Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Poti deveni profesor facand doar masterul daca ai licenta pe alte studii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Daca ai o licenta pe domeniul stiinte economice si doresti sa faci master pe un domeniu precum istorie sau gegrafie, poti deveni profesor?
sau e neaparat sa parcurgi mai intai licenta in disciplina respectiva, alatauri de modulul psihopedagogic?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Poti urma un program de conversie profesionala.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In arhiva ai specializarile de licenta si masterul aferent diverselor catedre, vezi exact ce si cum. Insa asa cum ai pus problema, nu.
http://titularizare....ntralizator.zip

#4
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postneagu_laurentiu, on 15 mai 2021 - 17:36, said:

In arhiva ai specializarile de licenta si masterul aferent diverselor catedre, vezi exact ce si cum. Insa asa cum ai pus problema, nu.
http://titularizare....ntralizator.zip
Dar daca as face facultatea de educatie fizica si sport licenta 3 ani la frecventa reduda, as avea calificarea de a preda la gimnaziu (facand si modulul psihopedagogic de sigur)

#5
Adriana83

Adriana83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2020

View PostSfaturiFaraTroleala, on 15 mai 2021 - 09:39, said:

Daca ai o licenta pe domeniul stiinte economice si doresti sa faci master pe un domeniu precum istorie sau gegrafie, poti deveni profesor?
sau e neaparat sa parcurgi mai intai licenta in disciplina respectiva, alatauri de modulul psihopedagogic?

Nu poți deveni profesor de geografie dacă urmezi un program de masterat în domeniul geografiei, tu având licenta în alt domeniu de studiu

#6
Adriana83

Adriana83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2020

View Postnicu131, on 15 mai 2021 - 17:22, said:

Poti urma un program de conversie profesionala.
Programele de reconversie profesionala pentru schimbarea disciplinei pe care o predai se adresează DOAR cadrelor didactice. Deci, doar dacă deja e profesor de o anumita disciplina (economie, sa zicem) poate urma curs de reconversie profesionala pt disciplina geografie/istorie/... și, ulterior, sa schimbe disciplina pe care o predă

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 16 mai 2021 - 06:19, said:

Dar daca as face facultatea de educatie fizica si sport licenta 3 ani la frecventa reduda, as avea calificarea de a preda la gimnaziu (facand si modulul psihopedagogic de sigur)
Asta da. Pentru liceu trebuie master si in corelatie cu domeniul studiat la licenta.

#8
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 15 mai 2021 - 09:39, said:

Daca ai o licenta pe domeniul stiinte economice si doresti sa faci master pe un domeniu precum istorie sau gegrafie, poti deveni profesor?
sau e neaparat sa parcurgi mai intai licenta in disciplina respectiva, alatauri de modulul psihopedagogic?
Nu.
Daca ai licenta in  stiinte economice si  modul psihopedagogic, vei deveni profesor de economie.
Si am o veste proasta, pentru ca economia se preda doar in clasa a 11-a, si doar la profilul socio-uman, si o poate preda chiar si un profesor de sociologie si educatie civica.  
O sa ai o competitie dura si poate doar prin pile o sa te poti angaja macar ca suplinitor prost platit  la un liceu , indiferent ce rezultat iei la titularizare.  

Faci o decizie extrem de proasta daca  crezi ca poti deveni profesor de economie asa usor, in conditile in care acum se cauta numai profesori de matematica, sport, biologie,  educatie tehnologica, fizica, chimie, limbi straine si informatica.  
Nici pe istorie si geografie nu prea se cauta profesori- daca te uiti, sunt cate 200 de locuri  vacante numai pe scolile si liceele  Bucuresti .


Poti deveni profesor de economie la ASE, dar pentru asta iti trebuie master si doctorat pe o ramura anume la stiinte economice, apoi trebuie sa publici niste carti, sa-ti cresti popularitatea, sa organizezi conferinte pe cheltuiala ta, prezentari in cadrul  ASE, si abia apoi poti  sa participi la concursul pentru pozitia de  asistent universitar seminarist .

Edited by PeterAlex, 16 May 2021 - 13:48.


#9
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu doresc sa devin profesor de economie
Doresc sa devin profesor de sport la gimnaziu, fara master, doar ca nu mai am varsta si situatia financiara la care sa pot face facultatea la zi si sa renunt la jobul actual. De aceea doresc sa stiu daca pot face studiile la frecventa redusa

Edited by Dany_Darke, 16 May 2021 - 22:45.


#10
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 16 mai 2021 - 19:55, said:

Nu doresc sa devin profesor de economie
Doresc sa devin profesor de sport la gimnaziu, fara master, doar ca nu mai am varsta si situatia financiara la care sa pot face facultatea la zi si sa renunt la jobul actual. De aceea doresc sa stiu daca pot face studiile la frecventa redusa
Ca sa devii profesor de sport, trebuia sa urmezi un colegiu sportiv.

Si apoi, sa  devii  priceput la sport!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 16 mai 2021 - 19:55, said:

De aceea doresc sa stiu daca pot face studiile la frecventa redusa
Sigur ca poti:

Legea educației naționale said:

Art. 140.
(5) Diplomele și certificatele de studii universitare eliberate de instituțiile de învățământ superior, în condițiile legii, pentru aceleași programe de studii, indiferent de forma de învățământ absolvită, sunt echivalente.


#12
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostPeterAlex, on 16 mai 2021 - 22:47, said:


Ca sa devii profesor de sport, trebuia sa urmezi un colegiu sportiv.

Si apoi, sa  devii  priceput la sport!

Nu cred ca trebuie niciun colegiu
Din cate stiu ma pot inscrie la o facultate la programa cu frecventa redusa doar pe baza dosarului cu foaia matricola din liceu si diploma de bacalaurrat

View Postneagu_laurentiu, on 16 mai 2021 - 23:36, said:


Sigur ca poti:
Multumesc!

#13
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostPeterAlex, on 16 mai 2021 - 22:47, said:


Ca sa devii profesor de sport, trebuia sa urmezi un colegiu sportiv.

Si apoi, sa  devii  priceput la sport!
Nu este suficient sa termini o licenta al unei facultati de profil la fara frecventa urmand modulul psihopedagogic?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ba este. Ai in arhiva mai sus, negru pe alb de la ministerul educatiei, asocierea studiilor cu postul din invatamant.

#15
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Stiti vreo universitate mai permisiva, ca sa zic asa, la care sa nu fie foarte seriosi unde pot face licenta la fara frecventa?
Am vazut ca ubb au asa ceva dar eu vreau o univerisitate din asta mai usoara, nu am chef din nou sa fiu student

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate