Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zgomot infernal produs de motocicleta/motoreta

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
Stiti toti la ce ma refer.
Poate fi reclamat la politie? Daca sun la 112 si le spun numarul acelor idioti pe doua roti cu tobe modificate sau defecte, se intampla ceva?
Ati avut experiente de genul acesta?

Edited by isr2002, 14 May 2021 - 11:58.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
zi de zi am experiente de genul asta. fiu-miu e terorizat, cateodata ma sperii si eu. nici nu stiu daca ai ce face....si mai sunt si daia de se freaca pe acelasi 1 km si se intorc.

#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Doar de motociclete?
Cele de autoturisme gen Audi, Golf, BMW cu tobe modificate, care turează intenționat motorul nu deranjează pe nimeni.

Edited by foreverbanned, 14 May 2021 - 12:09.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postisr2002, on 14 mai 2021 - 11:58, said:

Poate fi reclamat la politie? Daca sun la 112 si le spun numarul acelor idioti pe doua roti cu tobe modificate sau defecte, se intampla ceva?
Da, poti fi amendat pentru ca apelezi numarul de urgenta pentru ceva ce in mod clar nu e urgenta.
Daca idiotii stau si ambaleaza motocicleta in parcare, poti suna la politia locala.
Daca e in trafic, poti suna la politia rutiera sa-l reclami. Dar politia rutiera nu va face nimic, cat timp au cazuri mai grave de rezolvat.

Edited by Hider141, 14 May 2021 - 12:09.


#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostHider141, on 14 mai 2021 - 12:08, said:

Dar politia rutiera nu va face nimic, cat timp au cazuri mai grave de rezolvat.
De multe ori, nu fac nimic nici când nu au cazuri.

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
pentru ca suntem un popor de egoisti prost educati. fiecare se gandeste la fericirea si placerea lui in detrimenul celorlati. singura solutia, il vezi pe ziua, te apropii de el cu masina si il faci sa se gandeasca de doua ori daca merita sa fie lipsit de bun simt. dar mai avem si reducerea naturala - prin eliminare!

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Termopane bune, aer conditionat, exercitii de relaxare.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
... completat in primul rand cu mutat de la bulevard. Sau macar sa nu ai deschidere spre el.
Dar se poate continua cu multe reclamatii la politie.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-ai ce face. Adica ai ce face dar nu legal, si tot tu pici la politie de fraier. Aia nu sunt motociclisti, sunt vite, orice prost isi poate lua motor, motociclistii ok nu fac mizerii de gen

Edited by daniMMM, 14 May 2021 - 12:18.


#10
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

View Postisr2002, on 14 mai 2021 - 11:58, said:

Stiti toti la ce ma refer.
Poate fi reclamat la politie? Daca sun la 112 si le spun numarul acelor idioti pe doua roti cu tobe modificate sau defecte, se intampla ceva?
Ati avut experiente de genul acesta?

Daca vrei sa rezolvi ceva, mergi la politie cu o plângere și eventual ceva dovezi și nu pleci de acolo pana nu e înregistrată.
Doar asa ai certitudinea ca vor face cercetări.
La 112 îți iei amenda pentru ca nu e urgenta.

#11
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004

View PostHider141, on 14 mai 2021 - 12:08, said:

Da, poti fi amendat pentru ca apelezi numarul de urgenta pentru ceva ce in mod clar nu e urgenta.
Daca idiotii stau si ambaleaza motocicleta in parcare, poti suna la politia locala.
Daca e in trafic, poti suna la politia rutiera sa-l reclami. Dar politia rutiera nu va face nimic, cat timp au cazuri mai grave de rezolvat.
Hai, ca n-au non-stop cazuri mai grave. Majoritatea timpului stau la cafele.
Ok, la politia rutiera, nu 112. Am gresit.
Idiotii nu stau in parcare, circula pe soseaua din fata blocului si-mi zbarnaie geamurile de la etajul 7.

Edited by isr2002, 14 May 2021 - 12:26.


#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
E Romania, tara bananiera.
Nu ai ce face legal.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
chestia cu 112 ca nu e urgenta e discutabila.

acu ceva vreme am avut o situatie unde la 12 noaptea s-au pus niste adolescenti cu boxa intre blocuri si au dat drumul la muzica. pot spune ca boxa era de calitate, un sunet foarte clar si puternic. dupa vreo 30 de minute de indurat plansetele manelistilor din boxa, am sunat la 112.

am explicat situatia, s-a facut transfer catre politie. am discutat cu ei si le-am spus ce si cum.  nu m-a luat la ture ca nu e urgenta. dupa 5 min m-au sunat de la sectia de politie locala, daca mai sunt aia acolo ca sa trimita echipaj. si-au schimbat aia locatia pe o alta strada. ii sun eu  pe cei de la sectie, deja primeau apeluri de la strada respectiva, au venit si cei de la locala cu masina si i-au potolit.

asadar, in nici un apel si nici de la echipaj nu s-a pus problema ca am sunat la 112 si nu era o urgenta cum o consideram fiecare. depinde de cine dai poate si cum pui problema. locatia unde erau initial e foarte cunopscuta pt scandaluri. aici s-a intervenit si cu echipe de interventie, mascati, politie locala, etc.

#14
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da, iei amenda pt apelat nejustificat. Unele motociclete ca si unele autoturisme sunt asa din fabrica. De exemplu mie nu are ce sa imi faca ca scrie mare in carte 88 db.
Uite un Aventador cu care si-a luat teapa politia germana, 100 db, omologat de fabrica, l-au oprit degeaba, sper ca i-a dat in judecata pt timpul pierdut. https://gtspirit.com...being-too-loud/
Cum sa iti explic, daca e masina, motocicleta sport de fabrica, e legal, daca e modificata neomologat nu mai e legal.
Oricum oamenii care isi iau casa la drum national, bulevard si dupa se plang de zgomot au un nivel de inteligenta foarte redus. Posted Image
Unele motociclete sport au de fabrica 106-108 db chiar.

Daca te consoleaza cu ceva, masinile noi (2020+) au limite mult mai severe de decibeli, dar pot avea montate evacuari omologate zgomotoase dupa. Posted Image
Zi mersi ca la noi nu e popular 2 step-ul si antilagul. Posted Image
https://youtu.be/7W_9NjS8uvw?t=345
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MaK95OdorXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SpeedDemon, 14 May 2021 - 13:02.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Asemenea cretini prolifereaza mai tare decat prostia.
Vad ca-i impanzita tara de idioti care le rad in fata autoritatilor si-si bat jos de cetateni.Maimutele europene cu drepturi inca n-au apucat sa comenteze pe acest subiect.
Legat de autoritati avem inca un exemplu de lege data cu curu' de niste cururi.Pentru ca da.exista o lege foarte clara in acest sens.Si pentru ca nu,nici o autoritate abilitata sa amendeze si/sau sa traga pe dreapta cretinii nu are aparatura necesara si legala,,adica "masuratorul de zgomot".
Pana atunci,pana se va face ceva in acest sens,va trebui sa-i rabdam si sa ne rugam intens,chiar si ateii,ca Mama Natura sa nu ne uite,iar selectia naturala sa lucreze din plin la rarirea cretinilor.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View PostdreaQ, on 14 mai 2021 - 12:13, said:

Termopane bune, aer conditionat, exercitii de relaxare.
Termopane la carutul copilului?

#17
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004

View PostNenea Zap, on 14 mai 2021 - 12:27, said:

..
Nu ai ce face legal.
Serios? Pe ce te bazezi? Am cautat acum, rapid si am gasit asa, la prima mana:

"Atenție, șoferi, întrucât de dau amenzi substanțiale pentru o greșeală pe care mulți o consideră banală. Șoferii care sunt prinși în trafic cu tobele modificate la mașină riscă amenzi de 580 de lei, la fel și conducătorii de motociclete. Motocicletele sau masinile cu tobe modificate depășesc nivelul legal al decibelilor."

Edited by isr2002, 14 May 2021 - 13:23.


#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Mhm.
Cand ai vazut ultima data sa amendeze politia pe cineva pentru toba modificata?
Ai trait in Romania pana acum sau unde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate