Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Dumnezeu infinit

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
859 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,081
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmaccip, on 19 mai 2021 - 08:09, said:

Pe vremea cand a fost scrisa biblia, infinitul avea o alta semnificatie.

iezact!
până și pământul era plat!
ce vrei de la niște ploconiți al căror teritoriu era umpic mai încolo de vârful nasului? :o

#38
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Faptl ca pamantul e rotund se stie de foarte multa vreme, nu-i asta problema. Problema era ca era folosit drept referinta pentru descrierea notiunii de nesfarsit. Infinitul insemna nemarginitul propriei lumi. Asta inseemnand si faptul ca oricat ai merge, nu dai de capatul pamantului, deci e infinit in acest sens Dar era o referinta intrinseca, pe pamant, pe lume in general.
Acuma infinitul e altceva, e nemarginirea unei multimi privita din exteriorul ei, extrinsec adicatelea.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
Fapt e ca in Psalmi sau Iov, nu retin exact referinta, dar daca ma enervati o caut, exista o referinta tradusa ca 'cercul Pamantului' care in termenul vechi ebraic/ aramaic este 'sfera'.

#40
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 14:31, said:

Fapt e ca in Psalmi sau Iov, nu retin exact referinta, dar daca ma enervati o caut, exista o referinta tradusa ca 'cercul Pamantului' care in termenul vechi ebraic/ aramaic este 'sfera'.

nu, e 'disc', 'cerc' pe fata apelor - Iov 26:10, proverbe 8:27, Isaiah 40:22 - https://biblehub.com...saiah/40-22.htm

Edited by criztu, 19 May 2021 - 14:40.


#41
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 12:03, said:

Dzeu nu e consistent... e totusi etern dar isi schimba planul asa in doua carti.. ?
Dacă tu ai un mod de raportare la fiul tau de 5 ani și alta atunci când are 30 de ani, se cheamă că ești... inconsistent?

#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 10:23, said:


Pare ca nu prea ti-e clar ce e Biblia si ce contine.
Pai Biblia nu a cazut din cer. Este o culegere de texte, 66 de 'carti' in principiu, scrise in cateva mii de ani. Colectia pe care o cunosti ca Biblia a fost creata la un moment dat prin selectia acelor scrieri dintr-o diversitate de scrieri, dupa anumite criterii care sunt cunoscute (de ex. cine este autorul,daca scrierea este acceptata de cat mai multe biserici etc). Cine nu e de acord cu aceasta selectie are la dispozitie scrierile ne-selectate, gen apocrife etc, s-au cam pastrat si acestea.
Cu privire la ce contin aceste scrieri, in principal sunt relatari si marturii istorice. De ex. un baiat numit Matei pretinde ca a fost contemporan si martor ocular al faptelor altui baiat numit Isus si a lasat scrise cele mai importante aspecte ale experientei lui.

Asa-i, nu prea mi-e clar ce contine.

Chiar si asa, nu prea inteleg ce am zis gresit. :)

#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPhobos, on 19 mai 2021 - 07:06, said:

Chestia sta asa, in prezent nu mai putem deslusi care reguli din Biblie au venit de la divinitate si care de la oameni.

Se poate desluşi însă e nevoie de ceva: de mult studiu comparativ al religiilor moarte şi al celor care încă sunt active.

Cine vrea să afle lucruri despre religii, zei şi oameni, are nevoie de ani de cercetare a religiilor sumeriană, akkadiană, babiloniană, egipteană, persană, canaanită, cretană, hittită, greacă continentală, etruscă, romană, saxonă, vikingă, germanică, dacică...creştină, arabă pre-islamică, musulmană, maniheistă, zoroastrică, indiană, buddhistă, şintoistă, confucianistă, taoistă...şi aşa mai departe.

Cine poate studia temeinic şi comparativ aceste religii, şi apoi să caute să afle ce este religia, acela va afla ceva foarte interesant: toate religiile lumii sunt poveşti fundamantate pe notorietate. Cu cât notorietatea unui personaj dintr-o religie e mai mai mare, cu atâta şi "puterea lui asupra oamenilor" e considerată a fi mai mare. Astfel, cei care întreţin vii religiile - preoţii, şamanii, pastorii, imamii - au interesul de a promova religiile în rândul oamenilor, prin orice mijloace, deoarece aceasta - religia - e mijlocul prin care îi determină pe oameni să le dea bogăţii.

Acesta e motivul pentru care în prezent, toate marile religii au structuri prin care promovează poveştile cu zei prin canale TV, Radio, reviste, pentru a menţine în mintea oamenilor vie povestea. Altfel, unde oamenii uită aceste poveşti, religia moare, aşa cum a fost cazul cu cea greacă, egipteană, vikingă....etc.

Concluzia mea: toate regulile Bibliei actuale, o carte construită începând cu împăratul Constantin, cu scopul de a sta la baza dogmei feudale, reprezintă reguli date de împăraţi şi preoţi pentru supuşii lor. Astfel, monarhii şi preoţii deveneau stăpânii, iar oamenii deveneau slugile păcătoase care trebuiau să se închine conducătorilor, tot timpul.

"Biblia" împăratului Constantin a fost pentru Epoca medievală feudală, ceea ce "Capitalul" lui Karl Marx a fost pentru Epoca perioadei comuniste: cartea ce conţinea dogma după care funcţiona societatea.


.  .  .  .  .  .  .  .  .  .



Revenind la tema topicului - infinitatea zeului evreilor - aceasta e o dogmă creată prin scrierile "Părinţilor Bisericii".

Care mai de care primeau comenzi de la regi, împăraţi, papi, pentru a compune atribute care mai de care mai bombastice. Oricine poate analiza asta dacă studiază evoluţia creştinismului. A început cu un presupus personaj cu ambiţii politice - Isus - (personaj întâlnit şi în religia maniheistă), şi a continuat cu dorinţele ancestrale ale omenirii: eliminarea suferinţei, viaţa fără de moarte, şi refacerea Cosmosului fără a mai exista entropie.

Infinitul. Ce este el ?

Cugetarea lui Immanuel Kant cu privire la existenţă e frumoasă: pentru a exista realitate e nevoie ca mintea să structureze şi să ordoneze percepţiile senzoriale în concepte ca spaţiu şi timp. Dacă n-ar fi acest mod de aranjare a realităţii din partea minţii, percepţia nu ar mai distinge realul de neant. Acesta e motivul pentru care spaţiul existent e doar cel perceput. Ce nu se percepe...tinde spre infinit.

Dar şi conceptele de spaţiu şi timp vin de undeva. Aduc în discuţie ipoteza Sapir-Whorf în ceea ce priveşte determinismul lingvistic. Aceasta spune că limbajul şi structura lui limitează şi determină cunoaşterea şi gândirea, şi prin urmare percepţia şi procesele cognitive. Astfel, finitul şi infinitul vin din limitarea şi determinismul limbajului care creează conceptele după care mintea structurează percepţiile senzoriale.

Poate că atunci când comunicarea între fiinţele supra-umane ale viitorului se va face prin ceva superior limbajului vorbit, ce are o vechime de cam 70 000 de ani, şi de asemenea, când puterea de procesare a "creierului" viitoarelor fiinţe va trece de 1015 operaţiuni pe secundă cât e acum, doar atunci s-ar putea ca acele fiinţe să poată "percepe"...infinitul.

Edited by lupini, 19 May 2021 - 17:39.


#44
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 19 mai 2021 - 17:25, said:

Cine vrea să afle lucruri despre religii, zei şi oameni, are nevoie de ani de cercetare a religiilor sumeriană, akkadiană, babiloniană, egipteană, persană, canaanită, cretană, hittită, greacă continentală, etruscă, romană, saxonă, vikingă, germanică, dacică...creştină, arabă pre-islamică, musulmană, maniheistă, zoroastrică, indiană, buddhistă, şintoistă, confucianistă, taoistă...şi aşa mai departe.

Nu poti amesteca uleiul cu apa, adevarul cu minciuna și pe Dumnezeu cu idolii :nonobad:
Se respinge aceasta tentativă de Mare Varza!

Trebuie sa faci o cercetare analitică, rațională, minuțioasa și obiectiva.
Nu poti amesteca mere cu pere după cum ai citit tu pe saiturile ateiste care te-au indoctrinat.
E nevoie de discernământ.

Și devine atât de simplu!

#45
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 19 mai 2021 - 15:02, said:

Dacă tu ai un mod de raportare la fiul tau de 5 ani și alta atunci când are 30 de ani, se cheamă că ești... inconsistent?
Ce sa zic... cu fii nu, te comporti diferit,  doar ca povestea nu potriveste in totalitate. Crezi ca inainte de Isus cu 2-300 de ani erau mai breji ca si dupa cu 300 ? Si daca e vorba de fii... de ce nu a ales un fiu mai matur... nu stiu, erau pe vremea aia prin asia...
Eu cred ca cartea aia contine altceva in ea si e atemporala, alegorica, metaforica doar ca crestinii interpreteaza totul al propriu si pe urma se chinuiesc sa gaseasca dovezi palpabile si explicatii cu scarpinatu dupa cap.

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 18:54, said:

Crezi ca inainte de Isus cu 2-300 de ani erau mai breji ca si dupa cu 300 ?
Eu cred ca umanitatea a trait o copilărie a ei, o tinerețe, maturitate.
În mileniul trei omenirea trăiește la un alt nivel decat în mileniul trei înainte de Hristos.

Revelația lui Dumnezeu în istorie a fost progresivă, în funcție de informația și educația la care oamenii din vremea respectivă au avut acces.
Această abordare a fost una înțeleaptă, drept dovadă maturizarea la care umanitatea a ajuns, ca întreg.
Desigur că omul este la fel de păcătos ca acum trei sau cinci mii de ani.
Și, în situații limită el este la fel de crud, de egoist și de feroce.

Însă legile, cultura, sistemul educațional, de conducere, sanitar, relațiile dintre oameni, totul este diferit astăzi în raport cu mii de ani în urmă.

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 18:54, said:

Eu cred ca cartea aia contine altceva in ea si e atemporala, alegorica, metaforica
Sigur că ai dreptate cu atemporală.
Principiile spirituale enunțate în Biblie sunt atemporale.

Și in legătura cu alegoric - metaforic ai partial dreptate.
Biblia este scrisă alegoric în anumite părti ale ei și stricto sensu în altele.
De exemplu în cărțile poetice cum sunt psalmii, multe afirmatii trebuie luate în sens figurat.
Insa epistolele doctrinare ale Apostolului Pavel sunt scrise în cel mai literal sens posibil.

Edited by penticostalul, 19 May 2021 - 19:06.


#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 19 mai 2021 - 18:22, said:

Nu poti amesteca uleiul cu apa, adevarul cu minciuna și pe Dumnezeu cu idolii
Se respinge aceasta tentativă de Mare Varza!

Trebuie sa faci o cercetare analitică, rațională, minuțioasa și obiectiva.
Nu poti amesteca mere cu pere după cum ai citit tu pe saiturile ateiste care te-au indoctrinat.
E nevoie de discernământ.

Și devine atât de simplu!

Da ! Posted Image

Trebuie mult studiu şi multă analiză. Şi mai important decât orice: eliminarea prejudecăţilor. Asta e esenţială, şi pe mulţi îi împiedică din cauza "fricii de zeu" inculcată în minte din copilărie. Însă aceste frici sunt în realitate superstiţii. Ştiu pentru că am trecut şi eu în anii trecuţi prin astfel de situaţii.

Eliminarea fricii de superstiţii e foarte dificilă şi e nevoie de multă cunoaştere. Multă şi, supusă analizei şi comparaţiilor !

Edited by lupini, 19 May 2021 - 19:19.


#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 19 mai 2021 - 19:19, said:

Trebuie mult studiu şi multă analiză.
Şi mai important decât orice: eliminarea prejudecăţilor.
Asta e esenţială, şi pe mulţi îi împiedică
Foarte corect.
Insa pentru cei care se hranesc din saituri ateiste acest deziderat este practic imposibil de realizat.
Doar un miracol de la Dumnezeu îi mai poate smulge din îndoctrinarea atroce la care au fost supuși.

View Postlupini, on 19 mai 2021 - 19:19, said:

Ştiu pentru că am trecut şi eu în anii trecuţi prin astfel de situaţii.
Da, te cred.
De aceea mă rog fierbinte ca Domnul să facă un miracol și în viata ta.
Numai la El este toată speranța noastră.

Edited by penticostalul, 19 May 2021 - 19:32.


#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 19 mai 2021 - 19:16, said:

Eu cred ca umanitatea a trait o copilărie a ei, o tinerețe, maturitate.
Și in legătura cu alegoric -
Daca omenirea s-ar fi maturizat pana acu nu am mai avea parte de atatea razboaie pt putere pt pamant pt lucruri etc. Omenirea e la fel ca acu 2000-5000 de ani... egoista, plina de ura si lupta pt sine. Tocmai de aia mesajul a fost valabil si atunci e valabil si acu...culmea ca nu doar In biblie apare acest mesaj. Ca s-au schimbat doar cutumele sociale... e o alta treaba... nu-ti mai doresti un car cu doi boi ca iti doresti o cutie de tabla cu 200 de "cai"... Omenirea NU s-a maturizat. Se va maturiza in momentul in care "Isus va zdrobi capul sarpelui"... daca tot vorbim de alegoric. Crestinii iau toata treaba asta la propriu ca si urmasi, semintii samd... si se tot intreaba cand cand cand vine inapoi.. :) Si o sa astepte mult si bine pana isi vor da seama ce a vrut sa spuna.

Pai nu e vorba doar de psalmi acolo, exista foarte multe amanunte incepand de la prima carte, Geneza pana la Apoc.
De ex pildele lui Isus sunt pline de astfel de exemple.

#50
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 20:29, said:

Omenirea e la fel ca acu 2000-5000 de ani... egoista, plina de ura si lupta pt sine.
Tocmai de aia mesajul a fost valabil si atunci e valabil si acu...
Ca s-au schimbat doar cutumele sociale... e o alta treaba...
Nu e nicio alta treaba.
Iar ceea ce ai spus aici, la fel am zis și eu.
Doar că ai chef de ceartă.

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 20:29, said:

Pai nu e vorba doar de psalmi acolo
Cine a zis că e vorba doar de psalmi?
Ți-am spus doar ca in Biblie exista atat limbaj figurativ cat si exprimare in sens propriu.

#51
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021
Mai, dar cat de omniprezent  trebuie sa fie Dumnezeu? Dar cat de  atotstiitor?

Pentru ca un Dumnezeu ar trebui sa afle instant ce gandesc oamenii dinainte sa comita pacate, altfel nu se explica de ce a trebuit sa-i intrebe pe Adam si Eva de ce s-au ascuns in tufis. Oare cand mancau fructul oprit, Dumnezeu a stat ascuns?

Si la fel si atunci cand il intreaba pe Cain unde e fratele sau Abel, cand ar trebui sa fi vazut deja faza uciderii, fiind omniprezent.

Edited by PeterAlex, 19 May 2021 - 21:11.


#52
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 19 mai 2021 - 20:58, said:

Nu e nicio alta treaba.
Iar ceea ce ai spus aici, la fel am zis și eu.
Doar că ai chef de ceartă.


Cine a zis că e vorba doar de psalmi?
Ți-am spus doar ca in Biblie exista atat limbaj figurativ cat si exprimare in sens propriu.
Am spus doar ca nu s-a maturizat pt ca nu a inteles mesajul, sau cel putin l-a interpretat fiecare cum a crezut de cuviiinta.
Nici o cearta :)... doar discutam.

Si eu iti spuneam ca multe din metafore au fost luate la propriu de catre crestini. Fiti intelepti ca si serpii...blanzi ca si porumbeii...etc.

#53
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostPetrache_Lupu, on 19 mai 2021 - 06:16, said:

Unde scrie Biblia despre infinitatea (în orice sens) a lui Dumnezeu?
Nu scrie nicăieri.
Probabil, cei care au nevoie de ajutorul Lui Dumnezeu au ajuns la concluzia asta după ce au constatat că sunt auziți indiferent unde sunt pe Terra.
De fapt duhurile au telefonie net superioară lui 99G.
Îngerii păzitori sunt duhuri.
Biblia zice că și gândurile ne sunt înregistrate...

#54
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostPeterAlex, on 19 mai 2021 - 21:11, said:

Mai, dar cat de omniprezent  trebuie sa fie Dumnezeu? Dar cat de  atotstiitor?

Pentru ca un Dumnezeu ar trebui sa afle instant ce gandesc oamenii dinainte sa comita pacate, altfel nu se explica de ce a trebuit sa-i intrebe pe Adam si Eva de ce s-au ascuns in tufis. Oare cand mancau fructul oprit, Dumnezeu a stat ascuns?

Si la fel si atunci cand il intreaba pe Cain unde e fratele sau Abel, cand ar trebui sa fi vazut deja faza uciderii, fiind omniprezent.
PeterAlex, daca intelegi toate caracterele astea la propriu o sa-ti dea cu virgula, la fel si crestinilor :)
Fructul oprit? un mar ? un fruct ... ce era de fapt fructul asta ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate