Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#2017
audirs4

audirs4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.08.2013

View Postjschitt, on 30 iunie 2022 - 18:39, said:

Deschide tichet de suport din contul Digi.ro, eu așa am făcut... E adevarat, prin februarie - martie... Dar poate reușești și acum.

Dupa ce am trimis un ticket am primit asta "vă informăm că este imposibilă înlocuirea
dispozitivului deoarece în locație dispuneți de un echipament de fibră
optică funcțional, de asemenea acesta nu este un router este un ont.
În oferta actuală avem echipamentul Tplink Archer AX10 (router), însă este deja instalat ont-ul care are WIFI6"

Edited by audirs4, 02 July 2022 - 11:37.


#2018
marianlampa

marianlampa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.02.2022
Nu poti sa inlocuiesti ONT-ul cand vrei tu, doar daca acesta nu este functional atunci ti se va da altul.

#2019
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Depinde ce ai cerut, extenderul nu are din cate am vazut intrare de fibra optica...

#2020
audirs4

audirs4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.08.2013

View Postmarianlampa, on 02 iulie 2022 - 11:49, said:

Nu poti sa inlocuiesti ONT-ul cand vrei tu, doar daca acesta nu este functional atunci ti se va da altul.

Eu am facut cerere pt extender modelul huawei

#2021
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Ai incercat sa il contactezi pe digi helper daca mai e pe aici. Eu am primit extenderul cam la 3 luni.

Dar am mai facut o cerere la un magazin .

Asa ca te sfatuiesc sa faci ambele lucruri.

Si eu am prmit initial acelasi raspuns...

Edited by alex321, 03 July 2022 - 09:39.


#2022
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
Hmmm a inceput de un timp sa pice zilnic netul cu acest ONT, pana ce nu ii dau restart nu-si revine, am sesizat si in trecut au dat reset din server nu stiu ce dar to pica...
Sa fie un lot cu probleme?

#2023
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Daca ai noroc se schimba doar alimentatorul. Daca nu, un alt echipament. Nu stiu daca cei de la tehnic intra in astfel de amanunte, fara rautate. Alimentatoarele nu ar trebuii sa cedeze in timp scurt doar daca ar fi de proasta calitate. Toata situatia o poate evalua echipa tehnica de la service. Statistic. Eu nu restartez ONT-ul Digi de zeci de luni (fara router, WiFi si CATV) doar daca am treaba cu UPS-ul. Ma gandesc ca acest model este retras din motive justificate.

Edited by smart_choice, 13 July 2022 - 12:12.


#2024
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
Daca e retras atunci au alte echipamente cu Wifi 6 ? hmm nu mi-a trecut prin cap sa fie alimentatorul....

#2025
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsmart_choice, on 13 iulie 2022 - 12:03, said:

Ma gandesc ca acest model este retras din motive justificate.


HG8147X6 ?

#2026
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Eu asa am citit pe forum, oricand apar solutii alternative, modele mai noi si mai performante. O sa vedem. Cum se rezolva la tehnic inlocuirile, ce au pe stoc, este bucataria lor interna.
Tehnic nu stam pe loc. Pentru WiFi 6 nu este o obligatie, este doar o buna idee de marketing. Oricand clientul poate adauga AP, cate doreste.

View PostDjSmurfy, on 13 iulie 2022 - 12:16, said:

Daca e retras atunci au alte echipamente cu Wifi 6 ? hmm nu mi-a trecut prin cap sa fie alimentatorul....

Daca ai asa ceva prin casa, dimensiune mufa, tensiune, curent maxim, polaritate, poti sa verifici daca se schimba ceva!

Edited by smart_choice, 13 July 2022 - 12:44.


#2027
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Daca ai deja clienti WiFi 6 in casa, cu siguranta mai raman bani de un AP WiFi6!

#2028
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018

View Postsmart_choice, on 13 iulie 2022 - 13:01, said:

Daca ai deja clienti WiFi 6 in casa, cu siguranta mai raman bani de un AP WiFi6!

Am mai spus, pana se schimba solutia cu acest echipament, in cazurile cu probleme eu as folosi un AP propriu si nu as ramane blocat. Eu asta am vazut, probleme doar pe WiFi. Membrii softpedia reprezinta o minoritate din totalul clientilor Digi insa conteaza problemele lor.

#2029
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsmart_choice, on 13 iulie 2022 - 13:23, said:

. Eu asta am vazut, probleme doar pe WiFi.

Nu sunt doar pe wifi probleme, se deconecteaza total de la net in Connection Status la ONT apare disconnected si ipv4 si v6 probabil dupa cateva minute isi da singur reconnect

#2030
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Sa nu fie o problema cu reteaua din zona, pot sa aiba lucrari, sunt curios sa ne spui cum au rezolvat, pana la urma.

#2031
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

View PostDjSmurfy, on 13 iulie 2022 - 17:03, said:


Nu sunt doar pe wifi probleme, se deconecteaza total de la net in Connection Status la ONT apare disconnected si ipv4 si v6 probabil dupa cateva minute isi da singur reconnect
ticket pe digi ro

#2032
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
La urmatoarea deconectare am zis ca fac sesizare, inca nu a picat lucrari la retea nu sunt deoarece vecinu are ZTE F660 RV1 parca la care zicea ca nu-si aduce aminte cand i-a picat netul,(deci foarte rar) nush poate sa fie semnal slab pe fibra? asta ar putea masura Digi..ceva e

Edited by DjSmurfy, 15 July 2022 - 14:30.


#2033
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Greu de spus ca in vecini nu sunt probleme daca nu ai aces la un sistem de monitorizare. Intreruperi scurte, chiar programate sunt tipice pentru lucrari pe traseu. Partea de nivel de semnal poate fi vazuta in intrefata echipamentului ONT daca ai cont full acces insa nu este cazul pentru clienti. Digi are aceasta informatie din ONT-ul tau, remote. In unii conectori FO pot fi probleme care sa duca la atenuari. Ar fi bine sa tii o evidenta a intreruperilor si sa mentionezi in sesizare. Consider ca si providerul tine loguri de conectare la nivel de echipament client.

#2034
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
Am notat toate zilele in care a dat deconectare si cand fac sesizare le adaug, posibil sa fie mufa de la fibra ce intra in ONT am sa le zic sa o verifice si pe aia cumva trebuie sa o dam de capat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate