Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Analize Ficat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Buna ziua! Am deschis acest topic pentru a va cere parerea in legatura cu niste analize medicale la sange. Acum o luna jumatate le-am facut pe cele uzuale si am avut gpt 99 si got 55 astfel am fost la medicul gastroenteorolog si am inceput sa mananc mai sanatos.
Dupa aproximativ 10 zile am facut alte analize date de medic, iar virusii hepatici au iesit negativi, got si gpt in limite normale, dar am avut GGT 83 fata de 60 cat este limita superioara.
M-am consultat cu medicul si a ramas sa refac analizele peste 2 saptamani si sa am un stil de viata sanatos in aceasta perioada. Azi, dupa 2 saptamani am repetat analizele, iar GGT a iesit 114, restul ce tin de ficat in limite normale. Mentionez ca am si feritina destul de scazuta si neutrofilele un pic scazute, nu stiu daca au legatura.
    Nu consum alcool, mananc sanatos, dar fac sport de 4 ori pe saptamana destul de intens, ma pregatesc pentru niste probe foarte grele si suplimentez proteinele cu shake-uri din orez brun si mazare fara indulcitori si consum si cateva grame de creatina zilnic.
    Am 25 de ani, nu sunt gras, ma simt bine, am un stil de viata destul de activ, nu stiu daca este ceva cronic si de cand GGT este asa pentru ca in analizele uzuale nu era facut niciodata.
    Mentionez ca am facut si o ecografie si a spus medicul ca ficatul arata bine..
    Va multumesc anticipat pentru orice sfat!


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Ficatul este reciclatorul de deseuri din corpul omenesc.
Elimina "deseurile".
Mancat sanatos?Ce-i asta?Mananci ce se gaseste in magazine,adica cvsaiotrava.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostPionul22, on 20 mai 2021 - 19:11, said:

, si am inceput sa mananc mai sanatos.
,

Adica, carne de la Kaufland indopata cu hormoni de crestere si alti nutrienti "sanatosi".

Edited by Kean, 20 May 2021 - 19:46.


#4
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View Postadisz, on 20 mai 2021 - 19:39, said:

Ficatul este reciclatorul de deseuri din corpul omenesc.
Elimina "deseurile".
Mancat sanatos?Ce-i asta?Mananci ce se gaseste in magazine,adica cvsaiotrava.
Am renuntat la alimente prajite in ulei, am consumat mai multe fructe, legume, am baut mai multa apa, am renuntat la sosuri. Asa am incercat sa fiu mai sanatos

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Ăsta e un bun început, dar este un drum de cursă lungă. După decenii de mâncat nesănătos, în 30 de zile nu prea poți să te aștepti la rezultate.

Fă și o cură cu silimarină/serrapeptase eventual.

Edited by britneysbitch, 20 May 2021 - 19:59.


#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009
Daca ani de zile ai mancat prostii (prajeli, sucuri carbo-gazoase, zaharuri, etc) nu o sa cureti ficatul in 2-4 saptamani. In plus efortul intens nu ajuta la un ficat obosit. Inclusiv suplimentele alea trebuie validate cu un medic competent (apropos: schimba medicul - daca nu a fost in stare sa emita niste afirmatii dupa analizele alea si ecografie inseamna ca trebuie sa cauti altul).

#7
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Nu ma asteptam sa am analize perfecte dupa 2 saptamani, dar mie mi-au crescut de la 83 la 114 cand speram ca macar sa ramana la acelasi nivel pentru ca eu consider ca traiam mai nesanatos cand erau la 83.


#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu m-aș crampona foarte tare. TGO și TGP sunt niște analize și ele de cursă lungă, nefiind așa sensibile de la o săptămână la alta. Dacă s-a deschis capitolul analize, mai fă și următoarele analize să te liniștești (dacă nu le-ai făcut deja și au venit în limite normale): bilirubină directă și totală, fosfatază alcalină, GDH, LAP, electroforeza proteinelor din sânge, LDH, proteina C-reactivă și VSH. Eventual fă și colesterol total, LDL, HDL, VLDL, lipide totale și trigliceride (chit că la vârsta ta nu văd de ce le-ai face dacă ai greutatea normală).

Opțional (dar eu recomand să-l faci, nu mai da bani pe șeicuri și prostii câteva zile și fă-ți) LDH izoenzime. Costă aprox. 100 de lei, nu se face în România, rezultatele vor veni din străinătate, dar va fi încă o confirmare că sistemul digestiv este ok.

Probabil prea multe proteine luate de pe tarabă, steroizi etc au dus la niște rezultate mărite. Mai taie și din ele.

Edited by britneysbitch, 20 May 2021 - 21:02.


#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,279
  • Înscris: 28.07.2008
bad post

Edited by Atreides7, 20 May 2021 - 22:01.


#10
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View Postbritneysbitch, on 20 mai 2021 - 21:00, said:

Nu m-aș crampona foarte tare. TGO și TGP sunt niște analize și ele de cursă lungă, nefiind așa sensibile de la o săptămână la alta. Dacă s-a deschis capitolul analize, mai fă și următoarele analize să te liniștești (dacă nu le-ai făcut deja și au venit în limite normale): bilirubină directă și totală, fosfatază alcalină, GDH, LAP, electroforeza proteinelor din sânge, LDH, proteina C-reactivă și VSH. Eventual fă și colesterol total, LDL, HDL, VLDL, lipide totale și trigliceride (chit că la vârsta ta nu văd de ce le-ai face dacă ai greutatea normală).

Opțional (dar eu recomand să-l faci, nu mai da bani pe șeicuri și prostii câteva zile și fă-ți) LDH izoenzime. Costă aprox. 100 de lei, nu se face în România, rezultatele vor veni din străinătate, dar va fi încă o confirmare că sistemul digestiv este ok.

Probabil prea multe proteine luate de pe tarabă, steroizi etc au dus la niște rezultate mărite. Mai taie și din ele.

Mersi ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi detaliat.
Pe cele pentru birubilina le-am facut, au iesit bine, la fel si fosfaza alcalina, cele pentru colesterol si triglicerite au iesit bune

Din sumedenia de analize facute, mi-a iesit mica feritina 26.1 limita inferioara fiind 30, dar fierul seric este bun
Neutrofilele sunt 1.80 limita inferioara fiind de 2.
  O sa merg la medicul gastroenteorolog din nou, dar planuiesc si sa renunt la creatina si pudra proteica si sa le inlocuiesc cu shake-uri facute la blender din seminte nuci ovaz fructe etc... si o sa imi calculez mai atent proteinele si caloriile zilnice pentru ca vedeam ca am progrese fizice rapide si constante si cred ca le-am neglijat si in unele zile consumam mult mai multe decat aveam nevoie.
  O sa repet in 2-3 saptamani analizele si sa vad daca sunt modificari in bine.
  Bineinteles ca ma voi consulta si cu medicul si voi urma si sfaturile lui sau investigatiile pe care mi le mai da sa le fac.
  Ma bucur ca am scapat de suspiciunea virusilor hepatici si ca au iesit negativi, sper sa rezolv si cu asta si ar fi si mai imbucurator sa se rezolve prin alimentatie si sa nu fie nimic grav.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate