Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

Problemă facturi preluate de la AKTA la DIGI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

Maschine

Maschine

Active Member

• Grup: Members
Salutare, am o problemă cu unele facturi preluate de la AKTA de către Digi, practic am contractat cu AKTA spre sfârșitul lui octombrie 2020 cablu tv, nu a venit să mă instaleze nimeni, eu am aflat că “proștii” au emis facturi de abia pe 3 februarie 2021, când mi-au trimis factura pe ultimele 3 luni din cauza restantelor de plata acasa(practică akta), eh, atunci am reusit sa imi fac cont pe akta si ce sa vezi, cica am fost instalat pe 26.10.2020, lucru total neadevarat, precum akta nu mai exista oficial de la 1 februarie(fiind preluata de Digi pe zona Moldovei), m-a adresat la digi(facturiile imi apar in contul de client digi de atunci), am trimis mail-uri, telefoane, la anpc in februarie speța, apoi am trimis in aprilie iarasi la anpc speța pentru ca prima data nu am primit nici un raspuns(pe 3 mai mi-au dat raspuns ca au trecut 30 de zile dar mai dureaza 15 zile, suntem in 17 mai si inca nimic), app de anpc, chestie ciudata, mi-au plimbat speța de la Bucuresti, la Brașov, apoi la Alba, de la Alba inapoi la Bucuresti, ciudat că am patit asta doar cu Digi :), in fine, anpc da cu stangul in dreptul, incompetentii de la Digi ori is prosti ori is rau voitorii că mă tin din februarie la fiecare telefon/mail că “verifica” si iar deschid un ticket, bataie de joc, n-am lucrat in domeniu dar se presupune ca nu e asa de greu de verificat daca a fost instalat un client sau nu, ar trebui sa existe procese verbale(inteleg ca poate is la akta, dar frate, in 4 luni verifici existenta lor si daca is pe luna), nu stiu ce sa mai fac, de asta scriu aici, aveti ceva idei? Cui sa ma adresez? Poate e cineva de la Digi mai “bun” pe aici? Datoria la Akta/Digi fiind de 77,68lei sau ceva de genul, as putea plati dar nu mi se pare corect sa platesc pentru ceva de care n-am beneficiat…

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

• Grup: Senior Members
Pai daca te-au instalat , trebuie sa existe un proces verbal de instalare si ce echipamente ti-au pus... daca nu exista... e cam greu, nu stiu cum vor dovedi acea "restanta".

Asteapta raspunsul ANPC , daca te-au plimbat Bucuresti / Alba... cred ca ceva fac sau o sa-ti dea raspuns "esti bun de plata" tipic ANPC....

În cazul în care aspectele sesizate prin petiţie impun o cercetare care necesită timp, ca
urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute, Comisarul Şef/Comisarul Şef Adjunct, poate
prelungi termenul de 30 zile calendaristice cu cel mult 15 zile, cu anunţarea petiţionarului
despre acest fapt.

Astazi sau Maine trebuie sa primesti raspuns de pe 3 pana pe 17 fix 15 zile..

Edited by StefanRO, 17 May 2021 - 09:52.

Maschine

Maschine

Active Member

View PostStefanRO, on 17 mai 2021 - 09:50, said:

Pai daca te-au instalat , trebuie sa existe un proces verbal de instalare si ce echipamente ti-au pus... daca nu exista... e cam greu, nu stiu cum vor dovedi acea "restanta".

Asteapta raspunsul ANPC , daca te-au plimbat Bucuresti / Alba... cred ca ceva fac sau o sa-ti dea raspuns "esti bun de plata" tipic ANPC....

Astazi sau Maine trebuie sa primesti raspuns de pe 3 pana pe 17 fix 15 zile..
Echipamente pentru tv analog nu se dadeau la akta dar oricum trebuie să existe un proces verbal pentru cablu/materialele folosite si pentru verificare efectuarii instalarii, dar la adresa respectiva nici macar nu exista un splitter de unde sa imi fi tras cablu tv..no, sa vina sa vada cei de la Digi si sa imi arate si mie cablu folosit si deconectat(mi-au pus si 15lei pentru deconectare care au fost stersi dupa).
Culmea că durează atât cu ANPC fix cand e vorba de Digi :) coincidenta? Nu cred, cand fac sesizari cu privire la alti operatori se rezolva in 2 saptamani maxim si nu se mai muta speța de ici-colo ca sa “se piarda” si sa treaca timpul

rex

rex

Senior Member

stai linistit ca sunt prosti facuti gramada si sistemele lor sunt varza !!!

acum vreo cativa ani am avut un contract preluat de la o retea de cartier la digi. am sunat la ei si am cerut sa nu fiu trecut la digi ca am gasit alt furnizor. mi-au zis da, e ok, nu va trecem la digi. in schimb peste cateva luni au inceput sa imi vina facturi de la digi. dupa vreo cateva luni nu am mai primit.
peste 2-3 ani am vrut sa ma abonez la digi tv satelit si m-au refuzat ca cica am datorii la ei. am facut o reclamatie la ei ptr investigatii si mi-au anulat una din cele 4 facturi emise, dar cica restul de 3 facturi trebuie sa le platesc. asa ca i-am bagat in origine si m-am abonat la orange tv satelit.
anul trecut cand m-au preluat de la akta nu au mai zis nimic de facturile vechi, probabil le-au bagat la pierderi si le-au scos din sistem.

View PostStefanRO, on 17 mai 2021 - 09:50, said:

se falsifica la greu semnaturile. la mine probabil a semnat cineva in locul meu ca am acceptat preluarea de la reteaua de cartiei la akta, la initiator probabil a semnat altcineva procesul verbal de instalare.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

View Postrex, on 17 mai 2021 - 11:14, said:

stai linistit ca sunt prosti facuti gramada si sistemele lor sunt varza !!!

acum vreo cativa ani am avut un contract preluat de la o retea de cartier la digi. am sunat la ei si am cerut sa nu fiu trecut la digi ca am gasit alt furnizor. mi-au zis da, e ok, nu va trecem la digi. in schimb peste cateva luni au inceput sa imi vina facturi de la digi. dupa vreo cateva luni nu am mai primit.
peste 2-3 ani am vrut sa ma abonez la digi tv satelit si m-au refuzat ca cica am datorii la ei. am facut o reclamatie la ei ptr investigatii si mi-au anulat una din cele 4 facturi emise, dar cica restul de 3 facturi trebuie sa le platesc. asa ca i-am bagat in origine si m-am abonat la orange tv satelit.
anul trecut cand m-au preluat de la akta nu au mai zis nimic de facturile vechi, probabil le-au bagat la pierderi si le-au scos din sistem.

se falsifica la greu semnaturile. la mine probabil a semnat cineva in locul meu ca am acceptat preluarea de la reteaua de cartiei la akta, la initiator probabil a semnat altcineva procesul verbal de instalare.

la tine nu a semnat nimeni ca vrea sau nu vrea sa fie preluat de digi. cand s-a semnat contractul intre cele 2 firme, rds a preluat toti clientii. a stat draq sa le zica astora de la rds ca nea clientu rex nu vrea sa fie preluat. nu vroiai sa fii preluat, reziliai de cand ai auzit ca rds va prelua firma
in cazul autorului, vina este a celor de la akta, ei au transmis catre rds ca esti instalat.

Maschine

Maschine

Active Member

M-am uitat mai bine si pe 31.03.2021 am facut ultima reclamatie la anpc, suntem in 20.05.2021 si inca nimic, mai merita sa mai trimit inca o data o reclamatie noua sau sa vad ce s-a intamplat cu ultima?

catalinman

catalinman

RCS & RDS

N-am inteles exact ce reclami. Din momentul in care RDS a cumparat AKTA tu esti clientul RDS. Nu conteaza ca te-a instalat acum 1 luna.

Preluarea s-a facut in momentul in care AKTA a vandut la DIGI si DIGI te-a importat in baza de date proprie.

Maschine

Maschine

Active Member

View Postcatalinman, on 20 mai 2021 - 16:47, said:

N-am inteles exact ce reclami. Din momentul in care RDS a cumparat AKTA tu esti clientul RDS. Nu conteaza ca te-a instalat acum 1 luna.

Preluarea s-a facut in momentul in care AKTA a vandut la DIGI si DIGI te-a importat in baza de date proprie.
Reclam faptul ca akta a emis 4 facturi pentru un serviciu neprestat(neinstalat) pe care le-a luat in baza de date digi si acum apar la digi, practic vreau sa se verifice ca nu s-a instalat respectivul serviciu si vreau stornarea facturilor emise aiurea, cu chestia asta ma chinuiu din februarie de cand am aflat de facturi, ping-pong din digi in anpc si viceversa, unica chestie “rezolvata” e ca, cu toate ca la akta se reziliease serviciul pentru neplata cand a intrat in baza de date digi respectivul contract aparea activ cablu tv la digi si cei din urma dupa niste telefoane si mail-uri l-au reziliat si au stornat factura de pe februarie/martie, facturile din perioada 26.10.2020-01.05.2021 au ramas

Edited by Maschine, 20 May 2021 - 17:05.

Maschine

Maschine

Active Member

În sfârșit s-a rezolvat speța, a durat mult dar măcar s-a soluționat, au șters facturile în valoare de 77,68lei preluate de la akta

Attached Files

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate