Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Alegere compact intre Canon,Sony si Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua
Doresc sa cumpar o camera foto compacta,bugetul fiind in zona a cca 2000 de lei si am gasit urmatoarele 3 aparate
Canon
https://www.emag.ro/...a/pd/DW1D57BBM/
Sony
https://www.emag.ro/...3/pd/D7ZJCMBBM/
Panasonic
https://www.emag.ro/...k/pd/DTLJKDMBM/

Magazinul ales este doar pentru exemplificare.

Ce recomandari,ce pareri aveti despre cele trei?

ps.
Telefonul iese total din discutie,va rog Posted Image

Multumesc mult

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,720
  • Înscris: 30.08.2006
Sony. Obiectiv mai luminos si mai wide.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Sony ala a fost laudat si raslaudat, intr-o vreme ma uitam si eu dupa el, dar totusi acum cred as alege Panasonicul, e mai versatil.
Pacat ca are LCD-ul fix, dar cred ca as putea supravietui linistit cu asta.

Pe de alta parte insa, preturile alea de pe Emag sunt mult umflate pentru niste scule asa vechi.
In bugetul ala sigur gasesti un MRL, destul de similar ca dimensiuni, dar mai bun ca aparat.

Edited by Taxon, 16 May 2021 - 14:37.


#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
https://www.f64.ro/o...OhoCfkYQAvD_BwE
Daca tot iei sa cari un aparat in plus, nu mai bine il iei si subacvatic?
Ies filme faine.
In plus, lentila nu se scoala la zoom, ramane inauntrul aparatului. Asta il face foarte rezistent.
Despre calitatea pozelor, eu zic ca e ok, nu-s mare fotograf sa apreciez.
Eu l-am luat de pe olx cu 1000 lei si cu o baterie rezerva, acum un an si sunt multumit.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTaxon, on 16 mai 2021 - 14:29, said:

Pe de alta parte insa, preturile alea de pe Emag sunt mult umflate pentru niste scule asa vechi.
In bugetul ala sigur gasesti un MRL, destul de similar ca dimensiuni, dar mai bun ca aparat.

Sculele-s vechi pentru ca s-au inventat smartphonurile si lumea nu mai doreste aparat dedicat.Fiecare cu ale lui.Chiar daca-s vechi,sunt de actualitate.
Oferta scade pe zi ce trece.
Mirrorless nu este asa de versatil,ocupa mult loc,ai nevoie de obiectiv,etc.Cat de bun este?Nu sunt sigur de asta.

View Postmaccip, on 16 mai 2021 - 14:47, said:

https://www.f64.ro/o...OhoCfkYQAvD_BwE
Daca tot iei sa cari un aparat in plus, nu mai bine il iei si subacvatic?
Ies filme faine.
In plus, lentila nu se scoala la zoom, ramane inauntrul aparatului. Asta il face foarte rezistent.
Despre calitatea pozelor, eu zic ca e ok, nu-s mare fotograf sa apreciez.
Eu l-am luat de pe olx cu 1000 lei si cu o baterie rezerva, acum un an si sunt multumit.

Nu car un aparat in plus.
Pentru poze am separat iar pentru video am camera separata.Renunt la telefon in cazul asta.Ala poate sa stea "acasa".
Actualul este tot Olympus,dar a ajuns la capat de linie.
Nu am nevoie de subacvatic,cel putin pana acum.Sau asa cred.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu e vorba doar de faptul ca-i subacvatic. La mare de exemplu nu iese nicio poza sub apa tulbure. Dar macar nu trebuie sa-ti bati capul sa-l protejezi. E si foarte rezistent, poti sa-l dai de beton, n-are nici pe naiba. Zoomul se face in interior, sticla exterioara e fixa.
Ca dezavantaj, zoomul e mic.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
La aparatele de calitate zoom-ul in general este mic.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu prea inteleg din cele 3 modele alese cam ce vrei.
Ca SONY-ul ala nu e chiar compact si are zoom optic minuscul, pe cand celelate doua din lista au zoom optic mare..
Avantajul lui e senzorul mai mare fata e celelalte.

Celelate doua ar intra in comparatie mai curand cu asta de la Sony - https://www.emag.ro/...3/pd/DGQTY4BBM/
( la asta ma gandesc eu de cativa ani dar nu prea mai scade pretul )

Canon-ul nu l-as lua in calcul. Am avut ceva de la Canon, inca mai am unul si optica al compacte nu e prea grozava, comparativ cu celelalte doua.

Edited by eiffel, 16 May 2021 - 16:42.


#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Unul dintre cele mai importante aspecte in fotografie este lumina, adică dacă ai lumina buna scoți poze bune și cu cât lumina este mai putina, cum ar fi spre seară, pozele vor ieși mai rău.
Din punct de vedere tehnic daca senzorul aparatului este mai mare va capta lumina și detalii mai multe, dacă ISO este mai mare înseamnă că are sensibilitatea mai mare și va compensa într-un fel lumina slabă.

Dintre cele trei Panasonicul are senzor mai mic, adică 3/4 inch, iar celelalte două de 1 inch.
Canon are sensibilitatea ISO până la 12800 iar Sony până la 25.600 - deci daca este mai întunecat Sony va face poze mai bune, in lumina buna nu contează.

Raportat la aceste caracteristici Sony ar fi mai bun, pentru că reușește să facă poze in mai multe împrejurări.

Raportat la alte caracteristici cum ar fi ecran rabatabil sau nu, distanța până la care poate să facă poze etc. asta e subiectiv, depinde ce fel de poze vrei sa faci.

Edited by spider8, 16 May 2021 - 16:42.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 16 mai 2021 - 16:37, said:

Pai nu prea inteleg din cele 3 modele alese cam ce vrei.
Ca SONY-ul ala nu e chiar compact si are zoom optic minuscul, pe cand celelate doua din lista au zoom optic mare..


Zoom-ul lui Sony este aproape cat al Canon-ului:2,9 vs 3.Acest zoom optic marit nu este neaparat un avantaj.

View Posteiffel, on 16 mai 2021 - 16:37, said:

SONY
Avantajul lui e senzorul mai mare fata e celelalte.

View Postspider8, on 16 mai 2021 - 16:39, said:

Dintre cele trei Panasonicul are senzor mai mic, adică 3/4 inch, iar celelalte două de 1 inch.

Toare trei au aceiasi dimenisune a senzorului:1''

View Posteiffel, on 16 mai 2021 - 16:37, said:

Celelate doua ar intra in comparatie mai curand cu asta de la Sony - https://www.emag.ro/...3/pd/DGQTY4BBM/
( la asta ma gandesc eu de cativa ani dar nu prea mai scade pretul )

Sony din link-ul tau are senzorul cel mai mic,de 1/2,3 fata de 1'' cele de mai sus.
Este mai slab decat cel ales de mine.Posted ImageCe are in plus nu este asa de important.Totul incepe de la senzor.

#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 08.08.2018
Panasonicul DMC-TZ100 are senzor de 1''. Eu l-as lua pentru zoom-ul mai mare, nu este un aparat profesional, iar la fotografiile din excursii ai nevoie de multe ori de un zoom optic mai mare.

Edited by mannick, 16 May 2021 - 18:27.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Panasonic are doua avantaje fata de Sony:are protectie la praf/nisip si are vizor fix.
Sony are un avantaj major fata de Panasonic:senzorul este CMOS fata de MOS.De asemenea are si rezolutia imaginii net superioara.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Panasonic. Asta ca sa si ai un motiv sa-l cari dupa tine cand il vei cara. In lumina buna aduce un plus de versatilitate datorita zoomului.
La celelalte, desi au obiective luminoase, utilitatea e similara cu a unui telefon mai nou si cel mai probabil vor fi abandonate dupa 2 excursii sau concedii. Vor fi inutile la serbari, la spectacole si alte evenimente de genul asta.
"Overlap"ul cu telefonul e pur si simplu prea mare ca sa mai merite cumparate in 2021.

Eu am pastrat in uz un singur aparat. Un SX240 destul de depasit de mult dar inca ok pe lumina. Fix pentru zoom ca imi place sa ma joc cu perspectiva cand fac poze. Sau sa scot kkturi din cadru tot cu ajutorul pespectivei :)

Edited by underb, 16 May 2021 - 19:12.


#14
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Vezi ca Panasonicul TZ100, in specificatii are senzorul de 4/3...adica mai mare de 1". Sau au gresit aia in specs?! Eu stiam ca are senzor de 1", asa ca...In plus, are si zoom optic de x10, celelalte avand doar x3. Modelul urmator (TZ200) are x15, dar se pare ca nu e mai bun la calitatea pozelor, are un vizor mai bun...si pretul...Posted Image
TZ100 e un aparat foarte apreciat de site-urile de review-uri foto. Adi, ia vezi aici:
https://www.dpreview...asonic_dmczs100
https://www.dpreview...camera-bargains

Edited by danpet, 16 May 2021 - 19:28.


#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadisz, on 16 mai 2021 - 18:50, said:

Panasonic are doua avantaje fata de Sony:are protectie la praf/nisip si are vizor fix.
Sony are un avantaj major fata de Panasonic:senzorul este CMOS fata de MOS.De asemenea are si rezolutia imaginii net superioara.
Senzorul e tot CMOS si la Panasonic, dar eu nu stiu sa aiba protectie la praf/nisip...Eu am un Panasonic FZ300 care are protectie la praf si stropi de apa si de care sunt foarte incantat, exceptand faptul ca are senzor mic (1/2.3) si e cam "bloncos" (mare), dar are zoom optic x24 si luminozitate f/2.8 pe toata plaja de zoom!
Mai am un Nikon cu zoom x60, dar pe care, desi e mai mic, nu-l mai folosesc de cand am luat Panasonicul...ar trebui sa-l pun la vanzare...Nikon P610 care vede craterele de pe Luna Posted Image E in stare impecabila (daca e cineva interesat).

Poate ca unii nu stiu de functiile deosebite ale camerelor Panasonic: 4K Photo si Post-Focus.
4KPhoto = cadre in rafala de 30fps (doar 8MP...4K), in 3 variante. la una din ele, inregistreaza cadre incepand cu 1 secunda dinaintea apasarii pe declansator Posted Image
Post Focus = iti poti alege planul de focalizare...dupa ce ai facut poza Posted Image...evident, ca pentru o poza, trage o rafala cu focalizari diferite, din care sa-ti alegi dup-aia.

Edited by danpet, 16 May 2021 - 19:56.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanpet, on 16 mai 2021 - 19:42, said:

Senzorul e tot CMOS si la Panasonic, dar eu nu stiu sa aiba protectie la praf/nisip...Eu am un Panasonic FZ300 care are protectie la praf si stropi de apa si de care sunt foarte incantat, exceptand

De aici le-am luat
https://kagoo.co.uk/...t-dsc-rx100-iii

View Postunderb, on 16 mai 2021 - 19:09, said:

Panasonic. Asta ca sa si ai un motiv sa-l cari dupa tine cand il vei cara. In lumina buna aduce un plus de versatilitate datorita zoomului.
La celelalte, desi au obiective luminoase, utilitatea e similara cu a unui telefon mai nou si cel mai probabil vor fi abandonate dupa 2 excursii sau concedii. Vor fi inutile la serbari, la spectacole si alte evenimente de genul asta.
"Overlap"ul cu telefonul e pur si simplu prea mare ca sa mai merite cumparate in 2021.

Eu am pastrat in uz un singur aparat. Un SX240 destul de depasit de mult dar inca ok pe lumina. Fix pentru zoom ca imi place sa ma joc cu perspectiva cand fac poze. Sau sa scot kkturi din cadru tot cu ajutorul pespectivei Posted Image

Nu-i o problema caratul.
Oricum,mi-as taia venele in direct si in reluare daca ar trebui sa dau 2000 de lei pentru un rahat de telefon.Posted Image

Iar zoomul mare nu-i un factor de calitate,repet.

#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mie-mi pare ca esti deja hotarit, numai ca astepti ca lumea sa iti valideze alegerea.
Si, iaca na, nu iese cum vrei tu.

#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadisz, on 16 mai 2021 - 20:15, said:

Pai astia spun prostii. Uita-te ce spun la zoom si la luminozitatea obiectivelor...total aiurea!
Uita-te pe site-uri serioase (ce ti-am trimis eu): dpreview, imaging-resource, cameradecision (si astia mai strecoara cate o greseala, dar sunt utili).

Edited by danpet, 16 May 2021 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate