Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu cat timp inainte de decolare trebuie sa fiu la aeroport?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005

 mdt, on 13 mai 2021 - 21:36, said:

La security acum sunt inchise o parte din ghisee, functioneaza doar cateva. Cozi imense nu m-as astepta sa fie.

Timisoara e un aeroport mic. Sunt doar 2 fluxuri pt zborurile interne (pentru moment). Pentru zborurile internationale sunt alte fluxuri separate pt control.


 axisborn, on 13 mai 2021 - 22:06, said:

Nu ti-l verifica deloc, am zburat intern recent cu blueiar , nu mi-a cerut buletin nici la imbarcare(ci doar foaia ).

O fi fost o scapare... ori poate era prea dimineata Posted Image

In majoritatea cazurilor cand am zburat intern s-a verificat. Intr-adevar cand am plecam de pe aeroporturi mai mici care nu prea au zboruri, am observat ca nu tot timpul verificau la poarta de imbarcare actul de identitate

Cu 2-3ani in urma, am patit pe Otopeni, s-a dezlantuit tot iadul, erau niste cozi imense la controlul de securitate (era si un sobor de popi cu o trupa de pensionari... pregatiti pt pelerinaj). Posibil sa fi avut si ceva probleme, timp de 20minute nu a trecut nimeni. Am ajuns ultimul la poarta de imbarcare chiar inainte sa inchida poarta, le-am aratat boarding pass-ul, autobus-ul era gata de plecare... si nu m-au lasat sa trec pana nu le arat si cartea de identitate / pasaport.


 abac, on 13 mai 2021 - 18:48, said:

45 de minute. Dupa aia nu te mai lasa sa treci de check-in no matter what.

Daca are online check-in-ul facut, nu mai are treaba.


 AndreY2u, on 13 mai 2021 - 18:30, said:

O sa zbor Bucuresti > Timisoara cu Ryanair

Esti optimist, eh? De data asta crezi ca nu vor mai amana zborurile Posted Image ?

Cum ziceau si colegii... 1 ora e de ajuns pt zboruri interne.

Daca nu ai bagaj de cala sa predai, poti chiar mai putin, sa cobori la 40-50min. La RyanAir aveai gate closing cu 30min inainte de ora decolarii. Ai ajuns in aeroport, ai trecut de controlul de securitate in 2-5minute... and you just walk to the aircraft... si te-ai imbarcat (asta daca nu sunt majoritatea din avion care se lasa asa pe ultima suta de metri... si se face bottle neck la controlul de securitate).

Acu-s 2saptamani intr-o zi de vineri doar un scaner foloseau. Pe principiul... decat sa stai cu emotii ca ai mers degeaba pana la aeroport, mai bine petreci cateva minute in plus pe-acolo.

Sa ai in vedere si traficul, daca mergi luni, zborul e dupa-masa, posibilele ambuteiaje pana iesi din oras. Daca zbori in restul zilelor e de dimineata zborul, n-ar trebui sa fie o problema. Si sa mai ai in vedere ca drumul inspre aeroport se lucreaza pe el (se largeste de la 2 la 4benzi); de obicei nu e trafic mare... dar nah...  la un moment dat se circula pe un singur sens.

Edited by ghitapg2, 14 May 2021 - 03:49.


#20
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 utopium, on 14 mai 2021 - 03:02, said:


Ca sa nu faci specula cu bilete (le iei ieftine la inceput apoi le vinzi mai scump oricui)? Ca sa aiba o evidenta clara cine se urca in avion? Din motive de securitate (poate sa se urce in avion orice urmarit international/terorist cu o foaie de imbarcare valida)? Si cand intri la Untold iti cere buletinul (din motivele deja enumerate), de ce sa nu-ti ceara cand te urci in avion?
Uite ca nu mi-a cerut.
Urmaritul international n-are treaba,  e zbor intern, ala daca vrea ia trenul sau alt mijloc.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In general, depinde de destinație, bagaj și mai mulți factori.

Din Romania intern: o ora.
Romania extern: doua

Prin Schengen o ora.

Dacă ai bagaj, 1:15 in loc de o ora.

Dacă zbori spre America, 3 ore.

Eu sunt mai paranoic și Aloc 2.5 ore. Dar după stau chelea Mânzului in cafenele sau lounge. Am avut însă multe zboruri la care am ajuns chiar și cu 40-30 de minute, Fast track și direct la poarta. Dar depinde de aeroport.

#22
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

 rim80, on 13 mai 2021 - 18:38, said:

2 ore.
Daca este prima data cand zbori cu avionul. Daca ai mai zburat 30 minute este suficient. Asa am mers si eu cu 2 ore si ceva inainte ca sa vad smecherii cum soseau cu 15 minute inainte

Edited by AztecWarrior, 14 May 2021 - 09:20.


#23
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 AztecWarrior, on 14 mai 2021 - 09:20, said:

ca sa vad smecherii cum soseau cu 15 minute inainte

Smecheria asta te poate costa ramasul pe-afara. Acum depinde, unora le place sa faca lucrurile la limita (si aici ma includ si eu uneori).
Bine, acum aeroporturile sunt libere, dar inainte de pandemie nu era de gluma cu asa ceva, mai ales pe aeroporturi mici si mai slab organizate cum e cel din Bucuresti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate