Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Solutie anti furnici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Am o casa la tara care e nelocuita, doar ocazinoal. Problema imi apare vara cand furnicutele imi invadeaza casa si caut o solutie eficienta pentru a scapa de ele. Stiti vre-una ? Am vazut ceva gel, doar ca nu stiu daca e ok. Casa e destul de mare, 3 dormitoare, baie, camara, bucatarie, etc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Izoleaza locurile pe unde intra. Nu lasa tentatii.
Pune detergent de rufe solid pe unde au acces.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
o furnica trece prin orice gaura,inainte de a baga ”minuni” cauta sa vezi motivul

#4
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

 ionutsb, on 12 mai 2021 - 23:20, said:

Salut. Am o casa la tara care e nelocuita, doar ocazinoal. Problema imi apare vara cand furnicutele imi invadeaza casa si caut o solutie eficienta pentru a scapa de ele. Stiti vre-una ? Am vazut ceva gel, doar ca nu stiu daca e ok. Casa e destul de mare, 3 dormitoare, baie, camara, bucatarie, etc.


Decat sa faci experimente cu rezultate nedorite , mai bine cheama un exterminator profesionist.
Te costa mult, dar scapi de furnici garantat.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 PeterAlex, on 12 mai 2021 - 23:40, said:

mai bine cheama un exterminator profesionist.
Mai bine pe cei de la D.O.S. Posted Image

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Demult, in copilarie, am avut o "invazie" la fel, de furnici. Si aveau ele treaba neaparat intr-o anumita zona a casei si nu se dadeau duse. In final s-au dat duse dupa ce le-am pus vanilie in locul acela. Cred ca nu le-a placut aroma.

#7
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
https://www.emag.ro/...5/pd/DSTK8ZBBM/
https://www.emag.ro/...4xoCyqUQAvD_BwE
Aplici la cel mult 60 de zile jur imprejurul casei si inauntru - nu lasi nimic de " rontait " ce le-ar putea atrage si cauti zonele de " infiltrare si le astupi .

#8
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Chestia e am nevoie si de ceva nepericulos pentru oameni fiindca trebuie sa o aplic si in locuinta. Nu inteleg ce pot cauta fiindca  casa e goala mai mereu dar vara apar piticile nenorocite :)

#9
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Sunt multe lucruri naturale pe care le poti face in gradina, aproape de casa. Aveam multe furnici, isi faceau musuroi in gradina si sapau tuneluri pe sub dalele de piatra, scoteau tot pamantul la suprafata fix langa usa bucatariei. Cum am pisici in casa si nu puteam pune chestii otravitoare, am apelat la cunostintele oamenilor batrani, gradinari olandezi de nadejde.

Am scapat de ele plantand in gradina tufe de lavanda - furnicile urasc lavanda. La fel cum urasc si tufele de menta, zatul de cafea, busuiocul, scortisoara, pudra de talc sau creta, otet amestecat cu apa... toate astea puse pe rutele pe care intra in casa.
Da, stiu, am ras si eu cand am auzit, tufe de lavanda? Iata c-au trecut vreo 3 ani si n-am mai vazut urma de furnica in gradina sau in casa.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
orice rahaturi de insecticide nu ajuta pe termen lung,multe ganganii nu suporta plantele aromatice

#11
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 AlbastruIndigo, on 13 mai 2021 - 00:42, said:

Sunt multe lucruri naturale pe care le poti face in gradina, aproape de casa. Aveam multe furnici, isi faceau musuroi in gradina si sapau tuneluri pe sub dalele de piatra, scoteau tot pamantul la suprafata fix langa usa bucatariei. Cum am pisici in casa si nu puteam pune chestii otravitoare, am apelat la cunostintele oamenilor batrani, gradinari olandezi de nadejde.

Am scapat de ele plantand in gradina tufe de lavanda - furnicile urasc lavanda. La fel cum urasc si tufele de menta, zatul de cafea, busuiocul, scortisoara, pudra de talc sau creta, otet amestecat cu apa... toate astea puse pe rutele pe care intra in casa.
Da, stiu, am ras si eu cand am auzit, tufe de lavanda? Iata c-au trecut vreo 3 ani si n-am mai vazut urma de furnica in gradina sau in casa.
Interesant. Mss

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Zatul de cafea?? Interesant...eu beau multa cafea la espresor si imi ramane mult zatz de cafea care il arunc. O sa incerc , daca chiar merge...e genial.

Si eu am probleme cu furnicle, exact ina celasi loc, in fiecare primavara-vara...fac un ditamai musuroiul. Le am pus in fiecare an ANTKILL (pliculete cu otrava dulce), dar sunt al nabii de scumpe pliculetele alea. Pe moment , le exterminau, aveam senzatia ca s a dus tot familionul pe copca....de unde, urmatorul an, exact in acealsi loc....iar musuroi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate