Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#2197
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 10.12.2018
Da, scuze, am incurcat marcile dar nu si modelele. Da, e Fiberhone cel pe care l-au trimis, cu toate ca eu am cerut Huawei K562. Nu l-am ridicat.

#2198
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
Pentru modelul acesta de ONT se poate activa remote acces sa il accesez din alta locatie?

#2199
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Nu.

#2200
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014

View PostRFL, on 21 noiembrie 2022 - 14:42, said:

Aveti idee daca Huawei SR1041Y e compatibil cu HG8147X6? Am semnal prost la etaj si vreau sa fac mesh.  Am comandat K562E si am primit SR2041Y. Nu am vrut sa-l ridic din magazin, am sunat la tehnic si ei sustin ca sunt compatibile dupa un update de soft. Mai are cineva configuratia asta si merge?

Salut,

Poti sa-mi trimiti te rog un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului pentru a verifica?
Nu ar fi trebuit sa ti se trimita router Fiberhome.

#2201
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 10.12.2018

View PostDIGI_Helper, on 23 noiembrie 2022 - 16:53, said:



Salut,

Poti sa-mi trimiti te rog un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului pentru a verifica?
Nu ar fi trebuit sa ti se trimita router Fiberhome.
Salut. S-a rezolvat azi, am primit K562-ul prin curier. Ai mesaj privat. Multumesc.

#2202
hobbitalex

hobbitalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.07.2008
Cand am incept cu Digi intr-o locatie noua am cerut expres setare in modul bridge motiv pentru care am primit un ONT simplu (abonamant 1GiB); toate bune si frumoase pana acu o vreme cand ma suna cineva de la Digi ca vai ce client super si ne-am gandit sa va upgradam echipamentele si asa si pe dincolo si m-am trezis cu minunatul HG8147X6 din denumire :) ; era o perioada in care eram prins cu diverse probleme, n-am acordat prea mare importanta pana in prezent cand s-a acutizat nevoia de a avea ONT-ul in modul bridge la loc si inteleg ca la acest model nu se poate;
Intrebare: sa fac cerere sa-mi inlocuiasca la loc ONT-ul (se practica asa ceva) ? sau sa astept inca o perioada poate devine disponibile noile abonamente de 2.5/10 care impicit aduc o schimbare de echipament (Bucuresti S6)?
Idee e ca a schimbarea mentionata (si nesolicitata) erau sa ma lase fara net de tot, ca brusc, era fibra defecta (desi pana atuncea mersase) si ca treuie inlocuita (greu, la un bloc nou cu fibra prin perete/podea); Cumva, s-a rezovat atuncea dar am ramas cu niste traume si as vrea sa reduc la minim numarul de interventii pe care sa le faca baietii astia cat inca mai am un pic de fibra iesita din perete in casa :)

#2203
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014

View Posthobbitalex, on 27 noiembrie 2022 - 15:31, said:

Cand am incept cu Digi intr-o locatie noua am cerut expres setare in modul bridge motiv pentru care am primit un ONT simplu (abonamant 1GiB); toate bune si frumoase pana acu o vreme cand ma suna cineva de la Digi ca vai ce client super si ne-am gandit sa va upgradam echipamentele si asa si pe dincolo si m-am trezis cu minunatul HG8147X6 din denumire Posted Image ; era o perioada in care eram prins cu diverse probleme, n-am acordat prea mare importanta pana in prezent cand s-a acutizat nevoia de a avea ONT-ul in modul bridge la loc si inteleg ca la acest model nu se poate;
Intrebare: sa fac cerere sa-mi inlocuiasca la loc ONT-ul (se practica asa ceva) ? sau sa astept inca o perioada poate devine disponibile noile abonamente de 2.5/10 care impicit aduc o schimbare de echipament (Bucuresti S6)?
Idee e ca a schimbarea mentionata (si nesolicitata) erau sa ma lase fara net de tot, ca brusc, era fibra defecta (desi pana atuncea mersase) si ca treuie inlocuita (greu, la un bloc nou cu fibra prin perete/podea); Cumva, s-a rezovat atuncea dar am ramas cu niste traume si as vrea sa reduc la minim numarul de interventii pe care sa le faca baietii astia cat inca mai am un pic de fibra iesita din perete in casa Posted Image

Salut, hobbitalex,
ONT-ul de la locatie poate fi schimbat, astfel incat sa-l poti configura in modul Bridge.
Te rog sa-mi trimiti un PM cu datele de identificare ale contractului pentru a inregistra solicitarea.

#2204
andvarga

andvarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
Am citit pe aici, dar nu am vazut nimic relevant pentru intrebarea mea de mai jos.
In ONT-ul HUAWEI HG8147X6 a reusit cineva sa activeze de pe tabul LAN Primary DNS Server si Secondary DNS Server? Am un server cu PI-hole, si as dori sa-l introduc in router pentru ad blocking la nivel de retea. Multumesc.

#2205
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Fara dns-redirect, corect de fapt fiind DNAT pt 53 tcp/udp, slabe sanse ca toti clientii din lan sa foloseasca (nefortati) ca si dns adresa pi-ului. Asta sa nu mai zic ca nu merge daca acei clienti folosesc DoH.
Iar echipamentul subiect al acestui topic nu stie asa ceva (DNAT).

#2206
Sgallian

Sgallian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2023
Hello, am probleme la internet de cateva saptamani, se deconecteaza, si chiar daca apt este mic (55m²), nu acopera tot.
Deci, ma gandesc ca acest ONT + wifi6 HG8147 ar fi o solutie ideala, sa nu mai fie probleme asa + acoperire mai buna.

Am de gand sa trec la fiberlink 1000, si cu asta as fi avut un mesh wifi 6 in plus, dar nu ma intereseaza un router in plus (oferit cu upgrade), cred ca sa schimb router cel vech ar fi mai indicat...
A facut asa altcineva?
Nu se mai furniseaza acest router?

#2207
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 Sgallian, on 26 ianuarie 2023 - 12:57, said:

Hello, am probleme la internet de cateva saptamani, se deconecteaza, si chiar daca apt este mic (55m²), nu acopera tot.
Deci, ma gandesc ca acest ONT + wifi6 HG8147 ar fi o solutie ideala, sa nu mai fie probleme asa + acoperire mai buna.

Am de gand sa trec la fiberlink 1000, si cu asta as fi avut un mesh wifi 6 in plus, dar nu ma intereseaza un router in plus (oferit cu upgrade), cred ca sa schimb router cel vech ar fi mai indicat...
A facut asa altcineva?
Nu se mai furniseaza acest router?
Parca nu mai au în stoc acest ONT. Dar ai fi putut schimba ONT-ul actual cu acest 8147X6, care e și potent pe partea de WiFi, pe lângă faptul că e ONT, adică scăpai de un dispozitiv în plus, în priză.

#2208
Danyutzz

Danyutzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2021
Am primit k562e, l-am legat cu cablu de acest ONT, a preluat toate setarile, doar ca nu am vazut absolut nici o diferenta la semnal la etaj. k562e este in pod, in mijloc, nu este despartit de vreun tavan de beton, doar scandura si rigips.

Am incercat conectarea cu un laptop fara wifi6, cu unul cu wifi6, telefon, tableta, semnal prost peste tot la etaj.

Ce nu reusesc sa-mi dau seama este daca dispozitivele erau conectate la k562 sau la ont - asta este o intrebare pe care mi-am pus-o in momentul in care am deconectat k562, iar laptop-ul avea acelasi semnal prost.

ONT-ul este la parter, ascuns in perete.

Inca am k562e, nu l-am returnat, voiam sa intreb daca merita sa-i fac o conectare wireless, prin sincronizare WPS cu ONT-ul si apoi sa-l duc iar la etaj.

Am discutat cu cei de la tehnic de la RDS, dar pe cine am nimerit nu prea m-a lamurit, l-am intrebat o serie de intrebari, ca de exemplu daca poate ar trebui sa fac mai multe setari sau poate chiar nu fac ceva bine...dar pauza, singura recomandare era sa-l folosesc in modul router, sa-i conectez cablul la WAN - dar e acelasi setup pe care sunt deja, cu un Tenda si am 4 retele in casa ...

Orice recomandare e bine venita, k562e e inca la mine, dar probabil o sa-l returnez saptamana ce vine, sigur mai e lume ce are nevoie de el :D

#2209
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.06.2019
Salutare . îți explic cum am procedat eu . iar la mine a funcționat . am conectat k562e la ont, l-am lăsat aproximativ cinci minute conectat, după care l-am luat, și l-am dus în încăperea unde nu era semnal bun . și l-am introdus în priză . după asta, semnalul a fost constant în toată casa . pentru că acest k562e, este un extender. Să mă asigur că totul a fost în regulă, nu am avut mai multe rețele . am avut doar una singură . știu că undeva în setări nu mai știu exact dacă în setările acelui ont sau în setările lui k562e, am avut o opțiune să nu mai fie o rețea de doi , patru și una de cinci . practic după ce am activat acea opțiune, am avut o singură rețea iar în funcție de dispozitiv el știa că rețeaua mea numită Alex e de doi , patru sau de cinci și se conecta . și oricum dacă spre exemplu semnalul era mai prost pe rețeaua de cinci trecea automat pe doi , patru . sper că m-am făcut înțeles

#2210
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 16.04.2008

 Danyutzz, on 27 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Am primit k562e, l-am legat cu cablu de acest ONT, a preluat toate setarile, doar ca nu am vazut absolut nici o diferenta la semnal la etaj. k562e este in pod, in mijloc, nu este despartit de vreun tavan de beton, doar scandura si rigips.

Am incercat conectarea cu un laptop fara wifi6, cu unul cu wifi6, telefon, tableta, semnal prost peste tot la etaj.

Ce nu reusesc sa-mi dau seama este daca dispozitivele erau conectate la k562 sau la ont - asta este o intrebare pe care mi-am pus-o in momentul in care am deconectat k562, iar laptop-ul avea acelasi semnal prost.

ONT-ul este la parter, ascuns in perete.

Inca am k562e, nu l-am returnat, voiam sa intreb daca merita sa-i fac o conectare wireless, prin sincronizare WPS cu ONT-ul si apoi sa-l duc iar la etaj.

Am discutat cu cei de la tehnic de la RDS, dar pe cine am nimerit nu prea m-a lamurit, l-am intrebat o serie de intrebari, ca de exemplu daca poate ar trebui sa fac mai multe setari sau poate chiar nu fac ceva bine...dar pauza, singura recomandare era sa-l folosesc in modul router, sa-i conectez cablul la WAN - dar e acelasi setup pe care sunt deja, cu un Tenda si am 4 retele in casa ...

Orice recomandare e bine venita, k562e e inca la mine, dar probabil o sa-l returnez saptamana ce vine, sigur mai e lume ce are nevoie de el Posted Image

Inteleg ca extenderul K562e il ai montat in pod si este legat prin cablu UTP de ONT-ul HG8147x6 care este la parter.
Ca sa te asiguri ca functioneaza corespunzator, incearca sa verifici cu un telefon in pod, langa extender, daca ai semnal.
Asa sigur nu vei prinde semnalul de la ONT si ar trebui sa fie cel de la extender.

#2211
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Colegul a pus extender-ul în pod, ONT-ul prin pereți, așa a spus dânsul... Păi cum să ai semnal bun în cazul de față?

ONT-ul trebuie pus cât mai central, nu la parter.

Echipamentele de la Digi sunt bunicele, ok, dar nu se compară cu o soluție profesională de tip mesh, ca și acoperire.

#2212
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 16.04.2008
Ce-mi plac userii astia care cer sfaturi si apoi ignora total topicul.
Nu mai raspund nimic, nu mai revin sa spuna cum s-a rezolvat, etc.

#2213
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Exact, aruncă "piatra" în baltă și restul să-și bată capul s-o scoată.

#2214
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Am si eu o mica problema poate ma ajuta cineva,am ount huawei de la digi cu wifi 6 la care se conecteaza prin cablu un mesh tp-link deco 5 si pri  wifi inca 2 deco 4.Ieri a picat curentul si dupa ce a venit nu mai merge internetul,conectat direct la wifi6 am net,ledul lan e aprins pe huawei dar cateodata este net prin tplink cadeodata nu.Tot am cautat prin setarile lui si vad ca ip6 se conecteaza prin dynamic ip,eu stiam ca trebuie ppope sau cum s-a numi.Daca e cineva sa ma ajute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate