Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Calatoria cu masina din Anglia in Romania. Restrictii brexit, restrictii covid, teste, izolari, etc!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009
Totul despre noile reguli Brexit, restrictii covid, pret ferry, restrictii in tarile de tranzit si la frontiera de intrare in Romania!
Se apropie sezonul de vara, incep sa se ridice restrictiile iar romanii incep sa calatoreasca spre casa cu masina!

De accea e foarte important ca cei care au trecut prin aceasta aventura si au facut acest drum, sa impartaseasca experienta si celor care vor sa ii urmeze!
Va rog sa postati doar informatii sigure, verificate de voi si nu din auzite!
Ce stim deocamdata:
- Marea Britanie este pe lista verde a autoritatilor romane, asta inseamna ca la intrarea in Romania nu e nevoie de test si nu e nevoie de izolare sau carantina!
- Permisul de conducere emis in UK a ramas valabil in toate tarile UE si nu este nevoie de permis international. (singura tara din zona noastra care cere permis international este Serbia deci evitati tranzitul prin Serbia)
- Obligatoriu cartea verde. O cereti online de pe site-ul unde aveti asigurarea dar aveti grija ca poate dura si o saptamana pana cand o primiti acasa.
- Obligatoriu va trebuie abtibild alb cu UK fixat pe spatele masinii. Aceasta cerinta este noua de cand cu Brexitul final de la 1 Ianuarie 2021. (se gasesc pe ebay, eu am luat magnetic ca sa il dau jos cand ma intorc in UK)
- La fel, nu uitati de deflector de faruri UK to Europe, stingator, doua triunghiuri, trusa medicala in garantie si veste reflectorizanta. Toate sunt ieftine pe ebay, le gastiti ca si kitt EU.
Ce nu stim sigur:
- ce probleme sunt la vama de la Dover.
- cerintele Frantei (test pentru tranzit, izolare, carantina, alte conditii)
- cerintele Germaniei (test pentru tranzit, izolare, carantina, alte conditii)
- cerintele Austriei (test pentru tranzit, izolare, carantina, alte conditii)
- cerintele Ungariei (test pentru tranzit, izolare, carantina, alte conditii)
- alte probleme intampinate pe parcurs si aici sunteti toti invitati sa descrieti prin ce ati trecut!
Ne ajuta si informatii de la cei care traiesc in statele de tranzitie!

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009
Teoretic si momentan in Austria si Ungaria ai voie doar sa tranzitezi; nu poti sa dormi (sau ai nevoie de test PCR). Practic... se mai practica :-)

#3
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009

 Xman_ghio, on 15 mai 2021 - 10:36, said:

Teoretic si momentan in Austria si Ungaria ai voie doar sa tranzitezi; nu poti sa dormi (sau ai nevoie de test PCR). Practic... se mai practica :-)
Foarte buna informatia! Deci nu cer test daca tranzitezi fara sa te cazezi, deci practic fara sa iesi in decor de pe autostrazi! Posted Image
Ma gandesc ca e voie sa te opresti sa servesti masa la restaurantele plasate pe autrostrada! Sau nu?

Edited by coshovasha, 15 May 2021 - 11:56.


#4
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 coshovasha, on 15 mai 2021 - 11:51, said:

Foarte buna informatia! Deci nu cer test daca tranzitezi fara sa te cazezi, deci practic fara sa iesi in decor de pe autostrazi! Posted Image
Ma gandesc ca e voie sa te opresti sa servesti masa la restaurantele plasate pe autrostrada! Sau nu?
In Ungaria trebuie sa te opresti doar in peco-uri unde este afisata inscriptia "Only for transit". In Austria nu stiu exact cum este, cred ca poti oprii in orice peco pe traseul tau pana la iesire din tara ( nu stiu exact asta ). Daca nu este asa, sa ma corecteze cineva.

Edited by mariustm32, 15 May 2021 - 20:51.


#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 coshovasha, on 15 mai 2021 - 11:51, said:


... Sau nu?

Răspuns corect. Când tranzitezi nu poți opri oriunde ci doar în locurile marcate pentru cei în tranzit (benzinării) și acolo e și poliție. Nu am văzut restaurante, cumperi sandwich din interior.

În plus, am impresia că restaurantele sunt închise din cauza pandemiei

#6
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009
Dar in Germania, stie cineva, cer sau nu cer test pentru tranzit?

#7
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
A intrat cineva recent in UK (cu masina)? Ce test trebuie prezentat la vama, antigen (rapid) sau PCR? Pentru cel PCR se primeste rezultatul la 50 de ore de la recoltare parca.

#8
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009

 boy4ever, on 25 mai 2021 - 01:55, said:

A intrat cineva recent in UK (cu masina)? Ce test trebuie prezentat la vama, antigen (rapid) sau PCR? Pentru cel PCR se primeste rezultatul la 50 de ore de la recoltare parca.
Vezi ca sunt topicuri dedicate intrarii in Anglia. Aici e despre calatoria spre tara!

#9
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009
Atat mai trebuie sa aflam, daca e vre-o restrictie la tranzitatrea Frantei si a Germaniei!
Deci vorbim de TRANZIT si nu de a vizita respectivele tari!

Ne ajuta cineva, a traversat cineva Germania sau Franta? Cer aceste tari test pentru tranzit?

#10
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 09.07.2005
Nu stiu daca mai este de actualitate dar in Fr nu te intreaba nimeni de nimic daca esti in transit. verifica Ungaria inca o data. Inofrmatiile oficiale sunt confuze ca sa zic asa

#11
coshovasha

coshovasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.02.2009

 Tonic Water, on 17 iunie 2021 - 13:27, said:

Nu stiu daca mai este de actualitate dar in Fr nu te intreaba nimeni de nimic daca esti in transit. verifica Ungaria inca o data. Inofrmatiile oficiale sunt confuze ca sa zic asa

Se pare ca peste tot se schimba regulile de la saptamana la saptamana!
Mai nou, Romania carantineaza tot ce vine din Marea Britanie din cauza tulpinei indiene!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate