Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Se pot cumpara bulbi de bujori romanesti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Floarea nationala a Romaniei e bujorul salbatic romanesc: paeonia peregrina var. romanica.

Se pot cumpara bulbi de astfel de bujori? Stiu ca bujorii domestici au flori mai mari, mai multe, mai mult timp etc. Dar nu ma intereseaza deloc productia de flori, ci faptul ca e floarea nationala a Romaniei.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.18169-9/11101509_1576832059239396_5605763515484342423_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=973b4a&_nc_ohc=AilFGz819dYAX-Zn7ls&_nc_ht=scontent.fotp3-2.fna&oh=bca8ee602fe929de4eb15f4db5c57e84&oe=60CBF404 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bujorul salbatic romanesc, este o specie protejată, deși există mulți culegători care o folosesc pentru ceai sau dulceață.
Deoarece crește în condiții de relief, climă și altitudine foarte specifice, planta nu tolerează transplantări, așa că nu încercați să o culegeți pentru acasă.

Edited by xmanyacs77, 20 May 2021 - 20:54.


#3
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Planta e protejata in salbaticie, la fel ca floarea de colt. Dar flori de colt poti cumpara seminte si puieti si planta acasa (eu am). Alea din curti nu sunt protejate (de ce ar fi)?

Probabil confunzi bujorul de padure (peonia peregrina) cu bujorul de munte, numit si smardar (rhododendron myrtifolium). Ala e o specie de rododendron (nu de bujor, desi se numeste asa!) care nu creste la altitudini normale, deci nu poate fi crescut in gradina (asta daca nu ai gradina la peste 1200 m altitudine). Peonia peregrina poate fi crescut usor in gradini si poti cumpara online fel de fel de soiuri (varietati) ale acestei plante. Eu sunt interesat doar de varietatea "romanica" din motive de patriotism. Nu incerc sa ii fur din rezervatii naturale, ci sa ii cumpar de la horticultori.  
Uite, spre exemplu, pe google aici zice (despre paeonia peregrina in general):  "Retail availability: Easy to find".

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 12.06.2010
Te-ai gandit sa faci rost de niste seminte dupa ce se scutura florile?

#5
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Fireste ca m-am gandit, dar:
1. Nu stiu de unde sa iau seminte.
2. E mult mai usor si mai rapid sa cresti bujori din bulbi decat din seminte (din bulbi incep sa produca flori in doi ani de la transplantare, daca esti norocos chiar din primul an); din seminte dureaza cel putin trei ani, si nu e clar daca vor germina.

Ma gandeam ca exista oameni sau institutii  in Romania care au bujori romanesti si sunt dispusi sa vanda bulbi (sau seminte).  Fiecare planta de bujor produce peste 100 de seminte pe an (in general de cateva ori sau zeci de ori pe atat), deci pentru orice gradina botanica nu ar fi nicio problema (in teorie) sa produca si sa vanda anual 10-20 de plante.

#6
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
E protejată ? De ce naiba ?
In Teleorman creste spontan prin padure si pe câmp, o vezi pe marginea drumului, ce atâta climă specifică ii trebuie, avea si mamaia in grădină...

#7
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostDarthBane, on 21 mai 2021 - 15:38, said:

E protejată ? De ce naiba ?
In Teleorman creste spontan prin padure si pe câmp, o vezi pe marginea drumului, ce atâta climă specifică ii trebuie, avea si mamaia in grădină...

Cum scriam mai sus, "clima specifica" e aia din sudul Romaniei. Mai ai in gradina?

Edited by clorel_utnapishtim, 21 May 2021 - 15:59.


#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu, sry, s a dus bătrâna, ea se ocupa, dar dacă e chiar ceva deosebit pt tine, nu cred că va fi o mare dificultate să ti găsesc câțiva bulbi...
E floră spontană, ce naiba. Ma interesez si ți zic.

#9
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostDarthBane, on 21 mai 2021 - 16:03, said:

Nu, sry, s a dus bătrâna, ea se ocupa, dar dacă e chiar ceva deosebit pt tine, nu cred că va fi o mare dificultate să ti găsesc câțiva bulbi...
E floră spontană, ce naiba. Ma interesez si ți zic.
Multumesc mult. Te rog, nu uita si tine-ma la curent.

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ok.

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din cite stiu eu la noi in tara sint protejati prin lege, exista chiar o rezervatie daca nu ma insel chiar in Teleorman.
Sint specie pe cale de disparitie in zona noastra. in Republica Moldova au disparut aproape complet, nu se mai gasesc decit intr-o singura zona, si in Bulgaria sint protejati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate