Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tesla România vinde mașini prin programul Rabla Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
dustdany

dustdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006
Tesla România, reprezentanța companiei americane, a început activitatea pe plan local și este înscrisă în programul Rabla Plus, au declarat pentru EVmarket.ro reprezentanții companiei.

În prima zi de funcționare în România, 14 mai 2021, în jur de 100 de persoane și-au arătat interesul pentru automobilele americane electrice.

Showroom-ul și service-ul Tesla România vor fi gata până la finalul anului. Sunt luate în calcul mai multe locații din sectorul 1, în zona de nord a Bucureștiului.

https://evmarket.ro/...bla-plus-19401/

Attached Files



#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bine.
De la ati arata interesul pana la a cumpara e cale extrem de lunga.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Au mers papagalii sa se dea mari  iar frustratii sa capete incredere

Oare au facut coada ordonata sau s-au bulucit?

#4
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
Eu stiu vreo 5 persoane care si-au pus precomanda la Tesla, la cateva ore dupa ce site-ul din Romania a devenit functional. Vroiam sa-mi cumpar un VW ID3, dar acum la aceeasi bani pot cumpara o Tesla, decizii, decizii.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuie avut in vedere ca reviziile la Tesla se fac in Viena. Ori de la Bucuresti pana la Viena, intr-o masina electrica faci cateva zile...

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu nici nu stiu la sume mai mari de bani ce importanta mai are programul rabla. Cei ce au bani de o Tesla nu cred ca ar mai fi deranjati de lipsa programului. In general nu stiu de ce mai exista acest program ca sa subtioneze pe cativa si nu stiu in cate tari mai exista de atatia ani programe gen rable. Cu banii respectivi ar putea fi ajutate o gramada de familii. De ex ar putea fi suventionate becurile LED, care sunt piperate ca pret si mai scumpe ca peste ocean. In acest fel s-ar diminua si facturile oamenilor si consumul total de curent.

Cat despre Tesla chiar citeam ca peste ocean ( https://www.theglobe...ectric-vehicle/ ) isi mentin foarte bine valoarea. Dupa 3 ani un BMW i3 a pierdut 60% din valoare, iar o Tesla 3 numai 10%. Insa, din cate am citit, pot fi probleme cu piesele de schimb, costul asigurarii si mai la inceput au fost probleme cu finisajul (nu stiu daca le-au rezolvat).

Edited by vladut01, 15 May 2021 - 06:08.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postadip1962, on 15 mai 2021 - 05:59, said:

Trebuie avut in vedere ca reviziile la Tesla se fac in Viena. Ori de la Bucuresti pana la Viena, intr-o masina electrica faci cateva zile...

Pai, au tesla la ei... Isi dau cu Tesla-n oo. ;)

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Aparent, ieri s-au comandat 40 de masini deja!

Totusi, astept cu nerabdare sa aud si ceva de service!

Si nu vad Model Y pe Tesla Romania.

Am configurat jucaria visurilor mele...
Cand ma fac mare!

Quote

Mașina Model X
Livrare est.: Q1 2022
Long Range Model X
99.990 EUR

Pearl White Multi-Coat
Jante Cyberstream 20"
Crem Premium Interior cu Walnut Décor
Interior cu șapte locuri
Autopilot avansat
Conectivitate premium
Programul Rabla
-9.000 EUR
Preț estimat
100.590 EUR

Quote

Comandați Model X
Livrare est.: Q1 2022

Include TVA de aprox. 17.654,03 EUR
Include taxă pentru destinație și întocmirea documentelor, în valoare de 980 EUR
Prețul include stimulentul programului Rabla, dacă este eligibil
Contractul si factura finala vor fi exprimate in moneda locala. Rata de schimb valutar folosita este 1 EUR = 4.927 RON
Sumă scadentă astăzi
500 RON
Taxă nerambursabilă de plasare a comenzii*

Attached Files



#9
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadip1962, on 15 mai 2021 - 05:59, said:

Trebuie avut in vedere ca reviziile la Tesla se fac in Viena. Ori de la Bucuresti pana la Viena, intr-o masina electrica faci cateva zile...

"Service-ul Tesla din București se va deschide în cursul acestui an. Acesta va oferi proprietarilor Tesla acces la service rapid pentru mașina lor. Echipa Tesla de Service Mobil va acoperi nevoile inițiale de service odată cu începerea livrărilor."

https://m.zf.ro/auto...0jY-xknmXUoT0LY

View PostAdm, on 15 mai 2021 - 06:16, said:

Si nu vad Model Y pe Tesla Romania.

Model Y nu îl vei vedea la nici-o țară din Europa. El se va livra in Europa abia după deschiderea fabricii de la Berlin

Edited by Ford4, 15 May 2021 - 06:34.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Atunci strang bani pt Y!

#11
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008

adip1962 said:

1621051160[/url]' post='27850758']
Trebuie avut in vedere ca reviziile la Tesla se fac in Viena. Ori de la Bucuresti pana la Viena, intr-o masina electrica faci cateva zile...
Eu stiu, de unde retinerea de a comanda o Tesla in loc de ID3. Daca s-ar face un service in Budapesta cred ca m-as risca cu o Tesla, eu sunt din Cluj si mi-ar fi mai usor acolo. Dar chiar si asa, e un drum de minim 6 ore, aia inseamna 2 zile libere pierdute.

L.E. Aveti idee daca asiguratorii de la noi fac casco si pe Tesla? Ca si costuri e oare la fel ca si la restul masinilor, adica 4% din valoare?

Edited by tambur, 15 May 2021 - 07:15.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Ce i-a lovit pe astia...

Quote


Reprezentanții Tesla România au mai spus că Teslounge, companie de finanțare în leasing a mașinilor electrice Tesla, care a deschis primul showroom Tesla din România, la București, în februarie 2021, nu mai are dreptul să funcționeze, toate comenzile făcute prin intermediul companiei fiind anulate.



#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 15 mai 2021 - 06:16, said:

Aparent, ieri s-au comandat 40 de masini deja!
Daca din 100 interesati deja 40 au facut comenzi... e clar ca trebuie sa fim mai optimisti :)

#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Uite, eu am fost pe fuga zilele astea, dar acum tocmai am comandat un model X, ca e ieftin, doar 500 lei Posted Image

Quote

Tesla va aplica la Programul Rabla în numele dvs. Programul Rabla este un s��mulent oferit de guvernul român și prin urmare, este supus disponibilității și modificării fără no��ficare prealabilă. Nu vă putem garanta înscrierea în Programul Rabla, iar Tesla nu este responsabilă pentru plata sumei aferente. În cazul în care Programul Rabla nu este disponibil sau se modifică, Tesla își rezervă dreptul de a actualiza în mod corespunzător suma datorată pentru vehiculul dvs.

Livrarea fiind in Q1 2022, sunt sa se mari sa nu mai fie Rabla Plus, deci pretul sa creasca cu 9000 eur!

Attached Files


Edited by Ahasverus, 15 May 2021 - 07:43.


#15
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017

View Posttambur, on 15 mai 2021 - 07:09, said:


Eu stiu, de unde retinerea de a comanda o Tesla in loc de ID3. Daca s-ar face un service in Budapesta cred ca m-as risca cu o Tesla, eu sunt din Cluj si mi-ar fi mai usor acolo. Dar chiar si asa, e un drum de minim 6 ore, aia inseamna 2 zile libere pierdute.

L.E. Aveti idee daca asiguratorii de la noi fac casco si pe Tesla? Ca si costuri e oare la fel ca si la restul masinilor, adica 4% din valoare?


Cred că dacă deschid service la București până în septembrie, cu atât mai mult vor deschide la Budapesta mai ales că ăla era în plan dinainte

#16
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postadip1962, on 15 mai 2021 - 05:59, said:

Trebuie avut in vedere ca reviziile la Tesla se fac in Viena. Ori de la Bucuresti pana la Viena, intr-o masina electrica faci cateva zile...
Indiferent de brand, la ce dorei sunt angajati in in service-uri(chiar si cele de fite) e de preferat sa mergi la Viena

#17
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Statul roman ajuta numai bogatii de parca ei ar sta in cei 10.000 de eura de la stat.Iar la saraci le da 1500 de euro iar dealerii de masini au majorat deja pretul la masini, ajutor aproape de zero.

#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Ce te oprește sa dai comanda de masina in ianuarie/februarie și când vine sa o iei prin programul rabla? Oricum la mașinile noi termenul de livrare este de peste 2/3 luni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate