Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ruptura ligament încrucișat anterior

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Bună ziua! Apelez la dumneavoastră cu speranța că pot primi sfaturi în legătură cu aceasta problema.
De curând, în urma unei căzături, efectuând un RMN după aceea,mama a fost diagnosticata cu ruptura de ligament încrucișat anterior.
Problema este ca eu sunt stabilit în Germania, mama locuiește în Târgu Jiu iar acolo exista un singur doctor care operează. De aceea va rog sa îmi spuneți o clinica, un doctor ok în aceasta speta și la ce costuri sa ma aștept.
De menționat ar fi ca nu prefer operarea in Spital de stat, as opta către o clinica privata.
Se poate va rog o recomandare, o clinica unde as putea lua legătura sa cer detalii?
Multumesc mult!

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013
Centrokinetic/Medlife
Dr Bogdan/Gican
Spitalizare o zi.
Problema nu e operatia in sine (3200euro-acu 2 ani) ci recuperarea de dupa... fara 6 luni de recuperare e cam riscant. Recuperare profesionala....
Cat am stat pe holuri la Centrokinetic am vazut multi care au venit din tara pentru ca recuperarea nu a lucrat bine si au avut probleme cu genunchiul. A
Au RMN si acolo.

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Ca unul patit, as putea sa adaug urmatoarele:
- dupa rmn si mie mi s-a interpretat ca rupturs cvasi-totala.
Insa am mers ulterior la 2 ortopezi si au spus ca nu e chiar rupt de tot, iar in urma evaluarii pe baza testelor/miscarilor facute cu genunchiul (rotiri, tragere, sunt si pe net cum se numesc) au concluzionat ca nu exista un joc in articulatie care sa necesite operatie. Sa fac sedinte de kineto, sa treaca cateva luni...

Ar trebui deci neaparat sa te vada si un ortoped care sa decida exact ce si cum, nu neaparat pus diagnosticul de medicul imagist care citeste rmn-ul.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Perfect de acord cu colegul SwatKat.
Este posibil sa nu fie nevoie de operatie.
Ti-as putea recomanda pe medicul Russu Octav,dar din Targu Mures.Este specializat pe genunchi.Un profesionist
https://www.reginama.../dr-russu-octav

#5
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
Am uitat sa menționez faptul ca astăzi a făcut și controlul la ortoped. Intr'adevar ligamentul este rupt total, rotula "joaca".


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu am rupt ligamentul ala de multi ani. Nu am facut nimic, dar trebuie sa fiu atent la piruete si nu mai pot juca fotbal. In rest, nu ma deranjeaza, daca nu fac efort mare cu el (sprint de exemplu)

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,551
  • Înscris: 03.04.2013
Are si pisicul Kat dreptate... :D!
Oricum, daca nu e rupt de tot, se poate foarte usor rupe la un alt efort, deci trebuie grija maxima.
Berbecu' de fii-miu a lucrat la el in 3 faze: la fotbal, a cazut pe scara, si a cazut din patul de sus (regie).
Asa ca mare atentie.

Cum e mama, doar are dureri si e umflat, sau ii fuge piciorul? ca daca ii fuge... ii cam clara treaba.

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
La persoane mai in varsta, crd ca operatia e "last resort" adica intai recuperare activa (kineto etc) si daca nu merge si e tot rau, de abia apoi operatie - cel putin asa citisem chiar si pe site-urile centrelor astea de recuperare/operatie.

Mai e si o problema acum, cu operatie/spitalizare pe timp de covid. Daca e la privat o fi mai bine, dar la stat as zice ca e de incercat peste 1-2 luni, sa scada si mai mult cazurile, adica sa se concentreze din nou medicii si pe altceva decat covid (nu zic cu rautate, doar factual, a se vedea ce a fost si la Foisor etc)

Ca unul cre a fost la kineto, si am decartat pentru vreo 10 sed cu mai multe tipuri de procduri cam 2700 lei - de luat in calcul si acste costuri, e de tinut minte ca dupa operatie urmeaza greul, adica mers zilnic de acasa la spital/centru pentru proceduri. Ca e cam complicat de "facut acasa" si inteleg ca sunt multe cazuri cu recuperare nereusita.

Tot asa, din citite, problema cu ligamentul asta, mai ales la persoane mai in varsta, care nu mai fac piruete/fotbal etc. :) este ca, fiind rupta una din legaturile  dintre femur si tibie, in timp, oasele vor "calca" putin altfel si se poate deteriora meniscul ->posibilitate artroza ->operatie.

Dar repet, si sper ca nu bat campii, mai bine 2 opinii de ortopezi buni inainte de operatie decat varianta "simpla" pentru unii medici..

#9
SarajeVo

SarajeVo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 12.05.2010
SwatKat ai dreptate în tot ceea ce ai spus. Mama are 51 ani, intr'adevar dacă nu se intervine acum va afecta în timp meniscul. Am fost întrebat dacă ii fuge piciorul mamei.. Da, ii fuge, de 1 luna sta doar cu genunchiera strânsă, altfel ii fuge instant și se dezechlibreaza.
Ca fost jucător de fotbal, am văzut multe ligamente rupte sa spunem, însă când ești tânăr iti revii mai repede,recuperararea uneori nu este un chin.
Multumesc tuturor!

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007
Fiul meu s-a operat la Dr Bogdan Andrei de LIA acum doi ani la Medlife, dar cred ca opereaza si la stat. Foarte multumit de medic, nu la fel de multumit de Medlife. Operatia a costat vreo 11500 lei + 750 lei analize  + 3200 lei implanturile (parca, oricum n-au depasit 4000).
S-a operat vineri, sambata dimineata medicul l-a pus sa se ridice si sa calce pe picior si apoi l-a externat, iar de luni a inceput recuperarea la Centrokinetic. recuperarea profesionista, vreo 5 sapatamani. grea.
vreo 14 zile a mers cu 2 carje, inca o saptamana a mers intr-o 1 carja, apoi doar pe picioarele lui. nu mai stiu cat a avut orteza, cel putin cinci sapatamani, cred
recuperarea a costat si ea destul - nu mai stiu, dar zic ca a fost vreo 1000-1500 lei / saptamana, poate mai mult. recuperarea profesionista, cel putin 5 sapatamani.
ar trebui sa faca un pic de recuperare inainte, sa stie despre ce e vorba, altfel recuperarea e si mai complicata si mai dureroasa.
un alt ortoped bun este Dr Mihailide de la Spitalul Foisor, nu stiu pe unde mai este acum, ca Foisor este spital covid. Are tarife mari, dar e un medic bun.

 viotl, on 18 mai 2021 - 20:50, said:

Berbecu' de fii-miu a lucrat la el in 3 faze: la fotbal, a cazut pe scara, si a cazut din patul de sus (regie).
asa a patit si fiul meu. a cazut odata, i-au facut RMN si 2 medici i-au spus ca e luxatie. a mai cazut de 2 ori, am cautat alt medic. asta a zis din prima, pe acelasi RMN,  ruptura de ligament.  i-a facut testul sertarului, mi-a fost clar si mie. am ezitat cu operatia (niste suruburi in os nu sunt deloc ceea ce iti doresti), dar avand mobilitate mare in articulatie, n-a scapat.

Edited by strongsss, 18 May 2021 - 21:55.


#11
denysse

denysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.02.2006
Mama mea a cazut prin octombrie si s-a lovit la picior. Fiind a doua cazatura s-a speriat foarte tare. Are 70 de ani. Din pacate nu mai poate merge, iesi din casa, sa coboare trepte (stam la etajul 2) pentru ca ii este foarte frica. Picioarele ii sunt umflate, dar observ abia acum ca nu o dor tare pe interior sau cel putin asa imi spune mie. Fiind in Rm Valcea este greu sa gasesc un medic sa vina acasa sa o consulte, sa isi spuna o parere. Ea nu poate ajunge acum la medicul de familie si apoi la spital, a vorbit cu el la inceput la telefon si evident ca o trimitea la spital. Datorita covid-ului ii este mai tare frica. Imi este teama sa o urc in taxi datorita vibratiilor masinii pana la spital. Si acum dupa atatea luni incearca sa mearga singura, intai cu premergatorul apoi cu bastonul prin casa. Ceva sfaturi imi puteti da? Partea neplacuta este ca uneori pica intr-o depresie adanca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate