Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Strictura uretrala, uretroplastie

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
nicu7733

nicu7733

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2022
Eu nu as face așa tip de operație. Te-ai gândit la câte infecții vei avea și câte bacterii o sa culegi din partea anală? Eu zic sa te mai gândești. Uretra se poate repara fara probleme. La mine a recidivat din cauza că, doctorul care mă operat nu-i chiar un Shumacher al uretrei și pe deasupra eu mi-am cam făcut de cap și nu am respectat nimic din ceia ce îți spuneam sa nu faci....asta e, ne tragem fructele prostiilor noastre. Eu tot nu înțeleg cum de tu ești așa cum zici, și eu mă urinez cu dificultate și am 9 ani de când o tot duc înainte, dar am făcut mereu de toate fara probleme, in afara de perioada când am fost blocat și a trebuit să car cu mine pungulița. Dar chiar și atunci mă duceam la lucru....de unde ești?

#56
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru nicu7733

Eu sunt din Ramnicu.Valcea. Eu am dus o viata sportiva, expeditii in natura, inot, munca fizica. Nu beau, nu fumez, mananc vegan...Teoretic nu pot sa-mi explic nici eu de ce am ajuns asa.

Cat priveste operatia la care m-am gandit eu, nu cred ca este riscul atat de mare de infectii. Femeile au trei gauri una langa alta si se pare ca sunt relativ bine. Sigur, una e sa fii de la natura si alta e sa fi taiat de vreun macelar. Pe mine ce ma nelinistete la o astfel de operatie e faptul ca nu stiu daca mai am controlul mictiunii. E riscul sa ramai dependent de pampers, dar oricum e mai bine decat cu sonda sau punga pe burta.

Bine, cel mai bine e sa fii sanatos. Ceea ce iti doresc din toata inima! Numai bine!

#57
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
@Capella imi pare rau prin ce treci am trecut si eu prin asa ceva in 2010. M-am nascut cu megaureter si balanita xeroobliteranta ( lichen scleroatrofic). Acest lichen mi-a mancat toata uretra pana la baza testiculelor, practic eu nu mai aveam uretra deloc. In 2010 am ajuns de urgenta la SF.Ioan( penis umflat cat antebratul , nu mai puteam urina deloc)  unde mi s-a facut circumcizie ( facusem si ditamai fimoza) ,mi s-a dat diagnosticul de balanita si mi s-a zis cam am nevoie de reconstructie uretrala. La Sf.Ioan am fost operat de Dr.Cauni dar mi-a zis ca el nu poate face reconstructia  ,nu are echipamentul necesar si m-a trimis la Fundeni la dr,Gangu Constantin.  La Fundeni mi-a facut reconstructia uretrala (mi s-a prelevat din gura,de pe obraz tesut ) Au fost 3 luni crunte pentru ca 2 luni a trebuit sa stau cu sonda urinara in burta ca sa se vindece zona unde urma sa se faca reconstructia, apoi inca 1 luna cu sonda in ppenis dupa operatie .In 2015 tot la el, am rezolvat si megaureterul ,mi s-a reimplantat ureterul in vezica. Acest om face din imposibil,posibil, Este cel mai bun doctor pe reconstructii uretrale din EU. In 2015 cand am fost internat, a fost un pacient peste care a trecut un tractor  ( bazin rupt, colon rupt, uretra rupta ) Prime doua le-a rezolvat iar in cazul uretrei a zis ca in RO nu are nicio sansa si trebuie mers in UK, cost operatie 40.000 lire. Are rost sa ti mai spun, ca a fost rezolvat la Fundeni de dr,.Gangu Constantin? Am ramas prieten cu acest domn si in ziua de azi, si este bine sanatos la 7  ani de la operatii.

Mergi cu incredere la Fundeni la Dr.Gangu Constantin, ultima oara cand am fost eu era sef de sectie,.

Edited by special, 16 November 2022 - 07:32.


#58
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru special,

Iti multumesc mult pentru indrumare. Imi pare sincer rau pentru necazurile de sanatate pe care le-ai avut. Viata asta e tare amestecata cu bune si rele, dar nu dupa vreun echilibru vizibil. Mie nu-mi place sa-i zic Karma si nici pe romaneste, soarta. Am citit si eu despre doctorul Gangu, numai lucruri bune. Opereaza, din pacate, la Sanador, clinica scumpa si la Fundeni, unde nu am nicio idee de pret. Oricum reconstructiile sunt interventii foarte scumpe. Eu sunt (am fost) un om vesel, optimist, plin de viata. Nu-mi place ce-am ajuns, un bolnav care se taraste sa mai traiasca inca o zi, desi nu are niciun motiv sa o mai faca. Am renuntat la ideea de a ma mai opera si astept sa ma blochez total si sa mor. Nu vreau sa mai ajung in spitale. Acum, in Romania, spitalele sunt unitati penitenciare. Sigur, daca ai bani, e diferit...Eu traiesc putin...altfel. Izolat, intr-o zona de munte, traind foarte modest din ceea ce culeg de prin padure si recolta pe care o fac in gradina mea. Nu am contacte sociale, nu am venituri, de cand sunt bolnav, ma ajuta mama, care are si ea o varsta, si eu am o varsta, Nu mai am acces intr-un spital. Nu am asigurare de sanatate. Nu mai am nici rezerve financiare. Sunt zero absolut social. Eu merg in cizme pana la genunchi, iau apa de la izvor si surcele pentru foc. Traiesc mult sub pragul saraciei. Dar, traiesc. Poate sa para ciudat, cuiva privind din afara, dar pentru mine zece lei, inseamna o mica avere, Eu nu sunt capabil sa fac zece lei pe an. Nici nu mai vreau sa-i fac. Starea mea de sanatate e proasta, dar ceva mai buna decat in urma cu cateva luni.  Stiu ca pare o prostie, dar incerc sa ma reconectez cu toata fiinta mea la natura, la viata ancestrala, simpla, modesta, cu lumina in ochi si in suflet. Sper, ca reconectarea mea la natura, sa-mi aduca si sanatatea mult dorita. Sigur, ca o uretra infundata nu se desfunda singura. Dar, in momentul de fata, atata pot, atata am, atata sunt. O viata minunata iti doresc!

#59
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
@Capella chiar daca nu muncesti si nu ai asigurare, o poti plati pentru a beneficia de ea. Este de 1550 de lei pe an. Atat timp cat ai asigurare operatia este gratuita la Fundeni. Nu poti sta asa sa astepti sa mori, problema pe care o ai tu este ceva ce se poate rezolva foarte usor, pentru dr Gangu , este o joaca aceasta operatie. Cu cat stai mai mult cu atat se va agrava . Imi pare rau de situatia ta materiala, dar eu cred ca mai exista oameni cu suflet pe acest forum si am putea face o " cheta" pentru suma necesara de asigurare si transport  pana in Bucuresti. Totusi nu vorbim de cine stie ce suma. Eu sunt dispus sa te ajut asa ca daca mai sunt colegi pe aici care vor sa ajute sa scrie aici .

#60
teodor31

teodor31

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.06.2021
Si eu sunt gata sa ajut cu bani @Capella! Doar da-ne o modalitate de a trimite bani. Daca exista orice sansa sa fii mai bine si sa revii la viata activa dinainte, cred ca suntem mai multi aici dispusi sa platim.

#61
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru special,

Nu te contrazic. Ai dreptate in ce priveste o  noua sansa la sanatate, pe care mi-o poate oferi o operatie facuta cu responsabilitate. Acesta a fost si scopul meu initial cand am deschis acest topic. Dar. iata ca a trecut ceva timp si conditiile initiale s-au schimbat. Nu-mi place rolul de victima, nu mi-l asum, mai ales in conditiile in care acest rol pioate fi folosit pentru a manipula, controla sau influenta oamenii buni, empatici, altruisti. Ajutorul de la tine, informatia referitoare la doctorul Gangu este foarte bine venit. Poate ca imi va fi de folos candva. Eu nu sunt un om sarac. Eu sunt un om care a ales sa traiasca simplu. Nu am piscina, dar ma pot scalda in toate raurile si lacurile pe care le intalnesc. Nu am casa, am o locuinta improvizata, dar imi gasesc adapost si ma simt ca acasa sub fiecare copac, stanca, capita de fan, scorbura, grota, trunchi rasturnat...Curtea in care stau se intinde in toate partile fara garduri. Acoperisul casei mele e constiinta si albastrul cerului. Stiu, e complicat pentru cineva din afara lumii mele, sa o inteleaga. Eu nu am bani pentru ca asa am decis. sa nu mai fac niciodata bani. Nu vreau sa ma ating de ei. nu vreau sa ma gandesc la ei, nu vreau sa-i dau la schimb pentru vreun produs sau serviciu. Vreau sa traiesc intr-o lume in care sa nu fie nevoie de bani. Poate ca starea mea de boala mi-a afectat mintea. Simt si eu ca uneori trec peste limitele normale. Dar ce mai e normal in zilele noastre...

Iti multumesc pentru aceasta intalnire online pe care mi-ai oferit-o. Ai grija de tine. inteleg suferinta prin care ai trecut si puntea fragila pe care mergem cu totii o data cu trecerea timpului. Puntea aceasta care devine tot mai subreda, in timp ce haul de sub ea devine tot mai adanc. Puntea aceasta pe care trecem cu totii si numim viata. Dar, nu stie nimeni ce este ea. Ganduri bune sa te insoteasca si sa te pazeasca.


Pentru teodor31,
Multumesc dragul meu. Am mai vorbit despre asta. O sa intelegi si din raspunsul dat lui special, de ce, inca, stau agatat de propriile mele iluzii. Eu sper sa nu fie nevoie de bani. Eu nu vreau decat liniste. In sufletul fiecaruia dintre noi. Numai bine, iti doresc!

#62
M1996

M1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2022
Buna dimineata, am citit toate comentariile și prin ce ati trecut. Am trecut prin aceiasi probleme ca și Dvs, de recent am fost operat și am scapat de probleme( de 2 luni) . Am fost operat de cel mai bun DOMN Doctor din Cluj Rad Marcel. Nu am avut nevoie nici macar de un leu pt a ma opera la dansul. Dacă problema dvs este financiara și te temi pentru a face pasul acesta, vreau sa te ajut. Ma ofer sa îți platesc asigurarea medicală, și sa vorbesc cu domnjl doctor sa te ajute cu problema ta. Trebuie doar sa îți doresti. Aștept un răspuns la email sau telefon. 0721764072 [email protected] .
Și eu trag de problema de 10-12 ani de zile, și de la o vârsta frageda. Suntem mai mulți aici pe grup care sigur te-am ajuta cu totul, dacă chiar îți doresti sa te vindeci contacteaza-ma și incercam sa rezolvam problema. Multa sanatate tuturor.

#63
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Capella, treci te rog peste capitolul bani si concentreaza-te pe rezolvarea problemei.
M1996, suport si eu o parte din cheltuieli/asigurare. Ramane sa confirme Capella ca vrea.

#64
M1996

M1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2022
Încă nu am fost contactat, aștept sa fiu contactat de el sa vedem cum rezolvam problema.

#65
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru M1996,

Ma bucur sa intalnesc un om operat de curand cu un tonus atat de optimist. In acelasi timp imi pare rau pentru suferinta prin care ati trecut. Va doresc sa aveti parte doar de sanatate de acum inainte.

Ma bucur sa intalnesc un om care sa ofera sa ajute, mai ales, acum, dupa trei ani complicati in care oamenii s-au transformat atat de mult si in ceva atat de urat.

Nu m-am hotarat ce sa fac mai departe. Nici nu prea pot sa ma hotarasc pentru ca sunt prins intr-o conjuctura complexa, crepusculara, as spune. Nu stiu in ce masura oferta dmv mai ramane valabila intr-un oarecare viitor  'si nu ma refer la bani, ci la disponibilitatea de a ma pune in legatura cu doctorul'...

In momentul de fata, imi e imposibil sa iau o hotarare. Pe langa problemele mele de sanatate, care nu sunt doar urologice, acolo, in pusnicia muntilor unde incerc sa-mi construiesc o viata noua, traiesc niste oameni, care au nevoie de mine.  Ei sunt mai bolnavi decat mine... Nu-i pot parasi. mai ales acum iarna. Eu, inca, mai pot sa urc si sa cobor potecile. Ei nu prea mai pot. Eu ii ajut pe ei. mama mea ma ajuta pe mine...Un intreg lant al neputintelor.

Inca nu stiu cum sa fac. Eu luasem deja o hotarare. Sa nu mai fac nimic in privinta operatiei. Apoi, cativa oameni buni, au incercat sa-mi ofere incredere, bani, posibile solutii...Bani nu o sa primesc niciodata. Insa, o relatie la un doctor bun e foarte bine venita.


Va multumesc pentru gandul bun si mana intinsa pe care mi le-ati oferit.







Pentru lucianburjuiul,


Iti  multumesc ca nu m-ai uitat si iti raman dator pentru disponibilitatea de a ma ajuta.

Deocamdata, nu am luat inca o hotarare.

Indiferent ce hotarare voi lua gandurile mele bune, vor fi mereu alaturi de tine!

Edited by Capella, 30 November 2022 - 02:06.


#66
M1996

M1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2022
Aveți datele mele de contact, oferta mea rămâne valabilă oricand veti fi pregatit pt acest pas. Dacă doriți mai multe informatii, cum a decurs operatia, cum a evoluat la mine ( am 26 de ani)  , ma puteți contacta, nu e vorba de bani aici, vreau doar sa ajut o persoana care trece prin ceea ce am trecut eu. Țin sa specific ca operatia a fost varianta de reconstrucție a uretrei, cu prelevare din cavitatea bucala.
https://urocluj.ro/s...rile-de-uretra/
Aici aveți toate datele domnului Doctor si informațiile despre operatie. Cât despre domnul Doctor, este un om minunat din punctul meu de vedere . Multa sanatate si sper sa ne auzim cu bine .

#67
Capella

Capella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.05.2021
Pentru M1996,

Multumesc frumos pentru tot.

Operatia prin care ai trecut este exact ce mi-am propus si eu sa fac. Am citit protocolul tratamentelor stricturilor de uretra, de la multe universitati si clinici, si operatia de uretroplastie se pare ca este cea mai buna solutie.

Cand m-am operat ultima data la Spitalul Burghele, fost Panduri, din Bucuresti, m-am internat cu acest gand. Din pacate, doctorul a ales alte variante.

Poate ca la acel moment a fost solutia corecta. Poate ca nu a vrut sa munceasca mult pentru putin. Financiar vorbind medicul a fost foarte cumsecade. Dar nici nu s-a implicat sa faca o uretroplastie. Vezi, din acest motiv nu prea imi plac lucrurile gratis. Ca te costa mult mai mult dupa.


In Cluj, am facut primul an de studentie. Sunt legat sufleteste de acele locuri. Dar, Clujul e un oras scump. Nu-mi permit nici sa merg pe jos in Cluj, dar sa ma operez.

La 26 de ani, terminasem facultatea, aveam o afacere prospera si nu credeam in boala. Acum, cand anii sunt mai multi decat dublu, nu mai am decat spectrul bolii asezand lucrurile in locul meu si incercand sa ma indeparteze din viata pentru totdeauna. Nu, nu e vorba doar de uretra...

Nu am telefon, televizor, internet, adresa, cont bancar, servici, afacere, pensie. Traiesc in padure, cum se spune. Mi-a oferit cineva posibilitatea de a-i folosi calculatorul cand am nevoie. Nu-mi doresc tehnologie in exces in viata mea. E dificil sa port legatura cu cineva in acest mod. Si, din acest motiv, nu vreau sa incurc oamenii.

Nu vreau sa ma opereze un medic gratis si nici sa-mi plateasca altcineva asigurarea de sanatate. Ma pot ajuta cei din jurul meu, atat cat pot, cat mai pot. Problemele au inceput cand s-au inmultit numarul de operatii si de necazuri cu sanatatea. Toate izvoarele seaca la un moment dat.

Te voi contacta negresit, sa vad cum te simti, in timp, dupa operatie. Oricum, am inteles ca sansele de succes sunt peste 90%.

Eu iti doresc ca izvoarele tale sa nu sece niciodata si sa ai o viata plina de prosperitate si sanatate. Esti un om bun si meriti acest lucru.

#68
M1996

M1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2022
In privinta costurilor de transport, cazare si altele necesare nu ar trebui sa va faceti griji intrucat exista o comunitate care ar ajuta cu mare drag. In Cluj, exista si o manastire care ofera cazare persoanelor care ajung aici cu scopul tratamentelor medicale, as putea sa vorbesc cu măicuța de acolo și o sa ne ajute cu mare drag.
Timpul este trecator, parerea mea este ca sanatatea ar trebui sa ocupe principalele locuri in viata noastra, iar eu v-as sugera sa apelati la medic cat de repede cu putinta.
Consider ca faptul ca v-am gasit pe acest forum este modul prin care ma pot revansa fata de divinitate pentru ca m-a ajutat in legatura cu problema care m-a macinat atatia ani.
Va multumesc pentru cuvintele frumoase adresate mie, as putea spune acelasi lucru despre dvs.

#69
M1996

M1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2022
Am uitat sa mentionez, transportul o sa-l rezolvam si putem face rost si de un telefon pentru a tine legatura pe parcursul vindecarii.

#70
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Capella, on 19 mai 2021 - 14:15, said:

(si eu sunt operat de prostata).

Daca ai fost operat endoscopic(prin uretra) atunci strictura de aici provine. Nu cauta alte cauze.
Este foarte probabil ca medicul chirurg sa nu-ti fi spus care sunt riscurile.

#71
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Salutare. Mi s-a recomand să fac o cistoscopie. Aveți idee dacă se poate face cu un...nici nu știu cum să-i zic....cu fibră din asta subțire, foarte flexibila, care poate merge până în rinichi, de sub 4 mm(cred că are 2,8mm)?! Cu cel standard de 5+ mm exclus să fac. Cu cel negru din imaginea atașată nu fac nici mort! Mulțumesc

Edited by echoshoworacle, 23 July 2023 - 13:35.


#72
C40

C40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2022

 echoshoworacle, on 23 iulie 2023 - 13:24, said:

Salutare. Mi s-a recomand să fac o cistoscopie. Aveți idee dacă se poate face cu un...nici nu știu cum să-i zic....cu fibră din asta subțire, foarte flexibila, care poate merge până în rinichi, de sub 4 mm(cred că are 2,8mm)?! Cu cel standard de 5+ mm exclus să fac. Cu cel negru din imaginea atașată nu fac nici mort! Mulțumesc

Salutare. Nu e chiar asa cum vezi in poze. Am la activ cistoscopii cu instrumente rigide si flexibile. Ultima cistoscopie chiar a fost de tip "rigidă" deși spitalul era ultradotat.Nu am simțit nimic in afara de discomfort.
Daca medicul urolog ti-a recomandat, inseamana ca este nevoie, asadar nu ezita sa o faci.
Multă sănătate!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate