Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Dumnezeu infinit

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
859 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpenticostalul, on 19 mai 2021 - 06:30, said:

Nu scrie în Biblie în mod direct că Dumnezeu este infinit.
Doar prostia e infinita.

#20
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Oare Dumnezeu stă și citește acest thread?

O face în modul 'Guest' ? Posted Image

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPhobos, on 19 mai 2021 - 07:06, said:

Chestia sta asa, in prezent nu mai putem deslusi care reguli din Biblie au venit de la divinitate si care de la oameni.


Pare ca nu prea ti-e clar ce e Biblia si ce contine.
Pai Biblia nu a cazut din cer. Este o culegere de texte, 66 de 'carti' in principiu, scrise in cateva mii de ani. Colectia pe care o cunosti ca Biblia a fost creata la un moment dat prin selectia acelor scrieri dintr-o diversitate de scrieri, dupa anumite criterii care sunt cunoscute (de ex. cine este autorul,daca scrierea este acceptata de cat mai multe biserici etc). Cine nu e de acord cu aceasta selectie are la dispozitie scrierile ne-selectate, gen apocrife etc, s-au cam pastrat si acestea.
Cu privire la ce contin aceste scrieri, in principal sunt relatari si marturii istorice. De ex. un baiat numit Matei pretinde ca a fost contemporan si martor ocular al faptelor altui baiat numit Isus si a lasat scrise cele mai importante aspecte ale experientei lui.

#22
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostPetrache_Lupu, on 19 mai 2021 - 06:16, said:

Unde scrie Biblia despre infinitatea (în orice sens) a lui Dumnezeu?

Evrei 7:3 - fara inceput al zilelor ori sfarsit al vietii


View PostPetrache_Lupu, on 19 mai 2021 - 07:43, said:

Și totuși: pe ce căi s-a ajuns la ideea că Dumnezeu este infinit? Ce semnificație poate avea conceptul acesta? Dacă ne referim la infinitul temporal am înțeles: Dumnezeu este veșnic în ambele sensuri ale axei timpului. Dar dacă vorbim de cele trei dimensiuni, putem spune, spre exemplu, că are și Dumnezeu lungime etc, doar că dimensiunile lui sunt infinite?

Tu esti Dumnezeu - psalm 82:6, Ion 10:34
Dumnezeu este nevazut.
Dumnezeu nu este material, sa ii poti masura lungimea. Materia are lungime latime inaltime. Materia nu este Dumnezeu.
Tu nu ai lungime, latime, inaltime. Esti fiinta, nu esti obiect - ceva facut din materie. Corpul tau de carne, anatomic, nu este tu, este al tau.

Edited by criztu, 19 May 2021 - 10:40.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 09:04, said:

Bisericile explica foarte subtirel discrepanta intre VT si NT...

Depinde ce biserici.
Am in pod niste saci cu carti de teologie care adreseaza problema.

#24
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postdaddypuff, on 19 mai 2021 - 10:16, said:

Oare Dumnezeu stă și citește acest thread?

O face în modul 'Guest' ? Posted Image
In teorie, daca e infinit, l-a si citit de mult.

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 10:38, said:


Depinde ce biserici.
Am in pod niste saci cu carti de teologie care adreseaza problema.
Saci... teologie... pai sune-ne si noua cum poate un dumnezeu care e descris ca si dragoste "infinita" in NT sa se comporte in halul ala in VT ? Sau cel putin de ce difera atat de mult.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 10:47, said:


Saci... teologie... pai sune-ne si noua cum poate un dumnezeu care e descris ca si dragoste "infinita" in NT sa se comporte in halul ala in VT ?
Sau cel putin de ce difera atat de mult.

Pai ai descris cam cele 2 directii principale de predicare de prin biserici, cel putin mai neoprotestante.
E ca si cum eu, care sunt bata la electronica, as sustine ca treaba cu curentul continuu/ alternativ e ciudata sau o conspiratie "pai nene, hotarati-va, ori e continuu ori e alternativ".
Fix subiectele alea sunt prezentate in Epistolele NT de multe ori, ma rog.

Cat de nasol e Dz VT ? Ia sa ne gandim: in cele 10 porunci El interzice sub pedeapsa vesnica ca cineva sa-ti fure averea sau sa se dea la nevasta ta. Si exemplele pot continua.
Sigur, exista multe instante in care Dz face ravagii, prima intrebare fiind daca  'e adevarat/ real' ? si nu daca 'imi convine sau nu acest comportament'. Daca Dz exista si El face ravagii, trebuie sa fiu foarte atent la relatia cu El.
Alt aspect la ravagii: urmaresc de cate ori sunt represalii anuntate si explicate in sensul ca sunt pedepse pentru anumite comportamente umane condamnate de Dz.

Sunt multe de spus dar ca sa fiu academic si exact in sensul asumarii Bibliei:
Proverbe 9:10 Temerea de Domnul este inceputul intelepciunii.

... si continuarea peste mii de ani...

1 ioan 4:18 În dragoste nu este frică, ci dragostea desăvârşită izgoneşte frica, pentru că frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme n-a ajuns desăvârşit în dragoste.

Desi atat harul (relatia cu Dz bazata pe iertare si mila) cat si legea (relatia cu Dz bazata strict pe porunci si indeplinirea 100% a acestora) se intrepatrund atat in VT cat si in NT, procentual este clar ca VT prezinta standardele stricte etice ale lui Dz, subliniate si accentuate prin pedepsele manifestate, iar NT prezinta mantuirea si iertarea pe care acelasi Dz le-a facut disponibile prin Isus.

#26
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 11:23, said:

Cat de nasol e Dz VT ? Ia sa ne gandim: in cele 10 porunci El interzice sub pedeapsa vesnica ca cineva sa-ti fure averea sau sa se dea la nevasta ta. Si exemplele pot continua.

Din pacate tu citesti biblia ca o carte de povesti de la editura Disney. Nu pricepi dincolo de sensul imediat. Tu cand citesti "mielul sta la dreapta Tatalui", efectiv iti imaginezi un miel care sta la dreapta lu ta'su, Dz.
Binenteles ca biblia e o cretinatate, daca o intelegi asa. La fel ar fi si filmul Pinocchio de Walt Disney - e cretin sa arati la copii o poveste cu o papusa cioplita din lemn, care se duce la scoala. E super cretin. Ar trebui interzis filmul Pinocchio de Walt Disney, pt ca ii invata pe copii numai tampenii.
Tu cand citesti despre electroni si protoni si neutroni - particule elementare, iti imaginezi niste zgrabuntze mici mici mici, ca particulele de praf. N-ai habar ca prin particula elementara se intelege ceva non-dimensional, fara lungime, latime, inaltime. practic imaterial.
Cam asta e nivelu la care discuti tu biblia. in capul tau fotonii sunt niste zgrabuntze care ies din bec cand aprinzi lumina.

Edited by criztu, 19 May 2021 - 11:53.


#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Apreciez cand cineva se intrebuinteaza intensiv pentru a descrie ce as avea eu in cap, chiar daca e un exercitiu ratat.

#28
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 11:23, said:


Pai ai descris cam cele 2 directii principale de predicare de prin biserici, cel putin mai neoprotestante.

Bun, eu intrebam doar de ce apare un fel de inconsistenta intre cele doua din punct de vedere al caracterului lui dzeu... sau de ex, de ce nu apare prima data ca si dragoste eterna si pe urma cu celelalte calitati "malefice"
Si in NT exista oameni care pacatuiesc si nu sunt placuti lui dzeu... doar ca acesta nu-i trimite pe alesii lui ca sa-i nimiceasca de pe fata pamantului... Ok, e varianta cu iertarea prin Isus dar asta inseamna ca Dzeu nu e consistent... e totusi etern dar isi schimba planul asa in doua carti.. ? Mai ales ca planul cu Fiul sau exista de inainte de facerea lumii...

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcriztu, on 19 mai 2021 - 11:46, said:

Ar trebui interzis filmul Pinocchio de Walt Disney, pt ca ii invata pe copii numai tampenii.


wow, sper sa nu ajungi sef la cenzura

#30
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postcriztu, on 19 mai 2021 - 11:46, said:

Din pacate tu citesti biblia ca o carte de povesti de la editura Disney....
Cu siguranta nu mai crede nimeni versetelea alea care ne arata ca "suntem dumnezei..." ?

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 12:03, said:

Bun, eu intrebam doar de ce apare un fel de inconsistenta intre cele doua din punct de vedere al caracterului lui dzeu... sau de ex, de ce nu apare prima data ca si dragoste eterna si pe urma cu celelalte calitati "malefice"
Si in NT exista oameni care pacatuiesc si nu sunt placuti lui dzeu... doar ca acesta nu-i trimite pe alesii lui ca sa-i nimiceasca de pe fata pamantului... Ok, e varianta cu iertarea prin Isus dar asta inseamna ca Dzeu nu e consistent... e totusi etern dar isi schimba planul asa in doua carti.. ? Mai ales ca planul cu Fiul sau exista de inainte de facerea lumii...

Hai ca usor usor inteleg ce vrei sa zici. Tu vrei sa spui 'de ce nu toti oamenii primesc acelasi tratament', right ? De ce unii au fost zdrobiti in VT, altii sunt iertati, vindecati, inviati si li se promite raiul in NT, cam asta e intrebarea ? Da, e legitima intrebarea. Deci nu caracterul lui Dz e inconsistent ci relatia lui cu oamenii, modul cum ii trateaza. Pusa asa problema, observatia ta e valabila.

Raspunsul exista chiar in Scriptura, de multe ori. E un raspuns clar, dar nu unul in intregime logic. E un raspuns asumat si care poate tine oamenii departe de religie. Si anume fraze de genul: "El are mila de cine doreste si pedepseste pe cine doreste", in paralel cu asigurarea ca de fapt "toti oamenii sunt pacatosi/ vinovati".
Da, harul are un aspect "inconsistent", nu toti oamenii au parte de el. Dus mai la extrem, acest lucru a dus la formarea doctrinei calviniste/ reformate privind alegerea unora pentru viata vesnica si a altora pentru pedeapsa vesnica.

PS: nici planul nu e inconsistent, incepand cu Geneza sunt indicii clare privind harul care actioneaza selectiv, sa zic asa.

Edited by overseas, 19 May 2021 - 12:13.


#32
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 12:01, said:

Apreciez cand cineva se intrebuinteaza intensiv pentru a descrie ce as avea eu in cap, chiar daca e un exercitiu ratat.

Ce ai avea tu in cap ai prezentat in scris, iar eu ti-am raspuns: felul in care intelegi tu biblia e caricatural.

observa: "sa nu ravnesti la nevasta vecinului tau, la servitorul si servitoarea sa, la taurul si magarul sau. - iesirea 20:17
uite-te pe icoanele cu nasterea lu Isus, si vei vedea un taur si un magar.
acestea sunt simboluri, hermeneutica.
Tu nu intelegi hermeneutica, si ramai cu ce? -dom'le, sa nu ravnesc la nevasta vecinului meu de pe scara, bunaciunea aia de la etaju 6, respectiv sa nu ravnesc la magarul sau, respectiv bunaciunea aia de taur.. caricaturi tragice..

Edited by criztu, 19 May 2021 - 12:27.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcriztu, on 19 mai 2021 - 12:16, said:

Ce ai avea tu in cap ai prezentat in scris, iar eu ti-am raspuns: felul in care intelegi tu biblia e caricatural.

observa: in versetul despre "sa nu ravnesti la nevasta vecinului tau, la servitorul si servitoarea sa, la taurul si magarul sau. - iesirea 20:17
uite-te pe icoanele cu nasterea lu Isus, si vei vedea un taur si un magar.
acestea sunt simboluri, hermeneutica.

caricaturi, icoane, hermeneutica pe baza de tauri si magari... sigur, am inteles
sa nu uitam exegeza, dar sunt sigur ca ai destule chestii de la zoo ca sa rezolvi si asta

#34
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 12:24, said:

caricaturi, icoane, hermeneutica pe baza de tauri si magari... sigur, am inteles
sa nu uitam exegeza, dar sunt sigur ca ai destule chestii de la zoo ca sa rezolvi si asta

Pe scurt, tu nu intelegi ce scrie in biblie.

Ti-am aratat versetul iesirea 20:17, unde ti se spune sa nu ravnesti la nevasta vecinului, slujitorul si slujitoarea, taurul si magarul.
In intelegerea ta tragica, tu intelegi "sa nu te dai la nevasta vecinului tau, sa nu te dai la slujitorul si slujitoarea sa, sa nu te dai la taurul si magarul sau.
Dar la iepurii vecinului tau, ai voie sa te dai? dar la purcica lui? sau poate creste elefanti? la elefantu vecinului ai voie sa te dai?
sper sa intelegi intr-o zi, tragedia..

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 11:23, said:

Cat de nasol e Dz VT ? Ia sa ne gandim: in cele 10 porunci El interzice sub pedeapsa vesnica ca cineva sa-ti fure averea sau sa se dea la nevasta ta.

Edited by criztu, 19 May 2021 - 12:34.


#35
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postoverseas, on 19 mai 2021 - 12:12, said:

Raspunsul exista chiar in Scriptura, de multe ori. E un raspuns clar, dar nu unul in intregime logic. E un raspuns asumat si care poate tine oamenii departe de religie. Si anume fraze de genul: "El are mila de cine doreste si pedepseste pe cine doreste", in paralel cu asigurarea ca de fapt "toti oamenii sunt pacatosi/ vinovati".
Da, harul are un aspect "inconsistent", nu toti oamenii au parte de el. Dus mai la extrem, acest lucru a dus la formarea doctrinei calviniste/ reformate privind alegerea unora pentru viata vesnica si a altora pentru pedeapsa vesnica.

PS: nici planul nu e inconsistent, incepand cu Geneza sunt indicii clare privind harul care actioneaza selectiv, sa zic asa.
Bun aici intervin alte "probleme" privind logica noastra omeneasca... si anume, daca acest plan a fost faurit dinainte de inceputul lumii si unii au fost alesi, le-a fost dat har atunci nu e de fapt totul predestinat ? Adica ce rost mai are tot planul... credem toti la pachet dar numai unii ies norocosi...

Edited by Fluk3, 19 May 2021 - 12:34.


#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFluk3, on 19 mai 2021 - 12:34, said:

Bun aici intervin alte "probleme" privind logica noastra omeneasca... si anume, daca acest plan a fost faurit dinainte de inceputul lumii si unii au fost alesi, le-a fost dat har atunci nu e de fapt totul predestinat ? Adica ce rost mai are tot planul... credem toti la pachet dar numai unii ies norocosi...

Ai ajuns la subiecte foarte consistente.
Prima precizare despre ratiune si logica: in crestinism ratiunea si logica trebuie utilizate 100%, dar nu sunt de ajuns; f. interesant ca prima porunca (depinde de referinta din Biblie) cere sa-l iubesti pe Dz cu tot sufletul... si cu toata mintea/ ratiunea.
Despre predestinare nu dezvolt acum. Cum spuneam, e abordarea/ teologia calvinista sau reformata, vezi pe net doctrina TULIP (acronim) si dovezile/ citatele biblice care o sustin. Nu ca demonstratie ci ca exemplificare, un predicator celebru spunea la batranete: 'cand eram tanar, consideram ca, daca predestinarea exista, nu ar avea rost sa predic, sa evanghelizez; la batranete consider ca daca predestinarea nu ar exista, nu ar avea rost sa predic/ evanghelizez" :)
Uite aici o traducere concisa a disputei TULIP dupa un prestigios site calvinist:
http://harsiadevar.b...sta-despre.html

In mod hilar, cea mai buna explicatie asupra predestinarii o exemplific din zicerea lui Tomita Cruise din filmul Samurai, cand ii raspunde seniorului ... cum il chema pe ala: 'da, cred in destin, dar cred ca destinul e ala care se arata dupa ce ai facut tot ce tine de tine' :)

Dar insist asupra relatiei intre credinta si alegere spre mantuire. Credinta insoteste mantuirea si este semnul alegerii. Credinta nu este cauza alegerii sau a mantuirii. Relatia intre credinta si alegerea noastra de catre Dz este una de corelatie, nu de cauzalitate. Asa ca, cei ce ajung sa creada fac asta fiindca au fost alesi. Credinta fiind instrument si nu cauza a mantuirii.

Desigur, e bine sa iei cele de mai sus ca expunere si ipoteza de studiu, eu cred ca reprezinta  o interpretare corecta a Scripturii dar fiecare trebuie sa se convinga.
Pe de alta parte, interesul meu ca fiecare sa accepte sau sa respinga Biblia pentru ceea ce Biblia spune, nu pentru motive eronate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate