Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Banul - chip al cezarului si icoana a fiarei

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 19 mai 2021 - 15:13, said:


Poate iti spune George Buhnici:
Păi eu te întreb pe tine, nu pe Buhnici.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 19 mai 2021 - 19:37, said:

Păi eu te întreb pe tine, nu pe Buhnici.

Si ti-am aratat ca acest fel de cip exista deja. Oare, n-am inteles bine ce m-ai intrebat?

#39
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 19 mai 2021 - 09:04, said:



Toate cele zece coarne sunt pe ultimul cap. Daniel 7: "Din împărăția aceasta se vor ridica zece împărați".
Din rândul celor zece, adică din mijlocul lor a ieșit unul mic care a înlăturat primele trei. Asa ca au rămas șapte.

Din cei 12, fiii lui Zebedei sunt cei doi stâlpi + Petru.
Petru, din rândul celor 10 a rânduit alți șapte oameni.

Edited by Elihu_66, 30 May 2021 - 10:55.


#40
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Trebuie să mai detaliezi, că să înțeleg ceva...

#41
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 30 mai 2021 - 12:33, said:

Trebuie să mai detaliezi, că să înțeleg ceva...
Trebuie sa aflam exact ce s-a întâmplat cu cei doi stâlpi, Iacov și Ioan, pentru ca Chifa, deși era și el considerat un stâlp, el este din rândul celor zece leproși curatati. În noul Testament nu găsim tot ce ne trebuie sa știm și tot ce s-a întâmplat cu ei. Mai ales ca fiara a hotărât ce trebuie sa conțină și ce nu.

Edited by Elihu_66, 30 May 2021 - 14:50.


#42
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Iacov nu este fratele lui Isus? (Gal. 1:19; 2:9)

#43
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 30 mai 2021 - 15:11, said:

Iacov nu este fratele lui Isus? (Gal. 1:19; 2:9)
Nu in sens fizic ci frate in sens duhovnicesc, adica Iacov si Ioan fiii lui Zebedei, plus Chifa (Petru) sunt fii ai lui Dumnezeu.
Nu pun baza pe ceea ce spune Pavel, pentru ca spre exemplu, le incurca rau de tot, el spune ca Petru nu este din randul celor 12 apostoli, in 1 Corinteni 15:5.
Plus Iacov care il contrazice cu credinta vs fapta, etc. Pavel este dubios.

Daca urmaresti atent in scrierile evanghelistilor, astia trei stau cel mai aproape de Isus.

Edited by Elihu_66, 30 May 2021 - 18:33.


#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Și atunci cine a scris epistola Iacov?

Autoritatea lui Iacov

#45
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 30 mai 2021 - 19:58, said:

Și atunci cine a scris epistola Iacov?

Autoritatea lui Iacov
Fiul lui Zebedei.
Mai era un Iacov mic... Posted Image
Matei 27:56 – "Între ele era Maria Magdalena, (1) Maria, mama lui Iacov şi a lui Iose, şi  (2) mama fiilor lui Zebedei."
Marcu 15:40 – "Acolo erau şi nişte femei care priveau de departe. Printre ele erau Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov cel mic şi a lui Iose, şi Salome,"

Cei doi sunt in Marcu 10  si in Matei 20:

A) Fiii lui Zebedei, Iacov şi Ioan, au venit* la Isus şi I-au zis: „Învăţătorule, am vrea să ne faci ce-Ţi vom cere.”
El le-a zis: „Ce voiţi să vă fac?”
„Dă-ne”, I-au zis ei, „să şedem unul la dreapta Ta şi altul la stânga Ta când vei fi îmbrăcat în slava Ta.”
Isus le-a răspuns: „Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul pe care am să-l beau Eu sau să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?”
„Putem”, au zis ei. Şi Isus le-a răspuns: „Este adevărat că paharul pe care-l voi bea Eu, îl veţi bea şi cu botezul cu care voi fi botezat Eu, veţi fi botezaţi,
dar cinstea de a şedea la dreapta sau la stânga Mea nu atârnă de Mine s-o dau, ci ea este numai pentru aceia pentru care a fost pregătită.”
Cei zece, când au auzit* lucrul acesta, au început să se mânie pe Iacov şi pe Ioan.

B) Atunci*, mama fiilor** lui Zebedei s-a apropiat de Isus, împreună cu fiii ei, şi I s-a închinat, vrând să-I facă o cerere.
El a întrebat-o: „Ce vrei?” „Porunceşte”, I-a zis ea, „ca, în Împărăţia Ta, aceşti doi fii ai mei să şadă* unul la dreapta şi altul la stânga Ta.”
Drept răspuns, Isus a zis: „Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul* pe care am să-l beau Eu şi să fiţi botezaţi cu botezul** cu care am să fiu botezat Eu?” „Putem”, I-au zis ei.
Şi El le-a răspuns: „Este adevărat* că veţi bea paharul Meu şi veţi fi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu, dar a şedea la dreapta şi la stânga Mea nu atârnă de Mine s-o** dau, ci este păstrată pentru aceia pentru care a fost pregătită de Tatăl Meu.”
Cei zece, când* au auzit, s-au mâniat pe cei doi fraţi.

Cine era mama fiilor lui Zebedei? The Boanerghes, care, talmacit, inseamna: Fiii tunetului... Posted Image

Edited by Elihu_66, 31 May 2021 - 00:29.


#46
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Reformulez intrebarea, ca sa nu se inteleaga gresit.
Cine este mama fiilor lui Zebedei, fratii Boanerghes, Fiii tunetului?

Edited by Elihu_66, 01 June 2021 - 23:20.


#47
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Păi dă tu și răspunsul, și de ce este relevant.

#48
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 02 iunie 2021 - 07:59, said:

Păi dă tu și răspunsul, și de ce este relevant.
Raspunsul trebuia sa-l dea cei care au scris despre cei doi. Altfel nu avem niciun raspuns.
Asta este ideea, nu putem intui ca ei au fost frati de mama cu Isus.
Insa mai important decat cine a fost mama lor este sa aflam exact ce s-a intamplat cu cei doi.
Cu Iacov, fratele lui Ioan aflam in faptele apostolilor 12:1-2, insa cu Ioan ce s-a intamplat?

#49
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
O alta intrebare este, care sunt ingerii celor sapte biserici?

#50
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Care sunt?

#51
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 02 iunie 2021 - 12:55, said:

Care sunt?
Pe Ioan stim foarte bine ca Isus l-a iubit.
I-a vezi ce-i spune ingerului bisericii din Filadelfia?
Cel din Smirna a avut un necaz...
La ceilalti 5 numai nemultumiri a avut impotriva lor. Care or fi aia?

Edited by Elihu_66, 02 June 2021 - 13:43.


#52
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
Știm sigur că Ioan a fost autorul anonim al Evangheliei care-i poartă numele?
Pentru că sunt în discuție mai mulți candidați la poziția de ucenic iubit de Isus.

Îngerii individuali în Apocalipsa reprezintă, cred eu, grupuri cu funcția respectivă de mesageri.

Edited by logic1, 02 June 2021 - 15:07.


#53
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 logic1, on 02 iunie 2021 - 15:06, said:

Știm sigur că Ioan a fost autorul anonim al Evangheliei care-i poartă numele?
Pentru că sunt în discuție mai mulți candidați la poziția de ucenic iubit de Isus.

Îngerii individuali în Apocalipsa reprezintă, cred eu, grupuri cu funcția respectivă de mesageri.
Cum adica Ioan a fost autorul anonim?
Cel putin avem aceste versete:
Ioan 21:20 – "Petru s-a întors şi a văzut venind după ei pe ucenicul pe care-l iubea Isus, acela care, la cină, se rezemase pe pieptul lui Isus şi zisese: „Doamne, cine este cel ce Te vinde?”"
Ioan 21:24 – "Ucenicul acesta este cel ce adevereşte aceste lucruri şi care le-a scris. Şi ştim că mărturia lui este adevărată."

Apostolii sunt ingerii bisericilor.

Ceva foarte interesant sunt aceste versete:
Petru s-a uitat la el şi a zis lui Isus: „Doamne, dar cu acesta ce va fi?”
Isus i-a răspuns: „Dacă vreau ca el să rămână până* voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie? Tu vino după Mine!”
Din pricina aceasta, a ieşit zvonul printre fraţi că ucenicul acela nu va muri deloc. Însă Isus nu zisese lui Petru că nu va muri deloc, ci: „Dacă vreau ca el să rămână până voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie?”

Apocalipsa 3:9 – "Iată că îţi dau din cei ce sunt în sinagoga Satanei, care zic că sunt iudei şi nu sunt, ci mint; iată că îi voi face să vină să se închine la picioarele tale şi să ştie că te-am iubit."
Apocalipsa 3:11 – "Eu vin curând. Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ţi ia cununa ."
Apocalipsa 3:12 – "Pe cel ce va birui, îl voi face un stâlp în Templul Dumnezeului Meu şi nu va mai ieşi din el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu şi numele cetăţii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim , care are să se coboare din cer, de la Dumnezeul Meu, şi Numele Meu cel nou.»’"

Edited by Elihu_66, 02 June 2021 - 15:44.


#54
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Alta chestie interesanta, cei 12 au ales alti 7 pentru ca, citez: ''Nu* este potrivit pentru noi să lăsăm Cuvântul lui Dumnezeu ca să slujim la mese,'' Faptele apostolilor 6:2
si au ales pe: Ştefan, bărbat* plin de credinţă şi de Duhul Sfânt, pe Filip, pe Prohor, pe Nicanor, pe Timon, pe Parmena şi pe Nicolae, un prozelit din Antiohia.

Din acestia sapte nu stim decat de Stefan, care a fost ucis, si de Filip. Restul celor cinci? Posted Image

Edited by Elihu_66, 02 June 2021 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate