.

#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Daca niciun enorias n-a luat vreo boala dupa ce s-a impartasit la comun cu aceeasi lingurita, cred c-ar fi o minune. Posted Image

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Dorel666, on 24 mai 2021 - 21:03, said:

Minuni in ortodoxie
Da' de ce neaparat in ''ortodoxie'', si nu in ''crestinism'' ?
Oare Isus n-o spus ''Căci unde doi sau trei sunt adunaţi în numele meu, sunt şi eu acolo, în mijlocul lor'' ?

#7
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 Hunor_66, on 24 mai 2021 - 22:35, said:

Da' de ce neaparat in ''ortodoxie'', si nu in ''crestinism'' ?
Oare Isus n-o spus ''Căci unde doi sau trei sunt adunaţi în numele meu, sunt şi eu acolo, în mijlocul lor'' ?
Românul se crede superior, fiind că asociază greșit un cult religios cu identitatea națională. Face parte din categoria protocronismului, vezi unii care asociază absolut greșit ideea de ortodoxie cu civilizația dacică, veche de 2000 de ani.

E total greșit, deoarece asta poate duce la episoade de represiune împotriva altor semeni separați de niște dogme stupide schismatice de la 1054, vezi acțiunile sârbilor care au ucis croați, sau Noaptea Sf. Bartolomeu, când catolicii au masacrat într-o noapte o parte însemnată din protestanții francezi.

De asemenea, cultele religioase prea atașate unui stat și defavorizarea altora poate duce la crearea unor monștri, ca și la sfârșitul anilor 1930, când în România, BOR susținea direct și pe față mișcarea fascisto-legionară, iar în Slovacia, stat-marionetă al Germaniei Naziste, premier era un episcop romano-catolic.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Cea mai mare minune e viata de dupa moarte pe care ti-o promite popa, biserica, religia. Si din toti astia care o duc bine merci pe lumea cealalta nici unul nu catadicseste sa dea un semn, sa ne arate si noua ce bine e. De parca acolo n-ar exista un facebook sa se laude, doar aici. Motiv pentru care mai abitir ar trebui sa vrea sa ne arate ce bine e!
Iar enoriasul da bani pentru asta. Daca-i ceri bani pentru altceva n-o sa vezi.

Edited by lucianburjuiul, 25 May 2021 - 06:42.


#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Toate culturile de pe acest Pamant or avut notiunea vietii spiritului de dupa moartea fizica.
Toate.
Zici ca toti aia or fost niste prosti, si matale esti destept ?

Edited by Hunor_66, 25 May 2021 - 08:17.


#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Important e dacă are vreuna dovezi, nu câte sunt.

#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Frica de moarte zămislește zei ce promit un fel de viață de apoi, cu lapte și miere, pilaf și virgine, nirvane.

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010

 Hunor_66, on 25 mai 2021 - 08:17, said:

Zici ca toti aia or fost niste prosti, si matale esti destept ?
Am zis eu ceva despre desteptaciune si prostie si nu-mi aduc aminte. Am scris, scripta manent.

#13
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 25.04.2007

 Dorel666, on 24 mai 2021 - 21:03, said:

Iata una dintre ele, destul de graitoare:

https://ortodox.md/m...i-ionut-butoiu/

Daca mai stiti si altele, rog sa le postati.
Peter Popoff, nascut in Germania de Est, migrat in SUA, teleevanghelist, facea si 9 milioane de % pe an, dar media este de 4 si ceva milioane de dolari pe an in toata activitatea. E bun?

Jack Coe, un betivan notoriu nascut in Oklahoma, pretindea si asta ca e vindecator prin credinta, penticostal evanghelist. A trait si el prea indestulat, a si fost arestat si trimis in judecata pentru frauda dar a scapat de justitie printr-o scapare a legii, nu si de mania divina. A crapat la cateva luni din cauza paraliziei unor muschi respiratori, nu a putut sa se vindece pe sine. Dupa moartea lui alti doi i-au preluat consecutiv cortul si afacerea. Se pare ca e rentabila activitatea asta.

Ion al lui Dumnezeu de Brazilia (John of God), asta facea si el bani multi din "vindecare prin minunea credintei" dar l-a pus pacatul sa se dedulceasca la pasarica. Avea si asta vreo 9 milioane de $ in diverse conturi pana sa fie acuzat ca a abuzat de mai mult de 300 femei. Procurorii astia.... Nu stiu ce puteri divine are un vindecator de asta.

........ si mai sunt o groaza, doar sa ai rabdare sa citesti google dupa "fake healer" sau ceva asemenea. Te bate si pe tine un gand sa-ti schimbi situatia financiara?

Edited by Cousteau, 25 May 2021 - 09:07.


#14
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Cea mai mare minune in ortodoxie este ca mai exista si are inca atatia adepti. Valabil si pentru celelalte religii. Surprinzator cata lume credula, naiva, neinformata sau doar deznadajduita exista - si care renunta de buna-voie la ratiune si logica, in favoarea iluziilor convenabile cu zei imaginari si vieti de apoi.

#15
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 KiloW, on 25 mai 2021 - 08:23, said:

Important e dacă are vreuna dovezi, nu câte sunt.
Fiecare are dovezi pentru convingerile pe care și le-a format.
Problema e că dovezile pe care o persoană le considera credibile, pentru alta nu au mare valoare.

De exemplu, un coleg își susține chiar pe acest topic credința lui că enoriașii s-au îmbolnăvit în urma împărtășirii cu aceeași linguriță.
Credința asta a lui nu e fundamentata pe nimic, din punctul meu de vedere. Omul nu are absolut nicio dovada.
Dar el este foarte convins. As fi de părere că și tu crezi la fel. Fără dovezi stiintifice: nu ai nici măcar un singur om îmbolnăvit de la linguriță.


Așa funcționează treaba cu dovezile: pentru unii sunt valabile, pentru alții, nu.

 l_dan, on 25 mai 2021 - 09:10, said:

Surprinzator cata lume credula, naiva, neinformata sau doar deznadajduita exista - si care renunta de buna-voie la ratiune si logica, in favoarea iluziilor convenabile cu zei imaginari si vieti de apoi.
Da, se pare că totuși deznădăjduiții atei se sinucid pe capete.
Iar sa renunți la rațiune in așa măsură încât să crezi că haosul a produs ordine în univers iar viața a apărut dintr-o piatră (sau orice altă materie moartă), e cea mai mare minune!

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Hunor_66, on 24 mai 2021 - 22:35, said:

Da' de ce neaparat in ''ortodoxie'', si nu in ''crestinism'' ?
Oare Isus n-o spus ''Căci unde doi sau trei sunt adunaţi în numele meu, sunt şi eu acolo, în mijlocul lor'' ?

Nenumarate multimi au mers dupa Hristos, in mijlocul carora a stat, dar numai doisprezece ucenici au ramas cu El. Si pentru acesti crestini, care merg cu Hristos, dar nu si cu Biserica Lui, s-a scris:

Matei 7:
22 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: ‘Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?’
23 Atunci* , le voi spune curat: ‘Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă** de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.’

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

 Cousteau, on 25 mai 2021 - 09:06, said:

Peter Popoff, nascut in Germania de Est, migrat in SUA, teleevanghelist, facea si 9 milioane de % pe an, dar media este de 4 si ceva milioane de dolari pe an in toata activitatea. E bun?

Jack Coe, un betivan notoriu nascut in Oklahoma, pretindea si asta ca e vindecator prin credinta, penticostal evanghelist. A trait si el prea indestulat, a si fost arestat si trimis in judecata pentru frauda dar a scapat de justitie printr-o scapare a legii, nu si de mania divina. A crapat la cateva luni din cauza paraliziei unor muschi respiratori, nu a putut sa se vindece pe sine. Dupa moartea lui alti doi i-au preluat consecutiv cortul si afacerea. Se pare ca e rentabila activitatea asta.

Ion al lui Dumnezeu de Brazilia (John of God), asta facea si el bani multi din "vindecare prin minunea credintei" dar l-a pus pacatul sa se dedulceasca la pasarica. Avea si asta vreo 9 milioane de $ in diverse conturi pana sa fie acuzat ca a abuzat de mai mult de 300 femei. Procurorii astia.... Nu stiu ce puteri divine are un vindecator de asta.

........ si mai sunt o groaza, doar sa ai rabdare sa citesti google dupa "fake healer" sau ceva asemenea. Te bate si pe tine un gand sa-ti schimbi situatia financiara?
Un grup de proxeneti si traficanti de carne vie, romani, a fost arestat in Franta.
Un grup de romani in Belgia au furat un grup statuar din bronz ca cantarea cateva tone....
In Italia niste romani au talharit si ucis un pensionar in propria casa.

Concluzia: toti romanii, inclusiv Cousteau, sunt hoti, proxeneti, traficanti de carne vie, talhari, ucigasi s.a.m.d. O fi bine sa iei niste exemple absolut tembele, si sa bagi strambe? Ca de Sfantul Serafim de Sarov, sau de Parintele Paisie de la Athos nu ati zice nimic.

 KiloW, on 25 mai 2021 - 08:23, said:

Important e dacă are vreuna dovezi, nu câte sunt.
Dar macar ai ascultat si tu ceva din ce a spus omul ala acolo?

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sau de Sf. Benedict de Norcia, sau Sf. Francisc de Asissi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate