Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

format test covid la frontiera

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Locuiesti in Franta? In ce conditii e gratuit?


#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
60€ in Grecia.

Făcut, primit rezultatul in 20 de ore.

Printat in aeroport in Atena (și testul și declarația @@@@ de la STS pentru DSP).

#21
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postmdt, on 24 mai 2021 - 19:00, said:

Locuiesti in Franta? In ce conditii e gratuit?
In orice conditii, statul plateste, pe foaie apare 53 Eu dar nu platesti nimic se impute pe contul securitatii sociale. Beneficiaza toti strainii care sunt in Franta, fie ca platesc sau nu social security, au sau nu au carte vitale.

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Super, multumesc!

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTonic Water, on 24 mai 2021 - 18:26, said:

La francezi e gratuit. Am facut vineri unul, sambata altul, la ambele rezultatul a venit in 8 ore. Am intrat in Italia-Florenta cu avionul nici pe dracul nu a interesat testele mele PCR.

Nici in Germania nu controleaza pe oricine, iar controalele le fac dupa ce intri in tara in perioada in care esti nevoit sa stai in carantina. Daca te controleaza si nu respecti carantina, sau n-ai respectat regula cu testul inainte de a calatori iei amenda. Auzisem prin februarie de cineva amendat cu 25.000 de euro. Deci nu-i de joaca.

#24
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postgiuliani, on 25 mai 2021 - 12:53, said:


Nici in Germania nu controleaza pe oricine, iar controalele le fac dupa ce intri in tara in perioada in care esti nevoit sa stai in carantina. Daca te controleaza si nu respecti carantina, sau n-ai respectat regula cu testul inainte de a calatori iei amenda. Auzisem prin februarie de cineva amendat cu 25.000 de euro. Deci nu-i de joaca.
Eh, diferenta intre Germania si Franta Posted Image , astia in Franta se vaitau la TV ca pozitivii cu Covid se plimba prin magazine. am avut coleg venit din UK in Ianuarie care avea obligatia sa stea in carantina, a venit la birou si dupa doua zile sa-l anunte nevasta ca este pozitiva, urmare el si-a facut un test in Frana si era si el pozitiv.

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwb626ek, on 22 mai 2021 - 19:49, said:

Testul pcr merge doar în germană?
Sau trebuie engleză?

View Postgiuliani, on 23 mai 2021 - 21:56, said:

Nu mai stiu pe unde dar am citit ca e nevoie sa fie in engleza ca sa poti intra in Romania.

Are cineva vreo informatie actualizata legata de treaba asta cu limba in care este afisat rezultatul testului? M-am trezit ca am fisa doar in spaniola, si nu mai e timp sa o traduc (zbor maine dimineata). Pana la urma, e musai sa fie in engleza, cand aterizezi pe Otopeni?

#26
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Legal e asa cum scrie mai jos, adica trebuie sa fie in limba statuui de unde vii si in engleza (asa am gasit eu ultima versiune):

(3) Rezultatul negativ al testului RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 prevăzut la alin. (1) este prezentat sub forma unui document (în limba oficială a statului respectiv și în limba engleză), în format letric sau electronic, eliberat de laboratoare autorizate, și va conține inclusiv datele de identificare ale persoanelor pentru care a fost efectuat testul.

Practic, din cum i-am vazut eu de mai multe ori pe cei de la DSP aeroport, cred ca daca dai de cineva care intelege ce scrie acolo, n-o sa-ti puna bete in roate.

#27
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sa zicem ca pe aeroport sunt "mai" școliți, în vama cum sunt?
@anonimus, sa ne ți la curent cum treci.

#28
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Săptămâna viitoare vreau să plec din Romania spre Olanda cu maşina personală. La intrare în Olanda dinspre Germania e nevoie de vreun test PCR?

Pe site-ul MAE , referitor la Olanda scrie :
Toate persoanele cu vârsta de peste 13 ani care intenționează să efectueze o călătorie pe cale aeriană, feroviară, maritimă sau cu autocarul din România în Regatul Țărilor de Jos au obligația de a prezenta un rezultat negativ al unui test molecular pentru depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2. Măsura se aplică inclusiv persoanelor vaccinate împotriva COVID-19.

Nu zice nimic de maşina personală.

https://www.rijksove...-naar-nederland

Pe site-ul de mai sus scrie undeva , tradus cu google translate  :
Călătorie cu mașina, autobuzul privat și transportul regional :

Nu aveți nevoie de un rezultat negativ al testului dacă călătoriți în Olanda cu:
mașina;
transport privat cu autobuzul, cum ar fi vagoane
un tren regional;
un autobuz public regional pe o arie de 30 de kilometri de graniță de ambele părți.
Chiar și atunci când intrați și ieșiți în Țările de Jos, nu este nevoie să aveți un rezultat negativ la test.

Ceva îmi scapă mie ?

#29
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwb626ek, on 27 mai 2021 - 11:45, said:

Sa zicem ca pe aeroport sunt "mai" școliți, în vama cum sunt?
@anonimus, sa ne ți la curent cum treci.

Am reusit sa-l traduc, in regim de urgenta. N-a fost ieftin, dar m-ar fi costat mai mult 14 zile de carantina.

#30
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Azi, s-a actualizat lista țărilor.
Austria a trecut pe verde, precum și Spania.
Colegu, nu mai ai nevoie de test.
Dacă mai așteptai un pic...

Edited by wb626ek, 27 May 2021 - 23:48.


#31
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Acum, asta este. Oricum, din câte știu, schimbările intra in vigoare la 24h după publicare.

#32
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mai contează? Pleci mai târziu.

#33
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
😂 Buna asta! Cum sa plece mai tarziu, daca are avion in dimineata asta?
Noua lista intra in vigoare azi, la ora 20.
Eu nu cred ca ar fi avut vreo problema cu ea doar in spaniola, insa linistea sufleteasa e importanta. Pe de alta parte, nu stii cand si unde o sa ii mai trebuiasca!

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu a cerut nimeni testul pentru cei care au venit din spania. Doar din alte tari.

#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
La imbarcare v-au cerut ceva? Cu ce companie ai zburat?

@dariuscha lista noua intra in vigoare dupa 24h de la publicare pentru tarile care pt care intrarea e mai restrictiva si imediat pt tarile pt care intrarea e mai libera, cum a fost Spania care a trecut din galben in verde.

#36
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmdt, on 28 mai 2021 - 22:17, said:

La imbarcare v-au cerut ceva? Cu ce companie ai zburat?

Cu TAROM am zburat. La imbarcare nu mi-au cerut nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate