Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Parere schimb monitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
salutare, cer si eu parerea legata de schimbul a 2 monitoare
eu am un Dell 27 inch ips fhd 80hz iar un prieten are un Samsung 28 inch ips 4k fara hdr, curbat la 60 hz. Merita sa schimb Dell-ul meu full hd cu Samsungul lui, cu o mica diferenta din partea mea?
Monitorul meu este folosit la pc-ul actual cu placa video Gforce gtx 1050 ti 4gb, si la ps4+xbox s.

Edited by amertime, 16 May 2021 - 12:13.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Cred ca este mai util sa specifici modelele exacte.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Tu nu ai cu ce sa te joci 4k momentan....si nici in urmatorii 2 ani in situatia actuala.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru 4K este nevoie si ieri si azi si maine si in vecii vecilor de placa video ultrapotenta.Vorbesc de jocuri.Ceva de genul 3080/3080Ti.Pretul la aceste placi il stii,nu?Nici in vremurile cvasinormale aceste placi n-aveau preturi pamantene.
Daca nu ai o asemenea placa,monitorul 4K este doar un accesoriu pentru palmares.
Eu n-as schimba pentru nimic in lume acel DELL pentru acel Samsung curbat.Monitoarele curbate sunt doar o gaselnita nereusita de marketing.N-au reusit sa sparga vanzarile,din contra.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,510
  • Înscris: 20.10.2015
https://www.emag.ro/...kBoCtKcQAvD_BwE

Eu am 2 d-astea de 2 ani
No problem

#6
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007

View Postadisz, on 16 mai 2021 - 13:47, said:

Pentru 4K este nevoie si ieri si azi si maine si in vecii vecilor de placa video ultrapotenta.Vorbesc de jocuri.Ceva de genul 3080/3080Ti.Pretul la aceste placi il stii,nu?Nici in vremurile cvasinormale aceste placi n-aveau preturi pamantene.
Daca nu ai o asemenea placa,monitorul 4K este doar un accesoriu pentru palmares.
Eu n-as schimba pentru nimic in lume acel DELL pentru acel Samsung curbat.Monitoarele curbate sunt doar o gaselnita nereusita de marketing.N-au reusit sa sparga vanzarile,din contra.

pe mine rata de refresh m-a facut sa m-a gandesc daca e ok sa-l dau la schimb..

#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Full HD sunt o relicva a trecutului. Mie imi pare rau ca inca nu se prolifereaza 8k, sa pot alege o solutie convenabila.

Bine, eu nu ma joc, sunt om serios.

PS: FullHD si 27 inch, acum vad gravitatea situatiei... Acum, depinde ce faci cu el, nu prea ai dat detalii.

Edited by Notsure, 16 May 2021 - 15:17.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
8K este deja slabut.
Ar trebui sa te gandesti serios la 16K.Posted Image

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View PostNotsure, on 16 mai 2021 - 15:15, said:

Full HD sunt o relicva a trecutului. Mie imi pare rau ca inca nu se prolifereaza 8k, sa pot alege o solutie convenabila.

Bine, eu nu ma joc, sunt om serios.

PS: FullHD si 27 inch, acum vad gravitatea situatiei... Acum, depinde ce faci cu el, nu prea ai dat detalii.
Si ce faci cu 8K, cand placile video actuale nu duc nici macar 4k 120Hz... ce sa faci cu 8K? sa te lauzi la rude/prieteni, ca altceva nu poti face cu el.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Full HD si 27" e problema.
Eu personal le folosesc pentru Office si fara 2k nu pot sa ma asez la birou.

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postmirel3003, on 16 mai 2021 - 15:52, said:

Si ce faci cu 8K, cand placile video actuale nu duc nici macar 4k 120Hz... ce sa faci cu 8K? sa te lauzi la rude/prieteni, ca altceva nu poti face cu el.

Da ce-mi trebuie 120Hz, barosane, doar nu-s copil care joaca counter strike? Toate placile au de mult un DP 1.4 ca sa duc 8k 60Hz 4:4:4. Poti sa duci asa ceva si direct din integrata, prin DP-ul placii de baza.

Bine, momentan sunt ok si cu 4K la 27 inch, dar full hd mi se pare atroce. Poate doar sa-l tin la 1.5m de mine ca sa fie ok.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Da' zi-ne ce faci in seriozitatea ta, de esti asa special. Sau suntem prea simpli si nu meritam sa stim?

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postamertime, on 16 mai 2021 - 12:09, said:

salutare, cer si eu parerea legata de schimbul a 2 monitoare
eu am un Dell 27 inch ips fhd 80hz iar un prieten are un Samsung 28 inch ips 4k fara hdr, curbat la 60 hz. Merita sa schimb Dell-ul meu full hd cu Samsungul lui, cu o mica diferenta din partea mea?
Monitorul meu este folosit la pc-ul actual cu placa video Gforce gtx 1050 ti 4gb, si la ps4+xbox s.
28" curbat e no-no .. 4K se vede cool , ultra definitie a pixelilor dar de jucat tot in FHD te vei juca caci nu iti duce placa video. Oricum, daca te joci FHD pe un display 4K ai o mapare de 4:1 asadar se va avedea clar.
Tine de tine daca vrei sa il schimbi sau nu ... mare avantaj nu o sa ai insa.

View PostNotsure, on 16 mai 2021 - 15:15, said:

Bine, eu nu ma joc, sunt om serios.
Si eu ma consider om serios dar tot o ard ocazional in jocuri. In clipa cand nu te mai joci poti sa consideri ca ai devenit batran.

View PostNotsure, on 16 mai 2021 - 18:09, said:

Da ce-mi trebuie 120Hz, barosane, doar nu-s copil care joaca counter strike?
Ai dat scroll la un text in 120 Hz ? Sa vezi cat de fluida e interfata in browsing, documente ... orice in general.
Si nu, nu trebuie sa te joci counterstike .. sunt atatea jocuri interesante. Tocmai s-a lansat Metro: exodus enhanced edition .. cu o placa RTX este pur si simplu superb. Cyberpunk iarasi, e un joc care merita jucat din plin cu RTX ... si mai sunt o multime ... si asta o spun eu, in al 5-lea deceniu de viata, cu 2 copii :D ...

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cand dau scroll e partea cea mai putin importanta, cand ma opresc din scroll conteaza. Oricum, intre a cvadrupla rezolutia si a dubla frecventa, prefer de departe rezolutia. Una e sa nu curga perfect in cateva secunde cat dai scroll, alta e sa se vada in ceata cand te opresti din scroll si vrei sa te bucuri de detalii.

Si la jocuri, sincer, daca ar fi sa joc, as prefera CS in locul unor jocuri complicate (si dupa mine si plictisitoare), care implica grija permanenta si upgrade pentru sistem, instalari, consum nervos etc. Un film e si mai simplu de consumat, si mai interesant, mai ales daca mai ai si alte griji pe cap.

Edited by Notsure, 17 May 2021 - 10:25.


#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostSpeedDemon, on 16 mai 2021 - 12:30, said:

Tu nu ai cu ce sa te joci 4k momentan....si nici in urmatorii 2 ani in situatia actuala.
In plus, la 27-28 de inch chiar daca va avea jocuri si filme 4k va trebui sa aiba ochi de vultur ca sa sesizeze vreo diferenta Posted Image .
Diferenta intre un monitor curbat si unul drept la dimensiunile acestea este ca la primul dintre ele distanta intre ochi si mana se modifica atunci cand folosesti un servetel pentru a-i sterge ecranul Posted Image .

Edited by spooky51, 17 May 2021 - 11:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate