Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sfat achiziție placa video!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Buna seara.
Va cer ajutorul pentru achiziționarea unei placi video pentru calculatorul personal. Noua sau SH, garanția scrisa este un avantaj !
Configurația acestuia este:
- placa de baza MSI Z390 Gaming Edge AC;
- procesor Intel I5-8600k;
- 16 GB ( 2x8GB ) DDR4 la 3600Mhz.
- SSD 256 GB M.2 pentru OS ( win. 10 profesional )
- sursa de 500W Corsair
- monitor Acer 4k/2k IPS de 24”
Restul nu cred ca au importanta. Calculatorul este folosit in special pentru filme si seriale online si descărcate ( si pe TV 4k UHD ),navigare net, Facebook ( joculețe de aici ), etc.
Vreau sa folosesc monitorul 4k la adevărata valoare, nu cred ca integrata din procesor e soluția ideala.
Mai mult, in viitorul apropiat vreau sa schimb monitorul cu unul minim 27” si minim 2k.
Bugetul este in jur de 1.000 lei si vreau sa o cumpăr cat mai repede!
In calculatorul copilului am RX 580 de 4GB care merge bine pentru ce am eu nevoie si vreau ceva apropiat ca performante sau, de ce nu, chiar peste !!!
M-ar ajuta mult motivarea alegerii dumneavoastra, link-uri cu produsul, etc.
Mulțumesc anticipat, o seara plăcută!

#2
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Cred ca am greșit aria, rog un moderator sa mute subiectul in aria corecta!
Mulțumesc pentru înțelegere!

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din contra, l-am pus in aria corecta imediat ce l-ai deschis. poti verifica si descrierile ariilor cand ai dubii

cat despre placa video, la 1000 de lei, placa noua pt jocuri 4k, la ce scoruri sunt acum, cam slabe sanse, iar ceva sh ... sunt la suprapret. daca nu ai o graba anume pt jocuri, eu zic sa mai astepti putin ... mai mult.

#4
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Nu vreau pentru jocuri in 4k, doar redare video pe monitor/televizor 4k !
Merge si cu integrata, dar parca nu reda imaginea la adevărata calitate 4k!
Bine, comparația am făcut-o cu ce am văzut la un prieten pe același model de TV, parca culorile erau mai limpezi, mai bine definite, contrastul corect...poate percep eu altfel imaginile, dar totuși!
Mă uit de câteva zile prin anunțurile de vânzare si cred ca am de ales intre GTX 1050 Ti 4GB, GTX1650 4GB DDR6 si RX 5500 xt 4gb.
Din acestea 3, care ar putea fi considerata ” cea mai buna achiziție ”?
Știu ca toate trei fac tot ce am eu nevoie, chiar mai mult, dar daca tot cumpăr acum măcar sa aleg cea mai buna varianta.
Nu sunt fixat doar pe cele trei, le-am dat ca exemplu pentru ca se situează in jurul sumei de 1.000 lei.
Mulțumesc!

Edited by DonGiovani, 16 May 2021 - 23:27.


#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La un singur monitor ar trebui să meargă pv din apu. Verifica la monitor, poate prietenul are altă temperatura de culoare setata la monitor.
Pentru ce îți trebuie ție oricare dintre cele 3 e overkill. Alege modelul cu consumul cel mai mic, altfel e posibil să trebuiască și un upgrade la sursa

#6
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

 DonGiovani, on 16 mai 2021 - 23:14, said:

Merge si cu integrata, dar parca nu reda imaginea la adevărata calitate 4k!
Bine, comparația am făcut-o cu ce am văzut la un prieten pe același model de TV, parca culorile erau mai limpezi, mai bine definite, contrastul corect...poate percep eu altfel imaginile, dar totuși!
Daca ruleaza cursiv, problema poate fi la setarile driverului, playerului sau ale televizorului. Nici cablul nu trebuie scos de pe lista suspectilor.
Nu are rost sa investesti in nicio placa video in acest moment, preturile lor sunt pe miriste.
Din ce ai listat, GTX 1650 are cel mai bun suport pentru multimedia.

#7
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Am de ales intre:
- https://www.pcgarage...-gddr6-128-bit/
- https://www.emag.ro/...a/pd/DJ1JH3MBM/
- https://www.emag.ro/...g/pd/D84NN3MBM/
- https://www.emag.ro/...c/pd/DZWH5GBBM/
Toate in jur de 1.000 lei. Am mai găsit pe la 650 lei asta:
- https://www.emag.ro/...d/pd/DT02Y7BBM/
Prima o pot testa personal fiind din apropiere, primele doua au 3-4 luni de când au fost cumpărate, se vând cu garanție, cutie, etc.
Merita diferența de aprox. 300 lei de la 1050 Ti GDDR 5 la 1650 GDDR6 sau 5500xt  GDDR6 ?
Mulțumesc!

Edited by DonGiovani, 17 May 2021 - 09:08.


#8
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Merita din plin diferenta. 1050Ti e o placa video de nivel mediu de acum 5 ani jumatate. Nici pe partea de media nu as recomanda-o in fata la 1650. Neaparat GTX1650 sa fie cu GDDR6 nu GDDR5

#9
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Am înțeles. Dintre cele trei modele de mai sus la care sa mă opresc? Sunt diferențe mari intre ele ( înafara de preturi care diferă )?
Multumesc!

#10
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

 DonGiovani, on 17 mai 2021 - 09:02, said:

Toate in jur de 1000 lei pentru ca sunt stocuri epuizate. Cand vor fi pe stoc, mai scoti 500-600 lei din buzunar.

https://www.emag.ro/...2/pd/D36RFKMBM/
Costa 800 lei prin august, anul trecut.

#11
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Am mai găsit si aceasta placa, la un preț rezonabil - 800 lei !
Probabil e ușor mai puțin dotata ca surorile mai mari, dar cred ca pentru ce am eu nevoie va face fata  fără probleme.
Ce ziceți?
https://www.emag.ro/...6/pd/DG4NN3MBM/

#12
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
1650, iti recomand si eu.
Asus TUF Gaming RTX 1650 i-am luat eu sora-mii, la ultimul Black Friday. Am dat 600 de lei.

#13
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

 DonGiovani, on 18 mai 2021 - 19:40, said:

Am mai găsit si aceasta placa, la un preț rezonabil - 800 lei !
Probabil e ușor mai puțin dotata ca surorile mai mari, dar cred ca pentru ce am eu nevoie va face fata  fără probleme.
Ce ziceți?
https://www.emag.ro/...6/pd/DG4NN3MBM/
E stoc epuizat acum. Azi noapte era pe stoc, dar la 1399 lei. Mai scot si ei cate o bucata la preturi mai omenesti cat sa atraga posibili clienti pe o sectiune de placi video unde mai intri doar sa te crucesti cand vezi preturile.

Vad ca multi sunt in confuzie cu cerintele tale, reperul lor fiind puterea placilor video in gaming, nu caracteristicile decodorului video, care nu are nicio legatura cu gamingul. De exemplu, un posesor de GT 1030 este mai castigat la accelerare hardware fata de un posesor de GTX 1060, 1070 (Ti)  sau 1080 si este pe acelasi palier cu un posesor de GTX 1800Ti. De ce? Pentru ca decodoarele din GT1030, GTX1050(Ti) si GTX 1080Ti au suport pentru VP9 - 8, 10 si 12 biti, iar celelalte au doar pentru 8 biti.
GTX 1650, care costa triplu fata de un GT 1030, are in plus doar suportul pentru decodare H.265 (HEVC) 4:4:4, care nu ofera nimic in plus pentru filme, youtube, netflix, etc., si nici nu vei vedea vreo diferenta chiar daca se gaseste vreu diliu sa encodeze un film cu acest format si nu cu *H.265 (HEVC) 4:2:2(0).
De la AMD, fereste-te de Polaris si Vega. Zero suport pe VP9 si multe lipsuri la capitolul decodare. Poate te incanta vreo oferta second hand cu ele si e bine sa stii ca le cumperi degeaba.

Sfatul meu: GT 1030. Cheltui doar jumatate din bugetul alocat si nu iti face iluzii ca vei iesi mai castigat cu GTX 1650 sau ceva chiar mai scump.
Suport pentru noua vedeta, VP1, au doar Ampere si BigNavi in acest moment, insa ma indoiesc ca vrei sa iti vinzi masina ca sa cumperi o placa video in acest moment. Dar poti cumpara, peste1-2 ani, ceva de genul GT3030 sau RX6300 cu 300-400 lei.

#14
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Până la urmă am cumparat-o pe cea mica. Noua,la cutie,sigilata! Sper că în următorii 2-3 ani sa nu mai am nevoie de altceva.
Mulțumesc tuturor pentru intelegere și recomandări, weekend plăcut!

#15
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Cea mica?

Diferenta dintre setarile originale ale driverului (multe setari enhanced dezactivate) si ce folosesc in mod curent la filme (HD 630 din 7700K). Se adauga si setarile monitorului/televizorului, dar impactul lor nu poate fi redat in capturi.
Daca igp-ul reda fluent, raman la parerea ca te-ai grabit cu achizitia. La anul avem sanse sa vedem preturi mai pamantesti la placi video daca scandalurile din minerit continua.

Originalul:
Attached File  original.jpg   450.45K   5 downloads

Una din miliardele de variante pe care le poti crea setand manual.
Attached File  setari filme.jpg   531.85K   6 downloads

Edited by __roman__, 23 May 2021 - 21:05.


#16
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
De acord, dar pana la anul  se pot întâmpla multe... . Deocamdată e bine așa,  Bugetul alocat nu era limitat de lipsa fondurilor, dar nu cred ca merita sa cheltui 3-4.000 lei pentru o placa video pe care sa o folosesc la 15-20 % din capacitate. Pentru ce am eu nevoie este de ajuns. Cine este împătimit după jocuri sau alte activități care necesita o placa potenta poate cheltui si 10.000 lei sau mai mult, eu nu am nevoie. Iar fiul meu este mulțumit ( deocamdată ) de 580 / 4GB pentru jocurile sale, încă nu e nevoie de una mai potenta!
Poate in viitor cerințele vor fi altele, deocamdată e de ajuns!
Mulțumesc încă o data pentru îndrumări, o seara frumoasa tuturor!

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ce ai luat, pana la urma?

#18
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
https://www.emag.ro/...6/pd/DG4NN3MBM/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate