Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Companii cu fundul între 2 luntri - între angajați și colaboratori

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbenis, on 19 mai 2021 - 15:36, said:

Exact asta e diferența între angajați și colaboratori. Colaboratorii chiar pot lucra când au chef.
dar nu cum au ei chef.

View PostAlexEn, on 19 mai 2021 - 06:33, said:

De ce nu este legal sa aiba program impus?
de fapt nu știu dacă e legal sau nu în România.
În alte jurizdicții libertatea de a-ți alege programul de lucru e unul dintre criteriile de separare între angajat și contractor independent, cu implicații pentru taxe.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View PostDaculScoril0, on 19 mai 2021 - 19:27, said:

de fapt nu știu dacă e legal sau nu în România.


Am cerut si eu niste texte de lege pe pagina anterioara, de la cei care sustin ca este ilegal. Inca nu le-am vazut postate :)

#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Cred că articolul de mai jos ar trebui să fie relevant:
https://www.startupc...iterii-2018.htm

Activitate independentă = colaboratori.
Există acel prim criteriu "libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru" .

Acum dacă timpii de livrare sunt sau nu încadrați în definiția modului de desfășurare a activității este de interpretat, dar cum s-a mai scris, se poate prevedea contractual că dacă livrezi prea încet nu primești bani. Și dacă nu îți convine, ți se reziliază contractul.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Cu mentiunea ca o activitate este independenta daca respecta o parte dintre criteriile respective. Adica nu vii tu si ii spui clientului 'eu presetez activitate independenta' ci, in functie de cum te incadrezi in criteriile mentionate in articol, se concluzioneaza daca activitatea este independenta sau nu.
In continuare nu vad nimic ilegal in a impune colaboratorilor un anume program de lucru.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbobitad, on 18 mai 2021 - 11:54, said:

si la noi la ditamai multi-nationala lucram cu colaboratori.

cum ar fi de exemplu sa iau niste colaboratori care sa-mi sape o groapa. vin aia sapa 1 metru si eu le zic ca-mi trebuiesc 3. si le zic, boss in pachetul negociat cu firma ta era vorba de 3 metrii. ahh, pai nu stiu boss eu dastea. si eu sa sun pe sefu de la firma aia, ca ala sa-i sune pe oameni si sa le zic sa sape 3 metri.

ar fi prea greu sa lucrezi telefonul fara fir. la noi colaboratorii asculta de cei de la firma. ca doar nu facem telefonul fara fir. normal ca ala care te angajeaza de la firma mama vrea sa te comporti ca un angajat, fiindca asta esti. oamenii apeleaza la colaboratori pentru a nu-si bate capul cu angajatii si contracte pe nedeterminat, plus ca poate are de lucru doar 2 luni si dupa nu mai are. asa ca tii un  nucleu de oameni buni care sa-ti faca treaba si colaboratori care sa-i poti muta pe diferite proiecte.

dupa parerea mea gaselnita asta cu colaboratori face mai mult rau decat bine. ca una e un om care stie ca  are si el un contract pe nedeterminat si poate avea un viitor la compania x, una e unul care e colaborator si stie ca maine poate pleca si il pun astia sa faca altceva. dasta calitatea a scazut....
s-a terminat cu basmele si povestile frumoase, cu X care a inceput portar la firma, si dupa 50 de ani a ajuns director.. pentru ca paza o asigura o firma sub contract, serviciul fiind externalizat.

#24
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postbenis, on 19 mai 2021 - 13:20, said:

Legea diferă de la țară la țară.
Principial partener independent înseamnă independent, nu depinde de vreo condiționare. Altfel ar dispărea angajații și toți ar lucra pe PFA.

Dar eu în Austria aveam clar prevăzut în contract, conform legii faptul că firma nu are dreptul să îmi impună modul în care să îmi desfășor activitatea, ba chiar eram îndreptățit să mă adresez superiorilor dacă consideram că regulile impuse contravin libertății mele de a-mi desfășura activitatea după bunul plac.

View Postbenis, on 19 mai 2021 - 13:20, said:

Legea diferă de la țară la țară.
Principial partener independent înseamnă independent, nu depinde de vreo condiționare. Altfel ar dispărea angajații și toți ar lucra pe PFA.

Dar eu în Austria aveam clar prevăzut în contract, conform legii faptul că firma nu are dreptul să îmi impună modul în care să îmi desfășor activitatea, ba chiar eram îndreptățit să mă adresez superiorilor dacă consideram că regulile impuse contravin libertății mele de a-mi desfășura activitatea după bunul plac.
Asa este si legea in UK. Daca esti subcontractat direct , ca si persoana fizica , nu ti se poate impune cum , cand si cat de repede faci ceea ce faci. In contract este stipulat ce trebuie sa faci si in ce conditii, poate fi un proiect in care esti platit la ora ori poate fi un proiect in care esti platit in pret pe ceea ce livrezi. Cum functioneaza asta in realitate? Simplu , daca esti o lichea , nu prea vei mai prinde proiecte si multe merg pe recomandari.

A doua varianta e cea in care esti angajat la o firma care e subcontractata . In cazul asta raspunzi numai inn fata angajatorului , respectand termenii contractului incheiat intre tine si angajator, firma contractoare nu iti poate impune nimic. Daca esti presat in vreun fel si consideri ca nu ar trebui sa fii subcontractor(colaborator) ci ca ar trebui sa fii angajat ca sa prestezi ceea ce ti se cere te poti adresa diferitelor institutii care se ocupa de aceste probleme. Amenzile pentru contractorii care fac pe angajatorii se invart undeva la 30000 de lire.

#25
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Cand colaborezi cu o firma exista un contract care spune in linii mari cam ce responsabilitati are fiecare. Daca firmei respective nu-i mai place de colaborator, poate sa inceteze contractul conform termenilor sau sa il dea in judecata. La fel si invers. Daca esti deja angajat la o firma care are astfel de contracte cu un client, iar clientul te tracaseaza prea tare (cum le e in fire multor clienti care au impresia ca esti sclavul lor pentru ca ei platesc firma care te-a angajat), discuta cu superiorii sa rezolve aceasta problema. Daca nu iau masuri -> pleaca.

Edited by crs12decoder, 27 July 2021 - 17:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate