Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Durere partea dreapta de o saptamana

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Hello, rog un sfat poate ma puteti ajuta, sper sa fie cineva pe aici cu putina experienta ori in domeniu care ma poate indruma corect. Rog fara "du-te la medic nu intreba pe forum" ca nu asta te-am intrebat, aici e forum. Voi merge la medic din nou, insa trebuie sa aflu si unde e cel mai bine sa merg si ce sa-i cer.

Pe scurt : acum o luna am avut o durere extrem de puternica in dreapta, acompaniata cu stanga, cu senzatie de miscare (aveam impresia ca se misca ceva prin intestine) apoi febra, asta m-a tinut o noapte si a doua zi. Mi-am revenit, insa dupa cateva zile am simtit din nou dureri usoare in dreapta mai ales dupa ce mancam sau beam apa. M-a tinut asa cu pauze, pana acum o saptamana cand am simtit din nou durere foarte puternica in zona abdomenului inferior dreapta, ce nu trecea cu nimic. M-am panicat crezand ca e apendicita, incepuse sa radieze in sus spre coaste cat si jos spre picior.

Am fost la urgente, simteam toata zona din dreapta ca un bolovan care radiaza intermitent, uneori mai taioasa durerea, alteori mai surda. Acompaniata cu gaze si usoara febra. Dupa ore intregi de asteptat la urgente, imi fac analize, 2 ecografii diferite, raze in zona abdomenului inferior si nu gasesc absolut nimic. Imi spun ca probabil e de la mancare si ca nu e apendicele, m-a consultat si un chirurg, mi-a spus ca nu vede semne de apendicita, pe ecografii intradevar nu se vede nimic, insa durerea nu a trecut, se face o saptamana si simt zona ficatului ca un bolovan pe care il car in stomac, nu am simtit niciodata asa ceva.



Pe analizele de sange am doar niste chestii usor crescute, va indica astea ceva ?

DBIL e 0.24 maxim fiind 0.2
PT (sec) e 12.8 maxim fiind 12.5
INR este 1.16 maxim fiind  1.14

Ce pot face ? banuiesc ca e mai degraba vorba de ficat/organ apropiat decat de apendice. Sa fie posibil parazit intern al organului, incotro sa ma indrept ? abia pot sa merg uneori si ma simt foarte obosit. In analizele de sange obisnuite banuiesc ca nu specifica pentru ficat daca e acolo problema. Un sfat, mersi

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Ti-a scazut pofta de mancare? Bei foarte multa apa si nu iti trece setea? Ai inceput sa slabesti? Respiratia iti miroase a acetona? Daca da si cu ce ai descris, posibil sa fi facut diabet zaharat. Cam ceva cum ai descris si tu am avut si eu in urma cu mai multi ani si e diabet. Glicemia nu ti-au masurat-o? Daca nu, cauta si ti-o masoara undeva.
Pe mine m-au dus sa ma opereze de apendicita. Insa medicul, atent, consultandu-ma a spus ca nue apendicita. M-a trimis la boli interne si acolo au pus diagnosticul. Dupa o vreme am cunoscut mai multi diabetici si unul a spus ca pe el l-au operat de apendicita si apoj si-au dat seama ca nu are. Facuse tot diabet.
Daca ai facut si tu, nu te panica, vei invata cum sa iti porti de grija. Eu am deja de 25 de ani si sunt bine.

#3
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Nu mi-e sete. Beau putina apa. Pofta de mancare am la fel ca inainte, am pus 4 kg in mod ciudat, pentru ca nu am schimbat dieta niciodata, mananc la fel de cativa ani. Am pus 4kg in ultima luna. Respiratia e ok.

Edited by LaurentiuSerban2002, 21 May 2021 - 00:40.


#4
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Atunci inseamna ca e altceva, e bine ca nu e diabet. Insa acelea au fost simptomele la debut, ce ai pus tu si au continuat cu cele puse de mine. Partea buna cred, e ca la mine evolutia a fost in 2-3 saptamani, asta ar insemna ca la tine e altceva. Incearca sa iti masori si glicemia totusi.
Iti doresc multa sanatate si cred ca vor intra si colegi care te pot ajuta, sunt si medici colegi pe forum, care raspund celor care au nevoie.

Edited by Mike1alike, 21 May 2021 - 00:47.


#5
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Da chiar va rog pentru ca sunt speriat, efectiv simt ficatul ca un bolovan, uneori parca ceva se misca acolo, oricat de dubios suna

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vezi sa nu fie cancer.

#7
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Pietre la rinichi? Dar totusi ecograful nu a vazut?

Sau pietre la fiere?

Sau o infectie in interiorul abdomenului?

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Bea niste ceaiuri antispastice: menta, fenicul, chimen si vezi daca mai ai senzatia ca se misca ceva. Eu cred ca sunt gaze, probabil ai avut o infectie intestinala. As fi zis ca e de la bila dar s-ar fi observat la echografie. Tine regim o perioada si bea seara ceai de fenicul( atentie ca produce somnolenta). Daca suspectezi paraziti, trebuie sa faci coproparazitologicul la un laborator. De fapt, cel mai bine ar fi sa-ti faci si coprocultura. Te duci la farmacie si cumperi 2 recipiente, unul pentru coprocultura si celalalt, cu gel pentru coproparazitologic. Recoltezi proba si o duci la laborator. Mai jos ai instructiuni pentru recoltarea probei
https://www.synevo.r...oparazitologic/
La coprocultura sa ceri si antibiograma.

#9
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Am baut ceaiuri si tot baut de o saptamana, nimic nu se schimba. Ma doare la fel.

"vezi sa nu fie cancer" asa si cum vad asta ?

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
De la urgenta te-aubdat acasa cu dureri?
Trece cu ceva durerea aia?
Nu e varsaturi greturi nimic?

#11
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

 Freddy12, on 21 mai 2021 - 01:11, said:

Bea niste ceaiuri antispastice: menta, fenicul, chimen si vezi daca mai ai senzatia ca se misca ceva. Eu cred ca sunt gaze, probabil ai avut o infectie intestinala. As fi zis ca e de la bila dar s-ar fi observat la echografie. Tine regim o perioada si bea seara ceai de fenicul( atentie ca produce somnolenta). Daca suspectezi paraziti, trebuie sa faci coproparazitologicul la un laborator. De fapt, cel mai bine ar fi sa-ti faci si coprocultura. Te duci la farmacie si cumperi 2 recipiente, unul pentru coprocultura si celalalt, cu gel pentru coproparazitologic. Recoltezi proba si o duci la laborator. Mai jos ai instructiuni pentru recoltarea probei
https://www.synevo.r...oparazitologic/
La coprocultura sa ceri si antibiograma.

Merci fain, crezi ca e posibil sa fie paraziti in ficat ? in cazul acesta, apar pe copro ?

 cipri2bau, on 21 mai 2021 - 01:14, said:

De la urgenta te-aubdat acasa cu dureri?
Trece cu ceva durerea aia?
Nu e varsaturi greturi nimic?

Da m-au lasat acasa cu dureri.

Reciteste primul post, uneori doare mai tare, alteori mai incet, deobicei dupa ce mananc doare mai tare. Varsaturi nu am avut, greata usor azi, ieri, insa nesemnificativ

#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Temporar incearca cu algocalmin apoi piafen si no-spa vezi daca are ceva efect. Ultima chestie ar fi aulin chiar pulbere si tramadol daca e nasol rau. Nu poti sta in durerile alea ce naiba.

Nospa dilata tuburile de prin corp. Alelalte sunt analgezice si antipiretice primul. Aulinul totusi parca nu se ia la febra si are multe contraindicatii.

La urgenta ti-au bagat perfuzie cu calmant algocalmin probabil si nu ti-a trecut deloc? Inseamna ca e mai rau decat pietre renale.

Febra e nasoala si aia, ar trebi sa scada cu algocalmin sau piafen, si atentie sa nu iei vreun covid ca ala mai iti trebe pe langa ce ai.

Daca era de la mancare cred ca trebuiuau greturi sa fie.
Insa ele vor aparea pe parcursul degradarii straii generale, sper ca nu.

#13
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Chestia e ca mi-au dat no spa la perfuzie, cu inca ceva combinatii si tin minte perfect ca nu m-a lasat durerea, adica tot simteam zona din dreapta jos intr-un mod foarte inconfortabil

Febra am usoara, un 37 cu putin. Ideea e ca ma sperie durata, astfel daca as lua medicamente / ceaiuri nu stiu ce ar putea repara din moment ce sunt asa de o saptamana

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Posibil ceva hernie, ar explica durerea care merge spre picior si faptul ca doare mai tare cu burta plina. Nu explica neaparat febra.

Dar poate fi si ceva piatra plecata din rinichi - asta doare la un nivel in care nici nu poti respira, insa durerea pleaca din dreapta(sau stg) fata si se duce spre spate, poate da greata/varsaturi si poate sa fie acompaniata de febra. Dar de obicei se vede pe ecografie, dar sunt si cazuri in care nu se vede dar e "dibuita" la un CT.
Durerea e foarte intensa, nu se amelioreaza in nici o pozitie - se reduce la nospa/algocalmin/tramadol pentru vreo 3 ore, dupa care intensitatea creste maxim din nou.

Vezica biliara cu pietre poate fi alta explicatie -  aici insa sunt si alte fenomene, slabiciune generala(iti tremura genunchii), greturi/varsaturi, ameteala...etc.

Probleme prin intestin ar mai fi o varianta.

Ai avea nevoie de mai multe investigatii imagistice facute cu simt de raspundere, nu la viteza; si in functie de alea vezi ce ai sau ce sa mai verifici.

#15
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Nu sunt medic, dar recomand:
1. Consult gastro- cu colonoscopie, endoscopie
2. Consult urologie- pt rinichi
3. Consult medicina interna
Posted Image Posted Image
Sau... Poate tu simti durerea la ficat dar ea vine de la coaste- consult neurologie. Poate ai vreo nevralgie si ai nevoie de Kinetoterapie.
Analize medicale complete, glicemie, hemoglobina glicozilata -pt diabet, teste de ficat - vezi hepatita A, B, C, tiroida. Viermi intestinali? Febra poate e de la o infectie.
Poate e ceva la alt organ nu neaparat ficat, poate e fierea, bila.
Mergi si la cardiolog. Posted Image
Roaga medicul sa iti dea trimitere pt RMN la abdomen.
Ce antecedente medicale ai? Ce alte boli ai avut? Boli in familie? Varsta, kg...

 florinel, on 21 mai 2021 - 04:49, said:

Posibil ceva hernie, ar explica durerea care merge spre picior si faptul ca doare mai tare cu burta plina. Nu explica neaparat febra.

Dar poate fi si ceva piatra plecata din rinichi - asta doare la un nivel in care nici nu poti respira, insa durerea pleaca din dreapta(sau stg) fata si se duce spre spate, poate da greata/varsaturi si poate sa fie acompaniata de febra. Dar de obicei se vede pe ecografie, dar sunt si cazuri in care nu se vede dar e "dibuita" la un CT.
Durerea e foarte intensa, nu se amelioreaza in nici o pozitie - se reduce la nospa/algocalmin/tramadol pentru vreo 3 ore, dupa care intensitatea creste maxim din nou.

Vezica biliara cu pietre poate fi alta explicatie -  aici insa sunt si alte fenomene, slabiciune generala(iti tremura genunchii), greturi/varsaturi, ameteala...etc.

Probleme prin intestin ar mai fi o varianta.

Ai avea nevoie de mai multe investigatii imagistice facute cu simt de raspundere, nu la viteza; si in functie de alea vezi ce ai sau ce sa mai verifici.
Da.
Si eu sugerez consult la neurologie pt hernie.
Si RMN. Dar investigatiile facute de un medic cu simt de raspundere. Mai bine te duci la un spital privat. La urgente nu cred ca are nimeni chef de tine. Sau ia trimitere de la medicul de familie si vezi pe la vreo policlinica un doctor cat de cat recomandat (cauti pe net).
Nu sta asa ca iti poti afecta sanatatea. Mergi la doctor. Iei toate specializarile la rand. Daca iti pare ca un doctor nu te-a investigat cu atentie te mai duci la unul cu aceasi specializare.
Sanatate!

Daca esti disperat trebuie sa mergi urgent la medic. Sa faci investigatii serioase. Nu 2 analize banale la urgente.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la un gastroenterolog, posibil sa ai probleme la nivelul vezicii biliare sau a pancreasului.

#17
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cei de la UPU nu ti-au spus unde sa mergi pt investigatii mai amanuntite? Vad ca a iesit INR-ul pe maxim.

#18
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
Ai facut o urocultura cu antibiograma ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate