Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Despre calitatea formatelor străine de televiziune adaptate în România

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Mă uitam azi, random, pe YouTube și am dat peste o emisiune de la ARD (principalul canal public din Germania), care este fix același format cu ”Pe bune?”, de la noi de pe Pro TV. Am fost curios să văd cum merge emisiunea acolo și câte sezoane a avut. Ce să vezi, au fost peste 600 de emisiuni și vreo 5 sezoane și emisiunea merge înainte, nu pare că s-ar termina. Am încercat să văd ce e diferit în abordarea formatului și de ce la noi a ieșit ce a ieșit. Mă uit un pic la emisiune (nu înțeleg eu prea multă germană, dar am vrut să văd cum curge formatul). Părea cu 100 de clase peste ce s-a făcut la noi, de la ținuta prezentatorului, la modul cum se comportă invitații etc.

Stau și mă gândesc, care e cauza la noi, din care nu putem adapta și noi un format TV străin, ca oamenii? De ce naiba la noi formatele sunt făcute anost, prost și îți dau senzația că totul este făcut în grabă? Cum pot nemții sau englezii să facă aceleași formate, dar să le facă bine și noi le stricăm. Și nu doar formatul în chestiune, dar mai avem și Românii au Talent, care a devenit anost, XFactor nu mai zic, The Voice, Masked Singer etc. Probabil că vor strica la toamnă și Idols (Superstar), Masterchef și The Voice, oriunde se va face, dacă se va mai face. Om avea oameni prost pregătiți, or fi motive de costuri, sincer eu nu înțeleg?

Edited by miki07, 21 May 2021 - 09:57.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 miki07, on 21 mai 2021 - 09:57, said:

Părea cu 100 de clase peste ce s-a făcut la noi, de la ținuta prezentatorului, la modul cum se comportă invitații etc.

La noi trebuie sa se scalambaie invitatii intr-un hal fara de hal. Desi au o imagine, aici parca ar fi niste copii rasfatati.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 Puferiu_, on 21 mai 2021 - 10:05, said:

La noi trebuie sa se scalambaie invitatii intr-un hal fara de hal. Desi au o imagine, aici parca ar fi niste copii rasfatati.

Cica asta vrea publicul. Eu pun pariu ca dacă vine cineva care chiar știe meserie și face un format din ăsta ”mare” la noi pe TV cum trebuie, va avea audiență de se va cutremura Pagina de media.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
no, atunci baga-te tu si fa-l. darama audientele si baga-i in faliment pe restul.

nu va mai prostiti atata, ca la emisiuni culturale nu se uita nici dreacu. tzatze, buci, scandal, manele. astea bucura ochiu la romanu care e in target.

Edited by laffin, 21 May 2021 - 10:30.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Există și o emisiune denumită "Pe bune?" Câte afli dacă vizionezi formatul "Softpedia"...

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 laffin, on 21 mai 2021 - 10:29, said:

no, atunci baga-te tu si fa-l. darama audientele si baga-i in faliment pe restul.

nu va mai prostiti atata, ca la emisiuni culturale nu se uita nici dreacu. tzatze, buci, scandal, manele. astea bucura ochiu la romanu care e in target.

Eu nu am spus, reciteste titlul. Ma refeream la adaptarea si la producerea lor. Toate formatele TV straine care au fost aduse in Romania, cu exceptia ”Beat de Blondes” au fost formate performante afară.

Edited by miki07, 21 May 2021 - 11:04.


#7
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Family Feud cu Steve Harvey vs Ce spun romanii. La noi exista CNA, la ei e necenzurat si cateodata sunt intrebari si raspunsuri mai deocheate.

#8
SobySobea

SobySobea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.03.2021
În opinia mea.
Britanicii au talent (Britain's Got Talent) este mai bun decât Românii au talent, acolo este mai mult de râs și este mai mult haios.
Românii au talent nu este mai bun, are mai mult scandal față de Britanicii au talent.

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,841
  • Înscris: 07.07.2009
Atunci comparativ aș putea să zic că America's Got Talent e peste ambele. :)

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Trebuie sa mai luam un lucru in calcul: populatia. Ei sunt mai multi si au de unde alege. La noi, daca e sa iei la bani marunti fiecare persoana ce apare la emisiunile de "talente", e imposibil sa nu fi fost si la alte emisiuni de genul ala.

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Un format relativ reusit e Te cunosc de undeva. Dar tot nu se compara cu varianta italiana Tale e Quale Show. In Italia au facut deja 11 sezoane, inclusiv unul in pandemie (fac doar unul pe an, toamna, nu 2 ca la noi) si nu au repetat in niciun sezon concurentii. In plus juratii nu sunt si antrenori, deci pot fi mai impartiali. Sa nu mai spun ca nu se zbiara ca la A1, ca prezentatorul Carlo Conti e mult peste Selesi si ca per total emisiunea arata mai bine.

Si tineti cont ca e o televiziune publica. TVR e la ani-lumina distanta de Rai. Ultimul format decent facut de TVR cred ca a fost Surprize surprize, chiar daca n-o sufar pe "zana". Se cunostea mana lui Lazarov, si se pare ca si Augusta a invatat ceva de la el (ea e producator la TCDU).

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 pufonel, on 22 mai 2021 - 00:00, said:

Un format relativ reusit e Te cunosc de undeva. Dar tot nu se compara cu varianta italiana Tale e Quale Show. In Italia au facut deja 11 sezoane, inclusiv unul in pandemie (fac doar unul pe an, toamna, nu 2 ca la noi) si nu au repetat in niciun sezon concurentii. In plus juratii nu sunt si antrenori, deci pot fi mai impartiali. Sa nu mai spun ca nu se zbiara ca la A1, ca prezentatorul Carlo Conti e mult peste Selesi si ca per total emisiunea arata mai bine.

Si tineti cont ca e o televiziune publica. TVR e la ani-lumina distanta de Rai. Ultimul format decent facut de TVR cred ca a fost Surprize surprize, chiar daca n-o sufar pe "zana". Se cunostea mana lui Lazarov, si se pare ca si Augusta a invatat ceva de la el (ea e producator la TCDU).

Eu cred ca si InTrecerea Anilor a fost OK. Referitor la TCDU, e facut extrem de prost si se vede ieftineala de la o posta. Decorul e vai de mama lui, iar concurentii (unii sunt OK), dar ii cam repeta. Probabil pentru ca sunt mai "ieftini".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate