Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Oxygen (2021)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Oxygen (2021)

O femeie se trezeste intr-o capsula criogenica, avand o stare confuza in ceea ce priveste identitatea si prezenta ei in aceasta capsula. Alarma suna de zor iar computerul central MILO (un fel de HAL din Odiseea Spatiala 2001) o atentioneaza ca nivelul oxigenului se afla la un nivel critic (35%).

De aici incolo, femeia incearca, sub presiunea scaderii constante a nivelului de oxigen, sa afle cine este si ce cauta acolo, folosind tot felul de metode. Cand nivelul oxigenului ajunge la 2%, descoperirea unei surprize uriase o va determina sa-i ceara computerului sa... (restul vedeti si voi, doar n-o sa va dau mura-n gura totul Posted Image)

Efecte speciale foarte bune. Initial, in rolul eroinei trebuia sa joace Anne Hathaway (Interstellar), apoi rolul i s-a propus lui Noomi Rapace (Prometheus), in final fiind acceptata actrita franceza Melanie Laurent (Inglourious Basterds).

Un film care va fi apreciat cu siguranta de fanii SF-ului. Gasiti si traducere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8IqXgZd-P98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinbad, 13 May 2021 - 06:39.


#2
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,342
  • Înscris: 28.07.2008
L-am vazut aseara. Nu ai crede ca intr-un lung metraj cu practic un personaj incape atata suspans si rasturnari spectaculoase de situatie. Dozarea si succesiunea momentelor impecabila.

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010
Subiectul pare o timpenie, pentru ca in ce priveste mersul (plecatul cu teleguța) in spatiu ai tone de failsafe-uri (redundanțe la redundanțe) TOCMAI ca sa nu ajungi in situatii dintr-astea. Pentru ca un mort in spatiu valoreaza cit un milion de morti pe Pamint, in constiinta publica. Dar s-ar putea sa ma uit, pentru ca sint putine filme frantuzesti care fie nu-s depresive, fie nu-s comedii timpite. Mă, da' ce n-as da sa-si dubleze francezii propriile filme, filmele americane dublate in franceza suna mai bine ca originalele, dar cind o vorbesc „reality style” in filme o hodorogesc si suna „a la boukaque”.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
E un film SF nu un dcumentar...

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Acum cu privatizarea zborului in spatiu ma astept sa mai apara si situatii din astea.
Cat costa un cercetator de la NASA pe an, dar unul din India -> Sir, thank you for hiring me sir! Dobro pozhalovat'!

Edited by cristiandrei, 13 May 2021 - 08:17.


#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 hellmarvel, on 13 mai 2021 - 07:45, said:

Subiectul pare o timpenie

Atunci hai sa reformulez: in urma impactului cu un asteroid, nava interstelara avand 10.000 de capsule criogenice la bord incearca, prin computerele atasate capsulelor, sa rezolve problema celor 433 de capsule criogenice declarate pierdute, unele plutind in interiorul navei, altele plutind in afara ei, astfel incat sa nu le afecteze pe celelalte 9567 de capsule ramase. Acum tampenia suna mai bine?

Edited by florinbad, 13 May 2021 - 09:02.


#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010

 florinbad, on 13 mai 2021 - 08:59, said:

Acum tampenia suna mai bine?
Nope, pentru ca tot nu explici (sau explica) cum o nava cosmica, (care ca orice submarin e formata din compartimente care se pot etansa unele fata de celelalte, si au propriile surse de aer) ajunge sa n-aibe oxigen ori de unde sa-l ia, cind aerul (ca nu respira nimeni oxigen) e principala urgenta intr-o calatorie in spatiu. Acuma, sint multe lucruri care se pot intimpla intr-un film in spatiu, inclusiv alienși si Sigourney Weaver, dar macar nu bagi ca premisa unul dintre ultimele lucruri care se pot intimpla intr-o situatie de urgenta.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Dupa ce o sa vezi filmul vei intelege. Oxigenul era necesar dupa ce capsulele ar fi fost asezate pe solul planetei de destinatie. Fiecare capsula avea propriul rezervor de oxigen. Dupa ce erai scos din starea de criogenizare, acest oxigen te ajuta sa te dezmeticesti (acoperea cam 3-4 ore de respirat).  Asta-i tot.

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, l-am oprit cu vreo 20 de minute inainte sa se termine, nu cred ca mai are ce sa se intimple ca sa-mi schimbe parerea (proasta), si cred ca m-am chinuit destul pina aici cu el.

E un Passengers de 10 ori mai plicticos, dar nu e asta cel mai enervant lucru la el (mie mi-a placut Passengers). Pe mine m-au enervat filme cu plot"twist"-uri mai fandosite decit asta, gen 6th Sense, Armata celor 12 maimute, Arrival sau mai recent Archive, in care te duc de mînuţă intr-o directie tot filmul, ca la urma PLOTWIST, nimic ce-ai vazut pina acum nu e adevarat, sau e exact pe dos decit AI FOST FACUT SA CREZI de catre regizor. Cui ii place sa fie purtat pe coclauri de catre "neşte" regizori sau scriitori (ca exista si cite unii dintr-astia) cu tehnici narative dăstepte, ca la urma sa-ti bage "big reveal" ca tot ce-ai vazut si crezut pina atunci e bullshit, e invitat sa vada (si) filmul asta.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce e, mai, prostia asta? Pe mine m-a ajutat sa adorm. Mai e si frantuzesc pe deasupra.

#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Mie mi-a placut, chiar nu m-am asteptat la final....interesanta ideea....

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Un film foarte reusit, modul in care este imaginata acea nava generationala interstelara e logica din perspectiva stintifica si totodata viabila in privinta gestionarii resurselor economice neceare in vederea realizarii unui asemenea vehicul (deoarece se elimina necesitatea unor sisteme complexe de intretinere a vietii pentru echipaj).
Peste sute de ani cand Omenirea o sa devina suficient de dezvoltata tehnologic incat sa exploreze dincolo de sistemul solar...exact asa o sa arate primele misiuni catre Proxima Centauri si Tau Ceti.
Nave lente, cu propulsie pe baza de motoare nucleare/ionice care o sa ajunga la destinatia finala dupa multe secole de la lansare, echipajul uman o sa fie format din embrioni care o sa fie crescuti in pantece artificiale cu doar cativa ani inainte de a ajunge la destinatie, nava in sine o sa fie gestionata doar de catre un AI.
Printr-o tehnologie care azi ni se pare magica...acestor clone li se vor transfera toate amintirile si experientele oamenilor de stiinta originali de pe Terra ( care vor fii morti deja de multe sute de ani cand prima nava generationala va ajunge la sistemul stelar tinta). Se vor trezi pe exoplanete fara ca vreodata sa fii avut o alta viata dincolo de pantecul artificial in care au fost crescuti de catre masini! Acesti oameni crescuti in masini vor pune bazele la nenumarate bastionae pentru specia umana, pana cand...in doar cateva milioane de ani, intreaga galaxie Calea Lactee o sa fie colonizata de catre oameni (un interval de timp enorm pentru om insa insignifiant la nivel cosmic).
Universul fiind infinit si izotrop, trebuie cu certitudine sa existe asemenea civilizatii care deja au colonizat o intreaga galaxie, nu una ci nenumarate. Daca nu exista e si mai fascinant fiindca se pune intrebarea pertinenta de ce nu exista candn ele ar trebui sa fie prevalente ? Singurul raspuns logic fiind ipoteza cosmologica teista.

Edited by doxan, 25 May 2021 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate