Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Sinuzita cronica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
De ani buni am aceste probleme:

- flegma incolora de 5-6 ori pe zi mai ales de dimineata (atasat poza)
- nas infundat mai ales daca stau pe o parte (se desfunda o nara si cealalta se blocheaza)
- respiratie urat mirositoare
- sforait noaptea
- voce ragusita si pierderea puterii de a vorbi (nu mai am tonalitate si vlaga)
- ma simt obosit ziua si simt nevoiea de a ma odihni de cateva ori peste zi

Am fost la doctor de mai multe ori si am facut exudat si nimic. Am citit pe net foarte multe persoane cu problema asta.

S-a tratat careva de asa ceva?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepe prin a cauta alergeni prin casa.

#3
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009

 pasilla, on 15 mai 2021 - 23:11, said:

Incepe prin a cauta alergeni prin casa.

Am fost la mare 7 zile si tot am avut problema asta :(

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca sinupret. Amelioreaza dar nu face minuni. Spala-ti sinusurile cu apa de mare, sunt niste spray-uri pentru asa ceva.
Dar cel mai bine ar fi sa iei Serrapeptase.
“ Curăță sinusurile de acumulările care le obturează, cât și de infecțiile din acestea, fiind cea mai bună metodă de a scăpa de puncție. Elimină infecțiile sinusurilor în 2-4 luni. Este eficient în sinuzită cronică, etmoidală, sfenoidală, frontală, maxilară indiferent de origine (bacteriană, virală, fungică, alergică).

Pentru tratarea Sinuzitei se recomandă că după aproximativ 10 zile de tratament cu Serrapeptase Forte să se facă inhalații (1 litru apă clocotită, 1 lingură sare, 30 picături tinctură de propolis sau 3-4 picături de Ulei de Oregano Salbatic apoi să se sufle ușor și lung fiecare nară. După inhalații se acoperă capul și se stă la căldură cel puțin 30 min. Inhalațiile se fac timp de 10 zile.”

Ai grija, fiindca unul din efecte este constipatia. Eu am luat pentru diaree dar mi-a rezolvat si sinuzita.

Edited by Freddy12, 15 May 2021 - 23:48.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Exact asta am si eu.Se numeste rinita alergica.Medical se trateaza cu antihistamine.Am inceput si eu cu aceste substante dar m-am lasat de ele dupa cateva luni.Mai bine rabd sa ma trezesc mai devreme nu pot dormi mai mult de 6-7 ore (din cauza nasului care se infunda si nu mai poti respira corect) decat sa ma indop cu chimicale pentru anii care mi-au mai ramas.
Ce fac eu e sa ma dau cu ulei de menta in regiunea sinusurilor inainte de culcare ca sa am respiratia curata pana apuc sa dorm.Dupa aia cat da Domnu sa dorm pana simt ca nasul e infundat.
Daca ai rabdare poti sa cumperi un inhalator sa faci inhalatii cu solutie de apa sarata de 0,8% 3-4ml pe sedinta.Eu am facut de cateva ori,aduce ceva rezultate.dar dureaza cam un sfert de ora pana se evapora toata solutia.

Edited by Kean, 16 May 2021 - 06:58.


#6
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
am fost de curand la ORL, m-a examinat cu endoscopul, pe nari si mi-a spus ca am coroanele marite de aia mi se infunda nasul cand stau in pat( se numeste rinita vasomotorie). Pe langa asta am si deviatie de sept care e evidenta. Fiindca i-am zis ca ma doare si capul mai mereu, m-a pus sa fac un RMN la sinusuri si mi-a descoperit un mic sac in sinusuri infundat..deci am sinuzita cronica, dar foarte mica, dar care uneori imi da dureri de cap la propriu si la figurat. Deci sfatul meu ar fi sa gasiti un doctor bun mai intai, sa faceti un RMN la sinusuri  si dupa mai vedeti..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate