Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

intrebare orjelet (sau nu) si procedura la copil

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Fetitei mele de 3 ani i-a aparut la ochi ceva care pare un orjelet/urcior. E situat pe pleoapa inferioara, la 2-3 mm de margine. Ca marime cand se inflama seamana cu un cos mic (2-3 mm), e pe exterior. Problema e ca nu trece complet, adica dupa o zi-doua de inflamare trece prin etapa cu formarea punctului galben in varf, incepe sa se usuce si se retrage pana in stadiul in care seamana cu o mica cicatrice. Din pacate peste vreo doua saptamani procesul se repeta... Alte probeme de sanatate nu stim sa existe si e singurul astfel de cos pe pleoapa.
Medicul care a vazut-o a spus ceva de "un fel de orjelet", "foliculita" si ne-a recomandat sa revenim peste cateva luni in caz ca nu trece, ca sa nu traumatizam copilul.
Daca poate cineva sa confirme ce este si sa ne dea detalii despre procedura chirurgicala necesara si cum se poate face asta la un copil de 3 ani (cat de traumatizant este), ne-ar ajuta.
https://postimg.cc/hz5CtKpf
https://postimg.cc/HjrZP7k5

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am nici o legatura cu medicina, dar cred ca medicul vostru are dreptate.
Pare un simplu cos. Aveti rabdare.

Edited by pasilla, 22 May 2021 - 00:28.


#3
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
N-am precizat, problema are deja mai bine de doua luni, poate chiar trei, la medic am fost cam dupa o luna...de atunci "ulciorul" se inflama si se usuca succesiv. Mai asteptam, dar in iunie ar trebui sa revenim.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Acum apare rostopasca.cu mare atentie as pune putin din acel lichid galben pe varful cosului dar nu trebuie sa se frece la ochi deloc copilul

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Acum citiva ani am avut problema asta. S-a rezolvat cu Tobradex unguent.


#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 EMPP, on 22 mai 2021 - 05:41, said:

Acum apare rostopasca.cu mare atentie as pune putin din acel lichid galben pe varful cosului dar nu trebuie sa se frece la ochi deloc copilul

E ultimul loc unde as face manevra asta.
Initiator: mergeti la oftalmolog, si copiii mei au avut, ideea e ca se remit cu varsta. Stiu ca e un disconfort pt tine, ca parinte, dar pe copil nu il deranjeaza si, repet, se remit.

Edited by denky, 22 May 2021 - 09:00.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 feri1979, on 21 mai 2021 - 23:59, said:

Medicul care a vazut-o…
…nu i-a prescris unguent antibiotic?

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 denky, on 22 mai 2021 - 08:58, said:

E ultimul loc unde as face manevra asta.
Initiator: mergeti la oftalmolog, si copiii mei au avut, ideea e ca se remit cu varsta. Stiu ca e un disconfort pt tine, ca parinte, dar pe copil nu il deranjeaza si, repet, se remit.
cate a rezolvat sarmana rostopasca....

#9
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
In caz ca va folosi cuiva care citeste povestea mai tarziu, am trecut din nou pe la oftalmolog si am stat de vorba mai pe larg. Confirmarea ca este o inflamatie a unei glande de langa ochi se face foarte simplu si nedureros, privind cu un microscop la "cosul" cu pricina, si am primit confirmarea ca e vorba de canalul unei glande sebacee. Am primit prescriptie pentru un unguent local, Tobradex, si indicatii pentru comprese sterile si masajul zonei de jos in sus de mai multe ori pe zi cu servetele sterile, in incercarea de a elibera/ pastra deschis canalul. O sa vedem ce rezolvam si daca dispare definitiv...
Despre procedeele chirurgicale la copii, intr-adevar toate se efectueaza sub narcoza, am fost asigurat ca procesul nu e acelasi de acum 40 de ani si nu ar trebui sa duca la "traume".
Am folosit si eu rostopasca in adolescenta, luni de zile, fara succes, pentru un neg micut - wart, HPV - de pe deget, a trecut apoi de la sine dupa mai multi ani. Plante nu m-as hazarda sa folosesc atat de aproape de ochi mai ales la copii. La modul general, daca ar fi atat de simplu sa vindecam ceva (cu atat mai putin orice) cu frunza unei plante, ar trebui sa existe si niste dovezi dincolo de folclor... nu are rost sa intram in teorii... stiu ca unii cred cu tarie si in teoria ficatului de rata diluat la nesfarsit.

Edited by feri1979, 24 May 2021 - 01:00.


#10
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Dupa 2 luni pot confirma ca tratamentul cu Tobradex a avut succes, cel putin pana acum n-a mai reaparut inflamatia. Plus servetele umede sterile. A ramas o mica cicatrice mai mica decat gamalia unui ac.

Edited by feri1979, 16 July 2021 - 02:18.


#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Noi am mers la oftalmolog. S-a rezolvat cu tobradex unguent

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate