Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Eurovision 2022 (Italia). Primul loc: Ukraina

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
445 replies to this topic

mediasettv

mediasettv

Senior Member

• Grup: Senior Members
Orice ar spune unele persoane, piesa Moldovei a fost cea mai tare. Imi aminteste de formatia Rednex.
Moldova ar fi meritat locul 1.
https://m.youtube.co...h?v=_YuJZzuHDf8

Edited by mediasettv, 18 May 2022 - 22:12.

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

Pentru cine i-a placut piesa MOLDOVEI un interviu interesant cu cantaretii care au reprezentat aceasta tara la EUROVISION :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cNdk-pkvBGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CABLE MAN, 18 May 2022 - 23:51.

AMETHIST

AMETHIST

Hardware Troll

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fRwSrdyeOiE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

Senior Member

Clasamentul final:

[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/19426/20829915/1/280107678-10159990239723007-8876998566185154652-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cipry7

Cipry7

The Doctor

Avem în sfârșit un comunicat EBU în legătură acuzațiile de vot "neregulat". Pe scurt, ei au descoperit în semifinala de joia trecută că cele 6 țări s-au votat una pe alta, așa că au decis să descalifice juriile. Nu pentru voturile din finală s-a întâmplat asta. Totuși nu înțeleg de ce nu au luat decizia asta imediat după semifinală, ci tocmai în seara finalei. Oricum, mingea este acum în terenul TVR-ului.

https://eurovision.t...lar-voting-2022

Edited by Cipry7, 19 May 2022 - 18:16.

deiuma

deiuma

Senior Member

Nu e greu să vezi de ce au luat decizia asta  - ar fi umbrit marea  finală și probabil chiar ar fi condus la amânări, țările din SF2 care nu s-au calificat contestând rezultatele.

Nu știu ce dovadă mai vreți pentru faptul că în TVR se mănâncă corupție pe pâine la micul dejun și că au mințit grosolan victimizandu -se aiurea, iar media românească le-a preluat povestea pe nemestecate pentru că e mișto să te simți discriminat de către vesticii răi. Dezgustător.

deiuma

deiuma

Senior Member

Sunt aproape 24 de ore de la prezentarea dovezilor de către EBU și TVR tace mâlc, deși angajații lor erau foarte vocali până acum, în frunte cu Marciuc, care probabil a orchestrat totul împreună cu restul șefilor de delegație. :lol: Sper să se lase cu amenzi și chiar interdicția de a concura câțiva ani, pentru că așa ceva s-a mai întâmplat, dar niciodată cu 6 țări.

Cât despre TVR... Trebuie închis și reformat, așa cum s-a întâmplat cu ERT în Grecia. Păcat de artistul pe care l-au târât după ei în scandalul ăsta.

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

TVR ia in consideratie si varianta de a nu mai participa la EUROVISION

https://adevarul.ro/...22c4/index.html

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

Dacă fac treaba asta eu personal le șterg toate mizeriile pe care le-au făcut de-a lungul timpului.

Lucian_Hodoboc

Lucian_Hodoboc

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostCipry7, on 19 mai 2022 - 18:10, said:

Avem în sfârșit un comunicat EBU în legătură acuzațiile de vot "neregulat". Pe scurt, ei au descoperit în semifinala de joia trecută că cele 6 țări s-au votat una pe alta,
Nu înțeleg cum au ajuns la concluzia asta. Au înregistrări audio sau video ale membrilor juriilor acestor țări discutând între ei să își dea voturi reciproce? De când există Eurovisionul au fost țări care s-au votat una pe cealaltă. Ce dovezi există că aceste voturi reciproce au fost planificate, nu bazate pe apreciere reală a melodiilor participante?

Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

Member

• Grup: Members

View PostCipry7, on 19 mai 2022 - 18:10, said:

Totuși nu înțeleg de ce nu au luat decizia asta imediat după semifinală, ci tocmai în seara finalei.

Fiindcă n-au vrut scandal. Au încercat să meargă „pe șest” cu rezultatele. Un mic șantaj: „Aha, v-am prins cu ocaua mică, așa că acum trebuie să votați cum vrem noi”. Votarea juriilor din cele 6 țări trebuia anulată, nu înlocuită cu altceva! Eliminați cele 6 țări din Eurovision, să se-nvețe minte, dar nu înlocuiți voturile cu altele!

View Postdeiuma, on 19 mai 2022 - 18:37, said:

... ar fi umbrit marea  finală și probabil chiar ar fi condus la amânări, țările din SF2 care nu s-au calificat contestând rezultatele.

Nu știu ce dovadă mai vreți pentru faptul că în TVR se mănâncă corupție pe pâine la micul dejun și că au mințit grosolan victimizandu -se aiurea, iar media românească le-a preluat povestea pe nemestecate pentru că e mișto să te simți discriminat de către vesticii răi. Dezgustător.

Bineînțeles că marea finală e intangibilă. Putem face orice, dar să nu ne atingem de un eveniment politic care s-a transformat în teatru ieftin și parada modei kitsch. Fiindcă se pierd bani și un concurs „onest” nu-și poate permite așa ceva.

Toată lumea știe câtă corupție este în România și ce personaje dubioase se-nvârt prin și pe la TVR. Când TVR nu și-a plătit datoria către EBU, a fost exclusă. Foarte bine, să fie exclusă și acum! Dar de ce se înlocuiesc voturile?

View PostCABLE MAN, on 20 mai 2022 - 20:02, said:

TVR ia in consideratie si varianta de a nu mai participa la EUROVISION

Nu cred că TVR se va lipsi de audiența și banii care vin de la Eurovision. Și nici nu cred că va fi exclusă din concurs, în plin război. Dacă excluzi România, trebuie să procedezi la fel și cu celelalte 5 țări. Iar Europa se dă de ceasul morții să-și dovedească unitatea și valorile. Doar naivii își închipuiau că, la ediția asta a Eurovisionului, nu va câștiga Ucraina.

https://eurovisionwo...ovision-history
Televoting or jury failure:
2009 - 2015:
If a televoting failure occured in the country, if a country wasn't big enough to provide a valid televoting result, or if the country's televoting result wasn't approved, only a jury was used by that country. If a jury failure occured in the country or if the country's jury result wasn't approved, only televoting was used by that country.
2016 - 2022:
If a country wasn't big enough or if a country couldn't deliver a valid televoting result, the televotes would be made up by a "substitute result" calculated by a pre-selected group of countries.

Asta scrie pe site-ul Eurovision!
Nu înțeleg dacă regula privitoare la juriu din 2009-2015 mai este valabilă azi. Logic ar fi ca votul juriului să fie anulat și să se ia în considerare doar televotul. De ce să înlocuiești votul? Anulează-l pur și simplu.

Epidaurus

Epidaurus

Active Member

Pentru că trebuia să câștige Ucraina. Pentru că urmează să câștige și CM de fotbal de anul acesta și chiar viitoarele JO.😁😁

andreyyshore

andreyyshore

Member

View PostBeda_Venerabilis, on 21 mai 2022 - 17:55, said:

Nu înțeleg dacă regula privitoare la juriu din 2009-2015 mai este valabilă azi. Logic ar fi ca votul juriului să fie anulat și să se ia în considerare doar televotul. De ce să înlocuiești votul? Anulează-l pur și simplu.
Nu mai e valabilă. Acum nu se mai amestecă juriul cu televotul. Dacă se anulează votul juriului, e recalculat pe baza votului juriului din alte țări; dacă se anulează televotul, e recalculat pe baza televotului din alte țări.

Un lucru interesant e că, de când cu noile reguli din 2016, San Marino a avut în fiecare an televotul calculat pe baza altor țări, fiindcă nu are sistem telefonic independent - e strâns legat de al Italiei. Totuși, anul ăsta ni s-a demonstrat că se pot găsi soluții imediat dacă e vorba de o țară mai importantă - în ultimele luni, în Australia, operatorii de telefonie au renunțat la serviciile premium third-party, iar EBU a introdus votul online cu cardul, numai pentru ei. San Marino a rămas și anul ăsta fără televot.

Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

Member

Andreyyshore, nu știam chestia asta.
Dar de ce? Au dat vreo explicație? Pentru că mi se pare complet absurd să-mi anuleze cineva votul și să-l recalculeze după cum vor alții.

Nu mă deranjează că a câștigat Ucraina, înțeleg că a avut o piesă bună (n-am ascultat-o). Dacă în felul acesta le ridicăm moralul ucrainienilor, sunt de acord. N-a fost un vot pentru Ucraina, ci unul împotriva Rusiei. Foarte bine!
Dar să nu-mi dea lecții de moralitate tocmai Eurovisionul! Să nu-mi spună ce coruptă e TVR, când ei ne iau voturile și le folosesc cum le convine.
Probabil oamenii au uitat ce-a făcut Eurovisionul de-a lungul timpului.

andreyyshore

andreyyshore

Member

View PostBeda_Venerabilis, on 21 mai 2022 - 20:51, said:

Andreyyshore, nu știam chestia asta.
Dar de ce? Au dat vreo explicație? Pentru că mi se pare complet absurd să-mi anuleze cineva votul și să-l recalculeze după cum vor alții.
Ei vor să păstreze un raport 50/50 între juriu și televot, cum au explicat și aici. Dacă s-ar anula un vot fără să fie înlocuit, raportul s-ar schimba.

View PostBeda_Venerabilis, on 21 mai 2022 - 20:51, said:

Nu mă deranjează că a câștigat Ucraina, înțeleg că a avut o piesă bună (n-am ascultat-o). Dacă în felul acesta le ridicăm moralul ucrainienilor, sunt de acord. N-a fost un vot pentru Ucraina, ci unul împotriva Rusiei. Foarte bine!
Mie nu mi-a convenit, fiindcă până acum măcar exista senzația de corectitudine și fair-play. S-a mai întâmplat să câștige cine nu voiam eu, dar s-a câștigat cinstit și cu piese care din capul locului erau văzute ca favorite. La Ucraina situația s-a schimbat radical de când cu războiul - dintr-odată piesa a zburat până pe primul loc la pariuri, iar publicul i-a votat săptămâna trecută cu un scor astronomic - ar fi aproape imposibil să obții 439 de puncte de la 39 de țări fără să se fi întâmplat ceva. Mai am niște probleme cu toată situația asta:
  • Artiștii ceilalți au venit degeaba, puteau nici să nu se prezinte. Rezultatul era evident.
  • Acțiunile lui Putin au reușit să influențeze direct rezultatul concursului, cel mai politizat rezultat din istoria lui. Acum nu mai pot să-i contrazic pe cei care spun că Eurovisionul e politic, fiindcă de data asta a fost foarte pe față.
  • Toți banii irosiți pe voturi puteau merge direct spre armata ucraineană și erau mai utili.
  • Situația din Ucraina ar putea determina retrageri în masă la anul din cauza problemelor de securitate.
  • Chiar dacă s-ar ține concursul în altă țară, tărăboiul ăsta întârzie niște pregătiri care oricum durează un an întreg (Eurovisionul e un show foarte complex).
Piesa câștigătoare este, într-adevăr, OK, dar nu de câștigat. Top 10 era suficient.

Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

Member

Și raportul 50/50 nu e absurd, când cineva trișează? Nu mă cert cu tine, e o întrebare pur retorică.
Dacă la fotbal (dau cel mai cunoscut exemplu) un jucător ia roșu, este eliminat, nu înlocuit. Indiferent cât urlă spectatorii și banca de rezerve. Nu contează că se rupe echilibrul jocului.
Dar voi explica mai târziu cum e cu reintroducerea juriului și raportul 50/50. M-am enervat și mi-am adus aminte de niște lucruri, dar trebuie să verific.

Cred că n-am mai urmărit concursul ăsta de vreo 25 de ani. Când am constatat că de la ABBA și Celine Dion, cu orchestre live, s-a ajuns la un spectacol de circ, am abandonat orice speranță. Pentru mine Eurovisionul nu mai valorează nici cât o ceapă degerată; din cauza asta îmi e indiferent cine câștigă sau pierde.

Ce nu înțeleg e de ce oamenii se încăpățânează să considere apolitic un eveniment unde se votează, iar câștigătoare sunt țările, nu concurenții?

Edited by Beda_Venerabilis, 21 May 2022 - 22:13.

andreyyshore

andreyyshore

Member

View PostBeda_Venerabilis, on 21 mai 2022 - 22:12, said:

Și raportul 50/50 nu e absurd, când cineva trișează? Nu mă cert cu tine, e o întrebare pur retorică.
Păi nu de asta e înlocuit rezultatul - ca să se șteargă tentativa de trișare și să se țină în continuare în cont de părerea unor profesioniști care, cel puțin statistic, ar fi trebuit să voteze similar? Așa au decis organizatorii, ei consideră că e important acest echilibru și tind să le dau dreptate.

Cred că n-am mai urmărit concursul ăsta de vreo 25 de ani. Când am constatat că de la ABBA și Celine Dion, cu orchestre live, s-a ajuns la un spectacol de circ, am abandonat orice speranță. Pentru mine Eurovisionul nu mai valorează nici cât o ceapă degerată; din cauza asta îmi e indiferent cine câștigă sau pierde.
Consider că perioada în care a fost 100% televot a invitat în concurs piese care se bazează doar pe shock value sau pe o simplitate exagerată, ceea ce a scăzut calitatea generală a show-ului. Tot pe atunci a fost introdusă semifinala, cu o regulă ciudată de precalificare pe baza performanței din anul precedent. Lucrul ăsta a scăzut și el calitatea show-ului - 2006 mi se pare exemplul cel mai bun de ediție în care semifinala a fost vizibil mai puternică decât finala. Din păcate, mulți foști telespectatori au rămas cu ideea că Eurovisionul a rămas așa cum era în anii 2000, ceea ce e fals.

După ruperea semifinalei în două (2008) și reintroducerea juriilor (2009), pretențiile și calitatea au crescut din nou, dar nu în aceeași direcție ca înainte - peisajul tehnologiei și cel al muzicii pop s-au schimbat considerabil între timp și poate generația veche nu mai rezonează cu noile tendințe. Acum producția piesei și felul în care conceptul piesei e dezvoltat pe scenă joacă un rol mult mai important. Chiar și joke entry-urile au devenit mai inteligente - anul ăsta, Letonia a mers pe prosteală, dar o prosteală funk impresionantă din punct de vedere muzical. Mi-a părut rău că nu s-a calificat.

Cred că juriul și televotul au fiecare problemele lor, dar combinate reușesc de multe ori să dea un rezultat cât de cât acceptabil.

Eu în fiecare an găsesc 10 piese care să-mi placă și nu mă deranjează că există și vreo 10 care nu știu ce caută acolo. La urma urmei, formatul ăsta e făcut să aibă învingători și pierzători și apreciez că există diversitate.

Ce nu înțeleg e de ce oamenii se încăpățânează să considere apolitic un eveniment unde se votează, iar câștigătoare sunt țările, nu concurenții?
Atunci cum îți explici că în fiecare an clasamentul arată diferit, cu toate că politica are o oarecare influență (de obicei mai mică decât crede lumea)?

Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

Member

În cazurile de genul ăsta, echilibrul e simplu de restabilit. Nu ai nevoie de statistici.
Ai 40 de țări, iar 6 trișează. Le anulezi complet participarea celor 6, ca și cum nu s-ar fi calificat deloc. Rămân doar cei care nu trișează. Simplu și eficient, echilibrul este restabilit.
Da, trebuie să ai niște reguli cât se poate de clare și să poți demonstra oricând (inclusiv la tribunal) că s-a produs o fraudă. Altfel, totul depinde de niște reguli pe care EBU le schimbă tot timpul și care, inevitabil, vor duce la scandal.
Și mai e ceva: atâta timp cât vrei și bani, și echilibru, și să nu superi pe nimeni, și corectitudine politică, și să-i inviți și pe marțieni la Eurovision, nu vei avea niciodată un concurs onest, ci o șușanea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate