Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d
 switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

Alegere compact intre Canon,Sony si Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

StefanSC

StefanSC

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din cate vad, bugetul e foarte aproape de asta:

https://www.emag.ro/...0/pd/D6Q6W3MBM/

Sau pe negru din afara:
https://www.amazon.d...21192094&sr=8-1

Putin mai mare ca dimensiuni decat celelalte dar clar mai bun si mai placut de folosit...

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

• Grup: Members
Daca omul a cerut o parere intre astea 3, asa sa fie:

View Postadisz, on 16 mai 2021 - 13:38, said:

Buna ziua
Doresc sa cumpar o camera foto compacta,bugetul fiind in zona a cca 2000 de lei si am gasit urmatoarele 3 aparate
Canon
https://www.emag.ro/...a/pd/DW1D57BBM/
Sony
https://www.emag.ro/...3/pd/D7ZJCMBBM/
Panasonic
https://www.emag.ro/...k/pd/DTLJKDMBM/

Magazinul ales este doar pentru exemplificare.

Ce recomandari,ce pareri aveti despre cele trei?

ps.
Telefonul iese total din discutie,va rog Posted Image

Multumesc mult

Toate camerele au senzor de 1 inch, pe site la emag este trecut incorect 4/3 inch la Panasonic.

Eu as alege intre Sony si Panasonic:

Sony, pentru ca are diafragma 1.8 - 2.8, chiar de nu are zoom-ul cel mai mare (24 - 70 mm).

Panasonic are ceva zoom mai serios: 25-250mm, dar are diafragma 2.8 - 5.9 .

As merge pe Sony, oricand...prefer poze mai bune in lumina slaba, decat un zoom mai mare....

Edited by Dizlpower, 16 May 2021 - 21:27.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Eu intre alea 3 nu as alege niciunul... as cauta un RX100 IV pentru vizorul mai bun...

underb

underb

Guru Member

View Postadisz, on 16 mai 2021 - 20:15, said:

De aici le-am luat
https://kagoo.co.uk/...t-dsc-rx100-iii

Nu-i o problema caratul.
Oricum,mi-as taia venele in direct si in reluare daca ar trebui sa dau 2000 de lei pentru un rahat de telefon.Posted Image

Iar zoomul mare nu-i un factor de calitate,repet.
Nu vorbeam de caratul in sine ci de rostul caratului. Dar era doar o presupunere, evident.

In plus, am presupus ca ai deja telefonul ala de +2000 de lei din moment ce dai niste bani pe un aparat foto.

underb

underb

Guru Member

Zoomul mare merge de obicei invers proportional cu calitatea. Dar e foartr folositor iar calitatea e ok cand ai lumina. Cand n-ai nu-l folosesti. Pana la urma mai conteaza si ce e in cadru nu doar cum arata cadrul iar cropul nu e acelasi lucru cu zoomul.

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View Posteiffel, on 16 mai 2021 - 16:37, said:

Canon-ul nu l-as lua in calcul. Am avut ceva de la Canon, inca mai am unul si optica al compacte nu e prea grozava, comparativ cu celelalte doua.
la seria G de la Canon optica e chiar bună, sunt solide și în general construcția e foarte bună. Sunt aparate făcute pentru cei cu pretenții.

adisz

adisz

Targu Mures

View PostTaxon, on 16 mai 2021 - 20:20, said:

Mie-mi pare ca esti deja hotarit, numai ca astepti ca lumea sa iti valideze alegerea.
Si, iaca na, nu iese cum vrei tu.

Da.sunt hotarat.Am de ales dintre Sony si Panasonic.Eu astept sa comenteze cineva care a avut de-a face cu cel putin unul dintre ele.Nu-i cazul de validare aici.

View PostStefanSC, on 16 mai 2021 - 21:32, said:

Eu intre alea 3 nu as alege niciunul... as cauta un RX100 IV pentru vizorul mai bun...

Si se incadreaza in bugetul meu?Posted Image
Intotdeauna  exista ceva mai bun decat cel existent sau cel dorit.

Panasonic DMC-LX 100 depaseste cu vreo 500 de lei suma disponibila.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Este mai slab decat cel ales de mine.Posted ImageCe are in plus nu este asa de important.Totul incepe de la senzor.
Pai aici e problema, ca nu ai spus de la inceput ce vrei si la ce il folosesti. Cand pui alaturi aparate cu zoom mare si altele cu zoom mic atunci e mai greu sa stie lumea ce vrei.

Multi prefera compacte cu zoom mare ptr vacante - altfel merge si telefonul.
Daca te intereseaza ptr calitatea imaginii doar si nu ai nevoie de zoom, da, un senzor mai mare e mai ok.

la seria G de la Canon optica e chiar bună,
La ce mi-a trecut prin mana din compacte am avut ori probleme cu distorsionarea imaginii- curbare la margini, ori cu dezlipirea lentilelor, ori cu amandoua ( jaful care il mai am acum )...
Folosesc mai mult un SONY vechi - HX-9V. Filmeaza full HD de nu se poate - bate orice camera amatori de pe piata iar pozele sunt ok. Singura problema - nu am control la compresie si nu stie Raw - face doar JPEG. Ptr concedii e excelent, dar zoom-ul e cam mic - 16x. Rezista sapuniera de aproape 10 ani fara probleme.

underb

underb

Guru Member

View Postadisz, on 17 mai 2021 - 08:45, said:

Da.sunt hotarat.Am de ales dintre Sony si Panasonic.Eu astept sa comenteze cineva care a avut de-a face cu cel putin unul dintre ele.Nu-i cazul de validare aici.

Si se incadreaza in bugetul meu?Posted Image
Intotdeauna  exista ceva mai bun decat cel existent sau cel dorit.

Panasonic DMC-LX 100 depaseste cu vreo 500 de lei suma disponibila.

Aparatele sunt totusi suficient de diferite incat sa aiba scopuri diferite.

Cu toata consideratia iti spun ca daca era topic de obiective DSLR sau mirrorless (pt ca in mare la asta se rezuma diferenta bruta dintre ele - la obiectiv) ar fi sunat cam asa:
"ajutati-ma sa aleg intre un 24-70 f/1.8-2.8 si un 25-250 f/2.8-5.9. Nu va spun la ce il folosesc dar il vreau pe cel mai bun"
si probabil ai fi fost trimis la plimbare pana afli la ce vei folosi obiectivul ala. In cazul asta aparatul.

Daca in ordinea prioritatilor, iti e suficient 24-70 ia-l pe asta ca e mai luminos. Daca nu iti este suficient, ia 25-250.

Si mai e un aspect pe care e bine sa il iei in calcul.
E posibil sa ai asteptari cam mari atat de la jpegurile scoase de aparatele astea cat si de la modul lor auto. Poze ca in prezentare vei face rar sau poate niciodata si, vrei-nu vrei, comparatia cu un telefon decent va aparea mai devreme sau mai tarziu si ajungi la "overlap"ul cu telefonul in cazul camerei Sony de care scriam in cealalta postare adica majoritatea jpegurilor facute pe auto vor fi similare cu pozele facute cu un telefon si nici versatilitatea unui obiectiv cum e cel al Panasonicului nu o ai.

Edited by underb, 17 May 2021 - 09:27.

underb

underb

Guru Member

Parerea mea - chiar mai bine decat Lumixul e sa iei un zoom ieftin (ceva gen 15x sau max 20x sa fie si compact aparatul) pe care sa il folosesti doar cand e nevoie de zoom si ai si ceva lumina si tine restul de bani pt a suplimenta bugetul urmatorului telefon. Vei folosi banii cu mai mult folos asa chiar daca acum esti "sedus" de ideea de a avea un aparat foto scump dar pe care, dupa ce trece efectul de nou, il vei folosi din an in paste si cu rezultate discutabile in timp ce majoritatea pozelor le vei face oricum cu un telefon care poate fi vai de mama lui cum probabil e acum sau ar putea fi ceva decent.

Ce vrei tu e ca si cand ai vrea sa iti iei o casa de vacanta dar sa locuiesti intr-un apartament cu 2 camere 350 de zile pe an.

Edited by underb, 17 May 2021 - 09:53.

adisz

adisz

Targu Mures

Multumesc mult pentru sfaturi.
Telefonul cade din start.Garantat.Legat de acest subiect sunt ultraconservator.Pentru mine telefonul este o corvoada cvasinecesara.Pun mana pe el cat mai putin,daca se poate deloc Posted Image
In plus,un telefon de +2000 de lei este mai mare decat oricare din cele trei camere foto compacte alese de mine
Pozele pe care le-am facut pana acum cu camera mea foto (decedata intre timp) sunt peste pozele facute cu telefoane de +2000 de lei.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Ok, te asteptam pe aici, cu pozele facute cu noua camera, oricare o vei alege.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postadisz, on 17 mai 2021 - 12:46, said:

Pozele pe care le-am facut pana acum cu camera mea foto (decedata intre timp) sunt peste pozele facute cu telefoane de +2000 de lei.
Pai daca te intereseaza pozele atunci vezi pe net poze facute cu fiecare si care iti place pe ala il iei, pana la urma specificatiile/parerile devin irelevante cand vezi rezultatul final. O singura obs.: sa nu te uiti la pozele din reclamele de la producator.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

Depinde si cit vrea adisz sa bibileasca la ele, la Panny s-ar putea sa fie un strop mai mult de dat cu fard decit la Sony.
Dar eu tot un mirrorless mi-as lua, in banii aia, sic.
Ca n-as duce aparatul in buzunar, ci in borseta cu de toate.

Edited by Taxon, 17 May 2021 - 13:09.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Daca iei telefon nu mai bibilesti deloc, ies tipla, zi/portret/panoramica/night, ti le si incarca automat in facebook daca vrei, dar daca nu vrea .. asta e

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

• Grup: Members
Cred ca asta merita 450 lei peste bugetul de 2.000 lei...

https://www.olx.ro/d...html#162b70967a

...ai spus cca :D

Sau:

Lx100 nou, sigilat - 1.699 ron : https://www.olx.ro/d...html#b88b2759d3

LX100 mark II: 1.950 lei (zice omul ca doar l-a desfacut) : https://www.olx.ro/d...html#b88b2759d3

LX100, 354 cadre: 1.375 lei : https://www.olx.ro/d...html#b88b2759d3

crokodilu

crokodilu

Guru Member

500 de lei, si de restul bere:
https://www.astronom...p=206132#206132

danpet

danpet

Senior Member

Interesant ca pe dpreview (in care eu am mare incredere), LX100M2 e apreciat doar cu Silver Avard, iar TZ100 a primit Gold Avard...ambele cu 82% la punctaj.
Depinde ce gen de fotografie vrea sa faca fiecare...Pentru o camera "travel", un zoom optic mare e indispensabil...in plus, zoom-ul e unul din punctele forte prin care se deosebeste de camerele de pe telefon.
Eu ma gandeam sa-mi iau un TZ200, care are capabilitati superioare predecesorului (TZ100), dar am vazut ca obiectivul e mai nereusit (15x la acelasi senzor de 1"), pe langa pretul mai mare... si dpreview i-a dat doar Siver Avard cu 81% (sub TZ100)...Asa am ajuns sa iau Panasonicul FZ300 :)...apropo, l-am luat de pe olx, de la un tip care mi s-a parut serios, avand o convorbire telefonica cu el si intr-adevar, avea cateva sute de cadre trase, era ca nou (are contor de cadre).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate