Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa noastră de la … Mediterană :)

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostTarzy, on 16 mai 2021 - 05:35, said:

Frumos ... alt loc dd parcare in afara de cel de pe trotuar si n fata casei mai exista? .... sau cel mult 1 masina per locuinta este maxim ce se poate detine?
Salut, momentan locuri unde apuci dar in toate spania se elimina locurule de parcare de pe strazi inclsiv in acest orasel. Deja pe strazile de langa noi incep sa apara givece imense de lemn cu copaci si flori. Asta e viitorul, carless :). Pe mine nu ma deranzeaza, ne vom fataia pe la plaja, promenada, restaurante cu taxiul, 6 km, 2 euro :) altfel

View PostEMPP, on 16 mai 2021 - 06:57, said:

casa-i faina ce ma ingrijoreaza sunt acei popi pusi sub acele grinzi
Fostii propietari au incercact sa faca ceva, au daramat curatat deja prin zona de mijloc dar s-au oprit.

View Postfigo1988, on 16 mai 2021 - 07:06, said:

Până când respectivii o să vadă ce înseamnă un proiect atât de mare de renovare într-o țară unde nu poți aduce muncitori cu duba din zone unde fac agricultura de subzistență.

E foarte mișto proiectul, mult succes in a îl duce la capăt! Ce planuri aveți cu renovarea dpdv logistic? Ce firma de construcții veți folosi, cam cat de complicat e cu autorizațiile și la ce costuri estimezi in final că vei ajunge?
Planul e simplu, anagajm firma de ahitectura care face toate treaba inclusiv evaluarea structurii existente, recompartimentare, etc. Odata ce avem planul aprobat trecem la treaba. Nu exlud aducerea unei echipe de doi zidari buni din zona buzau cu care am mai lucrat la doua case in buzau. Vom folosi si echipa local la dulgherie, vrem sa pastram arhitectura originala, grinzile de lemn ce sunt expuse sunt foarte apreciate. La fel vom folosi arhitectul si echipa local pentru chestii legate de traditie si functionaliatte, gen ventilatia, terasele, caldura pentru zona respectiva.

View PostGlCA_Contras, on 16 mai 2021 - 08:33, said:

O sa coste renovarea mai mult decat o casa decenta noua... Mi se pare prea spatioasa.
Nu e chiar asa, tote costa, in general costurile finale sunt asemanatoare, deh piata libera ce se ajusteaza. Imi plac proiectele de restaurare si imi plac casele vechi din pozitii centrale. In general casele noi sunt construite in afara centrului istoric. Eu sunt mare fan a locui in centru unde toate sunt in raza ta de mers pe jos.
Asta e casa de la "tara" avem in plan si o casa pentru viata de toata ziua. Acolo vom fi mai atenti la proximitatea de scoli, parcuri, clinici, etc. E posibil sa alegem ceva nou. Dar sunt total impotriva mersului cu masina la scoala, scoala trebui sa fie in proximitate gen mers pe jos 15-20 min. E posibil tot vechi sa luam din cauza asta, scolille tind sa fie deja facute in zone centrale.
Plus in spania, diferenta de 12-15.000 taxa de transfer proprietate e probabil tota caramida care ne trbuie avand in vedere ca o caramida e undeva la 0.4 euro :)

View PostEMPP, on 16 mai 2021 - 08:47, said:

are curte interioara?asa mi s-a parut
Are doar noi o sa o eliminam in favoarea unei gradini mici in spate, nu avem nevoie de anexe, vom avea o cladire compacta ce va ocupa 60-70% din spatiu restul gradina in spate. cladirea fiind acum compacta va gazdui o terasa mai utila.

View Postedi10000, on 16 mai 2021 - 12:09, said:

Este ok, in Spania gasesti echipe de lucru care se ocupa de tot. Eu am vazut si pe Coasta de Azur (in Nisa) case renovate cu echipe romanesti...in tarile latine merge si asa. PS Daca vrei sa lucrezi cu conationali, vezi ca zona Valenciei este plina de romani care lucreaza in constructii si care te pot ajuta la preturi decente. PS PS Felicitari pentru alegere, zona Valenciei este minunata.
Cum spumeam o sa folosim un mixt, arhitect si tehnici locale adaptate climei locale pentru patrarea personalitatii casei atat arhitectonic dar si functional, terase, ventilatia pasiva, etc. Daca merita putem aduce o echipa sa faca munca simpla de zidarie pe perioada de irna can in ro e cam prost oricum sa lucrezi afara.

Rezumat, am dat de fapt banii pentru terenul in locatia respectiva si oportunitatea de a recrea o casa clasica spaniola. Depinde ce ne sfatuieste arhitectul putem darama tot si reconstrui, nu ma deranjeaza. Avem 7 proprietati din care doar una este mai "noua" de 60 ani :). Toate le-am luat intr-o stare proasta, aveau nevoie de reparatii mari, nu cumpar cu credit si le fac in timp fara presiune.
Intorcandu-ma la Strada Soarelui nr 55 :) chiar vreau sa mai lucram un pic si la fatada daca ni se permite, sunt cateva fatade care mi-au placut in zona, pastram ideea zonei.

"ne vom fataia pe la plaja, promenada, restaurante cu taxiul, 6 km, 2 euro :) altfel " altfel nu putem gusta Estrella, San Miguel, Agua de Valencia :).
Sunt parcari mari amenajate la cateva sute de metri.
PS suntem in mijlocul unei bogate zone viticole, e pacat sa nu poti gusta seara la o terasa.

Imi cer scuze, ma omoara auto complete de pe laptop, tot felul de cuvinte ciuntite Posted Image

#20
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010

View Postceocri, on 18 mai 2021 - 13:51, said:

...... suntem in mijlocul unei bogate zone viticole, e pacat sa nu poti gusta seara de seara la o terasa.


Of topic: Apreciez efortul intelectual si financiar pentru a salva o ruina, espero que todos tus deseos se hagan realidad.  Felicitaciones.....De parte de todos usuarios inmobiliarios de Softpedia!

Edited by Povestitorul, 18 May 2021 - 14:06.


#21
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View Postceocri, on 18 mai 2021 - 13:51, said:

Salut, momentan locuri unde apuci dar in toate spania se elimina locurule de parcare de pe strazi inclsiv in acest orasel. Deja pe strazile de langa noi incep sa apara givece imense de lemn cu copaci si flori. Asta e viitorul, carless Posted Image. Pe mine nu ma deranzeaza, ne vom fataia pe la plaja, promenada, restaurante cu taxiul, 6 km, 2 euro Posted Image altfel

...

Intradevar parcarea "la bordura" nu este o solutie, dar masina tot e necesara sa detii .... ptr excursii in afara orasului, concedii, etc, sper ca exista parcari amenajate la distante decente si mai ales la costuri accesibile.

#22
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Succes!

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Succes cu ruina !
Sa ne zici cat a costat la sfarsit

#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Printre cele mai tari amintiri le am din Valencia. Ce betii am tras cu colegii din UK si Italia, mancare ieftina, bautura nu mai zic, ajungeam dimineata in camera sau faceam petrecere in apartament. In perioada petrecuta acolo nu m-am atins de apa, beam de la bere in sus. Stateam intr-un Airbnb in centrul orasului, terasa avea dus si ne faceam baie la 2.00  pe acoperis noaptea chiar vis-a-vis de primarie. Ce amintiri, ce vremuri...

Edited by edi10000, 18 May 2021 - 22:08.


#25
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 03.05.2020
poate nu am inteles bine, insa ati fost scutiti de taxa pentru transferul proprietatii?

#26
Magos

Magos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmhro, on 31 mai 2021 - 16:10, said:

poate nu am inteles bine, insa ati fost scutiti de taxa pentru transferul proprietatii?

Nu, dar au spus ca au cumparat casa in paragina, platind doar 3500 Eur taxa de transfer.

Minunat proiect, m-am abonat la parcursul acestuia! Posted Image Mult success!

#27
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostMagos, on 01 iunie 2021 - 07:40, said:


Nu, dar au spus ca au cumparat casa in paragina, platind doar 3500 Eur taxa de transfer.


Exact, preț mic, taxa de transfer proporțională.
Momentan luptam cu finalizarea actelor de la distanță. Merge mult mai greu decât in situații normale.

Pe măsura ce trece timpul și citesc cred ca o sa o restaurăm cât mai aproape de forma inițială. Se pare ca curtea interioară de pe mijloc va rămâne pe mijloc pentru a facilita ventilarea pasiva a casei.
Nu ma opun ideii, noi vroiam o grădina de ceai și o terasa cât mai mare dar pastrarea arhitecturii și mai ales conservarea tehnicilor de răcire pasiva au prioritate.
Nu vrem sa facem o magăoaie ce are pe urma nevoie de AC obligatoriu.

#28
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Acolo oricum ai nevoie de ac obligatoriu din iun in sept. Si strada/orasul se incinge de la soare

Edited by radu103, 01 June 2021 - 16:47.


#29
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Nu obligatoriu... in juma' de glob se foloseste ventilatia pasiva cu succesPosted Image

Edited by mircea812, 02 June 2021 - 08:11.


#30
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postmircea812, on 02 iunie 2021 - 08:09, said:

Nu obligatoriu... in juma' de glob se foloseste ventilatia pasiva cu succesPosted Image

Exact, in ultimele decenii sau ignorat tehnicile vechi de constructie, pune boiler pe motorina, pune AC-uri si gata.
Exista un curent puternic in Africa de a se actualiza techicile curente de constructie cu cele vechi ce foloseau tehnoci pasive de racire la nivel de cartier, strada, locuinta. Trebuie sa fi nebun sa nu intelegi ca racind cu AC produci mai multa caldura per total Posted Image.

Dupa cum vezi strazile sunt inguste tocmai pentru a se umbri caldirile reciproc, soare pe strada doar la amiaza, sunt strazi si mai inguste si mai eficiente. Noi avem fatada spre vest, storuri, ferestre mici, fatada de piatra, turn de ventilare pe mijloc. etc

Attached Files


Edited by ceocri, 03 June 2021 - 17:48.


#31
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am fost luna trecută, doua săptămâni, la locație, doar vacanță, nu am reușit nici pana acum sa terminam actele, deși avem avocat, se mișcă greu oficialitățile in Spania și Irlanda de unde ne trebuie tot felul de acte. Luna asta trebui sa terminam.
Cum ziceam, am stat doua săptămâni și suntem super incantați de zona și stațiunile/punctele de interes ce sunt in zona in raza de 30 min de condus.
Ceea mai aproape plaja e la 4 km, largă cu dune de nisip, dar si zone cu stânci, golfuri, peșteri la 6+ km. Foarte incantați de faptul ca sunt și munți in zona, satul de plaja, la 30 min ești deja la răcoare, 1500-2000 metri.
Așa ca acum după ce ne-am familiarizat cu zona am hotărât sa alocam un buget mediu spre mare proiectului. Dacă nu ne plăcea mult, o făceam cu costuri cât mai mici și cât mai simpla.
Va fi casa noastră de vacanța (de la țară), nu casa principala. O sa încercam sa cuprindem cât mai multe dormitoare 5+ pentru vacante cu prietenii sau familia.
In planurile mele asta e casa de la țară, o sa luam probabil și 2000 de metri teren pentru o grădina in zona. Am găsit deja unul de 2000 metri 20x100, pe un drum mic cu spatele la un rău. Are deja câțiva portocali și palmieri maturi. In rest e sălbăticit.
Dacă work remote merge pentru mine și anii următori vom caută o casa pentru locuit permanent in Valencia.
La începutul lunii viitoare mergem acolo sa începem treaba cu arhitectul, cu structuristul, etc. Vedem dacă luam și terenul.
Am pus câteva poze de prin zona.

Edited by conu71, 01 December 2021 - 00:29.
la cerere


#32
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Frumușica doamna in albastru. Și locurile/peisajele ..evident :)



#33
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Cu puțin noroc am putea avea cheile vineri :).

#34
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Astazi am desfacut sticla Cava Dominio de la Veg ce o aveam luta in spetembrie cand credeam ca o sa bem in casa Posted Image  Posted Image , am finalizat actele :).
Maine ne mutam in Valencia pentru iarna cu catel si purcel. Am gasit si arhitect, dam drumul la treaba, proiect de reparatii/modificare, acte si avize, etc.
Din fericire zona este protejata, din fericire ca nu apar balauri pe acolo si centrul vechi is va pastra aspectul, farmecul. In schimb asta ne va limita la modificarile estetice si va dura mai mult pana obtinem autorizatia, circa 9 luni in loc de 3. Dar tot raul spre bine :).
Saptamana viitoare am sa pun cateva poze si un filmulet, le pastram pentru before and after.

#35
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
O poza de la hotelul din "sat" Mariot La Sella Golf Resort & Spa, au un SPA dragut si un championship golf course.
In ziua cand am fost noi la SPA a plouat, dar merita timpul petrect pe acolo.

Attached Files



#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
de firele de pe fațadă nu știu cum scapi

la casele vecine nu am văzut atâtea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate