Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme copaci

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
talexandrui

talexandrui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.11.2010
Salut. Am lipsit doua saptamani si copacii mei proaspat plantati in toamna arata groaznic.
Ce probleme credeti ca au si cu ce sa ii tratez?

Attached Files



#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
si ai mei la fel. doar ca eu m-am dus la o fitofarmacie si mi-a dat aia vreo 2 pliculete si o fiola pe care le-am amestecat in 10l apa si am stropit piersicii, merii si ciresii.

#3
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postlaffin, on 13 mai 2021 - 08:23, said:

si ai mei la fel. doar ca eu m-am dus la o fitofarmacie si mi-a dat aia vreo 2 pliculete si o fiola pe care le-am amestecat in 10l apa si am stropit piersicii, merii si ciresii.
Si care e denumirea lor ?

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Prima este o ciuperca taphrina deformans (basicarea frunzelor) -> da-i cu un fungicid: Score, Dithane
A doua pare monilioza (poate mai primesti sfaturi aici). -> Chorus, Dithane, Score.

Edited by lyanna, 13 May 2021 - 08:28.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttalexandrui, on 13 mai 2021 - 08:00, said:

Am lipsit doua saptamani

S-or fi uscat de dorul tau.

Fuga repede la magazinul specializat dupa remedii.Poate ar fi bine sa duci cu tine si niste mostre,pentru edificare.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Și dă-le și cu rotate 90° clockwise la pozele alea, că mi-a cazut capul pe stânga.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Problema cu frunzele și florile uscate seamănă cu focul bacterian al rozaceelor. Dacă e asta, tratamentul se face prin tăierea ramurilor afectate cu foarfecă dedicată pentru asta, pe care NU o folosești și la alte tăieri, ca să nu răspândești. Apoi stropire cu cupru. Dar tăierea e de bază, stropirea nu are rezultate spectaculoase. E important să fie prins de timpuriu în sezon și îndepărtate imediat ramurile afectate.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__Dan__, on 13 mai 2021 - 08:56, said:

Și dă-le și cu rotate 90° clockwise la pozele alea, că mi-a cazut capul pe stânga.
E problema forumului la origine, nu stie sa interpreteze indicele de orientare... penibil pentru script din 2021 Posted Image

Edited by andreic, 13 May 2021 - 09:18.


#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Dithane , Topsin si Calypso(daca mai ai norocul sa gasesti) , in amestec ! In loc de Calypso poti folosi Score .
Cum s-a spus si mai sus , sunt mai multe boli , nu una singura .

#10
talexandrui

talexandrui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.11.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi merge la un magazin ca sa si cumpar produsele. O sa revin cu un update dupa ce tratez problemele.
Inteleg ca este o problema si faptul ca sistemul de irigare gazon uda si copacii. Inteleg ca nu le prinde bine. Va trebui sa rezolv si asta.

Edited by talexandrui, 13 May 2021 - 13:22.


#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
calypso e insecticid, n-are treaba aici. un cocktail de dithane, score si topsin poate ajuta, si taiat musai ce e afectat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate