Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma
 Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...
 Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

robi101012981

robi101012981

Member

• Grup: Members

ZIGZAG20, on 10 iunie 2021 - 11:01, said:

Activeaza DNS Dynamic si cere opt out la IP-ul tau.Mapeaza pe ONT cam tot ce cere NAT.Gen console,PC-uri,TV etc
Si cum se poate face asta? Adaug dns-ul dinamic in router si pe consola sau cum?

icename

icename

Member

Instalare astazi: Luster TBEG300-1-1R si router Xiaomi.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

• Grup: Senior Members
Se mai oferă acel echipament? Are vreo 3 ani.

csachiri

csachiri

Senior Member

catalinman, on 16 septembrie 2022 - 11:45, said:

Nu se mai ofera acest ONT.

Daca doresti router cu Wi-Fi 6 se face comanda si primesti un router FiberHome ce monteaza dupa ONT-ul actual.

Poate șterge un moderator din titlu "cel nou"

Formhault

Formhault

Senior Member

Vizualizare mesajcatalinman, pe 17 septembrie 2022 - 09:54, a scris:

La netul de 30 de lei cu 500 Mbps se plateste chirie de 3 lei, la netul de 40 de lei cu 1000 Mbps nu se mai plateste 3 lei chirie pentru routerul Fiberhome.

Și cine a optat pentru TP-Link AX10 acum doi ani... plătește în continuare 3 lei / lună :roflmaofast:

csachiri

csachiri

Senior Member

Preda-l și nu mai plătești, simplu.

Catutzi

Catutzi

Junior Member

tocmai am vrut sa dau si eu comanda de routerul "cel nou". si ce mi-a atras atentia cand sa plasez comanda online e ca puteam sa il ridic din sediu sau sa imi fie livrat prin curier. si m-am intrebat ca ar fi fost nevoie sa vina o echipa sa mi-l mufeze la fibra. am sunat la call-center si se pare ca routerul wifi6 disponibil in momentul de fata se conecteaza dupa routerul digi deja existent la client.

routerul huawei nu mai e in stoc.
intrebarea mea: ce fac daca mi se "strica" actualul router digi ? cu ce mi-l inlocuiesc?

baribalu

baribalu

Senior Member

Cu ce au in momentul ala pe stoc.

DIGI_Helper

DIGI_Helper

Senior Member

• Grup: Helper

Vizualizare mesajFormhault, pe 27 septembrie 2022 - 23:49, a scris:

Și cine a optat pentru TP-Link AX10 acum doi ani... plătește în continuare 3 lei / lună Posted image

Salut, Formhault,
Daca abonamentul tau a fost facut acum 2 ani, se poate fideliza si atunci vor fi trecute toate serviciile pe noua oferta.

Vizualizare mesajCatutzi, pe 28 septembrie 2022 - 08:47, a scris:

tocmai am vrut sa dau si eu comanda de routerul "cel nou". si ce mi-a atras atentia cand sa plasez comanda online e ca puteam sa il ridic din sediu sau sa imi fie livrat prin curier. si m-am intrebat ca ar fi fost nevoie sa vina o echipa sa mi-l mufeze la fibra. am sunat la call-center si se pare ca routerul wifi6 disponibil in momentul de fata se conecteaza dupa routerul digi deja existent la client.

routerul huawei nu mai e in stoc.
intrebarea mea: ce fac daca mi se "strica" actualul router digi ? cu ce mi-l inlocuiesc?

Salut, Catutzi,

Cel mai probabil echipamentul pe care il ai tu in locatie este un ONT cu functie de Wireless (WiFi 4 sau 802.11n).
In cazul in care ridici un router cu WiFi 6, acesta se va lega in continuarea ONT-ului.

Daca ti se "strica" actualul ONT, va fi inlocuit cu un alt ONT, in functie de echipamentele disponibile in stoc.
Pentru orice alte informatii, poti sa-mi scrii aici sau in privat.

Edited by DIGI_Helper, 30 September 2022 - 14:24.

bordanc_nicu

bordanc_nicu

New Member

Dacă am acest ONT (Huawei HG8147X6) și este încă funcțional; pot solicita și acel router mesh?
Și încă o întrebare: cele două se pot lega în mesh, sau acest ONT vine pus în bridge, și pentru mesh e nevoie de solicitarea a încă unui router de tip mesh?

Victopreda75

Victopreda75

New Member

Vizualizare mesajtibi95, pe 11 aprilie 2022 - 15:46, a scris:

Din pacate nu, nu m-am inteles la telefon cu cucoana aia si am ramas cu el, trag de el pana ajunge 10gbps in Craiova...

Bine ia facut ca nu l-ai dat , au rezolvat toate problemele prin update -uri , acum e stabil , problemele cu Apple au fost rezolvate , iOS 16 se descarca prin iTunes in 40 secunde .

florini78

florini78

Member

Pentru mine nu e acceptabil pentru o companie ca Digi sa nu ofere un ONT bun cu wifi inclus, macar contra cost.
Si daca ofera ONT fara wifi atunci acel ONT sa foloseasca POE si eventualele routere MESH sa foloseasca POE.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Vizualizare mesajVictopreda75, pe 02 octombrie 2022 - 12:39, a scris:

Bine ia facut ca nu l-ai dat , au rezolvat toate problemele prin update -uri , acum e stabil , problemele cu Apple au fost rezolvate , iOS 16 se descarca prin iTunes in 40 secunde .
Te referi la 8147X6?

DIGI_Helper

DIGI_Helper

Senior Member

• Grup: Helper

Vizualizare mesajbordanc_nicu, pe 30 septembrie 2022 - 16:40, a scris:

Dacă am acest ONT (Huawei HG8147X6) și este încă funcțional; pot solicita și acel router mesh?
Și încă o întrebare: cele două se pot lega în mesh, sau acest ONT vine pus în bridge, și pentru mesh e nevoie de solicitarea a încă unui router de tip mesh?

Salut,
Daca ai deja in locatie ONT Huawei HG8147x6, poti comand un router cu WiFi 6 (model ​Huawei OptiXstar K562e​) care se va lega sistme mesh cu ONT-ul.

Vizualizare mesajflorini78, pe 02 octombrie 2022 - 14:26, a scris:

Pentru mine nu e acceptabil pentru o companie ca Digi sa nu ofere un ONT bun cu wifi inclus, macar contra cost.
Si daca ofera ONT fara wifi atunci acel ONT sa foloseasca POE si eventualele routere MESH sa foloseasca POE.

Salut,
Majoritatea ONT-urilor oferite au inclusa si functia de WiFi 4.
Pentru clientii care doresc un echipament wireless mai performant, putem oferi routere cu WiFi 6 si optiunea de configurare in sistem mesh.

bordanc_nicu

bordanc_nicu

New Member

Inițial am comandat Huawei HG8147X6 trecând de la acel TPLink (parcă) tot cu Wi-fi6, exact din motivul că s-ar putea lega cu acel Huawei OptiXstar K562e, dar după ce am primit ONT-ul, celălalt router nu a mai fost disponibil pentru comandă.
A revenit în stoc, și se poate comanda? dacă da: ce trebuie să fac pentru a-l primi pe acesta, sau vre-un sistem de ONT+router mesh?

uraganel

uraganel

Senior Member

View PostDIGI_Helper, on 03 octombrie 2022 - 13:34, said:

Salut,
Daca ai deja in locatie ONT Huawei HG8147x6, poti comanda un router cu WiFi 6 (model ​Huawei OptiXstar K562e​) care se va lega sistme mesh cu ONT-ul.

Salut pe toti colegii de forum! Am postat si pe topicul Google Chromecast si am zis sa imi incerc norocul si aici. Am acasa si eu configuratia de mai sus, ONT cu routerul k562e...pe un tv am un stick de android Xiaomi Mi tv  cu android ce isi face treaba cu netul de 5.0 GHz, vreau sa pun pe alt non smart tv un Google Chromecast generatia a doua...surpriza, nu imi mai recunoaste reteaua nici de 2,4 GHz nici pe cea de 5 GHz si nu il pot reconfigura pe reteaua de acasa. Am luat Chromecastul la servici, tot retea Digi...merge configurat pe o panarama de router Serioux. Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, cum as putea avea din nou configurat Chromecastul. Am dat bineinteles si reset la Google Chromecast. Multumesc de un eventual ajutor!

the_devil231

the_devil231

New Member

• Grup: Candidate Members

View Posturaganel, on 07 octombrie 2022 - 07:41, said:

Salut pe toti colegii de forum! Am postat si pe topicul Google Chromecast si am zis sa imi incerc norocul si aici. Am acasa si eu configuratia de mai sus, ONT cu routerul k562e...pe un tv am un stick de android Xiaomi Mi tv  cu android ce isi face treaba cu netul de 5.0 GHz, vreau sa pun pe alt non smart tv un Google Chromecast generatia a doua...surpriza, nu imi mai recunoaste reteaua nici de 2,4 GHz nici pe cea de 5 GHz si nu il pot reconfigura pe reteaua de acasa. Am luat Chromecastul la servici, tot retea Digi...merge configurat pe o panarama de router Serioux. Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, cum as putea avea din nou configurat Chromecastul. Am dat bineinteles si reset la Google Chromecast. Multumesc de un eventual ajutor!

Salut, intra in setarile WLAN si pune routerul si/sau extenderul pe modul 802.11b/g/n in loc de 802.11b/g/n/ax atat pe 2.4Ghz cat si pe 5Ghz.
Acum ar trebui sa iti gaseasca retelele wifi.

uraganel

uraganel

Senior Member

Am pus, din păcate tot nu merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate