Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cu cat timp inainte de decolare trebuie sa fiu la aeroport?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016
O sa zbor Bucuresti > Timisoara cu Ryanair, banuiesc ca nu mai se sta la vama si merge mai repede treaba, cu cat timp ar fi recomandat sa fiu acolo inainte de decolare?

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
2 ore.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
45 de minute. Dupa aia nu te mai lasa sa treci de check-in no matter what.

Edited by abac, 13 May 2021 - 18:50.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAndreY2u, on 13 mai 2021 - 18:30, said:

O sa zbor Bucuresti > Timisoara cu Ryanair, banuiesc ca nu mai se sta la vama

la ultima mea verificare, Timisoara inca face parte din Romania. ce vama ai avut pana acum la un astfel de zbor?

dupa cum scrie si colegu, cam 2 ore sunt suficiente

#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Se refera la faptul că nu e ca un zbor internațional și nu pierde timp la verificat pașaport sau carte de identitate.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Zborurile interne au traseu diferit?

#7
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016

View PostDany_Darke, on 13 mai 2021 - 18:51, said:

la ultima mea verificare, Timisoara inca face parte din Romania. ce vama ai avut pana acum la un astfel de zbor?

dupa cum scrie si colegu, cam 2 ore sunt suficiente
NU am fost nici o data cu avionul zboruri interne, eu cu 2 ore inainte merg la zboruri internationale ultima data cred ca am ajuns cu 1:20 minute, intrebam cat se asteapta pentru ca daca nu are vama ma gandesc ca ar fi cam inutil sa merg cu 2 ore inainte ,dar am zis totusi sa intreb sa vad pareri de la cei in cunostinta de cauza

View Postviotl, on 13 mai 2021 - 19:11, said:

Zborurile interne au traseu diferit?
In primul rand nu este vama daca mergi intern, in rest nu stiu

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
1h e ok
la ce trafic (nu mai) e acum in Aeroportul Otopeni ... mergi linistit cu 1h inainte.

Edited by tablagiu_xxx, 13 May 2021 - 19:16.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Pai buletinul ti-l verifica oricum, ca doar nu te urci in avion fara sa fii idenitificat ... controlul buletinului dureaza 30 de secunde, deci nu acolo se sta ... se sta la scanat bagaje, pus bagaje la cala, etc.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Chiar si daca mergi cu mainile in buzunar, tu poti sa  astepti avionul, avionul nu te asteapta pe tine.

#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postutopium, on 13 mai 2021 - 19:23, said:

Pai buletinul ti-l verifica oricum, ca doar nu te urci in avion fara sa fii idenitificat ... controlul buletinului dureaza 30 de secunde, deci nu acolo se sta ... se sta la scanat bagaje, pus bagaje la cala, etc.
Nu îl verifică poliția de frontieră ca la graniță.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postforeverbanned, on 13 mai 2021 - 19:39, said:

Nu îl verifică poliția de frontieră ca la graniță.
Am inteles, ti-l verifica doar compania care se ocupa de imbarcare la poarta de imbarcare, nu si politia (n-am mai zburat intern de vreo 15 ani) ... dar nu la verificarea buletinelor/pasapoartelor se sta mult, mai ales la imbarcare ... la sosire dintr-o tara straina da, se face coada la verificare pasapoarte, la imbarcare insa nu e o problema.

#13
fozy1919

fozy1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2016
Daca ajungi cu 1 ora inainte de decolare e mai mult decat suficient,oricum pentru zboruri interne  incepe imbarcarea doar cu 25 min inainte de decolare.

#14
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am fost eu inainte de pandemie avand zbor la ora 7:00. Aveam bagaj de mana si checkin online. La 6:00 am ajuns in aeroport.  Am prins avionul. In general eu imi calculez sa fiu cu 40-45 de minute inainte la gate(poarta). Cel putin inainte de pandemie, chiar daca nu faceai vama, cam stateai la aceiasi coada la security cu toata lumea.

Acum posibil sa mearga mai rapid sa fie mai putina lume, fiind pandemie.

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
La security acum sunt inchise o parte din ghisee, functioneaza doar cateva. Cozi imense nu m-as astepta sa fie.

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Controlul de securitate se face pe acelasi flux, diferenta este ca la interne o iei inspre stanga la portile 50+ si nu treci la controlul vamal. Acum o luna si ceva, pe la 9, era destul de aglomerat, dat fiind zborul Turkish Airlines. Vezi pe site la plecari cate zboruri coincid cu al tau si-ti poti face o idee, dar mai bine arzi niste timp in aerogara decat sa te uiti la un ghiseu de check-in inchis.

#17
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postutopium, on 13 mai 2021 - 19:23, said:

Pai buletinul ti-l verifica oricum, ca doar nu te urci in avion fara sa fii idenitificat ... controlul buletinului dureaza 30 de secunde, deci nu acolo se sta ... se sta la scanat bagaje, pus bagaje la cala, etc.

Nu ti-l verifica deloc, am zburat intern recent cu blueiar , nu mi-a cerut buletin nici la imbarcare(ci doar foaia ) E si normal, cand te urci in tren in Romania iti cere buletin? De ce ti-ar cere pe avion?
Dpdv al terminologiei controlul pasaportului/cartii de identitate nu se cheama "control vamal", ci control de frontiera. Vama se refera la ce marfuri transporti, acolo unde ai sau nu de declarat ceva.

Edited by axisborn, 13 May 2021 - 22:10.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaxisborn, on 13 mai 2021 - 22:06, said:

Nu ti-l verifica deloc, am zburat intern recent cu blueiar , nu mi-a cerut buletin nici la imbarcare(ci doar foaia ) E si normal, cand te urci in tren in Romania iti cere buletin? De ce ti-ar cere pe avion?
Ca sa nu faci specula cu bilete (le iei ieftine la inceput apoi le vinzi mai scump oricui)? Ca sa aiba o evidenta clara cine se urca in avion? Din motive de securitate (poate sa se urce in avion orice urmarit international/terorist cu o foaie de imbarcare valida)? Si cand intri la Untold iti cere buletinul (din motivele deja enumerate), de ce sa nu-ti ceara cand te urci in avion?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate