Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dezumflare vezica inotatoare pesti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Am un acvariu de pestisori iar unul dintre ei de cateva saptamani are probleme cu vezica inotatoare in sensul ca nu mai poate inota. un timp statea culcat pe-o parte pe fundul acvariului, asa cum era se hranea, samd.
Acum insa pluteste la suprafata si se chinuie rau de tot saracul si as vrea sa stiu daca exista posibilitatea de ai dezumfla eu vezica cumva sau daca exista vreo clinica unde in Bucuresti specializata in astfel de boli

#2
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
am gasit un filmulet pe youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bng2tRz9O7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o sa trag o fuga la farmacie pentru niste ace de seringa si cat de curand o sa-l bag in operatie ....

o sa-l operez eu.... ma gandeam ca poate exista totusi vreo clinica specializata in asa ceva

Edited by althea, 14 May 2021 - 09:24.
editare răspuns la mistocăreală stearsă


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Ce peste este de cauti clinica? Ceva valoros? Altfel ar fi indicat sa ii scurtezi suferinta...

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
In film, pare a fi un ac cu diametru ce cel putin 1mm. Ma gandesc ca un ac obisnuit pentru injectii intramusculare nu este potrivit deoarece ar dura prea mult iesirea aerului.
Cred ca astfel de ace mai groase sunt cele care se folosesc la perfuzii, la conectarea spre punga cu lichid pentru perfuzie.  Nu stiu daca la farmacie se gasesc.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Vezica înotatoare are un muschi circular care când se contracta, vezica îsi micsoreaza volumul si scade flotabilitatea (se scufunda); problema la pestele tau e ca nu poate contracta acel muschi

#6
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
am reusit sa-i dezumflu vezica cu un ac obisnuit ..... problema e ca i-am dezumflat-o de tot pt ca de vreo 3 zile zace pe fundul acvariului

nu a murit insa nu prea mai poate sa inoate ...

a facut o mare greseala in sensul ca dezumflarea vezicii se face direct fara seringa .... doar cu ac! pt a elimina rapid surplusul de aer

bine ar fi fost sa fi existat o clinica veterinara specializata ...

Edited by techuser, 20 May 2021 - 13:26.


#7
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
La o saptamana de la operatie .... pestisorul inoata fericit

Se pare ca si-a revenit, mi-am gresit cariera Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate