Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

Eurovision 2022 (Italia). Primul loc: Ukraina

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
445 replies to this topic

Yo-carman

Yo-carman

Active Member

• Grup: Members

View Post-TINO-, on 16 mai 2022 - 20:52, said:

Spuse cel cu un cadavru la avatar...
Nu este orice cadavru. Mergi la școală!

View Postnovotab51, on 16 mai 2022 - 20:54, said:

Eu. Esti multumit de raspuns? :)
Se vede! Și sunt foarte mulțumit de răspuns.

Răspunsul meu, evident!

-TINO-

-TINO-

Senior Member

• Grup: Senior Members
Vai, ce mi-ai zis-o!

deiuma

deiuma

Senior Member

View PostCipry7, on 16 mai 2022 - 13:39, said:

Acestea sunt punctele adevărate ale juriului din România. Nu se putea să nu dăm niciun punct Ucrainei, Suediei și Marii Britanii.

Attachment FB_IMG_1652700571925.jpg

12p - Moldova
10p - Grecia
8p - Polonia
7p - Olanda
6p - Azerbaidjan
5p - Australia
4p - Italia
3p - Spania
2p - Finlanda
1p - Lituania

Punctele acordate de EBU în numele României:

12p - Ucraina
10p - Suedia
8p - M. Britanie
7p - Portugalia
6p - Australia
5p - Elveția
4p - Italia
3p - Olanda
2p - Grecia
1p - Spania

Sunt foarte curios ce explicații o să dea EBU pentru mizeria asta, daca vor mai da...

Punctajele pe care le-au alocat în semifinală de ce nu le fac publice? Cumva pentru că acolo e adevărata mizerie? TVR "a uitat" total partea asta, foarte convenabil pentru ei... La fel au făcut și celelalte 5 televiziuni acuzate de mișmașuri.

Până nu vin cu voturile din semifinală, nu merită nici măcar un pic de susținere. Ah, și apropo: cum naiba a putut Marciuc să spună că nu știe cum s-au alocat punctele de către algoritmul EBU? Mecanismul nu e nou, a mai fost folosit în cazuri de fraudă. Să fii șef de delegație și să nu cunoști regulamentul concursului mi se pare josnic, dar nu mă aștept la nimic de la TVR.

Yo-carman

Yo-carman

Active Member

View Post-TINO-, on 16 mai 2022 - 21:04, said:

Vai, ce mi-ai zis-o!
am intels, este conationalul tau!

Cipry7

Cipry7

The Doctor

View Postdeiuma, on 16 mai 2022 - 21:09, said:

Punctajele pe care le-au alocat în semifinală de ce nu le fac publice? Cumva pentru că acolo e adevărata mizerie? TVR "a uitat" total partea asta, foarte convenabil pentru ei... La fel au făcut și celelalte 5 televiziuni acuzate de mișmașuri.

Până nu vin cu voturile din semifinală, nu merită nici măcar un pic de susținere. Ah, și apropo: cum naiba a putut Marciuc să spună că nu știe cum s-au alocat punctele de către algoritmul EBU? Mecanismul nu e nou, a mai fost folosit în cazuri de fraudă. Să fii șef de delegație și să nu cunoști regulamentul concursului mi se pare josnic, dar nu mă aștept la nimic de la TVR.
Până nu lămurește EBU ce "neregularități" au găsit în voturile juriului nostru și al celorlaltor 5 țări ale căror voturi au fost înlocuite cu "medii" obținute după niște "algoritmi" numai de ei știuți, nu consider că ar fi TVR-ul de vină. Nu țin cu nimeni, am bălăcărit TVR-ul nu numai anul ăsta, ci și în topic-urile de Eurovision din anii trecuți (cred că cei mai vechi de pe aici pot să confirme cu ușurință asta), dar nu mi se pare că EBU au fost transparenți în situația asta. Au trimis o notificare că voturile au fost anulate la ora 1:09, adică în timp ce primele țări deja își anunțau punctele, iar în timpul transmisiunii au mințit că au avut "probleme tehnice", când de fapt nu am fost lăsați să intrăm în direct pentru că TVR nu a acceptat să prezinte alte voturi. În anii trecuți, când chiar au avut probleme tehnice se sărea la următoarea țară și reveneau la țara omisă după aceea. E pentru prima dată când supervizorul EBU anunță punctele altor țări. Dacă tot se trimit voturile juriilor cu 24 de ore înainte de show-ul pe care îl vedem noi la TV, măcar să se anunțe din timp de ce au fost voturile anulate și cum s-au obținut voturile pe care le-au luat în considerare.

Treaba asta nu cred că s-a mai întâmplat până acum. Jon Ola Sand, fostul supervizor EBU, n-ar fi permis așa ceva.

unique2

unique2

Junior Member

Faza este penibila. Faptul ca juriul a avut cu totul alte preferinte in semifinala comparativ cu finala nu inseamna absolut nimic. Uefa are 55 de tari la fotbal iar EBU doar 39+Australia la circul asta, asta spune ceva. Iar daca la anul or sa fie doar 30-32, sa nu ne mire! Nu am vazut concursul pe TVR dar chiar sunt curios ce a spus comentatorul/ traducatorul TVR cand a intrat Martin ala pe post in locul Edai.

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

Daca nu au probe de netagaduit ca s-au masluit voturile,este un abuz al celor de la EBU !
NU trebuie sa inghitim ideea ca li s-a parut lor ca exista nereguli in ceea ce priveste votul celor 6 tari!
AU inffintat astia si POLITIA EUROVISIONULUI ,ca si asa este POLITIE peste tot si de cea mai proasta calitate!
DACA in cauza erau tv puternice ca RAI,FRANCE TELEVISION sau BBC ,mai aveau tupeul sa le inlocuiasca voturile?
EU cred ca EBU a incercat sa provoace un scandal pentru ca acest spectacol sa mai creasca in popularitate si pe de alta parte dadea bine la imagine pentru ca UCRAINA sa iasa invingatoare!

Edited by CABLE MAN, 17 May 2022 - 12:51.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Ce probe de netăgăduit?
Romania - Moldova 12 puncte din antichitate una la alta.
E suficient? Oricum și oricine ar fi cântat.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

View PostCABLE MAN, on 16 mai 2022 - 18:36, said:

Un articol interesant despre ce trebuie sa faca Romania pentru a castiga EUROVISIONUL :

https://adevarul.ro/...9439/index.html
Fas... Să cotizeze, ori să se pună bine cu vecinii...
Apropo, a venit vreun comunicat de la EBU în legătură cu neregulile sau se fac că nu văd, aud, sunt mai curați ca lacrima?

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

Si asta inseamna furt?

UIte mai bine un alt articol interesant despre cum EBU ne anuleaza dreptul la vot:

https://www.libertat...entului-4131270

Lucian_Hodoboc

Lucian_Hodoboc

Junior Member

• Grup: Junior Members
Ar fi interesant ca, la anu', să trimitem un cântec cu refrenul "București - Chișinău"... Posted Image

unique2

unique2

Junior Member

Ar fi interesant ca cine are franciza X Factor sa organizeze un X Factor Europe cu castigatorii editiilor nationale si sa il organizeze la aceeasi ora cu Eurovisionul.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Tot ascult piesa lui Wrs din finala și nu îmi dau seama daca vocea e live.
Versurile se aud perfect. Și el dansează non stop. Microfonul e unul micuț in lateral, un fel de lavaliera.
Însă când spune "Let me hear you" răcnește și se aude ciudat și mult mai încet.
In efortul depus cum de se aud versurile perfect?
De ce alți finaliști aveau microfoane cu cablu, alții wireless?
Alții cântau la instrumente fara niciun microfon.
Totul a fost playback și doar când artistul se adresa sălii era vocea live?

-TINO-

-TINO-

Senior Member

Am impresia că doar vocea e obligatoriu să fie live.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

"Let me hear you" aia sigur a fost live.
Însă versurile se auzeau perfect, fara gâfâituri in timpul dansului.
Și aia chiar dansează acolo. Nu stau pe un scaun în studio.
Dar vocea se auzea ca în studio.

În calificările de joi nu a spus "Let me hear you".
In finala a spus și s-a auzit diferit fata de versuri.
Pe la secunda 40

Cipry7

Cipry7

The Doctor

Se cântă live, așa spune regulamentul. WRS (ca și toți concurenții, de altfel) a avut și un "backing vocal" ca i-a susținut vocea, de aceea a părut că a cântat ca în studio. El practic doar s-a armonizat foarte bine cu backing-ul. În video-ul de mai jos poate fi ascultată versiunea peste care a cântat WRS.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O7zuOXeH2xs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

andreyyshore

andreyyshore

Member

View Postdorin_2k, on 17 mai 2022 - 21:33, said:

Tot ascult piesa lui Wrs din finala și nu îmi dau seama daca vocea e live.
Versurile se aud perfect. Și el dansează non stop. Microfonul e unul micuț in lateral, un fel de lavaliera.
Însă când spune "Let me hear you" răcnește și se aude ciudat și mult mai încet.
In efortul depus cum de se aud versurile perfect?
De ce alți finaliști aveau microfoane cu cablu, alții wireless?
Alții cântau la instrumente fara niciun microfon.
Totul a fost playback și doar când artistul se adresa sălii era vocea live?
Vocea principală trebuie să fie live întotdeauna. Artiștii au voie cu backing pe bandă începând din 2021, dar acela nu poate dubla vocea principală. Pentru asta se folosește un backing vocalist live, ascuns probabil în spatele scenei. Backing vocalistul lui WRS a fost Laurian Manta, fost concurent la Vocea României.

Tipa din Suedia așa a cerut, să aibă microfon cu fir.

Instrumentele nu mai sunt live din 1999.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Deci peste acel karaoke, e un live backing vocal. Asta e explicația că nu gâfâie in timpul dansului.
Artistul de pe scena are câteva pasaje in care e peste backingul ascuns din spate.

Și toate instrumentele aduse pe scena la toți concurenții is doar de decor?

Am urmărit multe filmări live din sala de la public. E o armată întreagă de mașiniști acolo ce fac sa fie totul perfect in transmisia TV.
Cu steadycam, camera pe scripeți, camere automate....
E o întreaga industrie acolo sa fie perfect pe TV

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate