Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asigurare Imobil broker vs. direct agentie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Care sunt diferentele, avantajele si dezavantajele daca inchei asigurarile prin broker vs. direct agentie? In caz de daune care varianta ma avantajeaza mai mult pentru obtinere despagubiri?

Am avut timp de cativa ani credit prima casa pentru apartament si am facut asigurarile obligatorii printr-un broker de asigurari, o doamna cu care m-a pus in contact brokerul de credite care mi-a obtinut creditul. Dar mi s-a parut neprofesional ca nu ne vedeam sa incheiem asigurarile la un birou stabil asa cum cred eu ca ar fi normal ci de fiecare data imi propunea sa ne intalnim ba pe la vreo statie de metrou de unde sa mergem la banca ba direct in banca sa incheiem asigurarile acolo, pe motiv ca oricum trebuie sa las copii dupa asigurari acolo. In timpul ce incheiam asigurarile le completam pe unde gaseam loc liber, pe scaune, pe pervazurile ferestrelor, etc.

Asa ca anul trecut dupa ce am terminat de platit creditul, avand in vedere ca nu mai trebuia sa duc copii dupa asigurari la banca, m-am gandit sa inchei asigurarile direct cu agentia. Probabil ca daca le incheiam tot cu d-na. broker imi propunea sa ne vedem aiurea pe la vreo statie de metrou sau in alt loc de genul asta.

Anul asta insa tocmai ce m-a contactat d-na. broker prin mail cu 2 luni inainte ca asigurarile sa expire sa imi propuna sa inchei iar cu dansa i-am raspuns ca am terminat de platit creditul si ca inchei asigurarile direct cu agentia, online, atunci mi-a dat reply ca pot incheia si cu dansa online, n-am mai raspuns nimic, asa ca azi m-a sunat, mi-a zis ca mai incearca o data ca n-ar vrea sa ma piarda ca si client si mi-a fost cam aiurea sa o refuz iar direct si prin telefon asa ca i-am zis ca inchei cand expira fara a specifica daca tot cu dansa ca broker sau direct cu agentia si mi-a zis ca revine cu telefon dupa 1 iun. Eu am zis ok ca sa scap.

Intrebarea mea este daca ar trebui sa ma complic iar sa inchei prin broker sau direct prin agentie asa cum am decis anul trecut? Care sunt diferentele, avantajele si dezavantajele daca inchei asigurarile prin broker vs. direct agentie? In caz de daune care varianta ma avantajeaza mai mult pentru obtinere despagubiri?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostWinc, on 21 mai 2021 - 17:30, said:

In caz de daune care varianta ma avantajeaza mai mult pentru obtinere despagubiri?
Nu e nici o diferenta.

View PostWinc, on 21 mai 2021 - 17:30, said:

Care sunt diferentele, avantajele si dezavantajele daca inchei asigurarile prin broker vs. direct agentie?
Teoretic, prin broker obtii tarife mai avantajoase, fata cele din agentie.

Edited by pasilla, 21 May 2021 - 17:43.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nici una nici alta. În mod normal, doamna respectiva, dacă nu e un simplu vânzător de asigurări, te consiliază și ajuta în caz de daună. Și eventual ar trebui să-ți prezinte mai multe oferte, cu avantaje și dezavantaje.

#4
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
citeste si conditiile de asigurare . riscurile acoperite ocupa un sfert de pagina A4, cele mai multe dintre ele pur ipotetice, gen inundatie la etaj 4 sau tornade .
in schimb la excluderi .. cacalau ... 2 pagini cu tot ce ti-ar putea trece prin minte.
i-am zis asta brokerul  ca asigurarea aia e un kkt pentru ca nu acopera aproape nici un risc obiectiv si singura reactie a fost "astea sunt conditiile"

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Acoperirea e in functie de cost.
Daca vrei sa te acopere pentru riscuri reale, de exemplu la cu probabilitate mica dar rezonabila de genul 1%, va trebui sa platesti 2% pe ani (1% pentru risc si 1% pentru cheltuieli, salaii profit). La un apartament de 100kE asta e 2000E.
Cit costa asigurarea? A, mai nimic. Pai si acoperirea e tot nimic.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 May 2021 - 00:07.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 22 mai 2021 - 00:06, said:

Acoperirea e in functie de cost.
Daca vrei sa te acopere pentru riscuri reale, de exemplu la cu probabilitate mica dar rezonabila de genul 1%, va trebui sa platesti 2% pe ani (1% pentru risc si 1% pentru cheltuieli, salaii profit). La un apartament de 100kE asta e 2000E.
Cit costa asigurarea? A, mai nimic. Pai si acoperirea e tot nimic.

merlin, nu e chiar asa. eu platesc ~100 Euro si valoarea la care e asigurat apartamentul e 150.000 euro. am asigurare inclusiv daca vine in casa cineva si ma talhareste de bunuri/fura bunuri. mai am si multe alte beneficii. generalli

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ba e exact așa. Aritmetica e foarte simpla. Generali nu aduce bani de acasă sa te asigure pe tine, ci ii ramin bani, salarii, cheltuieli, profit.

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Atunci de ce m-a mai obligat banca sa inchei aceste asigurari in timpul creditului daca aceastea nu acopera mai nimic dupa cum spuneti? Ar mai avea rost sa ma mai complic sa inchei aceste asigurari acum ca am terminat de platit creditul?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Acoperă, ia și citește contractul ce acoperiri ai. Dacă nu ești mulțumit, cauta un alt asigurator. Evident ca merita, mai ales dacă ești în zona seismica.

#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Am citit polita, imi acopera doar partial ce ma intereseaza, imi acopera cutremur, incediu si inundatie doar din cauze naturale, daune produse de avarii la instalatiile de apa, efractie, furt chei.

Eu as vrea sa-mi acopere si daune produse de vecini :

- Daune provocate de inundatii provocate de vecini - in polita imi acopera inundatie dar ca si calamitate naturala si daune produse de avarii dar nu si daune provocate de inundatie provocate de vecini. Se exclud daune produse de umiditate, igrasie si refulare a canalizarii :/

- Daune la instalatiile electrice provocate de vecini - in polita imi acopera fenomene electrice pt. echipamente electronice asigurate din locatie conectate la reteaua electrica .. asta ce mai inseamna? Ca trebuie sa asigur fiecare aparat electronic in parte pentru a avea dreptul la despagubire in caz de dauna? Se exclud avariile accidentale produse la instalatiile de distributie a energiei electrice :/

- Daune provocate de incendiu provocat de vecini - in polita imi acopera daune cauzate de mine vecinilor prin incediu, dar nu si invers + incediu provocat de fenomene naturale.

- Daune provocate de vecini prin modificari ale apartamentuului lor cu sau fara autorizatie dar in polita nu-mi asigura nimic de genul asta, ba din contra sunt excluse daunele rezultand din modificari de constructie neautorizate sau reparatii capitale (nu se specifica daca de mine sau de catre vecini)

Practic riscurile care ma intereseaza cel mai mult sunt trecute la excluderi. In cazul asta mai are rost sa inchi asigurarea? Exista vreo agentie sau asigurare speciala care acopera in mod expres daune care ar putea fi provocate de vecini?

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Groupama, de exemplu, are o polița care are riscuri de baza, iar din restul îți alegi ce vrei și ce nu vrei, și plătești în funcție și de ce alegi. Pana pe 31 au și ceva concurs cu premii, pentru cine încheie polița asta cu extraacoperiri.

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Ideea este sa ceri oferta cu ceea ce doresti, o sa vezi ca nu creste asa de mult pretul asigurarii. Asigurarile pe care te obliga banca sa le faci sunt de obicei scumpe si proaste. Eu intotdeauna mi-am facut singur asigurarea pe care am dorit-o si am cesionat polita in favoarea bancii.

#13
crwnman02

crwnman02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 17.04.2021
Nu prea înțelegi ce citești pentru că nu lucrezi în domeniu. Iar contractele astea sunt teribil de alambicate, așa e.
Am pus mai jos cu bold câteva precizări.
În rest e irelevant că vei avea de-a face cu o agenție sau cu un broker, ideea e ca acea persoană să aibe cunoștințe tehnice suficiente.

View PostWinc, on 22 mai 2021 - 20:31, said:

Am citit polita, imi acopera doar partial ce ma intereseaza, imi acopera cutremur, incediu si inundatie doar din cauze naturale, daune produse de avarii la instalatiile de apa, efractie, furt chei.

Eu as vrea sa-mi acopere si daune produse de vecini :

- Daune provocate de inundatii provocate de vecini - in polita imi acopera inundatie dar ca si calamitate naturala si daune produse de avarii dar nu si daune provocate de inundatie provocate de vecini. Se exclud daune produse de umiditate, igrasie si refulare a canalizarii :/
De ce te-ar interesa daunele de tipul ăsta? Se întâmplă frecvent la tine în bloc?

- Daune la instalatiile electrice provocate de vecini - in polita imi acopera fenomene electrice pt. echipamente electronice asigurate din locatie conectate la reteaua electrica .. asta ce mai inseamna? Ca trebuie sa asigur fiecare aparat electronic in parte pentru a avea dreptul la despagubire in caz de dauna? Se exclud avariile accidentale produse la instalatiile de distributie a energiei electrice :/
Dacă bunurile de uz casnic și gospodăresc se asigură individual, atunci și acoperirea e individuală, prin listă. Dacă se asigură doar prin declararea unei sume globale, atunci orice bun electrocasnic va fi despăgubit pentru riscul respectiv.

- Daune provocate de incendiu provocat de vecini - in polita imi acopera daune cauzate de mine vecinilor prin incediu, dar nu si invers + incediu provocat de fenomene naturale.
Daunele provocate altora de un incendiu produs în locuința ta reprezintă o acoperire de răspundere civilă pentru pagube produse terților și e o acoperire separată, ce poate face sau nu obiectul poliței tale, depinde. În nici un caz nu cred că ți se exclud pagubele din incendii provocate la vecini sau din fenomene naturale (ar fi împotriva principiilor asigurărilor de pagube matetiale). Aici tind să cred că nu ai înțeles bine.

- Daune provocate de vecini prin modificari ale apartamentuului lor cu sau fara autorizatie dar in polita nu-mi asigura nimic de genul asta, ba din contra sunt excluse daunele rezultand din modificari de constructie neautorizate sau reparatii capitale (nu se specifica daca de mine sau de catre vecini)
Ăsta nu e un risc ca atare și prevederea nu privește decât locuința ta. Dacă se produce un risc asigurat ori pagubele sunt agravate din cauza unor fapte ale vecinilor, asta nu reprezintă o limitare a acoperirilor sau excluderi. Asigurătorul va plăti paguba și-și va exercita dreptul de regres împotriva persoanelor vinovate de producerea sau majorarea cuantumului pagubei

Practic riscurile care ma intereseaza cel mai mult sunt trecute la excluderi. In cazul asta mai are rost sa inchi asigurarea? Exista vreo agentie sau asigurare speciala care acopera in mod expres daune care ar putea fi provocate de vecini?
Asigurarea asta se presupune să te protejezr față de riscurile majore la care poate fi expusă locuința, la pagube ce depășesc, de regulă, puterea financiară a asiguratului. Nu au cum să subziste financiar asigurări pentru riscuri ce se produc permanent cu pagube de valori mici din moteive tehnice evidente.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate