Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intrebare in legatura cu o posibila teapa pe Olx...

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Am mai zis.o si o repet: e rezultatul a doua mari obiceiuri tampite. ''Mi.au intrat banii pe card''. Banii intra in cont, nu pe card. Cardul e un instrument de acces al contului, exclusiv de catre titular.

Al doilea e vorbitul cu ''milioane'', in loc de sute de lei, la mai bine de 15 ani de la denominare. Am auzit copii care n.aveau cum sa fie nascuti la denominare care vorbeau in modul asta retardat. Indiferenta costa si vad ca se tot transmite, in ciuda logicii si a bunului simt.
Bonus: articol pe Adevarul, fix despre teapa asta pe olx. 3 articole mai jos: ''primesti bani pe card! vezi aici cum''

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,431
  • Înscris: 30.08.2017

View Postanz, on 24 mai 2021 - 13:54, said:

As vrea sa intreb daca stid cineva este normal lucrul acesta pe Olx? Sau este tentativa de phishing, cum am mai vazut si in alta parte? Va multumesc.

Da, este o țeapă absolut normală, devenită deja clasică. Avem și topicuri pe aici cu pățiți.

#21
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Vorbesc din cunostiinta de cauza, un coleg de al meu, defapt sotia, a muscat-o cu un aparat foto.

OLX nu are asa platforma, iar acel link nu este al lor, dar faza este ca pe telefon tu nu vezi tot linkul, nu vezi ce este dupa / si unde te duce.

In prin plan iti zic o recomandare, blocheaza cardul daca tu ai trecut de pasul cu datele acestuia, pentru ca ei s-ar putea ca deja sa aibe datele tale de card indiferent daca ai introdus sau nu soldul.

Acum sa va explic cum a procedat colegul:

A fost contactat de cumparator pe OLX, care i-a zis tot asa sa foloseasca platforma lor. Suma era in jur de 700-750 lei maxim.

A primit link si print screen-uri cu pasii pe care trebuie sa ii urmeze, tin sa precizez ca m-am uitat personal peste paginilea acelea, si ca si programator va zic ca baietii is cat de cat pregatiti :-D Adica au luat structura, fontul, culorile de la olx si le-au pus pe un domeniu sau subdomeniu al lor :-D Adica mna, credibila treaba.

Sotia colegului a urmat pasii, a introdus datele cardului ( TIN SA SPECIFIC CA TU, CARE TREBUIE SA PRIMESTI BANI, NU AI NICI UN MOTIV SA INTRODUCI DATELE CARDULUI, un iban ii ajunge) din momentul acela iti dai seama ca ii scam daca pana atunci nu te-ai trezit, sa revenim, a primit pe telefon confirmare, aici nu mai stiu cum era, dar dupa autorizare au facute doua transferuri, unul de 1 leu, si altul de arpox 880, deorece doar atat era pe card.

Au sunat la banca sa blocheze contul cand si-au dat seama, dupa o ora ceva de genul, si au intrebat la banca ce poate sa faca in acest caz. La BT aveau ei cont, cei de acolo le-au comicat banca catre care s-a facut transferul (Transfer go), acesta nu mai putea fi anulat de catre BT.

Transfer Go, sau ceva de genul, este un fel de middle man intre BT si o banca de prin bulgaria, africa, india etc. Au sunat la Transfer go, si ca norocul au anulat ei transferul, altfel nu aveau ce face, pentru ca contul era in ceva tara cu care nu exista nici un tratat,si pa banuti.

La politie sunt sute de cazuri de genul, la care nu au ce sa le faca, pentru ca nu exista tratate cu tarile respective, si vorbim de sume mari, nu de 880 lei.

Repet, recomandarea me e sa inchizi cardul, si sa sa ceri altul, ce ti-am zis eu a fost un caz fericit in care si-au dat seama repede.

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postalthea, on 24 mai 2021 - 14:25, said:

Uite:


A scăpat.
Soldul trebuia bagat doar ca sa stie aia cat sa scoata din prima de pe card, ca sa nu faca multe incercari.
Daca doar aia ii mai ramasese de bagat, are contul gol acuma Posted Image

Edited by ech, 24 May 2021 - 15:08.


#23
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Altu'
Sau același
Dupã nu, liniște :-)

Attached Files



#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postech, on 24 mai 2021 - 15:04, said:

Soldul trebuia bagat doar ca sa stie aia cat sa scoata din prima de pe card, ca sa nu faca multe incercari.
Trebuie sa recunoastem ca sunt din ce in ce mai inventivi. Bravo lor - daca au cu cine! Sper ca macar au automatizat tranzactiile, sa nu stea sa introduca ei datele la mana dupa ce le obtin de la ... musterii.

#25
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
L-am blocat, am solicitat unul nou, gata. Oricum putea si dl sa fure pe aia 1 ron 40 bani atat cat erau pe el ...

#26
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postanz, on 24 mai 2021 - 15:27, said:

L-am blocat, am solicitat unul nou, gata. Oricum putea si dl sa fure pe aia 1 ron 40 bani atat cat erau pe el ...
Caz fericit, asta e invatatura de minte! Posted Image

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Daca o sa ma abordeze vreunu de asta o sa ii dau datele de pe un card virtual, pe care bineinteles o sa am 0.00RON. Sa vad ce fata o sa faca...

#28
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ba eu le dau de fiecare data datele de card...la misto. Bag unele aiurea si imi inchipui cum tot testeaza si tasteaza de 'nspemii de ori ce le-am dat eu :)))

#29
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
eu am deschis de curiozitate linkul pentru ca nu-mi venea sa cred ca exista asa ceva,
adica era clar - daca vrea produsul, ma suna frate si discutam!
era desenat un frumos patratel in care trebuiau introduse numar card etc etc, ce vorbesti Franz?

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,806
  • Înscris: 10.12.2006
Sambata eram la masa in familie si i-am aratat cumnatului schema:
Attached File  Screenshot-2021-05-24-171048.jpg   142.88K   139 downloadsAttached File  Screenshot 2021-05-24 171509.jpg   31.1K   131 downloads

In ziua aia prelungisem un anunt, ceea ce il pozitioneaza pe prima pagina a categoriei. Acesti boti fac scrape de pe paginile categoriilor, de aia sunt asa multi tepuiti. Teparii sunt bogati in momentul de fata si nu pare sa le ingreuneze nimic activitatea. Politia sta cu mainile in buzunare.

Edited by Mizu, 24 May 2021 - 16:18.


#31
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postdimripper, on 24 mai 2021 - 14:27, said:

Am mai zis.o si o repet: e rezultatul a doua mari obiceiuri tampite. ''Mi.au intrat banii pe card''. Banii intra in cont, nu pe card. Cardul e un instrument de acces al contului, exclusiv de catre titular.
FYI:
La POS se pot transfera bani pe card folosind cardul (fizic).
Prin VISA direct respectiv Mastercard Send se pot trimite bani direct catre un card, folosind numarul cardului (doar numarul cardului, fara data expirarii sau CVV2).

#32
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba eu cred ca voi aveti o problema la cap. Oamenii gandesc empiric corect. Daca omul are acces la banii acelui cont cu cardul, normal ca spune ca i-au intrat "banii pe card". Banii sunt oarecum pe card, cat timp cardul e principalul si cel mai simplu instrument de a avea acces la banii din acel cont, de a-i transforma in cash sau de a efectua plati direct. Nu e ceva rau sa zici asta si nici nu e fundamental gresit, deci nu stiu de ce aveti obsesia asta deliranta. Rau e cand aprobi plati cu cardul crezand ca ti se baga bani in cont (sau pe card, cum zic unii) desi in sms scrie clar ca ii trimiti. Sau cand introduci datele de pe card in locuri dubioase, fara sa te informezi.

Edited by Notsure, 24 May 2021 - 17:16.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmirel3003, on 24 mai 2021 - 15:42, said:

Daca o sa ma abordeze vreunu de asta o sa ii dau datele de pe un card virtual, pe care bineinteles o sa am 0.00RON. Sa vad ce fata o sa faca...
Totul e automat. Nu sta nimeni sa converseze cu voi
Deci nu va face nimeni nicio față.
Automat se completează numărul cardului, CVV2, data expirării. Se preia soldul introdus de victimă.
Daca ceva e greșit se trece la următorul anunț pe OLX.
Nu stau sa "converseze".

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostdreaQ, on 24 mai 2021 - 15:47, said:

imi inchipui cum tot testeaza si tasteaza de 'nspemii de ori ce le-am dat eu Posted Image))
S-ar putea sa iti inchipui aiurea, ca e mult mai simplu sa o faca programatic / un soft / un script, decat sa le bage la mana.

View PostMizu, on 24 mai 2021 - 16:17, said:

Acesti boti fac scrape de pe paginile categoriilor, de aia sunt asa multi tepuiti.
Zici ca sunt tepuiti pentru ca au teparii niste scripturi de scraping? :) Mh, eu as zice ca altul e motivul.

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Regula de baza:
Folosesti cardul cand vrei sa dai bani.
Folosesti IBANul cand vrei sa primesti bani.
Restul sunt detalii.

Cu cardul dai, cu ibanul primesti. Sau prescurtat CDIB. Ca memento poti folosi versurile celebrei melodii "colo-n deal i-o bomba".
Ma rog.. cu ceva cuvinte schimbate. Daca n-o tii minte, poti tine minte iubiti si cainii vagabonzi si apoi mergi pe fir.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WvLmbCdbuAk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Patita zilele trecute - https://imgur.com/a/wChhLTR

View Postalthea, on 24 mai 2021 - 14:19, said:

Nu toată lumea bântuie mult pe net, iar forumurile cu atât mai puțin. Mie îmi pare bine când cineva întreabă înainte de a lua țeapa.
Cand folosesti un site, e bine sa citesti regulile/avertizarile - https://siguranta.olx.ro/

Edited by misusumi, 24 May 2021 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate