Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Banul - chip al cezarului si icoana a fiarei

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#55
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,050
  • Înscris: 10.09.2008

View PostElihu_66, on 02 iunie 2021 - 15:33, said:

Cum adica Ioan a fost autorul anonim?
Cel putin avem aceste versete:
Ioan 21:20 – "Petru s-a întors şi a văzut venind după ei pe ucenicul pe care-l iubea Isus, acela care, la cină, se rezemase pe pieptul lui Isus şi zisese: „Doamne, cine este cel ce Te vinde?”"
Ioan 21:24 – "Ucenicul acesta este cel ce adevereşte aceste lucruri şi care le-a scris. Şi ştim că mărturia lui este adevărată."

Apostolii sunt ingerii bisericilor.

Ceva foarte interesant sunt aceste versete:
Petru s-a uitat la el şi a zis lui Isus: „Doamne, dar cu acesta ce va fi?”
Isus i-a răspuns: „Dacă vreau ca el să rămână până* voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie? Tu vino după Mine!”
Din pricina aceasta, a ieşit zvonul printre fraţi că ucenicul acela nu va muri deloc. Însă Isus nu zisese lui Petru că nu va muri deloc, ci: „Dacă vreau ca el să rămână până voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie?”

Apocalipsa 3:9 – "Iată că îţi dau din cei ce sunt în sinagoga Satanei, care zic că sunt iudei şi nu sunt, ci mint; iată că îi voi face să vină să se închine la picioarele tale şi să ştie că te-am iubit."
Apocalipsa 3:11 – "Eu vin curând. Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ţi ia cununa ."
Apocalipsa 3:12 – "Pe cel ce va birui, îl voi face un stâlp în Templul Dumnezeului Meu şi nu va mai ieşi din el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu şi numele cetăţii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim , care are să se coboare din cer, de la Dumnezeul Meu, şi Numele Meu cel nou.»’"

Dacă nu îi este indicat numele, este anonim. În plus, este autorul, nu scriitorii, care știu că mărturia lui este adevărată.

Apostolii evrei au fost mandatați cu bisericile din Asia Mică?
Este foarte înalt nivelul de simbolism în Apocalipsa. Cele șapte biserici reprezintă toate bisericile și cei șapte îngeri pe toți supraveghetorii lor, de la acel timp și până astăzi.

Cei cinci și-au făcut treaba, bine mersi, fără să se remarce. :)

View PostElihu_66, on 02 iunie 2021 - 16:14, said:

Din acestia sapte nu stim decat de Stefan, care a fost ucis, si de Filip. Restul celor cinci? Posted Image


#56
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 02 iunie 2021 - 17:22, said:

Dacă nu îi este indicat numele, este anonim. În plus, este autorul, nu scriitorii, care știu că mărturia lui este adevărată.
Ai dreptate aici, treaba asta necesita o analiza mai amănunțită.


View Postlogic1, on 02 iunie 2021 - 17:22, said:

Apostolii evrei au fost mandatați cu bisericile din Asia Mică?
Este foarte înalt nivelul de simbolism în Apocalipsa. Cele șapte biserici reprezintă toate bisericile și cei șapte îngeri pe toți supraveghetorii lor, de la acel timp și până astăzi.

Cei cinci și-au făcut treaba, bine mersi, fără să se remarce. :)

Cei șapte diaconi...
Aici este ciudat, pentru ca doar faptele lui Ștefan și ale lui Filip au fost pomenite dintre dintre cei șapte.
Nu știm cât de bine și-au făcut treaba restul de cinci, însă având în vedere starea bisericilor creștine nu știu ce sa zic.
Curva este biserica care curveste cu alți dumnezei, ești de acord cu mine?




#57
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Înainte de a utiliza banii,
oamenii practicau trocul, adică marfa pentru marfa sau servicii.
Banii de metal (arama, argint, nichel si aur) sunt o marfă universala si comozi
in pastrare si in tranzactii.
Etapa următoare în evoluția banilor au devenit obligațiunile bancare, banii de hârtie.
Obligațiunea bancară putea înlocui  o pungă cu galbeni, sau mai mult.

Banii reprezintă o unitate de apreciere a valorilor materiale și a serviciilor.
Tot ce reprezintă valoare, poate fi estimat cu banii.

Ochiul dracului, icoana fiarei …. astea sunt obscurantism care mai bântuie încă prin mințile unora
acum în plin sec. 21.

#58
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 04 iunie 2021 - 12:32, said:


Curva este biserica care curveste cu alți dumnezei, ești de acord cu mine?

Curva calareste fiara care sta fata in fata cu femeia care naste copilul ce va stapani toata lumea. Deci curva si femeia stau fata in fata, adica se cunosc una pe cealalta. Cum exista un singur Dumnezeu, exista un singur Cap si un singur barbat care este capul tuturor femeilor. Adica ar trebui sa avem doar ”femeia”. De ce apare si ”curva”? Pentru ca aceasta nu vrea sa-L aiba drept cap pe Dumnezeu si se duce cu oricine si orice altceva.
Biserica inseamna adunare. Adica, pe lumea aceasta, avem adunarea ”femeilor” care cred in Dumnezeu, iar acestia sunt credinciosii” si adunarea ”femeilor” care se duc dupa alti dumnezei si acestia sunt ”curva”.
Adica putem avea biserici care sunt ”curve”, dar avem si adunarea simbolica a tuturor celor care nu-l vor pe Dumnezeu de Cap. Acestia sunt ”Curva”.

View PostClub27, on 30 iulie 2021 - 06:47, said:

Înainte de a utiliza banii,
oamenii practicau trocul, adică marfa pentru marfa sau servicii.
Banii de metal (arama, argint, nichel si aur) sunt o marfă universala si comozi
in pastrare si in tranzactii.
Etapa următoare în evoluţia banilor au devenit obligaţiunile bancare, banii de hârtie.
Obligaţiunea bancară putea înlocui  o pungă cu galbeni, sau mai mult.

Banii reprezintă o unitate de apreciere a valorilor materiale şi a serviciilor.
Tot ce reprezintă valoare, poate fi estimat cu banii.

Ochiul dracului, icoana fiarei …. astea sunt obscurantism care mai bântuie încă prin minţile unora
acum în plin sec. 21.

Incepand cu prima moneda aparuta, cezarii si-au pus chipul pe acel ban. In ziua de azi este la fel si bancile isi pun chipul pe banii lor sau pe cardurile lor, mai nou. Dar nu tot ce reprezinta valoare poate fi estimat cu banii.
”Fiara” este o organizatie care se impotriveste lui Dumnezeu, adica binelui suprem si binelui particular. Iar comertul, care pune pe primul plan profitul, in pofida binelui persoanelor si societatii intregi, se impotriveste binelui general si particular.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate