Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#901
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am și topic despre viteza de reacție rapidă aici.
Cel mai bun lucru ( poate nici nu am știut atunci ) la înscrierea pe Softpedia este aceasta, imensul ajutor de care beneficiezi din partea unor oameni minunați din mai multe arii ale forumului .
Uite eu, când am venit aici prima dată, looong time ago, că nu e asta primul cont, e cunoscut că eram cam iute la mânie acum câțiva ani, nu știam nici să bag link.
Am albit niste oameni cu zile și le mulțumesc și acum .
Shogun, Eiffel, Radu zis  Spider, da câți nu au sărit atunci .
Apoi pe electrice, maestrul Ggelu,sau Florin de pe centrale când îmi făcea figuri Division gas ul de la centrală, da nici nu mai știu câți oameni au ajutat Hanul in diverse domenii în atatia ani .
Mai nou, în ariile de comunicații și rețele, Digi helper, Cătălin, Nimcidi, Orange helper, oameni de milioane cărora nu le voi putea mulțumi îndeajuns .
Țin să vă spun că eu datorita lor nu am intrat niciodată în vreun sediu Digi,Orange, toate am rezolvat strict online aici, la noi acasă, pe Softpedia forum .
Vorba lui Puferiu, forget Google, ask Softpedia .
Le mulțumesc tuturor.

#902
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
Ai dreptate, dar sincer mi-e oarecum sa apelez aici la problemele mele, nu este site-ul oficial al RDS-ului! Prefer sa merg pe calea normala: online pe site-ul lor! Mai incerc acum sa deschid o noua sesizare si vedem daca e cu noroc!

#903
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu mă gândesc câtă omenire așteaptă acum noul ONT .
Și mă înspăimântă gândul ăsta, dar îți doresc succes deplin în greaua misiune la care te înhami .
Citește ultimele pagini și o să vezi că suntem cel puțin trei oameni care am reușit în câteva ore sa intram în posesia deviceului
O sa dea la toți abonații  fiberlink 1000 până la urmă, dar trebuie câteva containere îți dai seama .
Și China nu e peste drum. 😀

#904
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Eu astept sa il aduca pe asta: ONT Zyxel AX7501-B0 Posted Image Nu am ce face cu Huawei HG8147X6, deoarece am inca nevoie sa fie pus in bridge.

Edited by baribalu, 23 September 2021 - 14:45.


#905
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005

View PostAngelitto, on 23 septembrie 2021 - 13:43, said:

Multumesc Digi si multumesc @DIGI_Helper. Ieri dupa masa, i-am dat mesaj si azi in jur de ora 1, aveam deja noul ONT. Nu pot sa cred ca s-au miscat asa rapid. Sincer, ma gandeam ca va dura cel putin o saptamana pana sa-l primesc, mai ales ca locuiesc la tara. Dar nu a durat nici macar 24 de ore, lol. Nota 10 din partea mea
Ai Fiberlink Gigabit Popular?

#906
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbaribalu, on 23 septembrie 2021 - 14:43, said:

Eu astept sa il aduca pe asta: ONT Zyxel AX7501-B0 Posted Image Nu am ce face cu Huawei HG8147X6, deoarece am inca nevoie sa fie pus in bridge.
Pe acela îl primești doar dacă vei opta să treci la abonamentul de 10gbps, când se va lansa.

#907
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Altfel nici nu ar avea sens sa il astept tocmai pe el.Posted Image

#908
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Posttalex007, on 23 septembrie 2021 - 14:45, said:

Ai Fiberlink Gigabit Popular?

Da. Il am activat doar de o saptamana :)

#909
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbaribalu, on 23 septembrie 2021 - 14:53, said:

Altfel nici nu ar avea sens sa il astept tocmai pe el.Posted Image
Pai la ce ai nevoie de atâta lățime de bandă, concret?

Dacă n-ai business sau ești super-ultra-mega heavy user, e chiar fiță asta.

#910
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Posturaganel, on 23 septembrie 2021 - 10:06, said:

Vlad_22, tu vinzi ''gradinarului''...''flori''? ZIGZAG20, este alt salariat Diji...Posted Image Posted Image Posted Image
FYI urmeaza o solutie mesh cu acest ONT huawei.

#911
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010

View PostAngelitto, on 23 septembrie 2021 - 13:43, said:

Multumesc Digi si multumesc @DIGI_Helper. Ieri dupa masa, i-am dat mesaj si azi in jur de ora 1, aveam deja noul ONT. Nu pot sa cred ca s-au miscat asa rapid. Sincer, ma gandeam ca va dura cel putin o saptamana pana sa-l primesc, mai ales ca locuiesc la tara. Dar nu a durat nici macar 24 de ore, lol. Nota 10 din partea mea

Mie cand imi multumesti? Glumesc...Ma bucur ca ai rezolvat-o repede.Posted Image

#912
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

View PostZIGZAG20, on 23 septembrie 2021 - 22:51, said:

FYI urmeaza o solutie mesh cu acest ONT huawei.
Cand ai timp poti dezvolta te rog. Ma interesaza.

#913
adonis92

adonis92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.02.2015
Salut, cei dl rds au venit si mi-au schimbat routerul gratis acum am un HG8147x6 problema este urmatoarea, daca de ex fac un update la o aplicatie pe iphone sau tot la fel descarc cv pe mac e ca si cum toata banda se duce la ele iar celalalte dispozitive raman fara internet. Ex camera video care filmeaza pe wifi imi pica conexiunea. Daca incerc sa intru de pe alt telefon pe net nu merge, incarca pagina si cum termin de descarcat acel update al aplicatiei sa orice descare totul revine la normal. Inainte mu pateam asta, este cv ce treb sa activez prin setari? Multumesc!

#914
bestdba

bestdba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.10.2006
Si eu am aceeasi problema cu ont-ul nou. Functioneaza bine doar cu un device. Daca unul face un download mai serios ( e suficient un update mai mare pe telefon sau consola), celelalte nu mai au internet.
Din aceasta cauza am montat routerul vechi (un ASUS cu AC). Credeam ca e nevoie sa pun Huawei-ul in mod bridge sau altfel sa pun routerul meu in mod AP, care era destul de limitat (de ex nu suporta vpn server). Am resetat Asus-ul si a detectat corect reteaua, merge in mod router (nu AP) si, evident, nu mai e nevoie de user/parola PPPoe. Performanta e buna acum si nu mai am probleme de concurenta. Urmeaza sa dezactivez wifi-ul Huawei-ului.
E ok sa folosesc configuratia asta? De ce as mai avea nevoie de bridge?

#915
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Attached File  Captură ecran (10).png   56.54K   63 downloads
Merge  fain .

#916
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@bestdba
www google ro   -> double nat
si vezi care-s neajunsurile (sau daca sunt neajunsuri pt tine).
teoretic nu ar trebuie sa interfereze cu nevoile lui Average Joe
practic, strict dpdv tehnic, double nat-ul, adauga min 1 ms latenta + imposibilitatea de a utiliza ipv6 (si mai sunt jocuri care se plang din cauza de upnp, ca le da cu "rest").
dar, daca folosind internetul de pe mobil nu ai intampinat niciun neajuns, atunci nici acum nu o sa ai probleme (internetul mobil e default -cel putin- double nat)
pt eventuale solutii la posibile probleme datorate de double nat il poti intreba pe tov google de DMZ. poate te ajuta.

#917
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Posibil să se mai rezolve din eventualele neajunsuri prin update-uri de soft. Miercuri seara, ONT-ul am impresia că a primit un update, fiindcă preț de maxim 5 min, conexiunea picase, iar toate led-urile ont-ului, înafara de cel power, se stinseră.

#918
bestdba

bestdba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.10.2006

View Postogo, on 24 septembrie 2021 - 08:18, said:

@bestdba
www google ro   -> double nat
si vezi care-s neajunsurile (sau daca sunt neajunsuri pt tine).
teoretic nu ar trebuie sa interfereze cu nevoile lui Average Joe
practic, strict dpdv tehnic, double nat-ul, adauga min 1 ms latenta + imposibilitatea de a utiliza ipv6 (si mai sunt jocuri care se plang din cauza de upnp, ca le da cu "rest").
dar, daca folosind internetul de pe mobil nu ai intampinat niciun neajuns, atunci nici acum nu o sa ai probleme (internetul mobil e default -cel putin- double nat)
pt eventuale solutii la posibile probleme datorate de double nat il poti intreba pe tov google de DMZ. poate te ajuta.

Acum pot pune DNS-ul meu în DHCP server (folosesc un pihole), latenta nu pare mai mare. Urmează sa configurez openvpn. Dacă merge ma declar multumit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate