Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitionare teren- este posibila construirea?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
Buna ziua, am gasit un teren de cumparat, 10m deschidere la strada si 97m lungime pe care as dori sa construiesc o casa daca este posibil (am atasat poza cu schita terenului). Terenul are pe o parte alt teren iar pe cealalta parte alee de acces. Ceea ce nu inteleg este, daca intr-o parte este alee de acces, de ce nu este si aceasta considerata deschidere la strada. Am citit ca, casa poate sa se incadreze in 3 tipuri si in functie de tip trebuie sa ai minim: 8m,10m sau 12m deschidere la strada.

Imi poate spune cineva bazandu-se pe schita daca este posibil sa primesc autorizatie de construire? Ce acte ar trebui sa cer de la vanzator pentru a clarifica problema aceasta?

Multumesc anticipat!!

Attached Files


Edited by nebunuldestept, 15 May 2021 - 17:26.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cere vanzatorului un Certificat de Urbanism.

#3
Sorin_12

Sorin_12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2020
In Certificatul de Urbanism sunt mentionate retragerile pe care trebuie sa le respectati, POT, CUT, avize necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie, posibile informatii cu privire la caile de acces, etc.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnebunuldestept, on 15 mai 2021 - 17:26, said:

....Imi poate spune cineva bazandu-se pe schita daca este posibil sa primesc autorizatie de construire?
nu, pentru ca regulile difera in functie de zona


View Postnebunuldestept, on 15 mai 2021 - 17:26, said:

Ce acte ar trebui sa cer de la vanzator pentru a clarifica problema aceasta?
certificat de urbanism

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ca sa fie deschidere la strada, trebuie sa fie domeniu public, cred, aleea de acces cred ca este in cota indiviza, deci nu intra cine vrea pe ea, doar proprietarii comuni ai ei.

La 10m poate aveti inspiratia sa va faceti casele la distante diferite fata de strada, sa nu fie in linie, sa va auziti basinile unii altora noaptea.
Si ferestrele fati-le pe fata si pe spate, in lateral doar alea de baie, holuri sau geamuri suplimentare daca e cazul, mai mici, ca daca isi face apoi unu casa langa, vei avea priveliste de zid, te vei simti mai rau ca-n ghetto.

Si da, trebuie certificat de urbanism ca sa vezi cat si cum poti contrui, nu poti presupune fara sa il ai

Edited by Notsure, 15 May 2021 - 19:15.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cere certificat de urbanism, dar e f putin 10m latime.

In mod normal, daca regulamentul de urbanism nu stipuleaza altfel, ai asa cf codului civil:

0.6m pe partea fara ferestre
1.9m pe cealalta

De obicei se specifica in orasele mari jumatate din inaltimea cornisei, minim 3-5m.

Pe scurt: certificat de urbanism de construire, NU de Informare!

#7
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
Am inteles, Multumesc frumos pentru raspuns. Am luat legatura cu vanzatorul si mi-a spus ca nu are Certificat de urbanism. Sa il rog sa il scoata sau ma sfatuiti sa zic pas. Multumesc frumos inca o data

Am lua

View PostAdm, on 15 mai 2021 - 19:24, said:

Cere certificat de urbanism, dar e f putin 10m latime.

In mod normal, daca regulamentul de urbanism nu stipuleaza altfel, ai asa cf codului civil:

0.6m pe partea fara ferestre
1.9m pe cealalta

De obicei se specifica in orasele mari jumatate din inaltimea cornisei, minim 3-5m.

Pe scurt: certificat de urbanism de construire, NU de Informare!
Multumesc frumos pentru raspuns, am luat legatura cu el si a zis ca nu are Certificat de urbanism si ca poate sa scoata Certificat de Informare ca de constructie se scoate cand construiesti

Care ar fi diferenta intre cel de construire si cel de Informare?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnebunuldestept, on 15 mai 2021 - 19:48, said:

Care ar fi diferenta intre cel de construire si cel de Informare?
Principala diferenta e ca pot fi .....diferente intre ele.
Nimeni nu stie de ce si nimeni nu raspunde pentru asta :)

Edited by pasilla, 15 May 2021 - 19:50.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cel de informare e doar informare, nu are putere juridica, e vag.
Cel de construire e cel pe baza caruia legal poti construi.
Ce scrie acolo poti face, si sunt date toate detaliile.

In principiu poti construi doar cu PUD si pe calcan, ceea ce implica acordul notarial al vecinului.
De obicei vanzatorul se intelege cu vecinul si acesta vine si declara ca e de acord cu constructia pe calcan.

#10
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
Am inteles, va multumesc frumos!! O sa vad ce decizie iau

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postnebunuldestept, on 15 mai 2021 - 19:48, said:

Sa il rog sa il scoata sau ma sfatuiti sa zic pas.

Spune pas ! Posted Image

Terenul este foarte ingust si foarte lung si vei avea o gramada de dezavantaje ( gandeste-te la gard, la dimensiunile casei, la relatia cu vecinii, etc. ).

Aleea ta de acces nu permite intrarea unei masini de pompieri ( din schita pare a avea mai putin de 4 m latime ), si nu va fi considerata strada, deci nu prea vei putea sa lotizezi terenul respectiv.

Vezi ca in multe localitati distanta intre constructia ta si limita de proprietate trebuie sa fie 2,5 m ( fara a avea nevoie de acordul vecinului ). Gandeste-te la faptul ca s-ar putea sa nu te intelegic cu vecinul ( ca sa poti sa construiesti mai aproape de limita de proprietate ) ! Ce vei face atunci cu terenul ? Cum va arata casa ta ? Puneti aceste intrebari inainte sa dai banii deoarece dupa aceea nu prea mai ai ce sa faci ! Nu te lua dupa cei care iti spun verbal ca poti sa construiesti si ca totul este frumos si bine ! Posted Image  Ti-o spune unul care s-a fript ascultand balivernele altora ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 16 May 2021 - 06:48.


#12
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
mda, e complicat...
macar un 12-13 m sa fi fost acolo...
si lungimea terenului e un mare dezavantaj, cum zicea cineva. gard, sa tragi utilitati pe 20-30-50m e costisitior daca ai avea un plan sa pozitionezi casa mai in spre spatele terenului, etc...
o idee, zic si eu, ar fi, in eventualitatea in care totusi cumperi, ar fi sa te intelegi cu vecinul cu celalalt teren.
lasati un drum intre voi (aici trebuie iarasi vazut ce latime va impune pt drum ) si sa faceti parcele stanga dreapta...

#13
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009
Sunt curios ce ai facut in final. Ai cumparat sau nu?
Ai putea sa ceri de la primarie un RLU (regulament local de urbanism) unde regulile pot fi diferite de ce scrie in codul civil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate