Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Subcontractor Curierat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Posibil sa devina concurenti daca lucreaza amandoi pe rural. Si se strica prietenia.

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am avut 2 incercari de trimitere pachet din strainatate la sat.Cu toate ca era in regula tot cu nr. de tel. cacatii de la Fan Courier au rupt eticheta cu adresa si nr. de tel ca sa poata sa zica ca nu au putut contacta persoana.Eu as da 15 lei ciubuc la fiecare pachet livrat decat sa ma duc la sediul  fan courier sa ridic personal.

#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 Prvsile, on 18 mai 2021 - 12:52, said:

Toate cheltuielile le face pe firma (reparatii masina, motorina, diverse achizitii, etc etc) in asa fel incat TVA-ul pe care-l plateste la stat sa fie cat mai mic (il plateste o data la 3 luni).
Cum ti s-a mai spus, cel mai probabil nu vei plati TVA deloc la sumele respective.
Si mi se pare ca tu crezi ca daca faci cheltuieli pe firma, nu le faci din buzunarul tau.
Daca tu ai incasari de 1000e si cheltuieli pe firma de 1000e tu ai profit 0.
E firma ta, nu a altcuiva.
Tu platesti masina, combustibil, reparatii + timpul tau.

In conditiile astea cred ca iesi mai bine sa te angajezi direct la o firma de curierat si platesti doar timpul tau in schimbul unui salariu lunar, fara batai de cap sau stat prin serviceuri.

#22
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Prima data suna la cateva firme de curierat si intreaba, sa vezi ce masina iti cere, norma de poluare.


#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Unde vrei sa faci treaba asta?
Venitul real e in jur de 4-5000 de lei la care adaugi spaga (nu te baza pe ea, sunt zone si zone).
Insa, nu e munca de stat cu curul pe scaun ca sa curga lovelele, e de alergat, e de trezit inainte sa rasarit, e de scanat/frecat pachete dintr-o parte in alta, e de venit acasa seara, de umblat cu un tescalau de bani dupa tine sperand ca la urmatoarea livrare sa nu te astepte unul dupa colt. Daca nu lucrezi intr-un oras hub, s-ar putea sa ai ore fixe la care trebuie sa ai totul gata, pe scurt, alt stres.

Dar nu dispera, am avut colegi care au plecat din Bucuresti pentru a se ocupa de un oras mic si au dus-o bine. Altii au firma lor cu care fac exact ce vrei tu si o duc bine. Altii sunt doar angajati si, la fel, o duc bine din curierat.

#24
Prvsile

Prvsile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2020

 sorin147, on 18 mai 2021 - 20:39, said:

Unde vrei sa faci treaba asta?
Venitul real e in jur de 4-5000 de lei la care adaugi spaga (nu te baza pe ea, sunt zone si zone).
Insa, nu e munca de stat cu curul pe scaun ca sa curga lovelele, e de alergat, e de trezit inainte sa rasarit, e de scanat/frecat pachete dintr-o parte in alta, e de venit acasa seara, de umblat cu un tescalau de bani dupa tine sperand ca la urmatoarea livrare sa nu te astepte unul dupa colt. Daca nu lucrezi intr-un oras hub, s-ar putea sa ai ore fixe la care trebuie sa ai totul gata, pe scurt, alt stres.

Dar nu dispera, am avut colegi care au plecat din Bucuresti pentru a se ocupa de un oras mic si au dus-o bine. Altii au firma lor cu care fac exact ce vrei tu si o duc bine. Altii sunt doar angajati si, la fel, o duc bine din curierat.

Prahova, în sate și orașe mai mici, mai mult ești pe rural

#25
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View PostPrvsile, on 18 mai 2021 - 20:44, said:



Prahova, în sate și orașe mai mici, mai mult ești pe rural
Ai inceput afacerea ???

#26
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

 Kean, on 18 mai 2021 - 17:10, said:

Eu am avut 2 incercari de trimitere pachet din strainatate la sat.Cu toate ca era in regula tot cu nr. de tel. cacatii de la Fan Courier au rupt eticheta cu adresa si nr. de tel ca sa poata sa zica ca nu au putut contacta persoana.Eu as da 15 lei ciubuc la fiecare pachet livrat decat sa ma duc la sediul  fan courier sa ridic personal.
Anul trecut am vrut sa trimit niste sticle de vin unui prieten in Grecia, mai precis in Lefkada. Nu mai tin minte exact dar trasportul costa intre 250 si 400 de euro, cam la toti curierii pe care i-am intrebat. Evident ca expedierea devenea absurda. Am comandat 12 sticle de vin din Portugalia, daca tin minte bine transportul pana in Lefkada m-a costat 15 euro.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Si ala din Portugalia a fost moca? Vreau si eu asa. :)

#28
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Am vrut sa trimit niste sticle de vin ale unui producator local. Daca transportul a fost prohibitiv am ales niste vinuri portugheze. Cele 12 sticle comandate din Portugalia m-au costat cu tot cu transport 144.2 eur. Corectez - transportul a fost 18 euro.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ieftin. Si vinul ca iese la vre0 10-11 euro/sticla.
Pe mine m-a costat mai scump o sticla de vin cumparata chiar la fata locului, in Porto - un pic peste 20.

#30
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Sunt vinuri si vinuri. Exista Porto de 4000 euro sticla, dar suntem offtopic. Avem topic de vinuri separat.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 29 October 2021 - 14:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate