Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Miros si gust lipsa

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View PostLeo2006, on 16 mai 2021 - 09:54, said:

Mancati o capatana de usturoi si dupa aceia sa-mi spuneti daca va simtiti mai sanatos si daca aveti simtul gustului mai puternic. S-au incercati cu niste ardei iute cayenne, un borcanel intreg ca sa va revina gustul.Nu recomand experienta aceasta celor care au pierdut simtul gustului. Un om sanatos se opreste cand simte ca-i ia gura foc.
Un consumator de ustoroi nu molfaie catei ca pe seminte , mananci cu simt de raspundere un mujdei cu smantana , nu bagi in gura o " capatana " si astepti sa-ti ia foc nasul si ochii.....

Edited by BaXXon, 16 May 2021 - 10:04.


#20
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View Postodastramosilor, on 16 mai 2021 - 09:57, said:

mai ales cand tratezi cu indiferenta si paracetamol Posted Image)


si cum il transmite, prin lins clante si ambalaje??
Ti-as spune cum, dar imi dau seama ca este inutil...

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmulder_372000, on 16 mai 2021 - 10:05, said:

Ti-as spune cum, dar imi dau seama ca este inutil...
vaccineaza-te ca sa nu ai de suferit de pe urma „inconstientilor”.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostLeo2006, on 16 mai 2021 - 09:54, said:



Mancati o capatana de usturoi si dupa aceia sa-mi spuneti daca va simtiti mai sanatos si daca aveti simtul gustului mai puternic. S-au incercati cu niste ardei iute cayenne, un borcanel intreg ca sa va revina gustul.Nu recomand experienta aceasta celor care au pierdut simtul gustului. Un om sanatos se opreste cand simte ca-i ia gura foc.

Alea sunt pt. qixde.

Cayenne e apa de ploaie oricum.

La masa, pe langa mancare, mananca si un praz gros intreg si crud, gros am scris, si pe langa el pune in mancare si o lingurita plina de hiperciusca macinata din cea mai iute ciusca romaneasca.



#23
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View Postodastramosilor, on 16 mai 2021 - 10:10, said:

vaccineaza-te ca sa nu ai de suferit de pe urma „inconstientilor”.
Nu vreau sa intru in nicio polemica cu tine si am sa iti spun doar ca am avut si covid si m-am si vaccinat!

#24
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postmulder_372000, on 16 mai 2021 - 10:18, said:

Nu vreau sa intru in nicio polemica cu tine si am sa iti spun doar ca am avut si covid si m-am si vaccinat!
Dupa ce te-ai mai vaccinat ?

#25
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postmulder_372000, on 16 mai 2021 - 10:18, said:

Nu vreau sa intru in nicio polemica cu tine si am sa iti spun doar ca am avut si covid si m-am si vaccinat!
ce polemica??
te-am sfatuit sa te vaccinezi ca sa fii protejati de cei care bagatelizeaza problema, ca altfel n-ai cum sa fii protejat, in conditiile in care ei nu respecta carantina.
deci foarte bine ai facut.
ai alta solutie?

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 10:21, said:

Dupa ce te-ai mai vaccinat ?
intai o avut covidu, apoi s-a vaccinat, nu invers...

#26
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postodastramosilor, on 16 mai 2021 - 10:22, said:


intai o avut covidu, apoi s-a vaccinat, nu invers...
Intocmai ! Care e logica ?

#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 10:24, said:

Intocmai ! Care e logica ?  
da ce? trebe musai sa fie?!

#28
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 10:24, said:

Intocmai ! Care e logica ?
Logica este ca mai am plecari din tara si nu vreau sa dau bani pe teste PCR de fiecare data...Si da, mai intai am avut covid anul trecut si apoi m-am vaccinat.

#29
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Din cauza unor iresponsabili ca tine a facut ravagii covidul in toata lumea. Banuiesc ca te-ai plimbat in voie,asai? Mi-ar fii rusine sa postez asa ceva. Mai am eu un tampit, coleg de serviciu, pendicostal, la fel nu avea gust si miros era racit si asa venea la serviciu. Mai apoi sa aflam ca toata familia lui a avut covid in acea perioada.

#30
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postmulder_372000, on 16 mai 2021 - 10:29, said:

Logica este ca mai am plecari din tara si nu vreau sa dau bani pe teste PCR de fiecare data...Si da, mai intai am avut covid anul trecut si apoi m-am vaccinat.
Si daca te-ai vaccinat , la granita nu-ti mai face test ?
Crezi ca daca te-ai vaccinat nu mai poti lua virusul ?

#31
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 10:34, said:

Si daca te-ai vaccinat , la granita nu-ti mai face test ?
Crezi ca daca te-ai vaccinat nu mai poti lua virusul ?
Nu vreau sa te jignesc, dar logica nu prea-ti functioneaza. Daca m-am vaccinat, la granita cand ma intorc nu imi face nimeni test si nici nu sunt nevoit sa intru in carantina. La granitele altor tari nu-mi pasa daca imi fac testul ca nu-l fac pe banii mei. Si da, virusul il poti lua si vaccinat, doar ca dezvolti o forma mult mai usoara de boala. Si nu as vrea sa poluam topicul omului ca nu este vorba despre mine. Mi-am expus o parere, cel putin ca unul trecut prin boala si atat!

#32
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postmulder_372000, on 16 mai 2021 - 10:41, said:

Nu vreau sa te jignesc, dar logica nu prea-ti functioneaza. Daca m-am vaccinat, la granita cand ma intorc nu imi face nimeni test si nici nu sunt nevoit sa intru in carantina. La granitele altor tari nu-mi pasa daca imi fac testul ca nu-l fac pe banii mei. Si da, virusul il poti lua si vaccinat, doar ca dezvolti o forma mult mai usoara de boala. Si nu as vrea sa poluam topicul omului ca nu este vorba despre mine. Mi-am expus o parere, cel putin ca unul trecut prin boala si atat!
Deci faci test inevitabil = ok !
Forma usoara ? Esti medic si ai patit sau vorbesti din auzite ? Stii ca trebuie sa-l repeti la fiecare 4 luni ?Sau 3 luni ?!
P.S. E alegerea fiecaruia , nu te-am intrebat cu repros ci doar din curiozitate .

#33
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Ai avut covid.Am avut si eu cat si toata familia mea.Am trecut cu totii prin asta,nu a fost mare lucru.Sotia experimenteaza si ea la fel ca tine faza cu lipsa gustului.Este o problema de timp pana iti vei recupera acest simt.Posibil sa apara si sa mai dispara ,dar totul va revenii la normal pana la urma.Stai linistit,nu te stresa.

Cel mai mult mi-ar face placere daca lumea nu s-ar mai certa atat .De obicei adevarul este la mijloc,dreptate deplina nu au nici unii nici altii,important este sa fim mai intelegatori unii cu altii.

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 10:45, said:

Stii ca trebuie sa-l repeti la fiecare 4 luni ?Sau 3 luni ?!
Lumea se vaccineaza de peste 5 luni si nu se pune deloc problema repetarii, la fiecare 4 luni.
mai iesi si tu din pestera, mai citeste niste almanahe, ceva...

#35
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostBaXXon, on 16 mai 2021 - 09:34, said:

Nu mai spune aiureli . Un om sanatos daca manca ceapa si usturoi isi strica gustul ?! Spune mai bine ca tie nu-ti plac si se intelege ....
O sa iti urmez sfatul si o sa beau o sticla de whisky ca usturoi, ceapa nu am si nici praz. Sper ca merge si cu whisky.

#36
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postrhdghdhs, on 16 mai 2021 - 10:30, said:

Din cauza unor iresponsabili ca tine a facut ravagii covidul in toata lumea. Banuiesc ca te-ai plimbat in voie,asai? Mi-ar fii rusine sa postez asa ceva. Mai am eu un tampit, coleg de serviciu, pendicostal, la fel nu avea gust si miros era racit si asa venea la serviciu. Mai apoi sa aflam ca toata familia lui a avut covid in acea perioada.

Recomandarile oficiale nu prevad ca in caz de lipsa gust,miros sa fugi sa iti faci test PCR, sa stai izolat in gulag sau sa faci alte lucruri consumatoare de timp sau oportunitati. Eu nu sunt doctor, nu pot evalua situatia de risc de sanatate in care ma aflu, si nu cunosc numele doctorului meu de familie, nu am incredere in sistemul de sanatate si consider ca daca te prezinti la doctor cu o boala din care nu iti revii singur, este prea tarziu pentru cele lumesti. Apreciez ca tu consideri ca am gene superioare si am scapat de covid prin simplu noroc, dar pentru linistea ta te anunt ca lucrez de acasa si nu am fost la birou in aceasta perioada, nu am interactionat cu lume, am purtat masca intotdeauna conform reglementarilor oficiale, si nu cunosc nici un caz de covid in familie, multi din familie si de la birou deja vaccinati, nu stiu nici un om cu test pozitiv. Sper ca acum te-ai linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate