Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Agentie de turism fara brevet

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Berbentea22

Berbentea22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2021
Salutare tuturor!

Anul acesta am decis sa imi deschid o agentie turoperatoare (online), dar m-am lovit de tot felul de probleme...
ba ca ai nevoie de o facultate..
ba ca ai nevoie de brevet de turism...
ba asigurare... (asta e ok)
ba experienta de minim 3 sau 5 ani...
Am tot cautat o solutie unde as putea creea o agentie fara a avea nevoie de brevet de turism.
Aparent poti sa iti faci o companie offshore intr-un paradis fiscal si ai liber... problema mare acuma este ca, clintii vor fii la inceput din Europa, iar asta nu prea e ok din cate am inteles.

Intrebarea mea acum este:
În ce tara din UE pot deschide o agentie turoperatoare fara a avea nevoie de Facultate sau experienta in domeniu.

ps: mentionez ca am calatorit foarte mult in afara continentului.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
una-i sa calatoresti si alta-i sa le poti organiza.daca n-ai putinta....

tu NU POTI

#3
Berbentea22

Berbentea22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2021

View PostEMPP, on 23 mai 2021 - 06:24, said:

una-i sa calatoresti si alta-i sa le poti organiza.daca n-ai putinta....

tu NU POTI

Din cate am inteles poti sa faci totusi o agentie, dar trebuie sa angajezi un administrator cu brevet... asta insemnand ca eu proprietarul agentiei nu trebuie sa am atat timp cat  nu desfasor activitate.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poti angaja un "manager" cu o ora pe zi, un absolvent de turism care sa aibe si brevetul lu' peste prajit. Eu am terminat profil turism in '99. si la un moment dat se dadeau brevetele de turism doar pe baza diplomelor de licenta, am colegi care si le-au luat, eu nu mi-am batut capul. Cred ca acum conditiile de obtinere sunt ceva mai severe dar tot poti face vreun curs de doi lei care sa indeplineasca conditiile pentru brevet.
Cred ca-ti poti deschide fara brevet o agentie de turism retailer, oricum nu vad cu ce te ajuta faptul ca esti touroperator, nu cred ca stai sa negociezi cu hotelurile, mai usor o faci cu agentiile touroperator, mai ales in online vei fi ca un front-end pentru ele.

Edited by spooky51, 23 May 2021 - 07:52.


#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Initiator, tu mai bine vezi ce asigurare iti permiti. De anul trecut nu se mai uita niciun hotel la agentii care nu sunt in stare sa acopere pierderile
Eu am avut o mica agentie online la criza trecuta care aveam niste intelegeri cu diversi proprietari din Grecia. Paradoxal nu criza m-a scos din afaceri ci damblaua grecilor cu greve si inchis pravalia din solidaritate
Si nu am avut resursele necesare sa compensez aceste piedici si m-am retras. Bine totusi ca mi-am platit toate datoriile la timp si nu m-am afundat sperand in vremuri mai bune

#6
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 09.07.2018
Ca sa iti deschizi agentie de turism fie iti trebuie facultatea de turism, fie experienta de cel putin 2 ani in domeniu, ca agent de turism.

Sau mai poti investi in agentia cuiva de turism sau sa sponsorizezi tu pe cineva experimentat care vrea sa isi deschida o agentie de turism.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate